Oyun Üzerinden Call of Duty 4 Multiplayer Server Başlatarak Oynamak

Call of Duty 4'ü aynı ağ/LAN ya da internet üzerindeki arkadaşlarınızla multiplayer oynayabilmek için oyun ana menüsü üzerinden server başlatma ile ilgili yapmanız gerekenleri anlatacağım arkadaşlar.

Call of Duty 4 oyunu üzerinden server başlatmak için gereksinimler şunlar:

* Tüm oyuncuların Call of Duty 4 versiyonları aynı yani son versiyon olan v.1.7 olmalıdır. Versiyon numaranızı aşağıdaki resimde de gösterdiğim gibi Call of Duty 4 ana menüsünün sağ alt tarafından görebilirsiniz. Versiyonunuz 1.7 değilse CoDPatch kategorisinde de bulabileceğiniz aşağıdaki resmi yamaları sırasıyla kurunuz.

Call of Duty 4 Official Patch v.1.6

Call of Duty 4 Official Patch v.1.7

* Server ayarlarını Punkbuster ON olarak ayarlayarak oynayacaksanız bağlantıdaki Call of Duty 4 Punkbuster Yükleme konusunda yazılanlar sunucu ve sunucuya bağlanacak tüm oyuncular tarafından uygulanmalıdır.

* Başta CoD4 server başlatan oyuncu olmak üzere tüm oyuncuların Windows güvenlik duvarı ayarları açık olmalıdır.

* Bu uyarı Steam kullanıcıları için: İster LAN, ister public/internet server olsun başlattığınız server consol şeklinde açılacağı ve açtığınız bu servere oyun oynamak amacıyla girebilmeniz için steam menüsü üzerinden oyunu başlatmak istediğinizde steam zaten çalıştığından tekrar yeni bir oyun başlatmanıza izin vermeyecektir. Bu yüzden oyunu aşağıdaki dosya yoluna girerek iw3mp.exe üzerinden açmalısınız.

Kod: [Seç]
C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Call of Duty 4\iw3mp.exe
* Call of Duty 4 oynarken lag, kasma vb. sorunları engellemek için server açılacak bilgisayarın iyi soğutulan güçlü bir işlemci ve yeterli ram miktarı ile bant genişliği yüksek kablolu internet bağlantısına sahip olması tavsiye edilir.

Şimdi Call of Duty 4 serveri başlatacak oyuncunun yapacağı işlemlere geçelim:

* Öncelikle Call of Duty 4 multiplayeri başlatıyoruz ve ana ekrandaki Start New Server'e basıyoruz. Start New Server menüsündeki game mode, server name, oyuncu sayısı, punkbuster ayarlarını yapıyoruz. Sadece aynı IP/LAN üzerindeki arkadaşlarınızla oynayacaksanız Dedicated ayarlarından ''LAN'', farklı coğrafik bölgelerde bulunan ve IP'leri değişik oyuncularla public olarak oynayacaksanız ''Internet'' seçeneğini işaretliyoruz.

Ardından Game Mode Settings'e girerek zaman limit, skor limit, killcam, friendly fire ayarlarını yaptıktan sonra ESC ile önceki menüye dönerek sağ altta bulunan ''Start'a basarak Call of Duty 4 Modern Warfare serveri başlatıyoruz. Server başladığında resimde de görebileceğiniz gibi CoD4 console açılacaktır. Böylece serverimiz başlatılmış oldu.

* Servere giriş yapmamız için oyunu oyun yolunda bulunan iw3mp.exe üzerinden başlatıyoruz. Oyun ana menüsündeki ''Join Server'e tıklayıp Source: Local'i seçip açmış olduğumuz servere tıklıyoruz. Eğer serveri açarken şifre koymuşsanız Join Server menüsünün altındaki Password kısmına şifreyi yazıyoruz ve serveri seçerek çift tıklayarak ya da sağ köşedeki ''Join Server''e basarak sunucuya giriş yapıyoruz.

Kod: [Seç]
C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Call of Duty 4\iw3mp.exe
Kod: [Seç]
D:\[url=https://www.activision.com/]Activision[/url]\Call of Duty 4\iw3mp.exe
Biz sunucuya girdik peki arkadaşlarımız nasıl girecekler?

Eğer CoD4 serveri LAN olarak başlattıysanız aynı IP üzerinde bulunan arkadaşlarınız, kardeşiniz de aynı sizin servere giriş yönteminizde anlattığım yukarıdaki yöntemle girebilir ve multiplayer oynayabilirsiniz.

Farklı IP numarasına sahip arkadaşlarınız ise vereceğiniz kendinize ait IP numarasına Call of Duty 4 default Port numarasını da ekleyip Call of Duty Serisi Oyunlara Console Üzerinden ya da Oyun Favorilerine Ekleyerek Giriş Yapmak konusunda detaylı olarak anlattığım CoD4 konsoluna connect IP:Port [connect 105.48.245.98:28960] komutunu yazıp enterleyerek ya da oyunun favorilerine ekleme yöntemlerinden birini kullanarak serverinize bağlanabilirler.

Ayrıca; serveri başlatan oyuncuya ait oyunun legal kopya olması şartıyla bir müddet sonra Call of Duty 4 master sunucularının serverinizi tanımlaması ile birlikte Join Server/Source: Internet üzerinden refresh yaparak da serverinizi arkadaşlarınız listeleyerek bulabilir ve ardından giriş yapabilirler.

* Sunucu ile ilgili bilgiler ile karşılaşabileceğiniz sorunların çözümlerini bulmak için Call of Duty Server Yönetimi kategorisini ziyaret ediniz, iyi oyunlar.

Call of Duty 4 Start New Server

Call of Duty 4 Start New Server Ayarları

Call of Duty 4 Start New Server Game Mode Ayarları

Call of Duty 4 Start Console

Call of Duty 4 Join Server Password Girmek

Call of Duty 4 Join Server Source Local Listelemek

Call of Duty 4 New Server Açmak