İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Football Manager 2012 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Football Manager 2012 minimum sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz inceleme yazımızda oyunu detaylı olarak ele almaya çalışacağız arkadaşlar. Football Manager her geçen gün hayran sayısını ikiye katlayan çok donanımlı bir menajerlik oyunu. Hayran sayısını giderek arttırmasının nedeni şüphesiz her sene yenilenen ve giderek güzelleşen bir oyun olması. Fotball Manager her sene olduğu gibi bu sene de seriyi devam ettirdi ve FM 2012 çıktı.

FM 2012’de geçen senekine oranla birçok değişiklik yaşanmış. Bunların hepsini elbette sayamayız bunun nedeni oyunda bu seneye mahsus 800 değişiklik yaşanması. Ama elbette en çok hoşumuza gidenleri sizlerle paylaşacağız. Oyunun en çok eleştirilen özelliklerinden biri menü kısmının fazla ayrıntılı olmasıydı. Fakat 12’de bu çok aza indirgenmiş. Yani tek tıkla istediğiniz bir çok kanala ulaşabiliyorsunuz. Bu da oyuna hız kazandırmış.

Bir menajer için en önemli şey olan taktik belirlemeleri FM 12’de gerçekten mükemmel dizayn edilmiş. Taktik barına tıklayarak hangi oyuncunun hangi düzende oynaması gerektiğini belirleyebiliyorsunuz. Bunun yanında maç içerisinde oyuncularınızın mevkilerinde değişiklik yapmanızda mümkün. Oyunda çok sayıda değişiklik yapılmasına rağmen ana barlar olan transfer ekranı, taktik hazırlama ekranı, basın toplantıları ve maça girişlerdeki ekranlar aynı kalmış.

Oyunda ayrıca futbolcularla da tek tek konuşabiliyorsunuz. Eğer oyuncularla uğraşmak istemezseniz bunu asistana da devredebiliyorsunuz. Oyunun eğlenceli yanlarından biri de oyuncu ile konuşurken ses seviyenizi ayarlayabilmeniz.

Football Manager 2012 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.0 GHz. ya da AMD Athlon XP 1900+ veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon 9800 ya da NVidia GeForce FX 5900XT veya üzeri DirectX 9.0c destekli ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Seviyeler:

Toplam 6 seviye bulunuyor ve siz taktik adamı, oyuncuya göre konuşma yapabiliyorsunuz. FM 12’de antrenmanları ayarlamak ve futbolcuları taktiksel olarak çalıştırabilmekte sizin elinizde. Fakat her sene şikayet edilen oyuncu gelişimine katkıda bulunabilme durumu bu senede yetersiz kalmış gibi görünüyor.

Oyuna birçok yeni dinamik eklenmiş. Örneğin bir maç sırasında bozuk olan hava birden kar yağışlı bir havaya dönüşebiliyor. Bunun yanında basın toplantılarında gelen sorulara artık çok daha farklı cevaplar verebiliyoruz. En önemli özelliklerden bir tanesi de oyuna başladığın sayıda lig ile devam edeceksin diye bir kısıtlama bulunmaması.

Football Manager 2012 Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Transferler:

Sports Interactive şu transfer konusundaki eşitsizliği de çözse çok güzel olacak ama nedense ısrarla bu konu üzerinde bir değişiklik yapılmıyor. Neden bahsettiğimi oyunun müdavimleri hemen anlamışlardır elbette. Takımlar kendi aralarında yaptığı transferlerde çok bonkör davranırken söz konusu bizim futbolcumuz olunca rakamlar bir hayli aşağı çekiliyor.

Bu da bence FM’nin en çok eleştirilmesi gereken yanı. Bunun yanında küçük takımlar artık büyük futbolcuları ellerinde tutabilecek. Nasıl mı? “Loyalty Bonus” seçeneği sayesinde. Loyalty Bonus takıma sadık kalma seçeneği. Fakat oyuncuya bunu kabul ettirmek kimi zaman zor oluyor.

Son Sözler:

Oyunda en çok göze batan taraf ise Türkçe dil paketinin olmaması. Artık neredeyse içine kuş dili paketi bile konacak ama hala Football Manager 2012’de Türkçe dil paketi bulunmuyor. Spor Toto Süper Lig genel anlamda yerli yerinde gözüküyor. Beşiktaş’ta küçük Muhammed bile var yani. Football Manager 2012 için pekte bir şey söylememize gerek yok.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sports Interactive

Çıkış Tarihi

21 Ekim 2011

Platformlar

PC, Mac OS X, PSP, ıOS ve Android

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.9
Aldığı Puanlar

Football Manager 2012, eksileriyle ve artılarıyla ve her nasıl olursa olsun yine milyonlarca oyunseveri kendisine hayran bırakacak bir oyun olmuş.

8.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments