Call of Duty 4 Multiplayer - Oyun Taktikleri

Avatar

DionS

  • *
  • 86
Call of Duty 4 Multiplayer - Oyun Taktikleri
« : 27 Aralık 2014, 23:39:21 »
Call Of Duty 4 Multiplayer - Oyun Taktikleri

Merhaba, bu konuda sizlere Call of Duty 4 Multiplayer'da işinize yarayacak, oyunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak birkaç oyun taktiği vereceğim. Bildiğiniz üzere Cod4 Multiplayer'da başlıca 2 adet oyun tarzı ve 6 adet oyun tipi bulunmaktadır.

Oyun tarzları; Hardcore,Promod
Oyun tipleri; Team Deathmatch,Domination,Headquarters,Sabotage,Search&Destroy,Free For All

Aşağıda sizlere Hardcore,Promod ve en çok rağbet gören oyun tiplerinde, yani Search&Destroy ve Hardcore'da bazı taktikler vereceğim. Bu yazım Search&Destroy ağırlıklı olacaktır.

Önce farklarını sayalım...

Hardcore ve Promod arasındaki farklar nelerdir:

*Hardcore'da rakibinize ateş ettiğinizde isabetli bir tek atışta rakibinizi indirebilirsiniz. Tabi bu kullandığınız silaha göre de farklılık gösterecektir. Promod'da ise hangi silahı kullanırsanız kullanın rakibinizi indirmek için rakibin vücudundaki ölümcül bir bölgeye ateş etmelisiniz.
*Hardcore'da kazandığınız puanlara göre seviye atlarsınız ve belirli seviyelerde mevcut silahların ve perk'lerin kilidi açılır. Promod'da ise seviye olayı olmamakla birlikte, standart silahlardan başka silah alamazsınız.
*Hardcore'da kendinize silah,tabanca,bomba,perk olarak bir ekipman hazırlayıp onu kaydedebilirsiniz. Promod'da bunların sadece bir kısmı geçerli.
*Hardcore'da bombayı çözerken ses çıkarken,bomba kurarken ses çıkmaz. Bu sebeple sessizce bomba kurabilirsiniz. Promod'da hem kurarken hem de çözerken ses çıkacaktır. Bu da çok dikkatlı olmayı gerektirir.
*Hardcore'da, Promod'a nazaran daha çok acemi oyuncuya rastlayabilirsiniz.
*O zaman Promod, Hardcore'dan kat kat daha zor bir oyun tarzı diyebiliriz.
*İki oyun tarzında da en çok tercih edilen oyun tipleri Search&Destroy ve Team Deathmatch'dır.

Team Deathmatch nedir:

Dilimizde karşılığı Takım Ölüm Maçı'dır. Bu oyun tipinde 2 takım bulunur. Rakip oyuncu vurduğunuzda takımınıza bir miktar puan kazandırırsınız. Bölüm sonunda bu puanlar toplanır ve sistem kazanan takımı belirler.

Call of Duty 4 Oyun Taktikleri

HARDCORE OYUN TİPLERİNE GÖRE TAKTİKLER VE BİLGİLER

Team Deatchmatch taktikleri nelerdir:
*Asla ama asla açık hedef olacağınız yerlerden geçmeyin. Bulunduğunuz sunucuda çok yetenekli keskin nişancılar olacaktır. Uçan kuşu vurur.
*Bir rakibinizi vurduğunuzda hemen yer değiştirin. Tek bir bölgeye çakılıp kalmayın, sürekli hareket halinde olun.
*Rakip takımdaki oyuncuları 1-2 elde tanıyıp nerelerden gelebileceğini ne tarz oynadığını öğrenin ve diğer ellerde bu dikkatinizi avantaj olarak kullanın.
*Eğer bölüm birincisi olma niyetiniz varsa kesinlikle Air ve Helikopter hakkı kazanmalısınız. Air için ölmeden üst üste 5, helikopter için ise 7 rakip indirmelisiniz.

Search&Destroy nedir:
*Türkçe karşılığı Bul ve Yoket'tir. Bir takım atakken diğer takım defans durumundadır. Atak olan takım Target A ve Target B, yani bomba kurma noktalarına bomba kurmalıdır.
*Kişisel fikrim; bu oyunda en çok Rush atarak rakip avlarsınız. Nedir rush atmak? Rakibin bol olduğu yerlere, beklenmedik ve görünmeden hızlı koşular yapmaktır.
*Rush yoluna doğru pusular yaparak rakiplerinizi teker teker avlayabilirsiniz. Nedir rush yolu? Rakibin gitmek istediği yer için en çok kullandığı yoldur.
*Eğer yeni oyuncuysanız ve seviyeniz 1 ise size Spec Ops paketiyle başlamanızı öneririm. Bu pakette mp5 adlı silah başlangıç için idealdir.
*İleriki seviyelerde kilidi açılacak olan Dead Silence adlı perk bu oyun tipindeki kilit noktadır. Dead silence, siz yürürken ve koşarken minimum sesi çıkarmanızı sağlayacaktır.
*Gerekmedikçe koşmayın ve gereksiz sesler çıkarmayın. Profesyonel oyun kulaklıkları tabiri caiz ise 100 metre ötedeki nefesinizi duyacak kalitededir.
*Bir bölgede asla 10 saniyeden fazla durmayın, hem kendinizi geliştiremezsiniz hem de çoğu sunucuda uzun süre pusmak yasaktır.
*Bol bol antrenman yapın ve Nade çalışın. Nedir nade? Oyuncuların sık tercih ettiği geçiş noktalarına oyun başlar başlamaz bomba atmaktır.Fakat profesyonellik ister.
*Claymore'lara karşı çok dikkatli olmalısınız. Nedir claymore? Bir perk'tir ve üst seviyelerde kilidi açılır, istediğiniz yere kurarsınız ve önünden geçen oyuncu olduğunda patlar. Lazerli mayın diyebiliriz. Ummadığınız bir kapı ardında karşınıza çıkabilir.

Genel olarak yazıyı toparlarsak, Hardcore S&D oyunu en çok tercih edilen oyun tipi ve tarzı olmakla birlikle benim de tavsiye ettiğim oyundur. Şimdi size Search&Destroy oyun tipinde işinize yarayacak bazı silahlar ve perkler hakkında bilgi vereceğim...

Önerdiğim yakın atış silahları ve sıralaması:

1) P90
*Yakın atış silahlarında üstüne tanımam. Sekme payı sıfıra yakın bir değerdedir. Zoom açmadan dahi rakibinizi indirebilirsiniz. Hele de susturucu takarsanız bu değerler daha da yükselir.
Önerilen Perk: Bomb Squad,Uav Jammer,Dead Silence
Alternatif Perk: Special Grenade x3,Sleight Of Hand,Extreme Conditioning

2) AK-74u
*P90 kadar olmasa da iyi bir yakın atış silahıdır. Promod'da çok tercih edilir.
Önerilen Perk: Bomb Squad,Stopping Power,Dead Silence
Alternatif Perk: RPG x2,Stopping Power,Deep Impact

3) MP5
*Namıdiğer akrep. Sekme payı iyi olmasada yine tercih edebileceğimiz silahlardan bir tanesi.
Önerilen Perk: C4 x2,Stopping Power,Dead Silenmce
Alternatif Perk: Bomb Squad,Uav Jammer,Dead Silence

Önerdiğim uzak atış silahları ve sıralaması:

1) G3A4
*Tek atış yapabileceğiniz bir uzak atış canavarı, benim gözümde kusursuz. Yetenekliyseniz rakibin kurtulma şansı yok, tek atışta yerde kalacaktır.
Önerilen Perk: RPG x2,Stopping Power,Deep Impact
Alternatif Perk: Bomb Squad,Sleight Of Hand,Dead Silence

2) AK47
*Namıdiğer Kalashnikov(Keleş). Mükemmel bir çatışma silahıdır. Ustası olduğunuzda adam kaçırmazsınız.
Önerilen Perk: RPG x2,Stopping Power,Deep Impact
Alternatif Perk: C4,Double Tap,Dead Silence

3) M4A1
*AK47 gibi mükemmel bir çatışma silahıdır. Kırmızı lazerli dürbün ile vuramayacağınız rakip yoktur.
Önerilen Perk: Claymore,Uav Jammer,Dead Silence
Alternatif Perk: Bomb Squad,Sleight Of Hand,Deep Impact

Önerdiğim sniper silahları ve sıralaması:

1) M40A3
*Mermi kalibresi diğer silahlara nazaran küçük olsa da seriliği ve kullanım rahatlığı ile idealdir.
Önerilen Perk: Claymore,Uav Jammer,Iron Lungs
Alternatif Perk: Claymore,Stopping Power,Steady Aim

2) M82A1
*Barrett 50Cal. Adından da anlaşılacağı gibi 50 kalibre mermi atan bir ölüm makinesidir. Seri atış yapılabilir. 2 duvarın arkasındaki rakibinizin canını alabilir.
Önerilen Perk: Claymore,Uav Jammer,Iron Lungs
Alternatif Perk: Claymore,Stopping Power,Deep Impact

Önerdiğim tabanca:

1) Desert Eagle
*Tabiki vazgeçilmez tabancamız çöl kartalı.

Yazımız Search&Destroy ağırlıklı oldu, umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu önerileri 4 senelik Call Of Duty 4 tecrübelerime dayanarak yazmış bulunmaktayım. Hatalı kısımları bildirirseniz memnun olurum. İyi eğlenceler...

Call of Duty 4 Taktikleri

© Dion'S for codturkiye.net

Ynt: Call of Duty 4 Multiplayer Oyun Taktikleri
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2014, 17:44:11 »
Her seviyedeki oyuncunun yararlanabileceği ''Call of Duty 4 Multiplayer Oyun Taktikleri'' yazınız oldukça bilgilendirici olmuş, teşekkürler. Verdiğiniz CoD4 multiplayer oyun taktiklerinden daha fazla sayıda oyuncunun yararlanması için yazınızı Facebook Resmi Sayfamız'da da paylaştım.

Call of Duty 4 Multiplayer Taktikleri