Sistem
Hoşgeldiniz...
Endless Combat İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Merhabalar! Bugün, bir Türk ekibinin ellerinden çıkan Endless Combat oyununu inceleyeceğiz. Yazının devamında sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Endless Combat, özgün yeteneklere sahip karakterlerin birbirleri arasında savaştığı takım bazlı bir savaş oyunu. Unreal Engine 4 ile geliştirilen bu oyun, Türk bağımsız oyun geliştirici ekibi Fatalitech’in ilk oyunu.

Endless Combat Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci En az 2 Ghz. hıza sahip 2 çekirdekli veya üzeri 64-Bit destekli işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3850 ya da NVidia GeForce GT 930 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Mod olarak ise Team Death Match (Takım Ölüm Maçı) ve Free For All (Herkes Tek) modları mevcut. Endless Combat oyun başlangıç ekranında tüm bilgiler zaten yazıyor. Oyun hakkında bilgiler edindik, geçelim mi incelememize?

Oyunun içeriğine girmeden önce ayarlar kısmında gözüme çarpan bir şeyden bahsetmek istiyorum. Endless Combat oyun ayarları sekmesinde bir seçenek var; “Patates Bilgisayar”. Birçok oyuncu için bir anlam teşkil etmeyen bu iki kelime doğrusu beni rahatsız etti. Daha uygun ve makul bir şeyler bulunabilirdi bu kısım için.

Karakterler:

Endless Combat oyununda;

  • Gunlisher,
  • Gunlisher Girl,
  • Sniper Girl,
  • Assault Girl,
  • Shotgunner,
  • Soldier,
  • Quickscoper

olmak üzere yedi karakter var. Her birinin, birer adet olmak üzere farklı özellikleri (görünmezlik, süper hız, süper yumruk ve yer saldırısı gibi) mevcut.

Savaş alanına indiğimizde ise benzer diğer oyunlardan farklı olarak çeşitli karakterler olması ve bu karakterlerin özel güçlerinin olması dikkat çekiyor. Bu özellik Endless Combat oyununa farklı bir boyut katmış ve aksiyonu biraz daha yukarılara doğru çekmiş. Her karakterin ayrı birer silahı var.

Endless Combat oyun karakterimizi seçip haritaya giriş yaptığımda bolca, vaktimi çevre etkileşimleri ile harcadım. Duvara ateş ediyorum, mermi izi çıkmıyor. Sadece duvarlara değil tabii, hiçbir yerde mermi izi çıkmıyor. Bir forklifte ateş ediyorum, lastiğinden de aynı ses geliyor, direksiyonundan da.

Pencerelere, camlara ateş ediyorum kırılıyorlar. Kırılma sesi geliyor, cam parçaları havalarda uçuşuyor ama o da ne? Hiç bir şey olmamış gibi cam orada duruyor. Bir el bombası atıyorum, 30-40 FPS düşüş yaşıyorum.

Seri ateş ediyorum, FPS değeri düşüyor. Dürbün açıp keskin nişancı tüfeği ile ateş ediyorum, namlunun ucundan çıkan duman merceğin sol alt tarafından çıkıyor gibi görünüyor. Bunlar ufak tefek olsa da uzun süreli oynanışta can sıkıcı hale dönüşüyor.

Ek olarak karakterlerin hepsinin silah tutuş şekli aynı. Hepsinin ikincil silahı aynı. İkincil silahımız, yanlış görmediysem, Golden Desert Eagle. Deagle’ı bile tüfek kullanıyor gibi kullanıyor karakterler.

Multiplayer:

Evet, şimdi güldük eğlendik. Ancak geldik oyunun en büyük sıkıntısına. Endless Combat oyununa girmeden önce online oyuncu sayısı dikkatimi çekti. Endless Combat online bir oyun, ancak hiç oyuncusu yok, gerçekten yok.

Haritalar boş olduğundan dolayı oyunun da bir anlamı kalmıyor. Oynamak için oyuncu bulamadım, tek başıma haritaları keşfettim.

Endless Combat Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci En az 3 Ghz. hıza sahip 2 çekirdekli veya üzeri 64-Bit destekli işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7950 ya da NVidia GeForce GTX 760 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Grafik ve Sesler:

Yapılan bir çok Türk yapımı oyuna göre, grafikleri gerçekten iyi olan Endless Combat’ın bu konuda gideceği çok yolu var. Tabii ki oyunun Erken Erişim’de olduğunu da unutmayalım, ancak yapımcı ekibin bu konuda bir strateji geliştirmesi oldukça önemli.

Endless Combat oyunundaki seslendirmelerin de gayet yeterli olduğunu söylemeliyim. Ancak çok daha iyi olabilirdi. Bütçe bulunursa, çok daha kaliteli işler yapılabilir.

Son Sözler:

Şöyle bir toparlamak gerekirse mantık olarak iyi olan Endless Combat, pratikte biraz sıkıntılı. Çevre etkileşimi konusunda büyük sıkıntıları var. Ancak en büyük sorunu tabii ki online oyuncusunun olmayışı.

Henüz erken erişimde olan bu oyunun gün geçtikçe kendini geliştireceğine şüphe yok. Arkadaşlarınızla topluca alıp oynamak isterseniz fiyatı gayet makul, tavsiye edebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Fatalitech

Yapımcı

Fatalitech

Çıkış Tarihi

13 Kasım 2017

Platformlar

PC

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Endless Combat erken erişim sürecinde geliştirilerek zevkli bir oyun olacağını ve büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments