İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Football Manager 2011 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Football Manager 2011 incelememize başlıyoruz arkadaşlar. Piyasada her sene üzerine koyarak gelişen kaç oyun vardır? Bildiğimiz gibi CM yapımcıları, geçen seneki hezimetin ardından bu sene oyunun çıkartılmayacağını açıkladı. Bu da oyun dünyasını yıllardır meşgul eden anlamsız CM’mi FM’mi (tabi ki FM) yoksa FIFA Manager’mi (Bende artık FM diyorum) karşılaştırmalarına son verdi.

Yani artık FM oyun dünyasında Managerlik deyince akla gelen ilk ve bekli de tek oyun. Ama FM yapımcıları bununla şımarmayıp, her defasında ve her yıl oyunun üzerine bir şeyler koymaya devam ediyorlar. Bakalım oyunun bizlere sunduğu en son yenilikler neler?

Sizce bir oyun her sene daha iyisini yapar mı? Bunun cevabını FM 2011 veriyor; ”Yaptım Olacak”

İlk olarak bu yeni özelliğe değinmek istiyorum. Football Manager 2010 ile bir bakıma temelleri atılan “yetenek odaklı antrenman” özelliği Football Manager 2011 ile artık büsbütün vücut kazanıyor. Bu özelliğin temelinde her oyuncuyu istediğimiz özelliği doğrultusunda geliştirebileceğimiz manasında.

Yani isterseniz Daniel Guiza’yı bitiricilik konusunda antrenmanlarda çalıştırabilir ve bu yeteneğini geliştirebilirsiniz. Guiza’nın 30 yaş civarında olduğunu düşünürsek ve 35 yaşına kadar bu özelliği geliştirmek için uğraşırsak, zannediyorum ki futbolunun son günlerinde artık o da gol atma heyecanını tadacaktır.
https://www.codturkiye.net/wp-content/uploads/football-manager-2011-inceleme.jpg

Football Manager 2011 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Şimdi sizlere Football Manager 2011’e getirilen en önemli özellikten bahsedeceğim. Oyunda artık “agent” yani futbolcu managerleri mevcut. Artık bir oyuncunun kulübüyle anlaştıktan sonra, oyuncunun kendisiyle değil de manageriyle pazarlık masasına oturuyorsunuz. Eee ne var bunda bu kadar önemli olacak diye düşünebilirsiniz.

Hemen konuyu biraz daha açayım, bunun manası şu. Artık transferler o anda masada son buluyor. Yani o anda anlık tekli ve pazarlık usulü, oyuncunun manageriyle pazarlığınızı edip, transferi o anda sonlandırabiliyorsunuz. Bu da sizin zamanınızı harcamamanızı, bir futbolcuya bağlı kalarak koskoca transfer sezonunuzu heba etmemenizi sağlıyor.

Galatasaray’ın UEFA’yı kaldırmasının anısına yayınlanan “zafere giden yol” dvd’sinde Fatih Terim’in Arif Erdem’e Final maçı olan Arsenal maçında bir çıkışı vardı. İmparator, Arif’e “ Arif ne yapıyorsun, ben mi çıkıp atayım?” diyordu. Bunun şimdi konumuzla ne alakası var diyebilirsiniz. Ama ben önceden haberini vereyim dedim, FM’de bu yöne doğru yol alıyor, gelişiyor benden söylemesi.

Football Manager 2011 futbolcu ilişkileri, basınla olan röportaj ve demeçleri öyle bir noktaya getirdi ki, yakında biz de Terim gibi futbolculara soyunma odasında özgürce fırça atabilirsek şaşırmayın. Henüz o noktaya gelemese de, FM 2011 ile buna bir adım daha yaklaşmış. Oyunda futbolcularla birebir iletişim kurabilirken, basında da sansasyonel demeçler verebilirsiniz. İsterseniz İkinci Mourinho bile olabilirsiniz.

Artılarıyla Eksileriyle Football Manager 2011

Football Manager 2011 ile oyuna getirilen bir başka yenilikte, artık kulüp ve Milli takım başarıları sonucunda ligin de kalitesinin artacak olması. Ligin kalitesinin artması demek, ülkeden yükselecek olan futbolcuların da daha nitelikli ve kabiliyetli olacak olması anlamına geliyor. Bu özellik sayesinde, hem kendi kulübünüzün başarısını arttırırken hem de ülkenizi ve liginizi dünya çapında tanıtma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Oyun maalesef halen kusursuz değil, kaldı ki zaten hiçbir oyunda hiçbir zaman kusursuz olamaz. FM 2011’in eksi yanlarının başında da 3D grafikleri geliyor. Geçtiğimiz seneye nazaran daha iyi gibi görünsede halen vasatı aşamamış durumda. Cin Ali figüründeki futbolcular, uçan kaleciler, kıpırdaman koşan futbolcular ile ufo gibi görünüp kaybolan hakemler, bizi yine efsanevi 2D ile baş başa bırakıyor.

Bunun yanında Football Manager 2011’de halen futbolcu transferi için çok büyük bir bütçe ayırmak zorunda olmanız. Hiçbir zaman futbolcular görünen fiyatlarından alınamıyorlar, hep bunun 4-5 katı para vermeniz gerekli. Bu iki temel hata da olmasa gerçekten kusursuz sayılabilecek bir oyun olmuş.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sports Interactive

Çıkış Tarihi

05 Kasım 2010

Platformlar

PC, Mac OS X, PlayStation Portable ve iOS

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

Futbol Oyunu

Sistem Gereksinimleri

Football Manager 2011 Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP veya üzeri işletim sistemi

İşlemci: Intel Celeron Dual-Core E1200 1.6 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core QL-60 veya üzeri işlemci

Ekran Kartı: ATI Radeon X800 XT ya da NVidia GeForce GT 230 veya üzeri ekran kartı

RAM: 1.5 Gb. bellek miktarı

Harddisk: 2 Gb. boş alan

DirectX: DX 9

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
8.7
9.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...