İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Dynasty Warriors 8 İnceleme
İnceleme

Dynasty Warriors 8 İnceleme

Yazar: 17 Nisan 2016

Omega Force’un yapımcılığında Tecmo Koei’nin PS3, PS4, PSVita, Xbox 360, Xbox One ve PC oyun platformları için çıkardığı Dynasty Warriors 8’i inceliyoruz ”Bir tane daha mı?” diye sorarak. Tecmo Koei Warriors serisinden hiç bıkmadı. Warriors Orochi, One Piece derken yine Dynasty Warriors oyunu çıktı.

Peki bu sefer nasıl? Koei, Dynasty Warriors 6 ilk olarak yeni nesil konsollarına çıkarmıştı, bunlar Xbox 360 ve Playstation 3 idi. Oyunda grafikler baya artmıştı ama dövüş sistemini çok sıradan yapmıştı. Sadece saldır tuşuna basın. Ayrıca çok klon karakterler vardı, farklı oynanabilir karakterler ama çoğu aynı silah ve hareketler kullanıyor. Dynasty Warriors 7 ise eski dövüş sistemini getirdi.

Çoğu karakter yeni silah türlerine sahip olsa yine klon karakterler vardı. Bir farklı yenilik ise silah değiştirmekti. Yanınızda iki silah taşıyabiliyordunuz ve bir silahtan sıkıldıysanız öbür silaha geçebiliyordunuz. Bir büyük yenilik ise dördüncü yani Jin Kraliyeti vardı. Şimdi uzun zaman sonra Dynasty Warriors bu sefer oyununu bir türlü toparladı.

Dynasty Warriors 8 Dövüş Sistemi:

Dynasty Warriors 8 oyununda dövüş sistemi çok sağlam olmuş. Oyun sıradan ‘beat ‘em up’ sistemini kullanıyor. X/Kare tuşuna basarsanız 4 düz combo çekiyorsunuz. Level atlayınca 6 oluyor. Y/Üçgen tuşu ise charge atak kullanıyor. Bu saldırılar biraz vakit alıyor ama çok kuvvetli oluyor. Bu tuşları düz combo arasında basarsanız çok kuvvetli combo çekiyorsunuz ve bazıları resmen gerekli yerlerde kullanılmasını istiyor.

Yani önünüzde bir sürü asker varsa o zaman 3 düz combo çekin sonra hemen ardından bir charge atak çekin. Böylece çok geniş açılı savurma yapıp vurduğunuz kişileri uzağa fırlatabiliyorsunuz. Her karakterin bir EX charge atağı var. Bunlar belirli combo’larda charge atak yapılırsa daha farklı ve daha tehlikeli hareket çekiliyor. EX charge ataklar sadece oynadığınız karakterin ona özel olan silahında mevcut.

Eğer kılıç kullanıyorsa ve ikinci silahı mızrak ise o zaman mızrağın EX charge atağı yok. B/Yuvarlak tuşu ise Musou yani olağanüstü atak. Musou’nuzun bir kısmı dolduğunda bu atağı kullanırsanız çok dehşet verici atak sergiliyor. Bazıları bir ordu sürüsünü yok etmek için bazıları ise düşman komutanlarına ağır zarar vermek. Her karakterin 3 farklı Musou atağı var (geçen bölüm sadece 2 tane vardı). 2 tane yerden Musou bir tanesi ise havadan.

Rage Atak:

Bir yeni güzellik ise Rage (öfke) atağı. Tıpkı Musou gibi ne kadar düşman öldürüyorsanız Rage’iniz o kadar doluyor ama Musou kadar hızlı dolmuyor. Dolduğu zaman RS/R3 tuşuna basın. Böyle ataklarınız çok kuvvetli oluyor, darbelere dayanıklı ve vuruş hareketleriniz çok hızlanıyor. Rage olduğunuz an Musou metreniz hemen doluyor ve Musou çektiğiniz zaman çok farklı atak sergiliyor.

Musou metresi bitine kadar seri ataklar çekiyorsunuz. 100 combo olunca farklı ama daha zarar verici seri atak sergiliyorsunuz. Bittiği an ise bir hareket çekip çevreye olağanüstü zarar veriyorsunuz. Kısaca Rage ataklar çevreniz yüzlerce düşman ve kuvvetli komutanlar sardığı an kullanın. O kadar kuvvetliki 200-300 düşman öldürüp 3000 combo çekebiliyorsunuz.

Dynasty Warriors 8 İnceleme

Dynasty Warriors 8 Silah Sistemi:

Dynasty Warriors 8’de bir başka yeni özellik ise silahların eğilimleri (affinity). Silahlar 3 tür eğilim var; Heaven, Earth ve Man. Heaven Earth’den üstün, Earth Man’dan ve Man Heaven’dan üstün. Bunlar ne işe mi yarıyor? Geçen bölüm silah değiştirmenin pek anlamı yoktu. Sadece bazıları ekstra combo çekiyordu. Kılıçı değiştirirken önünüzde bulunan düşmanları vurarak havaya atıp ikinci silaha geçiyordunuz ya da baltayı değiştirirseniz etrafınızda balta pervane gibi etrafınızda dönüyor.

Bu sefer ise daha fazlasını kullanıyorsunuz. Eğer silahınız Heaven ise ve düşman komutanın (Enemy Officer) elindeki silah Earth ise, düşmanın başında bir mavi kristal ikonu var ve sizin Storm Rush yapma özelliği sunuyor. O düşmanı ne kadar vurursanız, kristal ikonu yok olmaya başlıyor ve bittiğinde ise savunmasız hale gelip, siz hiç bir tuşa basmadan karakteriniz rakibini durmadan bir kaç saniyeliğine vurmaya başlıyor.

Üstünlük olunca siz onlara daha fazla zarar veriyorsunuz ve onlar ise size daha az zarar verebiliyor. Her yönden kazanıyorsunuz. Eğer onların üstünlüğü varsa bu sefer başlarında ünlem işaretli ikon var. Bunlar son derece size karşı kuvvetli oluyorlar. Bu düşman komutanlar size charge atak çektiği zaman silahlarından mavi X şeklinde ışık beliriyor. Bu esnada silahınız değiştirirseniz yani RB/R1 basarsanız Switch Counter çekiyorsunuz.

Bu sırada geri kaçıp kontra atak yapıyorsunuz. Düşmanınızı havaya yada uzağa atıp silahınızı değiştiriyorsunuz ve bir kaç saniyeliğine atağınız, defansınız ve hızınız artıyor. Eğer aynı eğilimli silah kullanıyorsanız hiçbir türlü avantaj yada dezavantajınız olmuyor. Bu silah eğilimleri oyuna biraz derinlik katıp taktiksel oynamanızı sağlıyor.

Dynasty Warriors 8 Hikaye ve Oyunun Temeli:

Dynasty Warriors her zaman olduğu gibi ‘Üç Krallığın Hikayesi’ adlı romandan esinleniyor. Roman 14. asırda yazılmıştır ama tarihi olaylar ise 2. ve 3. asırda yer almaktadır. Yani oyun Çin tarihini canlandırıyor. Burda olayların ve karakterlerin yaklaşık %90 gerçek olaydan esinlenmiştir. Bu yüzden oyunda 3 ayrı kraliyetin destanını oynuyorsunuz.

Her kraliyetin kendine özel oynanabilir komutanları var. Hikaye başta 3 kraliyet koalisyon halinde ülkedeki sorun çıkaran toplumları ya da beylikleri yok ediyorlar. Hepsi temizlenince kim bu topraklara sahip çıkacak diye iç savaş patlıyor. 4. kraliyet ise, 3 kraliyetin çöküş esnasında yükseliyor ve sonraki olayları canladırıyor.

Her kraliyetin yaklaşık 10 bölümü var. Bazı bölümlerde ise gizli görevler var. Bu gizli görevleri tamamlarsanız ekstra bölüm açıyorsunuz. Tarih acımasız ve favori karakterleriniz savaşlarda ya şehit düşüyor yada suikasta uğruyor yada hastalanarak ölüyor. Bu unsurla Dynasty Warriors 8, ‘hypothetical’ yani farazi konu ekliyor. Bazı gizli görevleri tamamlarsanız seçilmiş karakterler ölmüyor ve ilerki bölümlerde yer alıp konu daha fazla değişiyor.

Her kraliyetin bir kilit savaşı var. Bu savaşlarda büyük yenilgiye uğruyor ve oyun tarihte olduğu gibi çöküşe uğramaya başlıyor. Eğer farazi olaylar yerine getirilirse bu kilit savaşları kazanıp farazi bölümler açıyorsunuz. Böylece oyunda yaklaşık her kraliyet için 15-20 adet bölümünüz oluyor ki bu kadarı da çok fazla.

Dynasty Warriors 8 Karakterler:

Her bölümde 2-4 karakter seçme imkanınız oluyor. Seçtiğiniz an ya direk savaşın ortasında ya da kampta başlıyorsunuz. Kampta ise demirciden yeni silahlar satın alabiliyorsunuz ve kampta askerlerle ve komutanlarla konuşabiliyorsunuz. Savaşa başladığınız zaman bir takım görevler sizi bekliyor. Seçtiğiniz karakterler özel görevlere çağrılıyor.

Bazı karakterler bir yeri korurken bazıları ise düşmana arkan saldırmakla görevlendiriliyor. Bu görevleri zor seviyede yapamazsanız oyun çok zorlaşıyor ve kaybedebiliyorsunuz. Onun için size düşen görevi yapın. Gidilmesi gereken yer haritada yeşil nokta ile belirleniyor. Böylece oyunda daha fazla stratejik oynamanızı istiyor.

Dynasty Warriors 8’de 77 karakter var. Hepsinin oyunda özel yeri mevcut. Hepsi özel silah ve combo çekiyor. Bazıları oyunda fazla yer almadan ölebiliyor ve bazıları ise kahraman gibi sonuna kadar savaşıyor. Oyunda her karakter 1. level’den başlıyor. Bölümleriniz ilerledikçe oynamadığınız karakterler otomatikman seviye atlıyor ki zor bölümlerde ayak uydursun. Tabi her öldürdüğünüz asker ve komutanlardan EXP kazanıyorsunuz.

Karakterleriniz level 99 olabiliyor ama oyunda ortalama seviye ise level 30-40. Bu yüzden 77 karakteri saatlerce kasmaya gerek kalmıyor. Her karakterin 5 seviyeli silahı var. Başta level 1 silah ile başlayıp ilerledikçe zor bölümlerde yendiğiniz komutanlardan level 2-4 silah kazanabiliyorsunuz. Yeni silahlarda her zaman 1-6 arası yetenekle geliyor; alev elementi, daha fazla zarar vermece, daha hızlı koşma, darbe yediğiniz an çevreye küçük çaplı zarar vermek vb. Level 5 silahlar ya da 5. silahlar ise karakterin özel savaşında özel ve gizli görevlerini Hard ve Chaos zorlukta tamamlarsanız kazanıyorsunuz.

Bu silahların çok atak seviyesi var ve yetenekleri ise en üst kademede. Bunları toplamak çok zevkli çünkü bu silahları kullandığınız an çok kuvvetli oluyorsunuz. Ayrıca silahın dış görünüşü çok güzel oluyor. Her karakter 4 yetenek takabiliyor. Yetenekler ise komutanları özel ataklarla kazanıyorsunuz. Attack Boost istiyorsanız komutanı Double Attack power-up ile yenin. Her yetenek 20 seviyesi var ve seviyesini artırmak için belirli görevlerini tekrarlayın ve şans esnasında artabiliyor. Ne kadar zor seviyede oynuyorsanız o kadar şansınız oluyor.

Dynasty Warriors 8 Modlar:

Free Mode’u yeniden geri getirdi. Story Mode’a olan bölümleri istediğiniz karakterle oynayabiliyorsunuz. Free Mod ile iki kişilik online oynama imkanı sunuyor. Bir diğeri ise Ambition Mode. Bu mod ile kendi sarayınızı inşa ediyorsunuz ki imparatoru ağırlayasınız. Başta kasaba hiçbir şey yok. Göreve çıkıp, komutanları yenip takımınıza alıyorsunuz. Belirli komutan alınca kasabada tesisler açıyorsunuz mesela demirci, çay ocağı, kışla, ahır vb.

Buralardan kendinize yeni silahlar, power-up, binekler alabiliyorsunuz. Savaşlarda topladığınız malzeme ile tesisleri daha kaliteli yapabiliyorsunuz. Malzemelerle bile demircide daha kuvvetli silah üretebiliyorsunuz. Ambition’da savaşlar çok kısadır. Belirli görevi yapıp diğerine atlıyorsunuz. Ne kadar art arda yaparsanız o kadar iyi ödüllere sahip oluyorsunuz.

Belirli miktardan sonra gizli binek ya da hayvan alabiliyorsanız. Bu mod çok zevkli. Her savaşta hem karakterleriniz güçlenip, kasabanız gelişiyor. Böylece Story Mode oynadığınızda daha avantajlı oluyorsunuz. Böylece oyundaki bütün bölümleri ve Ambition Mode’u bitirmek baya vaktinizi alacak.

Dynasty Warriors 8 Ses ve Grafikler:

Dynasty Warriors 8’de grafikler yine sıkıntı çekiyor. Oyunda savaş alanları çok mükemmel. Hepsinin özel teması var ve çok stratejik olarak düzenlenmiş. Bütün karakterler çok güzel, renkli ve süslü kıyafet ve zırh giyiyorlar. Tabi anime tarzında havalı saçları unutmamak lazım. Grafiğin güzelliğini yitiren ise yüzeyler, kalitesiz gölgelendirme, iğrenç anti-aliasing ve bazı yerlerde düşük poligon sayısı.

Elbette oyun ekranda yüzlerde asker çiziyor ve her silah görsel efekt şöleni sunuyor. Fakat bazı göze batan yerlerde oyun daha iyi grafik çizebilirdi. Oyun her ne kadar 720p çözünürlükte oynasa da bazı yerlerde oyun fps sıkıntısı çekiyor. XBox 360 versiyonunda ise sürekli sıkıntı çekebiliyor. Yeni yama ile bu sorun iyi derecede çözüldü. Onun dışında oyun çok renkli ve cıvıl cıvıl. Karakter silahları çok güzel animasyonlarla hareket ediyor ve bazı yerlere ağzınız açık kalabiliyor.

Savaş esnasında ara sahneler çıkabiliyor. Bazılarında çok destansı olaylar oluyor fakat oyundaki karakterlerin yaptığı rol ve animasyonlar çok çocukça kalabiliyor. Bu ara sahneler bittiğinde ise kusursuz şekilde direk oyuna devam ediyorsunuz. Eğer karakteriniz direk bir yere koşuyorsa sahne orada bitip sizde koşmaya devam ediyorsunuz.

Oyunda seslerde kulağa hoş geliyor. Her vuruşlar, savaş çığlıkları, charge ve Musou ataklar baya zevk veriyor. Müzikler ise resmen sizi gaza getiriyor.

Rock ile oryantal Çin müziği karışımı resmen kulak dolduruyor. Her savaş özel müzik barındırıyor. Trajik savaşlarda yavaş, zafer dolu savaşlarda ise yüksek tempolu müzik çalıyor. Bunları bozan tek şey ise basit düblajlı diyaloglar. Her asya kökenli oyunların can çekiştiği bir durum. İngilizce olan diyaloglar çok çocukça duruyor. O kadar basit ki düşman komutanlar sizi tehdit kelimeleri çok basit. Sadece seçilmiş karakterlerin süper seslendirilmiş. Bunun dışında basit ve sürekli tekrarlanan diyaloglar bir nokta sonra harbiden bayıyor.

Sonuç:

Bence Dynasty Wariors 5′ten sonra yapılmış en sağlam Dynasty Warriors oyunu. 77 özel karakter, yüzlerce silahlar, detaylı dövüş sistemi, yapılacak bir sürü savaşlar ve Ambition Mode oyuna adeta renk katmış. Eğer koyu Dynasty Warriors hayranıysanız ne bekliyorsunuz. Eğer yüzlerce düşmanlarla kahraman gibi savaşmak istiyorsanız bunu sakın kaçırmayın.

Asya kökenli beat ‘em up sevmiyorsanız uzak durun. Ayrıca sürekli aynı oyunun bir etap gelişmiş halini oynamaktan bıktıysanız bir şans tanıyın ama artık ‘Sarı Türbanlı Ayaklanması’ (Yellow Turban Rebellion) savaşında yer almakta gına geldiyse boş verin.

Sonuç olarak; klon olmayan karakterler ve hepsinin özel silah ve combo kullanması oyunu biraz canlandırıyor. Daha detaylı dövüş mekanizması artık oyunu sıkıcı yapmıyor. Farazi olaylar ve bölümler Dynasty Wariors 8’i daha büyük yapıyor. Ambition mod ise çok sürükleyici.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments