İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Europa Universalis IV Tarih Oyunu İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Sisteminizi Test Edin

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine yer verdiğimiz tarih/strateji oyunlarının neredeyse en iyilerinden biri olan Europa Universalis IV, oynanış şekli açısından Total Rome War ile büyük benzerlikler taşıyor. Ancak EU4 oyununda kendi ülkemizi seçme imkanımız mevcut.

Seçim yapılabilen ülkeler arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun bulunması çok ilgimi çekti. Kendi ülkeniz olarak Osmanlı’yı seçebiliyorsunuz. Oyunda ülkeniz zor durumda kaldığında kaçma durumu söz konusu. Ama biz kaçar mıyız? Sonuçta koskoca Osmanlı Sultanıyız yani.

Kaçmayanların sonu ölüm ve ülkenin yıkılması oluyor genelde ve ben de oynadığımda da öyle olmuştu. Şimdi Europa Universalis 4 incelememize biraz ara verip sistem gereksinimlerine değinelim. Yazımızın devamında ise inceleme detaylarına göz atabilirsiniz.

Europa Universalis IV Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium IV 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 3500+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1900 ya da NVidia GeForce 8800 veya üzeri en az 512 Mb. bellekli ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c
Notlar Multiplayer için internet bağlantısı gereklidir.

Europa Universalis IV minimum sistem gereksinimlerine göre öyle ahım şahım bir sisteme sahip olmanız gerekmiyor. Intel Pentium IV 2.4 Ghz. bir işlemci, 2 Gb. ram ve ATI Radeon X1900 teknik özelliklerinde bir ekran kartı oyunu normal ayarlar civarında oynatmaya yetiyor.

Europa Universalis IV Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6550 2.33 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1900 ya da NVidia GeForce 8800 veya üzeri en az 1 Gb. bellekli ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Europa Universalis IV İncelemesi:

Europa Universalis IV, Paradox tarafından yapılmış gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyunda Avrupa’da yaşanmış din savaşlarından tutun Fransız devriminden, Amerika’nın kolonileştirilmesine kadar birçok tarihi olay mevcut. Bu tarihi olayların hangisinde yer almak tamamen bize kalmış.

İster Osmanlı ile İstanbul’u feth ettikten sonra Anadolu’yu birleştirip Viyana’ya ilerler, istersek de Avrupa’da ufak bir devletle başlayıp yıllar geçtikçe topraklarımızı genişletir, refah seviyemizi yükseltir ve Almanya’yı kurabiliriz.

Europa Universalis IV alt menüsündeki göstergeden o gün diğer ülkelerde neler olmuş, Osmanlı Bizans’ı aldı, İtalya yıkıldı gibisinden haber tarzında bilgileri görmek mümkün. Oldukça güzel bir ayrıntı olmuş.

Kendi taktik ve stratejilerinizi belirleyebildiğiniz Europa Universalis IV’te haritaya fazla yaklaştığınızda ağaçlar, tarihi yerler, askerler (savaş olunca savaşan askerler vb.) gibi küçük ayrıntılar göreceksiniz. Oyunda zaman geçtikçe aldığınız ve kaybettiğiniz ülke sayısı artıyor, bu durum tamamen size bağlı. Bu nedenle zorluk seviyesi yüksek bir oyun diyebiliriz.

Oynanış:

Daha önce herhangi bir gerçek zamanlı strateji oyunu oynamamış olanlarınız varsa gözünüz hiç korkmasın. Zira EU4 öğrenmesi basit bir oyun. En basitinden oyunun içinde yer alan tutorial kısmında size oyun boyunca lazım olan bütün bilgileri öğrenebilir ve arayüze alışmış olursunuz.

Arayüze ve kontrollere hakim olduktan sonra ise iş tamamen bilgiye ve tecrübeye kalıyor. EU4’ün içinde yaşanan bütün tarihi olaylar tamamen gerçeklere göre geliştirilmiş durumda. Örneğin oyunda yıl 1453 olduğunda Osmanlı, İstanbul’u feth eder ve iki kıtayı birden topraklarına katar.

Bu yüzden oyunu oynarken hangi devletin genel olarak nelere odaklanacağını kestirmiş oluyoruz. Ayrıca yine daha önce bu tarz oyunları daha önce oynamamış olanlara özel olarak oyunu fazla detaylara indemen kısaca bir anlatayım.

Öncelikle topraklarımızı genişletmek için istediğimiz ülkeye vur patlasın çal oynasın diyerekten saldıramıyoruz. İlk olarak bize bir savaş nedeni lazım. Bu yüzden bir ülkeye saldırmadan önce “Fabricate Claim” yapmalı yani bir savaş nedeni yaratmalıyız.

Savaş nedenini oluşturduktan sonra ülkeye saldırabilir ve savaşın nedeni olan toprakları kendi sınırlarımıza katabiliriz. Eğer savaş nedeninin dışına çıkar ve bütün ülkeyi almaya kalkarsak coğrafyamızda yer alan diğer ülkerlerin bize karşı olan tutumu negatif olarak değişim gösterir ve bu ülkeler biz karşı koalisyon kurup hep birlikte girişebilir.

Diğer ülkeler tarafından tehlike olarak görülmek istemiyorsak herşeyi planlı programlı ve yavaş yavaş uygulamamız gerekiyor yani. Şimdi işin ittifak kısmına gelelim. EU4’de öyle istediğiniz herhangi bir ülkeyle dost olmak yok. Yani Avrupa’da diğer ülkelere göre daha az gelişmiş bir ülke alıp gidipte Fransa’yla pat diye ittifak kuramassınız.

Zira gerçek hayattada işler bu şekilde yürür. Hiçbir devlet bir çıkarı olmadan başka bir devletle işbirliğine girmez. Ayrıca ittifak kurmak istediğimiz ülkeyle olan ilişkimizin iyi olması gerekiyor. Bunun için ise dost olmak istediğimiz ülkeye diplomat yollamamız gerekiyor. Yani sizin anlayacağınız EU4’de neden-sonuç ilişkisi olmadan kılımızı bile kıpırtatamayız.

Europa Universalis IV Minimum Sistem Gereksinimleri

Grafikler:

Öncelikle Paradox, önceki oyundan bu yana kendini çok iyi geliştirmiş. Özellikle grafik açısından Paradox, EU3’e nazaran çok daha kaliteli bir iş başarmış. Her ülkeye özel arayüzler yapılmış ve bu arayüzler her ülkenin yaşadığı tarihi olaylara göre dizayn edilmiş.

Örneğin oyuna başladığımız tarih olan 1444 yılının Avrupa’sından bir devlet seçersek, arayüzde yeni kısayolların eklendiğini göreceğiz. Bu kısayollarla Papalık sistemi ve HRE (Holy Roman Empire) gibi konulara girişmiş oluyoruz.

Sisteminizi Test Edin

Künyesi
Yayımcı

Paradox Interactive

Yapımcı

Paradox Development Studio

Çıkış Tarihi

13 Ağustos 2013

Platformlar

PC,

Linux,

Mac OS

Oyun Türü

Gerçek Zamanlı Strateji, Tarih oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.8
Aldığı Puanlar

Europa Universalis IV'te olaylar her zaman tarihe bağlı gitmiyor. Tarihi siz yazıyorsunuz.

8.0
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...