İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Evolve XBox One PlayStation 4 İnceleme

Biraz geç de olsa Evolve incelememizle karşınızdayız. Evolve konusunda açık olacağım; Alpha döneminde biraz zevk vermiş olsa da E3’ten beri pek de beklediğim bir oyun değildi. İlgimi çekmediği için bir bakar çıkarım diye düşünüyordum ki bu sebeple başlamam da biraz geç oldu.

Oyuna girmeden önce hızlıca bir geçmişinden bahsedeyim. Daha önce Valve firması altında Counter Strike oyunları ile yapımcılık hayatına başlayan Turtle Rock Studios, ardından Left 4 Dead serisi ile muhteşem bir başarı sağlamıştı. PC ve XBox’ta büyük başarı sağlayan Left 4 Dead, hem o dönemden beri zombi temalı oyunların artmasına hem de multiplayer oyunların ne kadar önemli ve zevkli olduğuna dikkat çekmiş durumda.

Birkaç yıl boyunca geliştirdiği Left 4 Dead oyunlarından yine ilham alan Turtle Rock, dağıtımcı olarak 2K ile anlaşıp Crytek’ten de CryEngine grafik motorunu aldıktan sonra yeni oyunu Evolve’u tasarlamaya başlamıştı. Evolve, başta sıfır bir firmadan geliyor olsa belki bu kadar beklenmez, ismi gündemde olmazdı.

Ancak arkasında mp oyunların başarılı isimlerinden Turtle Rock olunca oyuncular da Evolve’un multiplayer anlamında getireceği yenilik ve eğlenceyi bekler oldu. Nitekim E3’teki başarılı lansmanının ardından, oyunu daha da iyileştirmek adına 2014 sonundan 2015 başına ertelemeleri sonucunda oyun piyasaya çıktı.

Evolve, geçtiğimiz yıl Titanfall’un konsolda başlattığı singleplayer olmayan, tamamen MP’a dayalı oyun sistemini devam ettiriyor. Bu sebeple konsol versiyonunda bir parantez açmak gerekiyor. Eğer oyunu bilgisayarda oynuyorsanız bir sorun yok, ancak konsolda oynuyorsanız XBox One için Gold, PlayStation 4 içinse Plus üyeliğiniz olması gerekiyor.

Aylık ya da yıllık olarak alınan bu üyelikler olmadığı sürece Evolve’u Training modunda oynayabilir ya da sadece botlara karşı yine antreman yapabilirsiniz. Bu anlamda yine de Titanfall’dan bir adım önde olduğunu söyleyebilirim, Titanfall’da oyuna bile girmiyordu.

Evolve XBox One PlayStation 4 İnceleme

Kişisel olarak sadece online bazlı oyunlara pek ilgi gösterdiğimi söyleyemem. Daha çok kendimi singleplayer oyuncusu olarak tanımlayabilirim. Call of Duty, Gears of War, Halo gibi oyunların multiplayer modlarında biraz dolaşıp çıkan insanlardanım, prestige ya da türevi level atladığımı söyleyemem.

Ancak Titanfall, tamamen online’a dayalı olmasından da olsa gerek beni fazlasıyla çekmişti. Çok uzun saatlerimi online olarak harcadıktan sonra bir daha kolay kolay böyle online oyun oynamayacağımı düşünüyordum. Evolve’a da belki başta o yüzden mesafeli yaklaştım. Ancak bir online maçtan sonra işler değişti.

Training Mod:

Evolve, başta karışık gözükse de temelini anlamak ve dinamiklerine alışmak için kendisine biraz zaman harcanması gerekiyor. Oyunun Training modu iki aşamalı olarak oynanıyor; canavar (monster) ve avcılar (hunters). Oyunun tamamı aslında zaten bu iki aşamaya ayrılmış durumda. Amaç, avcı ekibinin dünyayı tehdit eden büyük canavarı yakalaması. Canavarın gözünden bakacak olursak da avcılardan kurtulup şehrin elektrik kaynağından beslenmesi.

Yazının girişinde de yazdığım gibi oyunda siz hepiniz ben tek durumu hakim. Bu yüzden Türk damarlarının aktif hale gelip “ben canavarım abi siz ekibinizi kurun yiyorsa” gibi cümleler duymanın pek mümkün olduğunu düşünüyorum. Canavar, oyunun doğal olarak en güçlü karakteri. Bu yüzden de 4 kişi bir canavarı avlamaya çalışıyor.

Canavarlar:

Evolve oyununda seçilebilir üç adet canavar bulunuyor; Goliath, Wraith ve Kraken. Bu üç canavar da birbirinden farklı özelliklere ve davranışlara sahip. Wraith özellikle hem uçuyor hem de daha fazla gizleniyor, bu yüzden de avlaması bir hayli güç oluyor. Goliath daha fazla yakın temasa girip düşmanlarını yakarken Kraken daha bir uzaktan vurmayı tercih ediyor ki bu da yine ekibin işini zorlaştırıyor.

Canavarların gözünden bakacak olursak oyunun genel modu olan Hunt modunda, amaç kendisini yok etmek isteyen tüm avcıları öldürmek. Birini öldürdükten sonra 2 dakikalık süreç içerisinde hepsini öldürmesi gerekiyor, yoksa 2 dakika sonra ölen oyuncu gemi ile geri geliyor. Tabii bu gözünüzü korkutmasın çünkü bir oyuncu öldükten sonra diğerlerini öldürmek de kolaylaşıyor. Avcıların eli armut toplamadığı için her zaman direkt saldırıp yok etmek mümkün olmuyor, bu sebeple kaçmak oyunun en önemli bölümünü oluşturuyor.

Eğer canavarı yönetirken cengaver bir şekilde saldırıp bütün oyunu er meydanında oynamaya çalışırsanız ömrünüz kısa olacaktır.

Canavarken etraftaki doğal hayattan iyi beslenmek gerekiyor. Birçok yaratığı öldürüp yemek hem canın dolmasına, hem de bir sonraki seviyeye evrimleşmeye sebep oluyor. Yaratıkları yemek içinse sessizliği, yani kimsenin size ateş etmiyor olmasına ihtiyacınız var, bu da yine en baştaki mevzuya; kaçmaya dayanıyor.

Canavarı oynarken kaçmak oldukça basit. Uçarak, bazı skilleri kullanarak ya da diğer oyunculardan büyük olduğunuz için hızlıca tırmanarak koşarak kaçabilirsiniz. İzinizi kaybettirmek, haritaya ve canavarı yönetmeye alıştığınız zaman kolay. Ancak oyun, haritaların da büyük olmasından dolayı sizin yakalanmanız için elinden geleni yapacak. Avcı ekibi hem belli noktalarda ayak izlerinizi görüyor, hem de haritada gezinirken korkuttuğunuz kuşlar avcıların radarına takılıyor. Kaçmanın canavar için tek avantajı evrim geçirmek, çünkü iki taraf da birbirini yok etmeden oyun bitmeyeceği için illa ki canavarken avcıların önüne atlıyorsunuz.

Avcı Ekibi:

Evolve’u avcı olarak oynuyorsanız durum biraz daha farklı bir hal alıyor. Canavarın gücüne erişemediğimiz için tek başımıza bir işe yaramıyoruz diyebilirim. Oyun, dört kişilik avcı ekibiyle oynanıyor ki herkesin silahı olmasına rağmen görevleri farklı ve hayati önem taşıyor. Avcıların seçilebilir türleri şu şekilde;

  • Assault (saldırı)
  • Trapper (tuzak)
  • Support (destek)
  • Medic (sağlık)

Dört türden istediğinizi seçip oyuna giriyorsunuz diyemiyorum maalesef çünkü dört kişilik avcı ekibinde saydığım 4 türden de olmak zorunda. Bu da oyunun bir anda ekip işine dönmesini sağlıyor.

Assault, güçlü ve kitlenebilir silahlar ile hava saldırısı gibi özelliklere sahipken Trapper’ın işi de bir hayli büyük. Trapper’ın amacı, canavarı bulduğumuz anda onu belli bir bölgeye hapsedip bir süreliğine tekrar kaçmasını engellemek.

Support aynı şekilde saldırı desteği ve alternatif güçler sağlarken Medic de hem canavara ateş ediyor, hem de ekibin canını tekrar doldurmaya çalışıyor. Bu dört kişilik ekipten biri gittiği zamansa işler aksamaya başlıyor; çünkü gerçekten de dördü bir olduğu zaman ancak canavara kafa tutabiliyor.

Avcı ekibi eğer bir ya da iki kişi kalır ve canavarın sağlığı da orta seviyedeyse bile avcıların tek yapması gereken 2 dakikalık süre içerisinde kaçmak.

Oynanış:

Evolve oyununu oynamadan önce canavar ile oynamanın çok zevkli olacağını, diğerleriyle oynayanın pek de olmayacağını düşünüyordum. Ancak biraz oynadıktan sonra işler değişiyor. Özellikle tanımadığınız oyunlarla oynarken bile sürekli olarak takım halinde oynama zorunluluğu bir anda işi eğlenceli hale getiriyor.

Çünkü hareketi başlatan sizseniz diğer üç kişi anında size yardım ediyor. Öte yandan arkadaşlarınızla oynuyorsanız, party chat kullanarak gerçekten zevkli ve koordine bir şekilde oyunu oynayabilirsiniz.

Karakterler:

Evolve’da canavar dahil tüm tipler için 3 farklı karakter bulunuyor. Bu da 12 farklı avcı tipi, 3 tane de canavar yapıyor. Her birinin görüntüsü ve özellikleri farklı. Ancak baştan hepsinin açık olmadığını, oynadıkça tek tek karakterlerin ya da canavarların açıldığını belirtelim.

Skill kazanmak için oynamak gerektiğini söylemiyorum bile o artık kanun gibi. Seviye atlama işi ise beklediğimden daha uzun sürüyor. Genelde birçok oyunda bir iki maç sonra 2-3 seviye atlarken bu oyunda birinci seviyeyi geçmek için bile biraz oynamak gerekiyor. Maçların uzun olduğunu da düşünürsek bir hayli vakit ayırmak gerekiyor.

Modlar:

Evolve’da Hunt modunun dışında Rescue, Nest, Defend gibi modlar da bulunuyor ki bunlarda görev değişse de amaç yine canavar ile avcıların birbirine düşmesi. Bu arada oyunda illa istediğiniz türü seçmeniz gibi bir durum söz konusu değil.

Oyun size 4 avcı türü ve bir de canavarı ekrana getirip hangisiyle oynamak isterdiniz diye soruyor. Toplamda 5 seçeneği hangisiyle en çok oynamak isterizden en az oynamak isterize göre sıralıyoruz. Yani örneğin canavarı oynamak istemiyoruz, avcı olmak istiyoruz.

O zaman ilk dörde istediğimiz avcı türlerini yerleştirip en sona canavarı koyuyoruz. Bu yüzden canavarı oynama imkanımız düşük olsa da eğer diğer türler doluysa hızlı maça girmek için sistem bizi canavar yapıyor. Böylece medic olmak istemeyenlerle dolu olsa da oyunda herkes medic olabiliyor.

Son Sözler:

Sözleri artık toparlayacak olursak Evolve’un başlıca artıları ve eksileri bulunuyor. Eksi tarafı online oyun için fiyatının 60 dolar gibi çok yüksek olması. Ekip olarak oyuna girmek istiyorsanız herkesten 60 dolar ve online oynamak için Plus veya Gold parası çıkması gerekiyor.

Plus ile Gold artık zaten herkes tarafından alınıyor gerçi ama o ayrı bir konu. Grafik ve ses anlamında da Evolve’un fazlasıyla iyi olduğunu söyleyebilirim. Grafikler yeni nesile yakışır bir şekilde. Sesler ise kulaklıkla oynandığında özellikle inanılmaz bir etki yaratıyor. Party chat dışında etraftaki olaylara göre konuşan karakterler de oyunun akıcı olmasını sağlıyor.

Künyesi
Yayımcı

2K Games

Yapımcı

Turtle Rock Studios

Çıkış Tarihi

10 Şubat 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4 Plus, XBox One Gold

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Takım oyununu zorunlu kılması eğlenceyi artırıyor.

Herkesin her şeyi yapması yerine sadece görevine odaklanması,

Güzel grafikleri, başarılı sesleri oyunun en büyük artıları.

Eksi Yönleri

Fiyatının sadece online oyun için pahalı olması arkadaşlarla değil de tanımadığınız insanlarla oynamaya neden oluyor.

Canavarı kovalama süresi de bazen sıkıcı olabiliyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
Aldığı Puanlar

Evolve, çok zevkli bir oyun ve takım oyununu desteklemesi bakımından eğlence ve konsantrasyonu artırıyor.

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments