Hoşgeldiniz...
GoldenEye 007: Reloaded Oyun İncelemesi

Ben Bond, 007 James Bond… Bu diyalog bebekliğimize, çocukluğumuza, gençliğimize ve belki de olgunluk yaşlarımıza etki etmiş bir söz öbeğidir. Sanıyorum ki bu sözleri hayatında en az bir defa da olsa söylemeyen ya da kullanmayan kimse yoktur. İşte böylesine ünlü bir sözü hayatımıza yerleştirmiş olan James Bond’un etinden, sütünden, yününden yani her bi şeyinden faydalanmak isteyen yapımcılar, kahramanımızın eski bir macerasını süsleyip püsleyerek yeniden önümüze sunuyor.

Evet, GoldenEye 007 macerası ilk olarak karşımıza 1995 yılında çıkmıştı. Bu yıldan hemen iki yıl sonra da aynı isimli oyun, bu sefer N64 platformunda karşımıza çıkmış ve oyun dünyasında yeni bir çığır açmıştı.

James Bond hayranları bu basit ama zamanın şartlarını düşündüğümüzde son derece kaliteli olan yapımı öyle beğendi ki seri Wii’de hayatını devam ettirdi. İşte, bugün incelemesini yaptığımız GoldenEye 007: Reloaded’ın tarihi geçmişi böyle. Şimdi isterseniz oyunda ne gibi değişiklikler var ona bakalım.

Hikayesi:

GoldenEye 007: Reloaded oyununu açtığımız zaman karşımıza üç farklı menü seçeneği çıkıyor. Bunlar, senaryo modu MI6 ve multiplayer. Bu modları daha sonra tek tek anlatacağız ancak isterseniz önce biraz hikayeden bahsedelim. Hatırlayacağınız gibi, James Bond’un çıkışında Rusya karşıtlığı vardı.

Şüphesiz bunun sebebi de o yıllarda yaşanan Soğuk Savaş’tı. İşte oyunun zaten yeniden yapım olduğunu düşünürsek, konunun değişmesini beklemek fazla iyimserlik olacaktır. Sizlerinde tahmin ettiğiniz gibi, yine Rus kötü adamlar, kurtarılması gereken kişiler ve yapılması gereken zor görevler var.

Burada karşınıza iki seçenek çıkıyor. Bunlardan birincisi, klasik Bond tarzı saklanarak ve silah gücünüzden ziyade, akıl gücünüzle ilerlemeniz olacaktır. Eğer bu şekilde ilerlemeyi tercih ederseniz, kendinizde biraz daha Hitman havası sezebilir,ya da daha yakın zamana gelirsek, Modern Warfare’de ki alternatif seçeneği hatırlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Call of Duty Modern Warfare 3 incelememizde de belirttiğimiz gibi, bu oyunda da iki seçenek sizleri bekliyordu. Ya saklanarak takım oyunuyla ilerleyebilirdiniz ya da Allah Allah nidalarıyla ilerleyebilirdiniz. İşte GoldenEye’de de bu durum söz konusu. İkinci bir seçenek olarak ortaya çıkıp çatır çatır gidebilir, düşmanlarınızı Polat Alemdar tarzı bir bir temizleyerek ilerleyebilirsiniz.

James Bond:

James Bond denildiği zaman önceden aklımıza, siyah saçlı siyah gözlü, esmer bir ajan gelmekteydi. Ancak son iki filmde yapımcılar Bond karakterinde müthiş bir değişime gitmiş ve bu rolü sarışın aktör Daniel Craig’e vermişti. İşte bu değişiklik yeni oyuna da yansımış. Aslında çokta iyi olmuş.

GoldenEye 007: Reloaded Oyun İncelemesi

Hikaye Modu:

GoldenEye 007: Reloaded hikaye modu, bizlere yetiyor da artıyor bile. Oldukça uzun ve detaylı özelliklere sahip olan bu seçenekte, eğer bir Bond hayranıysanız saatler hatta günler geçirebilirsiniz. Bu kısımdan sıkıldığınız zamanlarda ise sizleri iki farklı mod daha bekliyor olacak.

MI6 Modu:

Bunlardan ilki MI6 modu. Burada 12 farklı harita ve yüzlerce farklı görev bulunmakta. Yapımcılar farklı silah ve düşmanlardan oluşan bu haritalarla, oyunseverlerin farklı görevler yapmasını ve oyuna tutunmasını amaçlamış. Bunun yanında multiplayer modu da artık bir demirbaş olarak menüdeki yerini almış.

Multiplayer Modu:

GoldenEye 007: Reloaded multiplayerda iki farklı seçenek yine sizleri bekliyor olacak. Bunlardan ilki PSN üzerinden oynamak. Oyun bir Modern Warfare 3 ya da Battlefield 3 kadar popüler olmadığı için, bu seçeneği kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Buna bir alternatif olarak ise yerel modu deneyebilirsiniz. Burada, aynı konsolda ekranı ikiye bölmek suretiyle arkadaşımızla oynayabilir ve maceranın seyrini bir başka arkadaşımızla paylaşabiliriz.

Grafikler:

Oyunun grafikleri için inanılmaz, mükemmel, harika gibi kelimeleri kullanamayacağız. Çünkü oyun her ne kadar yeni bir oyun olsa da, yine de eski bir oyunun düzeltilmiş ve yeniden yapılmış hali.

Ancak şöyle de bir gerçek var ki, oyunun yeni hali Wii ile kıyaslanmayacak kadar gelişmiş. Yani, Wii görüntüleri, yeni oyun ile neredeyse mukayese bile edilemez. Yapımcıları, en azından bu açıdan tebrik etmek gerekiyor.

Ses ve Müzikler:

Diğer önemli bir unsur olan ses grafikleri ise, son derece kaliteli. Eğer sıkı bir Bond hayranıysanız, arka fonda çalan müzikler sizi sizden alabilir ve oyunun içine sokup sokup çıkarabilir. Bununla birlikte dublajlar da neredeyse kusursuz olmuş.

Son Sözler:

Eğer Ben Bond, 007 James Bond lafını ağzınıza plesenk olduğu için değil de gerçekten bir hayranı olduğunuz için söylüyorsanız, bu oyunu kaçırmamanızı öneririz.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Eurocom

Çıkış Tarihi

05 Kasım 2010

Platformlar

PS3, XBox 360, Nintendo DS, Wii

Oyun Türü

FPS, Casus Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.3
Aldığı Puanlar

GoldenEye 007: Reloaded oyun ana karakteri esmer James Bond'un yerine sarışın bir aktörün getirilmesi, oyuna hem görsel anlamında bir farklılık hem de güncellik katmış.

7.5
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments