İncelemeler
Hoşgeldiniz...
F.E.A.R. 3 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oyun dünyasında kendine büyük bir yer edinen F.E.A.R’ın son oyunu olan ve sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz F.E.A.R 3′ü sizin için incelemeye çalıştık. Bugüne kadar yayınlanan bütün serilerinde belli başarı çizgisi yakalayan ve hayran kitlesi oluşturan F.E.A.R. yepyeni bir oyunla karşımıza çıkıyor.

FPS tarzında oynanan bu oyunun teması korku. Bu nedenle bir çok FPS oyunundan ayrı bir yerde tutulması gerekiyor. Bebekler masumdur, temizdir. Doğdukları andan itibaren etrafa ışık saçarlar. Ancak bu oyunda tam tersi. Oyunun korku temalı olması bir bebek’ten kaynaklanıyor. F.E.A.R. 3 bu bebek üzerinden devam ediyor ve tehlikeli bir hal almaya başlıyor.

F.E.A.R. oyunu ilk olarak 2005 yılında oyunseverler ile buluştu. Çıktığı dönemde tanıtımı iyi yapılan ve çıktıktan sonrada büyük bir ilgi gören FPS oyunu o döneme damgasını vurmuştu. Başarılı olduğu konuların başında yapay zeka geliyordu. Oyun gerçekten zor olsa da oyuncuları saran korku ve düşmanların sizi zorlamaları oyun içi atmosferi fantastik hale getiriyordu.

Uzun gecikmelerin ardından F.E.A.R. 3 piyasaya çıktı.

Çıktığı dönemde büyük başarı yakalayan oyun, çok sayıda ödül aldı. İlk olarak PC için çıkan oyun, daha sonra konsollar için çıktı. Ancak daha sonra yayınlanan paketler oyunun eski havasını kaybetmesine neden oldu.

Bunun en büyük sebebi ise eklentilerin farklı stüdyolar tarafınca hazırlanmış olmalarıydı. Yapımcı firmalar arasındaki anlaşmazlıktan sonra düşüşe geçen oyun, sorunlar çözüldükten sonra tekrar eski gücüne kavuşmaya başladı.

Oyunun daha önceki başarıları oyun piyasasında olumlu izler bırakmıştı. Monolith son oyunun yapımı için aradan çekildi. Daha sonra Day 1 Studios bu işi üstlendi. Ancak daha önceki aldığı görevlerde yenilik adına hiç bir şey yapmayan stüdyo, bu görev için yeterli miydi?

F.E.A.R. 3 ile Neler Değişti?

F.E.A.R. 3, ilk iki oyunun izlerini taşıyor desek, yanlış olmaz. İlk oyunda oluşan felaketler ve son oyunun finali bu oyunda konuya liderlik yapıyor. Alma, hamile. Ancak doğacak olan çocuk, beraberinde insanlık için büyük bir felaket getiriyor. Oyunda First Encounter Assault Recon timi ortadan kalkmış. Karakterlerimiz, Paxton Fettel ve Point Man.

Oyunda yardımlaşma üst düzeyde diyebiliriz. Örneğin; Point Man askerlere tarafından tutsak ediliyor. Panik yapmayan Point Man, Fettel’in gelişi ile birlikte kurtuluyor. Daha sonra birlikte Alma’ya karşı mücadele veriyorlar. Point Man yetenekli ve iyi bir asker. Ancak onu bu hale getiren Fettel.

Point Man’in başı ne zaman sıkışsa Fettel yardımına koşuyor. Özel güçleri sayesinde Fettel, Point Man’i her seferinde kurtarıyor. Ancak özel güçleri var diye, her sorunu halledemiyor. Onunda bazı sınırları var, oyunu oynarken bunu daha net göreceksiniz.

F.E.A.R. 3 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oyundaki yeniliklerden bahsedelim biraz. Oyuna bir çok yeni özellik eklenmiş. Mesela düşmanların arasından kayarak geçebilir, ilerleyebilirsiniz. Ayrıca siper alma sistemi geliştirilmiş. Düşman size doğru saldırıya geçtiğinde bir çok nesnenin arkasına saklanabiliyor ve karşı atağa geçebiliyorsunuz.

Düşmanlarınızın arasında boşluk var diyelim. Bu boşluktan kayıp, onlara ateş edebilme şansına sahipsiniz. Bu esnada zamanı durdurmanız gerekiyor. Evet, oyunda böyle bir özellikte var. Bu tarz saldırılar oyuna ayrı bir zevk katıyor.

F.E.A.R. 3 Oynanış:

Oyunu oynarken en çok dikkat edilen şey tecrübedir. Oyunu oynadıkça tecrübe kazanıyor ve oyun içi verilen ödüllere sahip oluyorsunuz. Size verilen görevleri yerine getirdiğiniz takdirde, karakterimiz de ilerlemeye başlıyor.

Ayrıca oyunda ödül ağacı dediğimiz sistem ile de oyunu zevkli bir hale getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; 30 düşmanı kafadan vur, 9 askeri bıçakla öldür gibi.

Aksiyon:

Oyun içi aksiyon son derece yüksek. Bu oyundan sıkılmanızı engelliyor. Aksiyon demişken; silahları unutmamak gerekir. Roket atarlar, pompalı tüfekler, sniper tüfeği. Eğer kan görmeyi seviyorsanız, pompalı tüfeği alın ve zamanı yavaşlatın. Ortalığı kan gölüne çevirebilirsiniz.

Oyun içinde çok fazla kıpırdama şansına sahip değilsiniz. Size verilen belli bölgeler var. İşte karanlık odalar gibi, harabe mekanlar gibi. Ancak beklenmedik sürprizlerle karşılabilirsiniz.

Mekanlar:

Aslında oyun serisi başladığından bu yana mekanların kendini tekrar etme özelliği, bir çok oyunseveri rahatsız ediyordu. Ancak F.E.A.R. 3, bu konuyu aşmış gözüküyor. Oyun içi çok sayıda mekan var. Oyuna eklenen yeni siper özelliği, başlarda hoşunuza gitse de oyun ilerledikçe canınızı biraz sıkabilir. Her pozisyonda sizi siper almaya zorlaması, oyundan bir nebze soğumanıza neden olabilir.

Ara Videolar:

Bir oyunu oynarken en çok sevilen şeylerden biri de oyun aralarında çıkan video’lardır. Bu oyunda bunla sık karşılaşacaksınız. Bu videolar hem geçmiş ile ilgili bilgiler verirken, hem de sizi gelecek konusunda aydınlatıyor.

Bütün bunlar güzel, ancak oyunun eski korkutucu havası kalmamış. O korku havası yerini, bir kaç dakikalık gerilime bırakmış. Alma bir anda karşınıza çıkıyor. Karanlık, bebek ağlamaları, kanlı ayak izleri. Bütün bular biraz eskide kaldı. Eski korkulu sahneler oyun içinde maalesef yok.

Yapay Zeka:

Sizin düşmanlarınız çok aptal değiller. Yapay zeka, kötü yapılmamış. Ancak her oyunda olduğu gibi tuhaf durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Düşman bana ateş ediyor. Sonra ben bir kutunun arkasına saklanıyorum.

Yapay zeka ne kadar iyi olursa olsun, yapay yapaydır!

Düşman askeri arkadaşlarına sesleniyor. “Düşman kayboldu, hadi arayalım.” Kutunun arkasına bakmak aklına gelmiyor. Ancak çoğu kez, sizi kolayca enseleyebiliyorlar. Ama dediğim gibi, ne kadar iyi olursa olsun zekaları yapay.

F.E.A.R. 3 Grafik Tasarım:

F.E.A.R. 3 oyununda, eski oyunlardaki grafik motoru kullanılmış. Genel olarak baktığımız zaman ışıklandırmalar ve kaplamalar göze hoş geliyor. ancak çok dataylı incelediğimizde o kadar güzel olmadıklarını görebiliriz.

Örneğin, sırf mekanı doldurmak için oyuna hiç bir katkısı olmayan nesneler eklenmiş. Bu nesneler karakterlerin ve objelerin ve karakterlerin yanında çok tuhaf gözüküyor. Ayrıca patlamalar, yanma efektleri de başarısız olmuş. Ancak oyundaki gölgelendirmeler harika yapılmış.

Bazı yaratıkların gölgelerini gördüğünüzde korkmamanız imkansız. Ayrıca oyunda kullanılan kan efektleri de son derece güzel olmuş. Oyunda ki ses efektleri ise fena değil. Özellikle oyunu gece oynuyorsanız, sesler baya etkili olabiliyor.

F.E.A.R. 3 Modlar:

F.E.A.R 3′ü alırken çoklu oyuncu modu hevesi ile almayın, baştan söyleyeyim. Oyun içinde 4 farklı oyun modu var.

Soul King Mod:

Soul King adlı oyun modunda oyuna hayalet formatıyla başlıyoruz. Düşmanlarınız öldürüp, ruhlarını toplamaya çalışıyorsunuz. Size verilen sürede en fazla ne kadar ruh toplayabilirsiniz, olay bu. Eğer öldüğünüz takdirde topladığınız ruhların yarısı gidiyor.

Soul Survivor Mod:

Oyunda karşımıza çıkan diğer bir mod ise, Soul Survivor. Hayaletler ve insanların arasında çatışmalara tanık oluyoruz. Ancak pek sürükleyici ve heyecan verici değil.

Constractions Mod:

Constractions adı verilen mod ise arkadaşlarımızla beraber, düşmanları karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sürü halinde üzerinize karşı gelen düşmana karşı hayatta ne kadar kalırsanız, sizin için o kadar iyi.

Fucking Run Mod:

F.E.A.R. 3′te ki son mod ise Fucking Run. Bu mod’da ise üzerimize gelen yoğun toz bulutundan kaçmaya çalışıyoruz. Toz bulutuna ekipten biri bile yakalanırsa, oyun tamamen bitiyor. Bu mod’da uzun vadeli bir oynanış sunmuyor.

Son Sözler:

Genel olarak yorum yapmak gerekirse, diğer oyunlardan çok daha iyi bir oyun sizleri bekliyor. Seriyi oynayan oyunseverler, özellikle F.E.A.R. 3’ü oynamalılar. Oyun oynamak isteyen herkesin, beğenerek oynayabileceği çok güzel bir oyun hazırlanmış. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Warner Bros, Interactive Entertainment

Yapımcı

Day 1 Studios

Çıkış Tarihi

24 Haziran 2011

Platformlar

PC, PS3 ve XBox 360

Oyun Türü

FPS (First Person Shoter), Korku Oyunu

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

F.E.A.R. 3 Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ veya üzeri işlemci,

Ram: 2 Gb. bellek miktarı,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 3850 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri ekran kartı,

Harddisk: 10 Gb. boş alan miktarı,

DirectX: DX 9.0c

F.E.A.R. 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win XP veya üzeri işletim sistemi,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz. ya da AMD Phenom II X2 550 veya üzeri işlemci,

Ram: 4 Gb. bellek miktarı,

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 5750 ya da NVidia GeForce GTS 450 veya üzeri ekran kartı,

Harddisk: 10 Gb. boş alan miktarı,

DirectX: DX11

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

Oyunun korku konseptinin dışına çıkması bir hayal kırıklığı yaratsa da güzel hazırlanmış, içinde sürüklenip, gidebiliyorsunuz.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments