İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Game of Thrones: Seven Kingdoms Oyun İnceleme
İnceleme

Game of Thrones: Seven Kingdoms Oyun İnceleme

Yazar: 15 Şubat 2016

Kış Westeros diyarına geledursun, gelin biz de Game of Thrones: Seven Kingdoms’a ufak bir yolculuk düzenleyelim. Game of Thrones yani Taht Oyunları isimli HBO dizisini izlemeyen kaldıysa bile adını duymayan kalmamıştır herhalde.

Bu haber biraz da biz dizinin ve kitap serisinin hayranları için geliyor. Bilgileri size aktarmadan önce, Ned Stark için bir dakikalık saygı duruşu bekliyorum, dürüstlüğü ve tabiri caiz ise delikanlılığı için fazlasıyla saygıyı hakediyordur diye düşünüyorum. Ve ilginizi çekeceğinizi tahmin ettiğim yazımıza geçelim bakalım.

Big Point ve Artplant’in büyük beklentiler yaratan, browser-based MMO oyununu duymuşsunuzdur sanırım. Popüler kültür öğeleri son zamanlarda o kadar metalaştı ki hızına yetişemez olduk. Yanılmıyorsam Game of Thrones: Seven Kingdoms oyunu Mart ayında duyuruldu.

Hikayesi:

Oyun senaryo olarak Ned Stark’ın öldüğü zaman sonrasına dayanacak ve ilk kitaptaki konuları işleyecek. Biliyorsunuz Ned Abi öldükten sonra Westeros bir kaos ortamına bürünmüştü, krallığını ilan eden haneler, isyan, ihanet ve ihtiras…

Game of Thrones: Seven Kingdoms’ta 3 tane ana faction olacak, leb demeden leblebiyi anlayan okurlar bunların hemen, Starklar, Lannisterlar ve Baratheonlar olduğunu anlamışlardır.

Bir çoğunuzun ben Stark olacam dediğini duyar gibiyim, bir yandan da unutmayın Lannisterlar borçlarını daima öderler! Baratheonlar için bir yorum yapamayacağım, Stannis’in kaybettiği kuşatma sonrası tüm saygımı yitirdim onlara karşı.

Game of Thrones: Seven Kingdoms oyunundaki ana harita, kuzeyde The Wall’dan başlayıp, güneyde ise King’s Landing’in ötesine kadar olacak. Kusura bakmayın bazı şeyleri Türkçe yazmak istemiyorum. İlk kitabı aldıktan sonra okurken daha ilk sayfalarda Theon Greyjoy’un, Theon Bozneşe olarak çevirildiğini gördükten sonra her şeyin orijinal adında kalması taraftarıyım.

Nedir yani bu bir çevirmenin ben İngilizce biliyorum diye hava atması mıdır? Stark’ı da çevirseydin? Bugün baya bi eleştirel havamdayım bir türlü ana konuya giremiyorum.

Ne diyorduk?

Factionlar:

Hah, factionlar demiştim, 3 taneler fakat doğrudan siz bu factionlara katılamıyorsunuz, onun yerine kendinize bir “guild” buluyorsunuz, guildiniz tabi bir factiona dahil oluyor. Faction sistemi ile, guildiniz taraf değiştirebiliyor, yani guild Baratheonlara hizmet ederken bir anda rüşvet veren Lannisterlar tarafından kandırılıp onların tarafına geçebiliyor.

Gördüğünüz gibi kitap ya da diziden pek bir farkı yok. Savaşlar sırasında eğer sizin factionınız King’s Landing’de Hand of The King ünvanını alırsa belirli bir süre bütün faction değişik türde bonuslara sahip oluyor, bunlar exp boost olur, bilmem attack buff olur bilemem.

Game of Thrones: Seven Kingdoms Ön İnceleme

Game of Thrones: Seven Kingdoms, PvP tabanlı olacak, yani gidip 35 tane kırkayak keseyim 1294812948 tane domuz keseyim gibi bir muhabbet yok. PvP yapacaksınız abicim, kılıcınız, okunuz diğer oyuncuların bedenini delecek yani.

Tabi söylemekte fayda PvE de olacak, ama öyle WoW’da gördüğümüz veya DDO’da gördüğümüz öyle büyük raidler falan olmayacak. PvP yapmak için 2 yerde fırsatınız olacak, Faction’lar arası savaşlar ve PvP arenalarında.

Levellar yükseldikçe ve oyunun sonuna gelindikçe ise bizi kuşatma savaşları, bu dünyadan alıp Westeros’un en sıcak noktasına koyuverecek. Kaleler fethedilecek, kaleler savunulacak. Game of Thrones: Seven Kingdoms savaş mekaniğine gelince, auto-attack yok, yani tıklayım karakterim öldürsün değil, her bir fıskeyi siz vuracaksınız.

Kontrol Tuşları:

Game of Thrones: Seven Kingdoms kontrol tuşları ise W, A, S, D ile olacak, bir klasik ve skilleri; hafif, orta ve ağır saldırı olmak üzere sırasıyla 1, 2, 3 tuşlarıyla kullanacaksınız. Ha bu noktada hoşuma gitmeyen şey karakteri WASD ile yönlendirirken 6. ,7. ve 8. parmaklarımızla skilleri kullanmamız gerekiyor anlamıyorum.

Dungeons & Dragons Online’da da aynı sıkıntıyı yaşardım, halbuki skilleri koysak ya E,R,T tuşlarına, gerçi biri dicek şimdi options’dan değişebiliyordun neden yapmadın diye rezil olacam, o yüzden lafı uzatmayayım.

Son Sözler:

Artplant, HBO ile ortak bir çalışma yürüterek, oyunun diziye benzeyebildiği kadar benzemesi için uğraşıyor. Bildiğim kadarıyla sonbahar gibi bir zamanda closed-beta olacak, daha sonra da Aralık geldiğinde oyun çıkacak, e hadi bakalım bekliyoruz bir an önce çıkmasını.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...