Dünya Şehirleri ve Yerleşim Planları

Dünya Şehirleri ve Yerleşim Planları
« : 07 Mart 2013, 18:01:47 »
Ülkemizde hiçbir işin rayında ilerlemediğini bilmekteyiz yerleşim planıda buna dahil en iyisimi güzel Türkiye'mizi diğer ülkelerden ayıran bir kaç fotoğrafa göz atalım.

Dünya Şehirleri ve Yerleşim Planları:

İSPANYA-Madrid:

Dünya Şehirleri Madrid

İSPANYA-Barcelona:

Dünya Şehirleri Barcelona

HOLLANDA-Amsterdam:

Dünya Şehirleri Amsterdam

FRANSA-Paris:

Dünya Şehirleri Paris

AMERİKA-Miami:

Dünya Şehirleri Miami

AMERİKA-Beverly Hills:

Dünya Şehirleri Beverly Hills

AMERİKA-NewYork HAYALLERİMİ SÜSLEYEN ŞEHİR:

Dünya Şehirleri NewYork

YUNANİSTAN-Atina:

Dünya Şehirleri Atina

Şimdi bizim nadide şehirlerimizdeki yerleşim planına bakalım :)

İZMİR:

Dünya Şehirleri İzmir

ADANA:

Dünya Şehirleri Adana

Ve şüphesiz ki ülkemideki en düzgün yerleşim planına sahip ilimiz ERZİNCAN

Dünya Şehirleri Erzincan

Veeeee İşte 2012 Avrupa Kültür Başkenti Olan İSTANBULLLLL:

Dünya Şehirleri İstanbul

VE SON OLARAK ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM HER NE KADAR ÜLKEMDE HİÇ Bİ İŞ YOLUNDA GİTMESEDE ÜLKEME DELİLER GİBİ AŞIĞIM VE TAŞINA TOPRAĞINA KURBAN OLMAYA HAZIRIM!!!

Ynt: Dünya Şehirleri ve Yerleşim Planları
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2013, 20:42:20 »
Rantiyecilik nerede varsa oranın hali harap oluyor, bunun örneklerini çoğu şehrimizde görüyoruz. Kaçak yapılar, plansız şehirleşme, itfaiyenin ve kurtarma araçlarının girmediği, çocukların serbestçe salınamadığı sokaklar, mahalleler. Sonra bir felaket gelip çocuklarımız, torunlarımız yandığında ya da olası bir depremde kolonun altında ezilip can verdiğinde o çok sevilen rant herkesin kursağından gelecek, ağlamak fayda etmeyecek maalesef. İnsan gibi yaşamak için herkesin aklını başına alıp düşünmesi lazım.

« Yanıtla #3 : 07 Mart 2013, 22:41:40 »
marmara depereminde benim biraderin oturduğu site yıkıldı komple . . . 60 kişi öldü   . . . mütahit 3 ay bile yatmadı . . . çarpık kentleşme , gecekondu , sit alanı gaspları , 2b arazilerinin katli   . . . bize yeniden yapılanma  , prof şehir plancıları  , yeni kanunlar ve bol miktarda dozer lazım :D

« Yanıtla #4 : 07 Mart 2013, 23:21:49 »
Dile bile kolay değil ya 60 kişi ne demek sorumluları her kimse dilerim Allah katında cezasıını bulur.

No Avatar

Porsuk

• *
  • 121
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2013, 00:40:58 »
hepinize katılıyorum ve thepro! gerçekten çok güzel bi çalışma olmuş, eline sağlık :)

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2013, 01:29:29 »
hepinize katılıyorum ve thepro! gerçekten çok güzel bi çalışma olmuş, eline sağlık :)

Teşekkür ederim beğendiyseniz ne mutlu bana, amacım forumu biraz hareketlendirmek :)

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2013, 02:47:10 »
Gölcük'teki bir tesiste 15 gün süre ile konaklama amacıyla kalmıştım, yaklaşık bir ay sonra gelen 99 depreminde binanın sadece otel hizmeti veren o kaldığım bölümü yıkıldı, vademiz varmış herhalde ki bana denk gelmedi, orada kalmakta olan bir çok tanıdığım/arkadaşım vefat etti. Yine o bölgede kalan ve depremde ölen sayısız arkadaşım, tanıdıklarım vardı maalesef. Hepsine Allah rahmet eylesin.

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2013, 14:03:44 »
Allah korumuş valla abi, ölenlerede Allah rahmet eylesin iyiki böyle vahim durumlar yaşamadım hayatımda kolay kolay atlatamam ben böyle durumları.

« Yanıtla #9 : 21 Mart 2013, 23:44:57 »
Erzincan'ın yerleşim planı olarak modern bir görünüme sahip olması tabii afetler sebebiyle. Geçirdiği sayısız depremle şehir en nihayetinde günümüzdeki şeklini almış. Hatta yöre halkı Dedemizin, Babamızın ve Bizim Erzincan'ımız diye sınıflandırıyor bölgeyi. Tabi deprem gibi bir gerçeğin yanı sıra Erzincan'ın yer şekilleride bir başka avantaj. Şehir merkezi dümdüz. Merkezde yer alan tek yokuş, Esentepe adını verdikleri bir tepe. Bu tepeye çıktığınızda zaten şehrin tamamını görebiliyorsunuz. Birde şehir içerisinde 4 kattan daha fazla kat çıkmak yasak. Yer şekilli ve şehirciliği ile Türkiye'nin büyük şehirleri arasında yer alabilirmiş, fakat deprem gerçeği şehrin yakasını bırakmamış. En son depremde şehri çoğu insan terk etmiş zaten.

No Avatar

Porsuk

• *
  • 121
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2013, 00:23:48 »
aslında pek çok avrupadaki şehir deprem yangın gibi yıkılıp yeniden kurulmuş sanırım zaten..