İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Far Cry Primal Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Far Cry Primal minimum ve tavsiye edilen sistem gereksinim bilgilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Artık yeni çıkan çoğu oyunlarda olduğu gibi Far Cry Primal’ı da oynayabilmek için 64-Bit destekli bir işletim sistemi ve buna uyumlu donanıma sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca DirectX 11 destekli bir ekran kartı ile 20 Gb. boş hardisk alanı da diğer gereksinimlerden.

Hikayesi:

Ubisoft’un Far Cry 4’den sonra Far Cry Primal’i çıkarması biz oyuncuların yüzünü gerçekten güldürmüştü. Fakat oyunda hiç mi hiç beklemediğimiz bir şey vardı. Bu grafikler, sesler veya kontroller değil. Tabiki oyunun M.Ö 10.000’de geçmesi. Oyunun ilk videosu kabul edeyim bana hayret verici geldi. Çünkü daha önce bu tarzda pek fazla oyun oynamamıştık.

Bunun yanında bu oyunun bir FC serisinin devamı olması aslında işe biraz daha heyecan kattı. Çünkü Far Cry gerçekten başarılı bir oyun serisi oldu benim gözümde hep. İlk videoyu belki defalarca izledim fakat inanın oyuna doymak mümkün değil. Bunun sebebi oyuncuların bu tarz oyunlara hasret olmasından kaynaklı olabilir.

Far Cry Primal‘ın senaryosu milattan önce 10.000’li yıllarda ”Taş Devri” döneminde geçiyor. Oyundaki karakterimiz Takkar ile Wenja kabilesinin üyeleri ile birlikte avladığımız mamutu paylaştığımız sırada birdenbire ortaya çıkan Saber Tooth adlı kaplan ekimize saldırır ve çareyi arkadaşımızla birlikte uçurumdan atlayarak kaçmakta buluruz ve hikaye de böylelikle başlamış olur.

Şimdi kendinizi M.Ö 10.000’de düşünün; karşınızda dev dinazorlar, dev kaplanlar ve elinizde ok ve mızrağınız var. İnanın kelimelere dökmek bile heyecan verici. Far Cry hikaye kısmında güzel farklı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor bunu direk kabul ediyoruz. Fakat sadece bu milattan öncesine gitmemiz oyunu kurtarıyor mu derseniz elbette kurtarıyor demek isterdim fakat diyemiyorum.

Oyunun çok güzel bir havası olduğunu kabul edelim. Yalnız oyun oynarken insan FC 2-3 arası gidip geliyor. Yani aslına bakarsanız çok aşırı büyük yeniliklerle gelmiyor karşımıza Far Cry Primal. Sadece değiştirdiği konusu ile günümüzde değil de geçmişte olması bizi heyecanlandırıyor.

Far Cry Primal Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 64-Bit (zorunlu) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-550 3.2 GHz. ya da AMD Phenom II X4 955 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5770 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan gerekli.
DirectX DX 11
Desteklenen Ekran Kartları NVidia GeForce GTX 460 (1 GB VRAM) ya da daha iyisi, GTX 500 / 600 / 700 / 900 / TITAN serisi

AMD Radeon HD 5770 (1 GB VRAM) ya da daha iyisi, HD 7000 / 200 / 300 / Fury X serisi

Far Cry Primal Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

Far Cry Primal Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 64-Bit (zorunlu) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-2600K 3.4 GHz. ya da AMD FX-8350 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280X ya da NVIDIA GeForce GTX 780 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Gelelim Far Cry Primal’ın oynanışına. Oyunun aksiyon kısımları bazen yerinizden sıçramanızı sağlayacak derecede olmuş diyebilirim ki bunu başka nasıl anlatabilirdim bilmiyorum. En iyi tabir bu sanırım. Öncelikle oyunda pek fazla silah çeşitliliği yok. Ha örneğin Ok’un iyisi ve ve kötüsü elbette var ama arada çok büyük farklar var mı? Maalesef ben pek fark göremedim.

Yakın Dövüş Sistemi:

Far Cry Primal yakın dövüş sistemi üzülerek söylüyorum gerçekten kötü olmuş. Belki de oyunda en beğenmediğim nokta budur yani. Böyle bir seriden yeni bir oyun gelmesi çıtaları ister istemez yükseltiler düşüncesini getiriyor akla. Fakat bu konuda maalesef Far Cry Primal pekte çıtayı yükseltemiyor. Hatta normal oyunların biraz altında bile kalıyor. Nedeni ise şöyle refleks ve dövüş sistemi oyunda yok.

Takkar ve Kurt:

Karakterimiz Takkar’ın bir de Kurt’u var ve istediğiniz yeri ya da kişiyi göstererek saldırmasını sağlayabiliyorsunuz. Takkar ayrıca hayvanları evcilleştirme yeteneğine sahip ve bu özelliği de oyunda kullanıyoruz. Bu hayvanlar ayı, kurt, kaplan ve porsuk. Gelelim Far Cry Primal Craft sistemine. Aslında bu sistemi anlatmaya pek gerek var mı inanın karar veremedim. Yalnız Craft sistemi gayet güzel. Şöyle bir seriye dönüp baktığınız zaman bu Craft sistemini zaten hatırlarsınız.

Far Cry serisi oyunlara ait haberler, incelemeler ve sistem gereksinimleri ile ilgili bilgileri bağlantıda bulabilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Montreal

Çıkış Tarihi

01 Mart 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon-Macera

Oyun Motoru

Dunia Engine 2

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

Far Cry Primal satın alınmaya değer yalnız oyunu biraz çıkarmak için acele etmişler sanırım bir dahakine umarım daha güzel bir oyun bizi bekliyor olur...

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments