İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Far Cry 3 Ön İnceleme
İnceleme

Far Cry 3 Ön İnceleme

Yazar: 9 Nisan 2016

İlk Far Cry’ı şöyle gözümün önüne getirdiğim zaman, yılların ne kadar çabuk geçtiğini bir kez daha acı bir şekilde anlıyorum. NVidia FX 5200 ekran kartımla nasıl da deliler gibi oynamıştım. Çok heyecan verici bir oyundu. Cevat Yerli adını gördüğümde baya gururlanmıştım. Eskilerin tadı pek kalmadı artık. Dönemin en sağlam grafikli oyunuydu, üstünden çok zaman geçti. Şimdi o Cevat Yerli, Ubisoft’tan ayrılıp Electronic Arts’a katılıp, Crysis’i duyurunca acayip heyecanlanmıştım.

Herkes bekliyordu, özellikle oyunun Türkçe dublaj olacağı haberi adeta Türkiye’yi sallamıştı. Ubisoft Far Cry’ı bırakmadı, yeni oyunun duyurdu ancak bu sefer tropik adada değil, Afrika’nın sıcak çöllerinde geçiyordu. Far Cry 2 için, Afrika’da binlerce fotoğraf çekilmiş ve baya üzerinde uğraşılıyordu. Ben pek heyecanlanmadım, çünkü Ubisoft’un bu oyunu sırf para için yaptığını biliyordum. Oyun çıktı, grafikleri Far Cry oyununa yakışır nitelikteydi ancak hemen yanı başında patlayan varil düşmanı hiç etkilemiyordu.

Hikayesi:

Geçip gittiğimiz yollar da teröristler kamp kurmuş ancak oraları temizleyip biraz sonra geri döndüğümüzde sanki hiçbirşey olmamış gibi tekrar teröristlerin gezdiğini görüyorduk. Bu böyle döngü halinde devam ediyordu. Grafik dışında oyun sıradan bir oyundu. Şimdi Far Cry 3 duyuruldu, tekrar tropik adaya geri dönüyoruz. İlk Far Cry’a benzer bir konuyla ve daha da geliştirilmiş grafikleriyle.

Far Cry 3’te yukarıda yazdığımı gibi tropik adaya geri dönüyoruz. Arkadaşlarımızla eğlenirken ve bölgede turist olarak gezintiler yapıp bol bol video ve fotoğraf çekiyoruz. İşler karışıyor, barda teröristlerin saldırısına uğrayıp, rehin alınıyoruz. Burada yönlendireceğimiz karakter Jason Brody kaçmayı başarıyor. Dikkatimi çeken ilk şey, bu Jason Brody kaçar kaçmaz, artık içgüdüsel olarak mı bilmiyorum iyi silah kullanıyor. Belki oyunun hikayesiyle alakalı bir durum olabilir.

Kaçtıktan sonra hakkında hiçbirşey bilmediğimiz koskoaca bir adada yolumuzu kaybediyoruz. Teröristler ise bizi her yerde aramaya başlamışlar. Çaresiz bir durumdayız. Öyle çaresiz durumdayız ki, hayatta kalmak için herşeyi yapacak haldeyiz. Peşimizdeki teröristlerin lideri ise kaçık bir adam. Çenesi düşük olan bu adam acımasız bir katil. Oyun boyunca sık sık karşlaşacağız bakalım bu savaşı kim kazanacak?

Grafikler:

Far Cry denildiği zaman ilk akla gelen şey grafiklerdir. Far Cry bu özelliğiyle ayrılır. Bu oyunda grafikleri mükemmele yakın yapmazsanız oyunun benim gibi fanatikleri burun kıvırır. Far Cry 2’de bunu başardılar öyle görünüyor ki Far Cry 3’de de muhteşem grafikler bizi bekliyor. Ada’nın modellemesi, çevre grafikleri çok detaylı hazırlanmış. Ubisoft’un dediğine göre adada herşey doğaçlama gelişecek. Herşey dinamik olacak, zaten izlediğimiz videolarda bunu görüyoruz. Cgi videolar muhteşem gözüküyor.

Oynanış:

Far Cry 3 oyuniçi oynanışına baktığımız zaman da, her yönüyle doyurucu bir oyun geliyor diyebiliriz. Patlamalar, karakter modellemeleri, fizikler muhteşem gözüküyor. Tabi bunlar videolardan izlediğimiz kadarıyla, tam sürümü farklı olabilir. Şu bir gerçek ki oyunu oynamak için sağlam bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Şimdiden para biriktirmeye başlasak iyi olur.

Bu oyun aleminde fanatiklik derecesinde sevdiğim oyunlardan birisi Far Cry olduğu için beklentilerimi her zaman yüksek tutarım. İlk oyundaki bazı şeyleri Far Cry 3’te de göreceğiz. Mesela ilk oyunda az da olsa planör kullanabiliyorduk. Bu planör 3. oyunda geri dönüyor. Oyunda görev yerimizden çok uzaklaştığımız zaman köpek balıklarının saldırısına uğrayacağız.

Far Cry 3 Ön İnceleme

Oyunda hayatta kalmak için bulduğumuz herşeyi mideye götürüyoruz. Ancak torpik adada öyle her önüne geleni yersen, yaşaman pek uzun sürmez. Jason Brody bulduğu bazı mantarları yediğinden olsa gerek, videolarda baya kafası güzel olmuş halde görüyoruz.

Her türlü silahı kullanabileceğiz. Silah yelpazesi oldukça geniş ve bol bol patlamalara şahit olacağız. Saldırı yapacağımız yerlere, birçok farklı yerden ve tuzaklar hazırlayarak düşmanlarımıza sürprizler yapabileceğiz. Fps oyunlarında genelde bıçak bulunur ancak bıçağı pek kullanmayız. Bu durum Far Cry 3’le tamamen değişiyor. Bıçak önemli hale geliyor. Sessiz geçmemiz gereken çok yer olacağından bıçağı da ustalıkla kullanmamız gerekiyor.

Sonuç Olarak:

Yazımızın sonuna gelirken, Far Cry 3’ü sabırsızlıkla ve dört gözle beklediğimi söylemeliyim. Bu bekleyişler uzun sürüyor, bu da canımı çok sıkıyor. Call of Duty gibi her sene çıksa en çok sevinenlerden birisi ben olurum herhalde. Bu oyunla ilgili çok güzel anılarım var. Ah bir de Prince of Persia’yı hayata döndürseler. Neydi o son oyun öyle, rezillik. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft

Çıkış Tarihi

06 Eylül 2012

Platformlar

PC, XBox 360, Playstation 3

Oyun Türü

Aksiyon, First Person Shooter (FPS)

Oyun Motoru

Dunia Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
Aldığı Puanlar

Gördüğüm kadarıyla da Ubisoft bu sefer gerçekten o özlediğimiz Far Cry’ı yapıyor. En azından o yönde uğraş vermesi bile benim için umut verici.

8.0
Editörün Puanı
Okur Puanları
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments