İncelemeler
Hoşgeldiniz...
FIFA 10 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

FIFA 10’ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini de bulabileceğiniz oyun hakkında yaptığımız detaylı incelemeye başlıyoruz arkadaşlar. Yıllardır hepimiz FIFA’nın çıkardığı bu oyun serisinin en az bir tanesini oynamısızdır. Çıkmasını dört gözle beklediğimiz oyunların başında gelir ve her seferinde inanılmaz bir heyecanla gidip aldık bu oyunu. Çünkü FIFA için futbol oyunlarının mihenk taşı diyebiliriz.

Her çıktığında sert ve derin eleştirilere maruz kalsa da bunca yıldır hala popüler kalmayı başarabilmesi, takdire değer doğrusu. Ama son 3-4 yıldır beklenen değişimi yapamaması ve PES’in gerisinde kalması hayranlarının azalmasına neden olmuştur. EA bu sefer değişimi bu oyunla yapmak istiyor. Bakalım bunda ne denli başarılı olabilmişler.

Görsel açıdan FIFA’ya laf etmek yersiz olur. Gerçekten oyun görsel zenginlik ve gerçekçilik içeriyor. Ancak yıllardır benimde hep sinirimi bozan bir olay var ki; sanırım bir çok oyun müptelasının da dikkatini çekmiştir. FIFA’nın neredeyse bütün oyunlarında hareket ve çalımların aynı olmasıdır. Bir futbolcu böle çalım atmaz dediğim çok olmuştur.

Aslında oyunun içeriğiyle değişiklik yapmadı FIFA. Sadece görsel açıdan zenginliğini artırdı hep. Ama son yıllarda değişimin gerekliliğini hissettiği kesin. Bunun en büyük sebebi Pro Evulation Soccer tabiki. PlayStation da efsane haline gelen oyun, bilgisayarda da büyük ilgi görünce FIFA’nın en büyük rakibi oldu. Bunun üzerine el mahkum değişime gitmek zorunda kaldı FIFA.

FIFA 10 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3) / Windows Vista (SP2) / Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.4 GHz. ya da AMD Athlon XP 2400+ veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. RAM
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2400 Pro ya da NVidia GeForce 6600 veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 7 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

FIFA 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

İlk oynayışınızda bazı farklılıkların dikkatinizi çekeceğinden eminim. Oyundaki bütün futbolcular birer süperstar gibiydi. Oyundaki bazı hareketleri ”kazma”diye tabir ettiğimiz oyuncuların bile yapabilmesi sinir bozucuydu. Ama bu seride bu değişmiş. Sıradan hareketler aynı. Fakat bazı özellikler ve hareketleri kişiye özel yapmışlar, bu çok hoş olmuş. Artık Messi ve Sabri aynı hareketi yapamayacak. Sabri adına üzgünüm.

Gerçekten yeni oyunda bir hayli özellik değişmiş. Değişen en güzel özelliklerden biride atağa kalktığımızda Q tuşuna basarak takım arkadaşımızı depara kaldırarak topu koşu yoluna atabiliyoruz. Buna hakimiyet artışı da diyebiliriz. Sahanın içinde olsanız bu kadar hakim olamazdınız. Eski oyunlarda hızlanıp çalım atmak bir hayli zordu. Ama bu oyunda hızlı koşup ve çalım atamak son derece basit ve zevkli.

FIFA 10’da bir çok özelliği geliştirmiş olsalar da oyunun en can alıcı noktalarından birini unutmuşlar sanırım. Unutmuşlar diyorum çünkü bu hata görülmeyecek gibi değil. FIFA’nın bugüne kadar aldığı en büyük eleştirilerden biri, yatarak kaymadaki hatalardır. Topa kayan kişinin faul yapmaması halinde topu her seferinde kapması oyunun en kötü tarafıydı. Bu oyunda düzeltilmiş.

Ancak çok önemli bir olay gözden kaçırılmış. Topa kaydıktan sonra eğer müdahalede bulunamazsınız, yerden kalkmanız ve oyuna katılmanız çok ağır ve geç oluyordu. Topa dokunmanız halinde top dokunma şiddetine göre yön değiştiriyor. Ancak topu ıskalamanız halinde oyuncunun oyuna tekrar katılması çok zaman alıyor. Bu hatanın düzeltilmesi kısmetse bir daha ki oyuna.

Aha gol oldu…

Neden mi bu başlık? Hemen söyleyeyim. Oyunun başlarında çok zevk alacağınız bir özelliği ama sonradan canınızı sıkabilecek bir durum. Uzaktan şutlarda inanılmaz derecede gol sayısının artması. Sanki hepsine Ronaldo Messi vuruyor.

Uzaktan çektiğiniz şutlarda beklemediğiniz bir anda gol sevinci yaşayabilirsiniz. Bir maçta dışarıdan çektiğiniz şutlarla 4-5 tane gol atabilirsiniz. Çok gölü sevenler için iyi tabi. Bir diğer özellik ise kaleci ile karşı karşıya kaldığınızda gol şansınızın çok az olması. Kalecilerin her biri Buffon oluyor.

FIFA 10 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (SP3) / Windows Vista (SP2) / Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb.
Ekran Kartı AMD Radeon X1800 Series ya da NVidia GeForce 7800 GS veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 7 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Kariyer Modu:

FIFA oyunlarının kariyer modunu niye koyduğunu hiç anlamamışımdır. Koyuyorsanız düzgün yapın şunu diyesi geliyo insanın. Maalesef bu seride de hiç bi değişiklik yok. Transfer yapmak yine aynı çile. Yeni olan bir özellik futbolcu kariyer modu. İsterseniz var olan oyunculardan birini seçebilir veya kendiniz oyuncu oluşturup onu oynayabilirsiniz.

Aslında can sıkıcı bir durumda burada var. Oyuncunun kariyer moduna tamamen müdahale edebiliyor olmamız. Yani her istediğimizde havadan yerden vs. şekilde pas alabiliyoruz. Bu da oyunun doğallığını bozuyor bana göre. Tabi beğenen arkadaşlarımız da olabilir.

Grafikler:

İlk başta dediğim gibi FIFA’nın grafik anlayışına diyeceğim bir şey yok. Genel görüntüler ve grafikler güzel. Saha ve tribün her zamanki gibi çok gerçekçi. Ama grafik konusunda tek eleştirim oyuncular üzerinde olacak.

Oyuncularının hepsi Afrikalı gibi sanki açlıktan kırılacak derecesinde zayıflar. Açıkçası bu hangi oyuncuydu diye sordum kendi kendime. Oyuncuları tanımak biraz güç. Başka ilginç bir şey ise her FIFA oyunun da olan kaleci kayma hatası bu oyunda da mevcut.

Bunu şöyle açıklayayım; dikkat ederseniz bazı pozisyonlarda özellikle direk dibinde kaleci topu eline alacağı zaman topla tam orantılı biçimde buluşamazsa topa doğru kayıyor. Bu da komik görüntülere sebep oluyor. Önceki oyunlarda en çok eleştirilen ve son zamanlarda EA’in önem verdiği hakemler ise bu oyunda daha bir gelişerek sahada ki yerlerini almış.

Yan hakemlerin görünüşündeki şıklık bakımından EA’in hakkını teslim etmek lazım. Özellikle futbolcu değişim esnasındaki ara video görüntüleri son derece hoş gözüküyor. Oyuncu ve tribün seslerini ise harika yapmışlar. FIFA 10’da Türk takımlarına özel sesler var, benden söylemesi.

Genel Değerlendirme:

Her ne kadar eleştirsekte son zamanlarda çıkardığı en iyi oyunlarından biri bence. Uzaktan şut konusunda ve kayma konusunda sıkıntılar olsa da oyunu alıp oynamaya başladığınızda sizde olumlu bir değişimin farkına varacaksınız.

Künyesi
Yayımcı

EA Sports, Electronic Arts

Yapımcı

EA Canada, Sumo Digital, HB Studios, Exient Entertainment, Polarbit

Çıkış Tarihi

28 Eylül 2009

Platformlar

PC, PlayStation 3, PlayStation 2, XBox 360, PlayStation Portable, Wii, Android, Nintendo DS, iOS

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.7
Aldığı Puanlar

FIFA 10, bağımlılık yapacak derecede olmasa bile bir arkadaşınız geldiği zaman oynayabileceğiniz hoş bir oyun olmuş.

8.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...