İncelemeler
Hoşgeldiniz...
FIFA 12 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

FIFA 12′nin minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de verdiğimiz incelememiz başlıyor. Oyunu açtığınızda karşınızda oldukça karizmatik bir menü sizleri karşılıyor. İlk bakışta karmaşık gibi görünen bu menü, aslında son derece basit ve bir o kadar da işlevsel olmuş.

Özellikle takımlarınızı aldıktan sonra gerek bireysel gerekse takımsal ayarlarlarınızı yaparken, arka fonda beliren ve genelde takımın en popüler futbolcusunun oluşturduğu figür oyuna girmeden bizi oldukça iyi motive ediyor.

FIFA 12 Oynanış:

Oyuna girer girmez, kendimizi bambaşka bir atmosferde hissediyoruz. Bir yandan taraftar sesleri, bir yandan futbolcu bağrışmaları, bir yandan topa vurduğumuz zaman duyduğumuz o tok ses bizleri güzel bir futbol maçının beklediğini müjdeliyor adeta.

Haydi bismillah deyip oynamaya başlıyoruz ve ilk fark ettiğimiz şey EA’in FIFA 12’ye getirdiği Player Impact Engine unsurunun kendisini hissettirdiği.

Bu motorun oyundaki müthiş artısını hissetmemek mümkün değil. Artık eskisi gibi düz yolda birbirine çarpan ya da çarpışmanın şiddetini bazen hiç hissetmeyen bazen de fazlasıyla abartan futbolcuları göremiyoruz. Bunun yerine, önüne futbolcu çıktığı zaman yolunu değiştiren, hızlı atağa kalktığımız zaman araya kaçan, bazen depar atan futbolcular var karşısımızda.

Hatta öyle ki bazen attığımız paslar, koşu halinde olan arkadaşımızın arkasına düşebiliyor ya da aşırtma bir pas koşan arkadaşımızın sırtına çarpıp taça çıkabiliyor. Tüm bu özellikler tıpkı EA’in son birkaç aydır basın bültenlerinde bizlere vaat ettiği gibi müthiş bir gerçeklik hissi yaratıyor.

FIFA 2012 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Celeron E1200 Dual-Core 1.6 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 2400 Pro ya da NVidia GeForce 6600 veya üzeri DirectX 9.0c uyumlu ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

True Injuries:

FIFA 12’nin getirdiği en önemli yeniliklerden birisi de hiç şüphesiz ki True Injuries yani Gerçekçi Sakatlıklar motoru. Player Impact Engine ile futbolcular arası etkileşimi, çarpışma güçlerini, vücut haraketlerini takip eden FIFA 12, True Injuries motoru sayesinde de oyuncuların sakatlıklarını en gerçekçi ve en doğru oranda hesaplamayı amaçlıyor.

Kariyer Modu:

Özellikle bu motor, kariyer modunda kendini gösteriyor. Kariyer modunda bir futbolcu seçip onun üzerinden gittiğimiz için, sakatlıklar bizim için hayati önem taşıyor. Yine menejerlik kariyer oyununda, tam olarak iyileşmeyen bir futbolcumuzu sahaya sürdüğümüz zaman, olası ikinci bir sakatlık bize normalin çok üzerinde bir geri dönüş yapacak ve yıldız futbolcumuzun haftalarca belki de aylarca sahalardan uzak kalmasına neden olacağız.

FIFA 12 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Pro Player Intellegence:

Geçtiğimiz FIFA serilerinde de üzerinde çalışılan Pro Player Intellegence özelliğinin daha bir geliştirildiğini görüyoruz FIFA 12’de. Bu durumu şöyle açıklayacak olursak, çalımlarıyla ünlü olan Ronaldo’nun, bu özelliği üzerinde yoğunlaşılacak ve Cris bu özelliğini normal olarak diğer futbolculardan daha iyi kullanacak.

Tactical Defending:

Bununla birlikte uzaktan şutlardaki mahareti ile tüm dünyada bilinen Messi’de bizim Türk kahramanımız Sabri’den farklı olarak daha isabetli ve gol yüzdesi yüksek şutlar çekebilecek. Bununla birlikte oyunda bir başka yeni özellikte Tactical Defending olacak. Bu özellik sayesine artık özellikle online oyunlar yeniden doğacak.

EA, yeni getirdiği motor ile defans anlayışını baştan yapılandırıyor.

Çünkü önceki oyunlar doğru yerde durulup sadece X tuşuna basılması yeterli oluyordu. Bu sayede oyunun keyfi büyük ölçüde kaçıyordu. Aynı şekilde normal oyunlarda da arkadaşımızın sürekli defans yaparak ve sadece X tuşuna basarak bizim en güzel akınlarımızı kesmesine sinir oluyorduk.

FIFA 2012 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 2900 XT ya da NVidia GeForce 8800 GS veya üzeri DirectX 9.0c uyumlu ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

FIFA 12 Grafikler:

FIFA 12 şu ana kadar çıkan yapımlar arasında grafik açısından türüne göre beni en çok memnun eden oyunların başında geliyor. Oyunda son derece canlı renkler, gerçekçi figürler ve karakterler kullanılmış. Cin Ali taraftarları eleştirmeyi çok önceden bıraktığımızı varsayarsak yeni oyunun grafiklerinde pek bir kusur bulamıyoruz.

Ses grafikleri de yine oldukça başarılı olmuş. Özellikle maç için hazırlık yaparken arkadan duyulan iki spikerin maç hakkında yaptıkları yorumlar, sonrasında maç içi efektler ve gol sevinçleri oldukça etkileyici.

Sözün Bittiği Yer:

FIFA 12, gerek oynanış kalitesi, gerek grafikleri ve gerekse bünyesine yeni kattığı özellikleri ile mükemmel bir oyun olmuş. Bir futbol oyunundan bekleyeceğiniz tüm zevkleri içerisinde barındıran FIFA 12, sizlere koca bir sene yetecektir. Ta ki FIFA 13’e kadar.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

EA Kanada

Çıkış Tarihi

30 Eylül 2011

Platformlar

PC, PS3, XBox 360, Nintendo Wii, PS2, PlayStation Portable (PSP), Nintendo 3DS, PlayStation Vita

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.5
9.9
Aldığı Puanlar

FIFA 12 ile artık çok güzel çalımlar eşliğinde futbol deyimiyle adeta resital tadında ilerleyerek gol atabiliyoruz.

9.5
Editörün Puanı
9.9
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments