Call of Duty 2 Genel Bilgiler

Call of Duty 2 Genel Bilgiler
« : 09 Nisan 2012, 04:21:19 »
Call of Duty 2 Genel Bilgiler

Call of Duty 2 Genel Bilgiler: Call of Duty 2, yapımı Infinity Ward, dağıtımı Activision tarafından gerçekleştirilen FPS tarzında bir aksiyon oyunudur. II. Dünya Savaşını konu alır. Gerçeğe yakın efektleri ve oynanabilirliği ile dikkat çeker.

  • Daha geniş mekanlar: Call of Duty 2'deki mekanlar ilk oyundaki mekanlardan %50 - %200 daha geniştir.
  • Geliştirilmiş yapay zeka: Artık düşmanlar el bombalarından kaçabiliyor, siper alabiliyor, sizi ve takımınızı yan taraftan vurup gafil avlayabiliyor. Tabii bunlar sadece düşmanlar için geçerli değil, takım arkadaşlarınız da bu özelliklere sahip.
  • Savaş konuşmaları: Artık savaş alanında ne olup bittiğini takım arkadaşlarınızdan öğrenebiliyorsunuz. Köşelerde saklanan düşmanlar olduğunu, düşman birliklerinin yaklaştığını ve daha bir çok gerekli bilgiyi takım arkadaşlarınızdan alabiliyorsunuz. Bu özellik için Infinity Ward oyuna tam 20.000 satırlık konuşma ekledi.
  • Geliştirilmiş grafikler: DirectX 9'un bütün özelliklerini kullanan oyunda, parçacık efektleri için özel bir çaba harcanmış; mesela toz bulutları, top ateşiyle ortaya çıkan kör edici siyah dumanlar ve bunun gibi parçacık efektleri son derece etkileyici görünüyor.

Hikâye modu (Call of Duty 2 Singleplayer)

Tekoyuncu modu silah eğitimiyle başlar. Adınız Vasili'dir. Oyunun en başında 1941 yılında Moskova'yı Almanlar'a karşı savunan Rus ordusundan sıradan bir er olarak, basit piyade silahları eğitimi aldıktan sonra göreve başlarsınız. 1943 yılında diğer bir rus kenti Stalingrad'ın kurtarılmasıyla Rus cephesi görevleri biter ve bundan sonra da Kuzey Afrika'da Almanları geri püskürtmekle görevli 8.İngiliz ordusundan bir çavuş olarak İngiliz görevlerine başlarsınız. İngiliz görevlerinde sadece piyade değilsiniz. Bu görevler arasında iki haritada tank kullanma görevi vardır ve Alman panzerlerini kendi tankınız ve takımınızdaki diğer tanklarla alt etmek zorundasınız. İngiliz görevlerine daha sonra tekrar piyade olarak kuzey Doğu Fransa'da devam edersiniz. Son bölümler ise Amerikan görevleridir ve D Bölüğünden Amerikalı bir onbaşı olarak batı Normandiya kıyısından başlayıp Ren nehrinin Almanya tarafına kadar olan bölgeyi Almanlardan temizlemek zorundasınız. Oyunda amaç size verilen görevleri yerine getirmektir. Oyunda kullanılan silahların tamamı o dönem adı geçen ülkelerin ordularında kullanılmış ve görünüm, atış hızı, etkili menzili, hatta seslerinin gerçeğine benzerliği ile 2005 yılına kadar mümkün olan en gerçekçi 2.Dünya Savaşı simülasyonu olma özelliği taşır. Oyunda öldürdüğünüz Alman askerlerinin de silahlarını kullanabilirsiniz.

Çoklu Oyun Modu (Call of Duty 2 Multiplayer)

Maksimum 64 kişilik olan internet üzerinden oynanan serverlara bağlanılarak giriş yapılan oyun modudur. Çoklu Oyun toplam 13 değişik haritada oynanılır.Oyunda dört ülkenin askerleri birbiriyle savaşmaktadır.(Amerikan Askerleri,Alman Askerleri,Rus Askerleri,İngiliz Askerleri)

  • DM (Deathmatch): Adında anlaşıldığı üzere önünüze geleni öldürdüğünüz moddur.
  • TDM (Team Deathmatch): Haritasına göre Alman veya ABD askerlerinden 2 takım oluşturuluyor. Almanlar her haritada oluyor fakat haritasına göre İngiliz veya Rus askeri de olunabiliyor. Bu iki takım belirlenen süre veya skora erişene kadar çarpışmaya devam ediyor. En çok düşmanı öldüren takım kazanıyor.
  • SD (Search and Destroy): Düşmanın bölgesinde bulunan ve daha önceden belirlenen, pusulada yıldız işareti ile görünen araca bomba yerleştirmeye veya bulunulan takıma göre yerleştirmeye çalışarak zamana karşı yarışılıyor. Müttefik oyuncular, gerekli sürede Almanları temizleyemez veya araçları imha edememezse o round'u kaybederler.Almanların görevi ise ölmeden araçları savunmaktır.
  • CTF (Capture The Flag): Düşmanın bölgesinde olan bayrağı kaparak kendi bayrağınızın yanına getirmelisiniz aynı şekilde düşmanda sizin bayrağınızı kapmışsa düşmandan bayrağınızı geri alana kadar sayı yapma imkanınız yoktur.
  • HQ (HeadQuarters): Yapı itibarı ile Search and Destroy'a benzeyen bu mod da amaç haritaya rasgele olarak koyulan radyoyu bulup onu ele geçirmektir. Herhangi bir taraf radyo'yu ele geçirdiğinde pusulada o takımın bayrağı gözükür ve karşı tarafta buna göre harekete geçer.