İncelemeler
Hoşgeldiniz...
[F1] Formula 1 2012 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Formula 1 [F1] 2012 yarış oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgileri ile inceleme yazımıza başlıyoruz. Codemasters’ı bir türlü anlayamadım F1 politikası konusunda. Normal şartlarda spor oyunları sezon başladıktan hemen sonra piyasaya sürülür. Hatta öyle ki artık güncel sezonu çevrimiçi olarak oyuna dahi aktarıyorlar.

Codemasters ise Formula sezonunun bitimine yakın F1 2012’yi ellerimizin arasına bırakıyor (yazıya başlamadan negatif bir giriş yapan yazar, vereceği puanın hakkını nasıl ödeyeceğini daha şimdiden düşünmeye başlar). Her ne kadar ufak bir zaman karmaşası yaşasa da geçen senenin F1 tökezlemesini bu sene aşmayı başarıyor.

Formula 1 [F1] 2012 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista, Windows 7 üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2600 ya da NVidia GeForce 8600 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Desteklenen Ekran Kartları AMD Radeon HD 2600, HD 3650, HD 4550, HD 5000 serisi, HD 6000 serisi, HD 7000 serisi. nVidia GeForce 8600, 9500, GTX 220, GTX 400 serisi, GTX 500 serisi, GTX 600 serisi. Intel HD Graphics 3000, AMD Fusion A8 ya da üzeri ekran kartı.

Formula1 2012 Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Codemasters menülerinin orjinalliği ve göz alıcılığıyla nam salmış bir firma benim gözümde. Nitekim aynı alışkanlık F1 2012’de devam ediyor. Oyuna girdiğimde hem sade hem de dikkat çekici bir menü karşılıyor arkasında pırıl pırıl bir F1 arabasıyla. Klasik yarış severler için üzücü bir haberim var F1 ne yazık ki bas gaza çek el frenini dön köşeyi tarzında oynanacak bir oyun değil.

Codemasters bu olasılığı gözettiğinden olsa gerek hemen sizi oyunun daha başında eğitim görevine alıyor. Genç sürücü testi denilen bu bölümde oyundan beklentinize göre dilediğiniz yardımı açıp kapayabiliyorsunuz. Özellikle yeni başlayan oyuncular için fren asistini feci şekilde tavsiye ediyorum.

Asfaltı ağlatmak ya da ağlatmamak işte bütün mesele bu…

Her ne kadar başta hiç eğlenceli gelmese de en azından ilk birkaç yarış için açmakta fayda var yoksa kendinizi daha eğitim görevlerinde oyundan sıkılmış bulabilirsiniz. En güzeli otomatik fren sisteminin nerelerde fren bastığına alışana kadar oto yardımı açık tutmak, sonra alıştıkça yardımları teker teker kapatıyorsunuz zaten.

Formula hastaları ise zaten tüm yardımları kapatıp doğrudan işi simülasyona taşıyacaklardır. Usta oyuncular için bu genç sürücü testi hamallıktan başka bir şey değil yalnız. Zaten bildikleri bir şeyi tekrar etmek zorunda kalıyorlar. Neyse, eğitim görevlerini bitirdik, şimdi sırada hangi modu oynayacağımıza karar vermek var.

Modlar:

Formula 1 2012’de üç tane esas oyun modumuz var.

  • Kariyer Mod
  • Season Challenge Mod
  • Champions Mod

Hemen F1 2012 kariyer moduyla başlıyoruz, adettendir. Kariyer modu için takımımızı seçiyor ve sezona atılıyoruz. Normal F1 sezonunda olan pistlerde o ülke senin bu ülke benim gidiyoruz. Geçen seneye göre çok değişiklik olmasa da ufak tefek ayrıntılar göze çarpıyor. Sezon ortasında takım değiştirebiliyoruz mesela. Bu da üst seviyelere çok daha rahat çıkmamıza olanak veriyor.

Bu sene F1’e gelen kural değişiklikleri de oyuna yansıtılmış durumda, mesela yarışa bir kez başladığınızda arabanızın kurulumunu artık değiştiremiyorsunuz. Kariyer modu ekran bildirimleri de çok daha detaylı bilgiler içeriyor. 20 yarış dahilinde takım arkadaşımızla birlikte podyumlarda yer almaya çalışıyoruz. Her yarış için illa ki podyuma çıkmanızda gerekmiyor. İşte şu yarışçıyı geç, şu lapı şu kadar sürede bitir tarzı görevlerle de size sezon için ekstra uğraşlar veriliyor.

F1 2012 Season Challenge ise başta biraz değişik geliyor. Herhangi bir lisanslı sürücü olmak yerine doğrudan kendiniz olarak yarışıyor ve mücadele edecek bir rakip seçiyorsunuz. Rakibinizi sezon içinde alaşağı edebilirseniz eğer seçtiğiniz takım size bir kontrat teklif ediyor ve artık o takım adına yarışmaya başlıyorsunuz. Sonrası ise pek beklenildiği gibi gitmiyor. Zaten hali hazırda istediğiniz takımda olduğunuzdan sıradaki rakibinizi yenseniz de o takıma gitmek istemediğinizden “hoppala yavrum haydi baştan” havasına giriyorsunuz.

Son F1 2012 modumuz ise Champions mode adı altında altı dünya şampiyonuna belirli koşullar altında meydan okumak oluyor. Mesela; yarışın son iki turu, Räikkönen’i yakalamaya çalışıyoruz. Räikkönen’in lastikler aşınmış durumda ve ona karşı çok daha avantajlıyız. Yarışın ortasında başlıyor ve Räikkönen’i geçip challenge’ı bitiriyoruz.

Kolay, normal ve zor moddan oluşan bu Champions mod aslında diğer bölümlere göre çok daha eğlenceli ama bir kez challengeları bitirdikten sonra bu bölümü de kaldırıp bir köşeye atabilirsiniz. Bu üç ana bölümün yanında bir de farklı görevler içeren time trial, yani zamana karşı yarıştığımız bölümler de var ki çok orijinal olmadıklarından detaya fazla girmeyeceğim.

Yarışlar:

Dilediğimiz bölümü seçtik, artık Formula 1 2012’de yarışa başlama zamanı. Yarış başlıyor ve kendinizi kokpitte buluyoruz. Kokpit kamerasında oturduğumuz yerden takım arkadaşlarına emirler vererek ayarlarımızı değiştirdiğimiz bir bölüm yapmışlar ki baya hoş olmuş. Dilerseniz hiçbir şeye karışmayıp doğrudan sıralama turları, ardından yarışa başlayabilirsiniz.

İsterseniz de aracınızı değiştirmek, ince ayar çekmek tamamen sizin kontrolünüzde olabilir. Yarışacağınız piste göre lastik tiplerinizden, aracın süspansiyon ve motor değerlerine kadar her şeyine müdahale edebiliyorsunuz. Codemasters burada ince ayar yapmak istemeyen yine de ufak dokunuşlarda bulunmak isteyen sürücüleri de düşünmüş ve tamamen otomatik yerine hava koşullarına göre seçim yapabilmenize olanak veren “çabuk ayar” seçeneğini eklemiş.

F1 2012 Yarış Arabaları Listesi

Özellikle oyun stilinize ve pistin hava koşullarına göre seçilen lastikler doğrudan arabanın yol tutuşuna etki ediyor. Kimi lastikler yüksek hızlara ulaşmanıza imkan verip çabuk yıpranırken, kimileri de yağmurlu havalar için uygun olsa da hız yapma imkanı tanımıyor.

Aynı şekilde virajları dönerken downforce denilen, havanın aracı yere bastırma kuvveti, araçlara gerçek anlamda uygulanabilmiş. Aracınızın süspansiyonlarına uyguladığınız kuvvete ve hıza göre tepki alıyorsunuz. Codemasters bu teknik özelliklerin piste yansımasını gerçekten çok iyi ayarlamış.

Pist:

Ayarlar da nihayet tamam olduğuna göre artık piste çıkabiliriz. Geçen seneye göre sürücü yardımları çok daha mantıklı çalışıyor. Özellikle pistin neresinde nasıl gideceğinizi ne zaman hız kesmeniz gerektiği konusunda sizi uyaran yol yardımcısı çok iyi iş görüyor. Yalnız oyun hiçbir ufak hatayı affetmiyor. Tek tekerleğiniz çimlere girmeye görsün, kendinizi ya spin atmış bir şekilde ya da bariyerlerde buluyorsunuz.

Bu da özellikle F1 2012’de köşeleri dönerken olabildiğince dikkatli olmanızı gerektiriyor. Aksi takdirde ya kural dışı bölgeden geçtiğiniz için ceza yiyorsunuz ya da yine pist dışına çıkıyorsunuz. Kurallar demişken kurallar konusunda da esneme yapabilme imkanımız var. İstersek tüm kuralları oyuna yedirebiliyoruz ya da bütün kurallara bağlı kalmaktansa temel kurallarla yarışma imkanımız da var.

Atmosfer:

Farklı hava koşullarında yarışıyoruz demiştik. Hava koşulları hava durumu malzemesi niyetinde değil tabii ki doğrudan yarışlara etki ediyor. F1 2012’nin yağmurlu havaları geçen sene olduğu gibi bu sene de beni benden aldı. Belki çok farklı görünmüyor ama su damlacıklarının ekrana düşmesi, lastiklerin suya göre tepki vermeleri, sağa sola gerçekçi bir şekilde sıçramaları falan derken yağmurlu havalardan başka havalarda yarışmak istemiyorsunuz.

Gerçi bazen görüş açısı aşırı derecede düşse de yağmurlu havalar hala oyunun en keyifli yeri. Havaların dinamik olduğunu da buradan belirtelim. Kısa yarışlarda çok fark etmese de uzun yarışlarda mutlaka açık havaların kapalı anlara dönüştüğü ve sizi pit stopa zorladığı bir çok an yaşadım.

Formula 1 [F1] 2012 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 veya üzeri (64-Bit) işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-680 3.6 GHz. ya da AMD Phenom 9850 Quad-Core 2.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Multiplayer:

Çoğu oyunda çoklu oyuncu kısmı beni tek kişilik senaryoya doğru cezbeder ama konu F1 2012 olunca ister istemez kariyer modunu çoklu oyuncuya tercih ediyor insan. Yapay zekamız geçen seneye göre hayli gelişmiş. Ama yine orta ve kolay seviyelerde paldır küldür yanından geçtiğiniz arabaları görünce ister istemez insanın eli zor seviyeye doğru ilerliyor.

Tabii bunu yaklaşık 10-12 saat oynadıktan sonra yapmanızı tavsiye edeceğim. Her ne kadar tepkiler çok gerçekçi olmasa da acemi bir oyuncu için hele hele F1’e yeni başlamışsa kolay seviyede dahi podyuma çıkması hayli zor.

F1 201 çoklu oyuncuya hafiften burun kıvırdığımı fark etmişsinizdir. Çünkü ne zaman çabuk yarış seçeneğiyle oyuna girsem daha ilk virajda 5-6 kişi paldır küldür birbirine giriyor. Özellikle sprint yarışları Monster Truck yarışlarına dönüyor resmen. F1 havasından çıkmayı bırakın arcade yarışların da ötesine geçiyor.

Kumun içinde 360 derece dönüp duran mı dersiniz, bariyerlere gidip takılmış elemanlar mı dersiniz, yok yok. Yine en mantıklısı Grand Prix moduyla yarışlara katılmak. Ha bu arada oyunda Split Screen desteği de var ki evdeki biriyle başa baş yarış yapmak için baya güzel olmuş.

Co-op Season:

Buna ek olarak net üzerinden Formula 1 2012 co-op season var. Eğer bir arkadaşınızı ikna edebilirseniz aynı takımda yarışarak 20 yarışlık bir F1 sezonunu bitirmek pek keyifli olacaktır. Bitirmek isteyen varsa beri gelsin. Sonuç itibariyle multiplayer yarışlar beni pek tatmin etmedi ama değişiklik olarak güzel bir seçenek.

Diğer Detaylar:

Formula 1 2012 oyununun teknik kısmı içinse söylenecek kötü bir söz bile bulamıyorum. Yansımalardan tutunda kaplamalara, fizik motoruna, ışıklandırmaya kadar herşey dört dörtlük. Seslere dikkatli kulak verirseniz motor sesinin altında arabanın tıkırdamasına, süspansiyonlara kadar her detayı duyabilince insan gerçekten şaşırıyor.

Zaten dinamik hava koşulları ciddi anlamda oyunun havasını değiştiriyor. Bir bakmışsınız hafiften yağmur çiselemeye başlamış, sonra bir anda bulutların arasında bir güneş görünüyor, birikmiş su damlalarının üzerinde parıldıyor. Takımınız duruma göre size bilgi veriyor, hadi aslanım güzel geçtin, aman dikkat et lastikler feci yıprandı, pit stopa alalım tarzında yorumlarda bulunuyorlar telsizden.

Kısacası sunum olarak kesinlikle dört dörtlük bir oyun olmuş Formula 1 2012. Codemasters’ın geçen seneki eksikleri düzeltmelesi, ufak ayarlarla simülasyon tarzına bir adım daha yaklaşmasıyla F1 2012 tüm yarış severlere önerilir.

Künyesi
Yayımcı

Codemasters

Yapımcı

Codemasters, Feral Interactive

Çıkış Tarihi

18 Eylül 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Engine EGO

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.7
Aldığı Puanlar

Her ne kadar içerik sıkıntısı çekse de, ömrü sizin F1'e olan ilginizle doğru orantılı da olsa Formula 1 hayranları için bulunmaz nitelikte bir oyun olmuş F1 2012.

8.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments