İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Eve Online Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Eve Online Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 13 Nisan 2016

Bu günkü incelememiz güncel minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz Eve Online. CCP Games (Eve Online’in yapımcı şirketi) MMORPG dünyasında 2003 den bu yana Eve Online ile sürdürdüğü düzgün ve istikrarlı işleriyle göze çarpıyor. Geçenlerde oyun dünyasının ilk gerçek yapıtını inşa eden Crowd Control Productions Games bu yapıtın üstüne Eve Online‘daki bütün oyuncuların karakter isimlerini yazdırdı.

İsterseniz Türkiye’de çok bilinen bir oyun olmamasına karşın yıllardır ödüle doymayan bu devasa evrende bir yolculuğa çıkalım. Yaklaşık 5 yıldır oynadığım, benim için bir o kadar muazzam oyun olup bir başkası için çok kötü olabilecek oyunu incelemeye başlayalım. Eve Online, Sci-Fi (Science-Fiction) tarzında bir oyun.

Peki bu bir uzay oyunu için ne anlama gelmekte? Oyunun ilk görenler “Aaa ne güzel uzay gemisini kullanmak zevkli olabilir!” dese de aslında Eve Online bir simülasyon oyunu değil. Daha fazla açıklama yapmadan genel terimler üzerinde biraz durmak istiyorum.

Eve Online Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.0 GHz. ya da AMD Dual Core 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 2600 XT ya da NVidia GeForce 8600 GTS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip Shader Model 3 destekli ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Eve Online Terimler:

  • EO ISK: Oyun içi para birimi,
  • EO Corp: Birden fazla oyuncunun bir araya gelerek oluşturduğu şirket,
  • EO Alliance: Birden fazla corp (şirket)’un birleşerek meydana getirdiği topluluk.

Eve Online Ücretli mi?

İlk olarak çoğu online oyuncunun ilk sorduğu soruyu cevaplamak istedim. Oyun aylık 14.95$ olarak karşımıza çıkmakta. Ancak bana CCP Games’in burada devrim niteliğindeki kıvrak zekasıyla beraber oyuna eklenen PLEX (PILOT LICENSE EXTENSION – Pilot Lisansı Uzatma) olarak kısaltılan oyun içinden para ile alınabilecek bir item ile aylık ödemenizi yapabiliyorsunuz. Peki CCP’nin bundaki avantajı ne? Niye böyle bir yola başvurmuş?

Hemen onu da açıklığa kavuşturalım. Aslında PLEX adı verilen oyun içi üründe başka oyuncular tarafından gerçek parayla alınıp oyun parasına dönüştürdüğü bir yöntem. Yani isterseniz gerçek parayla oyun parası satın alabilir veya oyun parası ile hesabınızın süresini uzatabilirsiniz. Böylelikle oyun dışı ISK (Oyun içi para birimi) satışının da biraz olsun önüne geçmeyi amaçlamış CCP.

Eve Online’daki Expention’lar ücretsiz olarak geliyor. Şu anlık yılda 2 adet büyük patch gelmekte. Ancak son fanfest’de açıklanana göre bu sayı artacak. Her Expention’da oyuncuların istekleri büyük oranda incelenerek, oyunculara yönelik değişiklikler yapılıyor. Zaten CCP’nın bu kadar başarılı ve sevilen bir firma olmasının en önemli nedenlerinden biri bu.

Peki Eve Online’a yeni başlayan biri hemen PLEX alabilir mi? Bu oyuncunun oyuna ayırdığı zaman ve birazda oyun ve gerçek hayat zekasının birleşimine bakıyor. Çünkü Eve Online’daki ekonomi gerçek hayattaki gibi açık bir ekonomi. Oyun içinde dahil olan nerdeyse bütün item’lar diğer oyuncular tarafından üretilip satılmakta. Eve Online’ı en güzel kılan özelliklerden biride bu (İlerleyen zamanda bu sandbox modeline daha yakından bakacağız).

Hikayesi:

Eve Online oyun hikayesini çok kısa bir şekilde anlatmak gerekirse; İnsanlar daha önce hiç görmedikleri doğal bir solucan deliğiyle hiç bilmedikleri bir yerde bulurlar kendilerini. Ve hemen kolonileşmeye ve yerleşmeye başlarlar. Ve daha sonra birden solucan deliği çöker ve insan tarihi boyunca hiç görmediği bir olaya tanık olur. Binlerce insan o kolonilerde diğer insanlardan koparak yaşamaya başlarlar. Yıllar geçen zorlu mücadelelerden sonra yaşamayı başarırlar.

O koloniler büyük birer imparatorluk olur ve oyunun ana 5 ırkını oluştururlar; Amarr Empire, the Gallente Federation, the Caldari State, the Minmatar Republic, ve the Jovian Empire (Oyunda şuanlık seçemediğimiz bir ırk sadece oyun yöneticileri bu özel ırka ve gemilere erişimi var). Hikayenin geri kısmını ilgilenenler buradan okuyabilirler.

Bana göre Eve Online sadece bilim kurgu değil stratejik bir bilim kurgu oyunu.

Tek Server: Eve Online, tek sunucu üstünde en fazla oyuncu ile oynama rekorunu elinde bulunduruyor. Tek sunucuda 50 bin kişiden fazla pilot bir arada oynayabiliyor. Oyunda tek sunucu var (Test Sunucusunu saymazsak) ve herkes bu sunucuda oynamak zorunda. Bu da oyunun diğer bir güzel yanı. Zaten uzay bu kadar oyuncuyu barındırmak için yeterince büyük :). 5 binden fazla galaksi mevcut. Solucan deliklerini de eklersek bu sayı 2.5 bin daha artarak 7.5 bin galaksi sayısına ulaşıyor.

Eve Online Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel i7 serisi ya da AMD X4 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 6790 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip Shader Model 3 destekli ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c
Notlar Eve Online önerilen sistem gereksinimleri 2017 verilerine göre hazırlanmıştır.

Oynanış:

Eve Online Skill-Based olarak gelişen bir oyun. Yani siz oyunun başında değilken karakteriniz istediğiniz yeteneği öğrenmeye devam ediyor. Bu bir taraftan iyi, diğer taraftan kötü. Oyuna yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı oluyor. Yetenekleri gelişmediğinden yeni başlayan oyuncular biraz zorluk çekebiliyor. Ancak oyun dinamikleri öyle bir yapı üzerine kurulmuş ki 2013 yılında oyuna başlamış bir pilot (Yaklaşık 20M skill puanı) 2003 yılında başlamış bir pilotu (200M üzeri skill puanı) gerektiğinde patlatabiliyor.

Ya da oyuna 2 ay önce başlamış 5 kişilik bir grup, oyuna 1-2 sene önce başlayan bir pilotun kabusu olabiliyor. Bu yüzden 2003 yılında başlamış onlara yetişemem gibi bir düşünce oyunda hakim değil. Oyun ilk başlayanlar için biraz kabus düzeyinde karmaşık olabiliyor. Ancak 3 ay geçtikten sonra oyuna iyice ısınıyor ve alışıyorsunuz.

Eğer yarım sever bir arkadaş bulamazsanız oyunda ilk 3 ay boyunca yapabilecek çok bir şeyiniz bulunmamakta. Oyunu anlayabilmek için oyun başında bir destek şart gibi görünüyor. 5 senelik gözlemlere dayanarak söylebilirim ki Her şeye rağmen oyundaki ilk 3 aya dayanabilen oyuncular genelde oyuna devam ediyor.

Eve Online İnceleme

Ana Gelir Kaynakları:

Üretim Eve Online gelir kaynaklarının başında gelmekte. Eve Online açık ekonomisinde bütün ürün fiyatları ve üretilen bütün ürünler başka bir oyuncu tarafından belirlenir ve üretilir. Bir ürünün talebi çoksa fiyat azalır az ise fiyat yükselir (gerçek hayattaki açık ekonomi).

Ürünler gelişmişlik dercesine göre T1-T2-T3 diye artarak giderken üretim zorluğu, fiyatı ve getirisi de doğru oranda artar. Üretim genellikle ticaretle birlikte anılır. Eğer bir Alliance için üretim yapmıyorsanız ürettiklerinizi marketlerde satmak zorunda kalırsınız. Ürünleri bir marketten ucuza alıp diğer markette daha pahalıya satabilir hatta insanları kazıklayabilirsiniz (bkz. Scam-marketting).

Gerçekte var olmayan, sadece blueprint (üretmek için gereken bir nevi tasarım belgesi) olan bir ürünü biraz karşıdaki insanın dalgınlığından yararlanarak 40-50 misli fazla değere satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Gerçek hayatta ticarette sınır olmadığı gibi Eve Online dünyasında da ticarette sınır yok. Ne kadar kazanabileceğiniz sizin hayal gücünüze ve ilginize kalmış.

Ne Kadar Kazanırım?:

Gerçek hayattaki “Ne kadar ekmek, o kadar köfte” deyimi aynen Eve Online’da da geçerli. Oyun başında yatırdığınız miktar az olacağından getirisi de az olacaktır. Ancak zamanla kazandıklarınızı da ticarete veya üretime yatıracağınızdan kazanacağınız para da sistematik olarak artacaktır.

Görevler:

Eve Online oyunu içindeki ajanlardan alacağınız görevlerle para kazanabilir aynı zamanda görev tipine göre oyundaki mekaniklere de alışabilirsiniz. Oyunda bir kaç farklı görev tipi var;

  • Dağıtım Görevleri: Ajanlardan alıdığınız ürünleri çoğunlukla başka sistemdeki istasyonlara bırakmanızı isterler.
  • Madencilik Görevleri: Sizi bir sistemdeki kordinata yollayarak ordan belirli bir minerali çıkamanızı isterler.
  • Güvenlik Görevleri: Bu tür görevler sizi bir sistemdeki kordinata yollayarak oradaki düşman birliklerini patlatmanızı isterler. En çok para ve tecrübe kazandıran aynı zamanda bana göre en “eğlenceli” görev tipidir.
  • Araştırma Görevler: Bu görevler sizden bir ürünü üretmenizi ve teslim etmenizi isterler.

Faction Warfare (Irk Savaşları):

Eve Online’a yeni başlayanlar için en büyük gelir ve tecrübe kaynağı olan bir sistem. 4 büyük ırk arasından bir ırkı seçerek, o ırkın ordusuna katılıyorsunuz. Böylece oyunda hep PvP (player vs player) yaparak deneyim elde ediyorsunuz aynı zamanda anomalie (Faction-Warfare de sistemin ele geçirilebilmesi için karşı ırkın npc (non-player) gemilerini vurma) yaparak yeni bir oyuncunun hayal edemeyeceği paralar kazanabiliyorsunuz.

$300.000 Dolarlık Savaş:

The Battle of B-R5RB diye tarihe geçen ve online oyun tarihine kazınan bir olay. Bu savaş birden çok Alliance’ın bir sistemde gerçekleştirdiği 22 saat süren stratejik ve askeri savaştan sonra savaş sonu ortaya çıkan tablo tam olarak $300.000 (900.000 TL ‘den daha fazlaya tekabül ediyor).

Bu şu demek oluyor. Bu savaş içinde kaybedilen gemiler eğer gerçek paraya çevrilseydi değeri 900.000 TL ‘den fazla olacaktı. 70′den fazla Eve Online Titan (Oyundaki en büyük ve en pahallı gemi. Gerçek parayla değeri 1.000$‘ı rahatlıkla geçiyor) bir savaşta patlamasıyla, Eve Online’da bir rekor daha kırılmış oldu.

Eğer aldığı mmorpg ödüllerine bakmak istiyorsanız bu uzun listeyi gözden geçirmeniz gerek. İşte ödüller. Sonuç olarak Eve Online’ın en azından denenmesi gereken bir oyun olduğu kanısındayım.

Künyesi
Yayımcı

CCP Games

Yapımcı

CCP Games

Çıkış Tarihi

06 Mayıs 2003

Platformlar

PC, Linux, Mac OS X

Oyun Türü

Sci-Fi, MMORPG

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Eğer uzun soluklu bir oyun arıyorsanız Eve Online tam size göre. Ancak akşamları yarım saat oynayıp çıkarım gibi bir düşünceniz varsa bu oyun size göre değil.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments