İncelemeler
Hoşgeldiniz...
FIFA 11 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Sistem gereksinimlerini de detaylıca ele aldığımız FIFA 11 incelememize başlamadan önce şunu söylemeliyim ki, ben de bir çok spor oyunu hayranı gibi bu oyunlara FIFA ile başladım. Daha sonraları PES tarafına geçtiysem de şimdilerde ortalarda sayılırım. Ama içimden bir ses yavaş yavaş tekrardan FIFA’ya kaydığımı söylüyor, neden mi? İşte sebepleri;

FIFA 11 CD’mizi bilgisayara taktığımız an yüklemelerden bile önce karşımıza çıkan bir şey var. O da dil ve oyun zorluk seçimi. Bu komutları kendi isteğimize göre seçtikten sonra yükleme işlemine geçiyoruz. Yükleme bittikten sonra oyuna girdiğimizde ilk fark edeceğimiz yenilik oyunun menüsü oluyor. Çünkü menüde gözle görülür bir sadeleşme mevcut.

Daha önceki FIFA’lardan farkla, bu seride oyunun ana menüsü sadeleştirilmiş, çıkartılan menüler iç menülere kaydırılarak detaylar oralara yoğunlaştırılmış durumda. Bu da oyun severlerin aradıklarını daha kolay bulabilmelerine imkan sağlamış.

Tabi PES’te üstüne basa basa vurguladığımız, ve büyük bir sevinçle tekrar tekrar dile getirdiğimiz Türkçe dil desteğinin henüz FIFA’da düşünülmemiş olması bizleri biraz üzse de gelecek oyunlarda diye niyetlenip oyunumuza başlıyoruz.

FIFA 11 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4300 1.8 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+ veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1600 ya da NVidia GeForce 6800 GT veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 6.5 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

FIFA 11 Oynanış:

Maça giriş yaptığımız anda bizi gerçek futbol hissiyatıyla karşı karşıya bırakan bir atmosferle karşı karşıya kalıyoruz. Bunun ilk örneği FIFA’nın geliştirdiği zemin oluyor. Önceki serilerde hatırlayacağınız üzere, soluk ve bir o kadar da kötü görünen zemin bu sefer son derece canlı ve kaliteli gözüküyor. Zemin ile ilgili söyleyeceğimiz tek şey bu değil. Artık futbolcular pozisyon tekrarlarında havada kuğu gibi süzülmüyorlar, bunun yerine gerçekten yere basıyorlar.

Bunu neden söylediğimi yapımın hayranları anlamıştır ama ben fark edemeyenler için hemen belirteyim, FIFA 10’da pozisyon tekrarlarında futbolcuların garip bir şekilde havada durdukları ve yerle bir temas içinde olmadıkları görülüyordu fakat bu sefer her futbolcu gayet sağlam bir şekilde yere basabiliyor.

Pozisyon tekrarları demişken şuna da değinmeden geçemeyeceğim, yine geçen seneki yapımda pozisyon tekrarlarını izlemek adeta bir işkenceydi. Çünkü bu işlem takılmadan ve insanı monitöre kafa attırmadan olmuyordu ama bu sefer yüzde yüz hallolmasa da geçen seneki kadar takılmalar görmeyeceğiz.

FIFA 11 Sistem Gereksinimleri ve İnceleme

Oyuncu görünüşlerinde FIFA’nın her zaman PES’in gerisinde olduğunu herkes gibi bende kabul ediyorum. Bu sene de bence bu durum devam ediyor. Fakat önceki senelerde olduğu kadar büyük farklar yok artık. FIFA’nın bu sene özellikle oyuncu görünüşleri konusunda dersine iyi çalıştığı anlaşılıyor. Tabi tek olumlu gelişme bu değil, oyuncu animasyonları da son derece iyi olmuş diyebiliriz.

Futbolcuların, oyun içinde verdikleri tepkiler, omuz omuza mücadeleler ve çarpışmalar çok gerçekçi olmuş.

İsterseniz bunu biraz daha açalım, artık oyuncular birbirleriyle kafa kafaya çarpıştıktan sonra hiç bir şey yokmuş gibi yollarına devam etmiyorlar. Hemen sırası gelmişken belirtelim ki maalesef PES’de bu sorun fazlasıyla hissediliyor. Omuz omuza mücadelelerde ise futbolcular birbirlerinin şortundan veya kollarından çekebiliyor ve güçsüz olan futbolcu çoğu zaman bu mücadeleyi terk ediyor, işin güzel yanı bu mücadeleden sonra gösterdikleri tepkiler çok akıllıca ve gerçekçi.

FIFA 11 Personality+:

İşte bence, hatta bence demek biraz bilmişlik olur, bütün FIFA’cılara göre en önemli gelişimi “Personality+” özelliği. Peki nedir bu Personality+ ? Hani yıllardır her seferinde diyoruz ya artık yıldız oyuncu sıradan oyuncu ayırımı var diye, işte şimdiye kadar bu konu hakkında tüm söylediklerimizi unutun ve bunun gerçek manada ne demek olduğunu anlayabilmek için FIFA 11’i deneyin. Biz denedik ve hemen ilk bakışta bu özelliğin ne olduğunu size söyleyelim.

Biraz önce belirttiğimiz gibi artık yıldız oyuncu ile sıradan oyuncu her bakımdan birbirinden ayrılıyor ama bu genel anlamda değil. Yani tüm yıldız oyuncular aynı değil. Tam aksine her futbolcunun kendi özellikleri neredeyse birebir oyuna yansıtılmış durumda. Buna hepimizin çok iyi bildiği bir iki örnek verelim isterseniz. Mesela Galatasaraylı taraftarların sevgilisi Sabri ile sağ kanattan topu ayağınıza aldınız ve önünüzde kimse yok.

Sürekli hızlanan bir şekilde orta sahayı geçip ceza sahası çizgisine kadar gelebilirsiniz. Bu kontra atak sonucunda eğer şutu Sabri ile çekmeyi denerseniz işte aynı gerçekte olduğu gibi top toplayıcılardan topu geri istemek zorunda kalırsınız.

Ya da Daniel Guiza’ya güvenip tek forvet çıkarsanız hayatınızın en çok şut çektiğiniz maçı bile olsa oyunu golsüz tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında eğer Messi ile topu buluşturduysanız bir çok harika çalım neticesinde eğer önünüzde kimse yoksa yine aynı Sabri’de olduğu gibi hızla gol alanına yaklaşabilirsiniz ve eğer önünüzde bir defans yoksa kimse sizi yakalayamaz, yapacağınız akıllı bir vuruş sonrası bu sefer topu top toplayıcı çocuklar yerine gidip kendiniz kalenin içinden alabilirsiniz.

Tabi ki bu özellik sadece oyuncu tekniklerine yansıtılmamış, bunun yanında oyuncu görünüşleri, sevinçleri, tepkileri hatta duygu ve karakterlerine de yansıtılmış durumda. Gelgelelim üzülerek belirtmek zorundayım ki yine ve bir kez daha tanınmış oyuncular teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanırken, tanınmamış sıradan oyuncular bırakın teknik özelliklerinin yansıtılmasını, görünüşleri bile tutmuyor. Eğer tanınmamış bir futbolcunun saç renginin tuttuğunu görebilirseniz bunu bir avantaj olarak saymak zorunda kalıyorsunuz.

FIFA 11 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 6.5 Gb. boş alan.
DirectX DX9.0c

FIFA 11 Atmosfer:

EA Sport, oyuncuların sıkılmaması ve maç atmosferinden bir an olsun kopmamaları için gerçekten elinden geldiğini yapmış gibi görünüyor. Buna hemen bir örnek verelim. Oyunda top taça çıktığında ya da bir oyuncu değişikliği sırasında ekran da rastgele bir oyuncunun istatistikleri çıkıyor. Ve bu sayede kimin nasıl bir performans sergilediğini görmüş oluyoruz.

Aynı zamanda bu küçük animasyon bizim oyunda kopmamızı da engelliyor. Zaten EA’in her sene hiç ödün vermeden sürdürdüğü şarkı listesi oyuncuları ayrı bir havaya sokuyor. Özellikle bunu belirttik ki çünkü bu konuda FIFA’nın eline su dökülebileceğini hiç sanmıyorum. Maç sonrasındaki pozisyon tekrarları da oyuncuların maçı değerlendirebilmesine imkan sağlayan ve gerçekten dikkat çeken kareler oluyor.

FIFA 11 Pas Sistemi:

FIFA’nın bu sene bizlere sunduğu bir başka yenilik de pas sisteminde olmuş. Biliyorsunuz ki PES’de bu sene bir pas sistemi getirmiş ve bu da oyunun olumlu taraflarından birisi olarak lanse edilmişti. FIFA’ya getirilen bu yeni pas sistemi de PES ile benzer özellikler taşıyor. Baskı altında pas atmak zorlaşırken, pas atacağımız oyuncuya odaklanmamamız halinde sonuç çoğu zaman hüsranla sonuçlanabiliyor.

Topu ayağına bekleyen futbolcuların istediği pasları alamaması çoğu zaman o futbolcunun oyundan düşmesine ve geri dönememesine neden olurken bu durum oyun severlere keyifli dakikalar yaşatabiliyor. Hazır aklımdayken hemen şunu da belirteyim ki PES 2011’de en önemli eksik olarak gördüğüm kadroların güncel olamaması FIFA’da yok. Yani FIFA’da, PES’te olduğu gibi Guti Real Madrid’te, Mesut Werder Bremende değil. Hepsi yeni takımlarının formalarını giymiş vaziyette, FIFA’ ya bir tebrikte bunun için gönderiyoruz.

İncelememiz boyunca çoğunlukla FIFA’nın iyi özelliklerinden bahsetmemiz bazı ziyaretçilerimizce yanlış anlaşılabilir ve taraf tuttuğumuz şeklinde yorumlanabilir. Ama bizim bunu yapmamızda ki amaç hem gelişimi desteklemek hem de gördüğümüz eksileri topluca bir başlık altında sunmak. Öncelikle geçen sene nerdeyse her gol sonrası gördüğümüz ve komik görüntülerin oluşmasına neden olan defans oyuncularının kale ağlarına takılması bu oyunda da sürüyor.

Hemen belirtelim geçen seneki oyunda olduğu kadar sık rastlanmasa da yine de insanın canını sıkıyor. Bunun yanında pozisyon tekrarlarındaki donmaların tamamen ortadan kaldırılamamış olması da bir başka eksi. Artık söylemekten bıktığımız tribün görüntüleri de klişeleşmiş eksiklerden.

Sözün Bittiği Yer

Evet ufak tefek hataları olduğu inkar edilemez ama bence bu sene arkadaşınızla ya da kardeşinizle sıkı ve bir o kadar da eğlenceli maçlar yapma düşüncesindeyseniz bence ilk sırada aklınıza gelmesi gereken oyun FIFA 11 olmalıdır. Belki sıkı bir PES oyuncusu olabilir ve FIFA’ya karşı büyük ön yargılarınız olabilir fakat herkesin bir şansı hakkettiğini düşünüyorum. Bol ve güzel oyunlu günler.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

EA Kanada

Çıkış Tarihi

01 Ekim 2010

Platformlar

PC, PS3, XBox 360, Apple iOS, Nintendo DS, PS2, PlayStation Portable, Wii

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
9.0
9.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments