Beş Adımda Sorunsuz Oyun Oynamak İçin

Beş Adımda Sorunsuz Oyun Oynamak İçin
« : 05 Haziran 2012, 22:55:56 »
Bilgisayarlarınızda sorunsuz şekilde oyun oynamanızı sağlamak için yapmanız gereken yükleme ve güncellemeleri aşağıda bulabilirsiniz. PC oyunculuğu yıllardır süregelen bir eğlence kaynağı. Tabi bu geniş kitle içerisinde de gruplaşmalar oluşuyor. Kimisi bütün gün online oyun oynayarken, kimisi de sadece boş vakitlerini doldurmak için. Fakat oyuncularının ortak buluştuğu bir alan var. Yeni bir bilgisayar satın aldınız ya da sadece bir ekran kartı satın aldınız. Evinize gelip sistemi kurdunuz. Fakat oyunlar hata veriyor. Kimisinde hata vermiyorken, bazı oyunları açamıyorsunuz bile. Yani oyunlar ve oyuncular farklı olsa bile yaşanan sorunlar aynı.

Tabiki de bu sorunlarında çözümleri mevcut. Nasıl yeni sistem yüklenmiş bir bilgisayarda bazı videoları izleyemiyor ve bu sorunu kodek ya da Adobe flash yükleyerek aşıyorsak oyuncu sorunlarının da çözümleri mevcut. Bu yazımızda bu çözümleri detayları ile ele almaya çalışacağız. Artık oyunlarda hata mesajları görmeyeceksiniz.

Oyun Hata Mesajlarını Gidermek

En son çıkan DirectX sürümünü indirin: Oyunlarda bildiğimiz programlar gibi belli komutlarla yazılıyor. Genelde PC oyunları, DirectX kütüphaneleri kullanılarak yazılıyor. Eğer bilgisayarınızda bu kütüphane eksikse, oyunlar tam olarak çalışmaz ve hata verir. Sorunsuz bir oyun oynamak için ilk adım DirectX kurmaktan geçiyor.

Microsoft DirectX'in son sürümünü buradan: İNDİR

Bilgisayarınıza DirectX Yüklemek

Microsoft Visual C++ Redistributable paketlerini indirin: Oyunların programlanma ve arayüzlerinin programlanmasında C++ programlama dili de kullanılıyor. Bu dilde yazılan paketlerin bilgisayarınızda açılabilmesi için aşağıda linkinlerini verdiğimiz paketleri indirmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz Microsoft'un Visual C++ programının kullandığı kütüphaneler için bu yüklemeler gerekli.

Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Package (x86) paketini buradan indirebilirsiniz: İNDİR

Sorunsuz Oyun Oynamak İçin Microsoft Visual C++ 2005 Redistributable Paketi Yüklemek

Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Package (x86) buradan indirebilirsiniz: İNDİR

Sorunsuz Oyun İçin Microsoft Visual C++ 2008 Redistributable Paketi Yüklemek

Ekran kartınızın sürücülerini güncel tutun: Satın aldığınız ekran kartının işletim sistemi ile haberleşmesini sağlayan sürücüler en önemli vazifeyi üstleniyorlar. Her ay düzenli olarak sürücülerinizi güncellerseniz en son çıkan oyunlarda sorun yaşama ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

Yeni çıkan sürücüler ile firmalar ayrıca performans artışları da sunabiliyorlar. Ekran kartınızın üreticisine göre aşağıdan en güncel sürücüleri indirebilirsiniz.

ATI/AMD Radeon Driver için: İNDİR

NVidia Driver için: İNDİR

Ekran Kartı Sürücülerini Güncellemek

Java Kurulumu: Java dilini kullanan online oyunlar veya uygulamalar için bilgisayarınıza Java'yı kurmanız gereklidir. Ücretsiz olarak indirebilen uygulama ile bilgisayarınız Java yazılımı kullanan her programı sorunsuz olarak çalıştıracaktır.

Bilgisayarınıza javayı buradan indirebilirsiniz: İNDİR

5 Adımda Sorunsuz Oyun - Java

ceyco

• *
  • 54
Ynt: Beş Adımda Sorunsuz Oyun Oynamak İçin
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2016, 01:11:45 »
bilmem faydası olurmu ama all in one runtimes diye bir program indiriyorum chip.de den ve herşeyi yüklüyor hiçbir oyunda bu sayede problem yaşamadım  ;D

Ynt: Beş Adımda Sorunsuz Oyun Oynamak İçin
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2016, 03:11:32 »
İndirme sayfasının linki varsa yazabilir misin? Faydalanmak isteyenler için tek proğramdan yüklemek kolay olacaktır.
bilmem faydası olurmu ama all in one runtimes diye bir program indiriyorum chip.de den ve herşeyi yüklüyor hiçbir oyunda bu sayede problem yaşamadım ;D