İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Front Mission Evolved Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Front Mission Evolved incelememize oyunun konusunu anlatarak başlayalım, sistem gereksinimlerini merak edenler ise alt tarafta bulabilirler. Öncelikle Front Mission Evolved 2171 yılında geçiyor. Yıl bu kadar uzak olunca, haliyle insanın oyundan beklentileri de en azından teknoloji bakımından oldukça yüksek oluyor. Peki bu açıdan oyun bizi tatmin etmeye yetiyor mu? Onun cevabını incelememizin içerisinde bulabilirsiniz. Şimdi konuyu anlatmaya devam edelim.

Front Mission Evolved Hikaye:

İnsanoğlunun bitmek bilmeyen hakimiyet mücadelesi o zamanda sürmekte ve bu işe teknolojiyi de alet etmektedir. Bir de buna yapılan bir terör saldırısı eklenince durumlar iyice karışıyor ve devreye askerler giriyor. Her toplumun böyle durumlarda ihtiyaç duyduğu gibi hemen bir kahraman beliriyor. Dylan Ramsey isimli genç bir mühendis olan bu kahramanımız ile yok olmuş düzen ve kaosu eski haline getirmek için uğraş veriyoruz.

Oyunu duyan, bilen, gören herkesin ilk tepkisi böyle oluyor. Tabi ki oyunun baş karakterleri devasa robotlar olunca, video oyunları hakkında en ufak bilgisi olanların bile ilk aklına Transformers geliyor. Ancak hemen belirtmeliyiz ki bu iki oyunun tek ortak noktası devasa robotların savaşı. Onun dışında en azından benim görebildiğim bir etkileşim söz konusu değil. Hazır robotlardan konu açılmışken hemen oyunda ki robotlarımızdan bahsedelim.

Genel olarak oynamaktan zevk aldığım ve oyunseverlerin koleksiyonlarında olması gerektiğini düşündüğüm bir oyun olmuş.

İncelememizin başında da belirttiğimiz gibi oyun 2171 yılında geçiyor ve bu sebeple ilk başlık konumuz teknoloji. Bu kadar ileri bir teknoloji çağında elbette elde kılıçlarla bir savaş düşünülemez. Hatta günümüzün silahlarını da hayal etmeyin sakın. Oyunda başlıca silahlarımız lazer, güç kalkanları, plazma topları gibi büyük teknolojik mühimmatlar. Bunun yanında devasa robotları yönetiyoruz ve bu robotlara oyunda verilen isim “Wanzer”.

Front Mission Evolved Oynanış:

Front Mission Evolved oyununda aklımıza ilk yerleştirmemiz gereken şey, elimize bir silah alıp sokaklarda o robot senin bu robot benim kese biçe gidemeyeceğimiz gerçeği. Çünkü burada Wanzerlere karşı insan gücünün hiçbir varlığı söz konusu değil. Wanzerler öyle güçlü ve büyükler ki insanlar oyunda adeta sinek gibi kalıyor ve bir wanzere rakip ancak yine bir wanzer oluyor.

Front Mission Evolved’da Wanzer’leri de zaten içinde bulunan insanlar yönetiyor ve robotlar içindeki bu insanla özdeşleşiyor. Oyunda çeşit çeşit wanzer var. Bunların başlıcaları hafif wanzer, uçak wanzer, komando wanzer ve örümcek wanzer. Ayrıca oyunda robotumuzla birlikte bir yol seçmek zorundayız.

Şöyle ki: Ya güçlü kudretli ama defansif ve bu sebepten ötürü yavaş bir robot olacağı, ya da hafif çevik ama diğer türe göre daha güçsüz bir robotu yöneteceğiz. Bu tercihi belirlemenin yolu ise bizim robotumuzu geliştirme yönümüz olacaktır. Hangi tarafa ağırlık verirsek wanzerimiz o yönde gelişecek ve ustalaşacaktır.

Oyun TPS tarzı oyunların ortalamasına nazaran çok daha hızlı ve çabuk oynanması gereken bir oyun. Özellikle bunu belirtmek istedim, çünkü bazı oyunseverler çok hızlı oynanan oyunları pek sevmiyorlar. Eğer oyunun hızı sizin için sorun değilse oyundan oldukça zevk alacaksınız diyebilirim.

Front Mission Evolved Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Front Mission Evolved Silahlar:

Oyunda çok çeşitli silahlarla durmadan bir savaş ve hayat mücadelesi içinde bulunulması keyif ve heyecan verici oluyor. Ama bir zaman sonra Wanzerleri ve insanları vurmak, öldürmek monotonlaşıyor. Bunun dışında bir sorun yok. Özellikle wanzerlerin omuzlarına yerleştirdiğimiz roketler, silahlar bizi diğer robotlardan farklı ve güçlü kılıyor.

Oyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi yazımızın genelinde de belirttiğimiz gibi, Wanzerimizi kendi isteğimiz doğrultusunda geliştirebiliyor olmamız. Ama oyunun bize sunduğu tek insiyatif bu değil. Buna ek olarak, robotumuzu kendi istediğimiz renge sokabilmemiz. Bu aslında oyun içerisinde kamuflaj içinde çok faydalı oluyor.

İsterseniz oyunda biraz da gözüme batan şeylerden bahsedelim. İlk aklıma gelen şey özellikle infilak eden robotların havaya uçması sonucunda yere düşen parçaların azlığı. Nasıl yani diyebilirsiniz. Bunu şöyle açıklayalım, devasa boyutlarda bir robot düşünün. Bu robot infilak ettiğinde geriye kalan parçalardan oyuncak robot bile yapmak mümkün değil.

Front Mission Evolved Grafikler:

Bir de oyunun grafikleri açıkçası beni pek tatmin etmedi. Gerek görsel gerekse ses grafikleri açısından mükemmel diyebileceğimiz bir grafiklere sahip olmadığını düşünüyorum ama bu kötü grafiklere sahip şeklinde de anlaşılmasın. Oyunun günümüz oyunlarıyla üç aşağı beş yukarı paralellik gösteren bir görselliğe sahip olduğunu söyleyebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Double Helix Games

Çıkış Tarihi

08 Ekim 2010

Platformlar

PC, PS3 ve XBox 360

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

Front Mission Evolved Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7 veya üzeri işlemci

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4300 1.8 GHz. ya da Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ veya üzeri işlemci

RAM: 1 Gb. XP için, 2 Gb. Vista/7 işletim sistemi üzeri için

Ekran Kartı: ATI Radeon HD 2900 GT ya da NVidia GeForce 7800 GTX veya üzeri ekran kartı

Harddisk: 11 Gb. boş alan

DirectX: DX 9.0c

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...