İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Grand Theft Auto 5 PlayStation 3 İnceleme

Oyun incelemesi yaparken bazen öyle anlar geliyor ki söyleyecek tek kelime bulamadığınız oyunlar karşınıza çıkıveriyor. Bunu kötü anlamda söylediğim kadar iyi anlamda da söyleyebilirim ve bu inceleme tam olarak iyi tarafın bir örneği olacak. Editörlük hayatıma başladığım bir yayında ilk incelemelerimden birinin Grand Theft Auto 4 olduğunu hatırlamamın ardından bu yazıyı yazmadan önce açıp onu okudum.

Oyun hakkında neler söylediğime göz attım. Aslında bunu yapmamın tek sebebi iki oyun arasındaki farkları daha iyi kıyaslayabilmekti. Oyunun PC sürümünü incelediğim için grafiklerin şahaneliğinden girip San Andreas kadar olmasa da yine de bir hayli meşgul olmanızı sağlayan çevre etkileşimlerinden çıktığım bir inceleme olmuş.

Grand Theft Auto 5 için de durum pek farklı olmayacak diyebilirim açıkcası. Çünkü her yeni GTA sürümünde olduğu gibi Rockstar Games işi yine bir adım öteye taşımayı başarmış durumda. GTA 4′te geride bıraktığımız Liberty City’nin ardından tekrar San Andreas ve Los Santos bölgesine dönmek de işlerine gelmiş gibi duruyor.

Çünkü Güney Kaliforniya’dan esinlenerek (tamamen aynı denebilir) tasarlanan Pasifik Okyanusu’na paralel kıyılar, dağlar ve dağların ardında başlayan günahlar şehri Los Santos o kadar güzel tasarlanmış ki (Los Angeles ve Hollywood bölgeleri), ilk fırsatını bulduğunuzda yüksek bir dağa çıkarak şehre gece göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ya da oyundaki en yüksek dağ olan Chilliad Dağı’nın tepesinden tüm haritaya şöyle bir bakarsanız ne demek istediğimi çok daha rahat anlayabilirsiniz.

Chilliad Dağı demişken araya bir de not sıkıştırayım. Bu dağın tepesinde geride bıraktığımız bir iki günde sürekli haber olarak karşımıza çıkan “uzaylılar” ile ilgili bir gizem bulunuyor. Bu gizem henüz çözülebilmiş değil çünkü oyunun hikaye modunu tamamlamama rağmen herhangi bir değişiklik olmadı.

Dağın üzerinde belli noktaların işaretlenmiş olduğu, dağın en yüksek noktasının tepesinde bir uzay gemisinin bulunduğu ve en alttaki üç büyük kutucukta da bir dinazor yumurtası, bir uzay gemisi ve bir de insana benzeyen bir çizim olan bu gizemli görseli internette GTA 5 oynayan herkes çözmek için çaba sarfetmeye başladı. Benim keşfedebildiğim bir şeyi de paylaşayım, görselde işaretlenen yerlerin birinde olduğunu düşündüğüm bir mezar, Rockstar Games’in bir diğer oyunu olan Red Dead Redemption’ın baş karakteri Seth Briars’ın mezarını barındırıyor.

Şu an elimizde denizin altında büyük bir UFO olduğu, oyun içerisinde ketamin adı verilen uyuşturucuyu kullandıktan sonra uzaylılar tarafından kaçırıldığımız gibi bilgiler dışında ne yazık ki bir şey bulunmuyor ama gizem çözüldüğünde sizlere de haber vereceğimizi belirterek incelememe devam edeyim.

Grand Theft Auto 5 oyununun kutusundan çıkan haritaya göz attığınızda zaten neyle baş edeceğinizi aşağı yukarı anlayabiliyorsunuz ama iş o harita üzerinde karış karış gezmeye başladığınızda “yok artık” dedirtebiliyor. Çünkü gidebileceğiniz o kadar fazla yol ve o kadar fazla dış mekan var ki, serinin daha önceki oyunlarında yer alan yemek satıcılarının neden bu oyunda olmadığı gibi bazı ufak detayları düşünmeye vaktiniz olmuyor. Farkettiyseniz ben düşündüm ve soruyorum; “neden yemek yiyemiyoruz?”

Grand Theft Auto 5 Grafik ve Modellemeler:

Gelelim bu güzel tasarlanan şehrin nasıl göründüğüne. Bu firma gerçekten işini biliyor diyebiliriz çünkü şehrin grafik tasarımı da göz alıcı durumda. PlayStation 3 ve XBox 360′ın azizliğiyle Anti-Aliasing gibi nimetlerden pek faydalanamayıp, Draw Distance gibi ayarlarla oynayamadığımız için bazı geç yüklenen kaplamalar ya da hiç yüklenmeyen kaplamalar gibi problemler de karşımıza çıkıyor ama onun haricinde Grand Theft Auto 5, kendine yetecek grafik seviyesine ulaşmış durumda.

Grand Theft Auto 5 karakter modellemeleri bir hayli iyi ama L.A. Noire’da kullanılan Mo-Cap tekniğinin neden tercih edilmediğini de sorgulamak istedim açıkcası. Sonuçta mimikler açısından bir hayli önemli bir aşamaydı ama L.A. Noire’da olduğu gibi kimseyle pek fazla iletişime girmediğimizden dolayı es geçilmiş olabilir. Zaten bu hali de bir hayli güzel görünüyor.

Yolda yürürken karşılaştığınız insanların çok nadiren aynı olması da oldukça önemli. GTA 4′te sokaklarda daha fazla insan vardı ve bu da sanırım aynı tipteki insanların sayısının artmasına yol açıyordu. Rockstar Games uyanıkça bir hareketle daha az insanın olduğu bir şehir yaratarak bu soruna çözüm getirmiş gibi geldi.

Grand Theft Auto 5 PlayStation 3 İnceleme

Grand Theft Auto 5 araç modellemeleri de orijinal modellerle neredeyse birebir aynı yapılmış her zamanki gibi. Adları farklı olan bu araçları özellikle araba ve motor meraklıları daha gördükleri an tanıyacaklardır diye düşünüyorum. Arabalara ilginiz yoksa bile o kadar fazla farklı tipte araç modellenmiş ki, içlerinden tanıdığınız mutlaka çıkacaktır.

Arabaların hasar modellemeleri ve oyunun fizik motoru da gayet iyi kotarılmış. Yaptığınız kazalar sonucu gerçekten arabanızın hasar alması gereken yeri yamulacak ya da kırılacak. Ateş ettiğinizde tekerlekleri patlayacak, bir otomobilin camından ateş ederek şoförü öldürebileceksiniz. Ayrıca şehirde gezerken binaların detayları, sokaktaki çöp kutuları, posta kutuları gibi detayları gördüğünüzde ağzınız açık kalabilir…

Yukarıdaki paragraf GTA 4 incelememden alıntıdır. Bu sözleri sarfetmemin sebebi ise bu bahsettiğim şeylerin GTA 4 ile gelen yepyeni özellikler olmasıydı. Neden bunu alıntıladım peki? Çünkü bu cümlede anlatılan her şey GTA 5′te de fazlasıyla yer alıyor. Fazlası derken, araçlar fazlasıyla modifiye edilebiliyor ve her araç için birçok seçenek bulunuyor. Bu modifiye seçeneklerinin arasında aracınızı güçlendirmek gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Yani aracınıza ekstra zırh, kurşun geçirmez lastikler, filtreli camlar gibi ekstra donanımları ekleme şansınız var. Bunun yanında da minibüsçüler gibi havalı korna taktırabiliyorsunuz, daha ne olsun? İlk işim Godfather melodisinin olup olmadığına bakmak oldu ama denediğim hiçbir araçta yoktu. E tabii oyunda bizim mavi minibüslerden bulunmadığı için koymamış olabilirler, Rockstar’ı kınıyorum.

Grand Theft Auto 5 Karakter Modifiye:

Grand Theft Auto 5 karakter animasyonları da aynı şekilde bir hayli iyiler. Zaten açıkcası artık oyun incelemelerinde bu tarz büyük oyunların karakter animasyonları ya da grafikleri ile ilgili konuşurken utanıyorum. Yahu zaten bu oyunlar bu özellikleri her şekilde iyi kotarabildikleri ve üzerine başka oyunlara göre çok daha fazla şey koyabildikleri için bu kadar büyük olabiliyorlar. Yani grafiklerini ya da seslerini görüp duyunca artık içimden “artık bunu da yapsınlar zaten ya” cümlesi geçiyor açıkcası.

Karakter animasyonlarında beni rahatsız eden yakın dövüş animasyonlarının çok kısıtlı olması. İki ya da üç tip yumruk dışında bir de tekme bulunuyor ki bu darbeler hiçbir zaman tam istediğiniz şekilde işlemiyor. Bir de yolda yürüyen birine bir yumruk atınca ölmesi çok ilginç geldi. Öyle bir noktasına vuruyoruz ki herhalde Shaolin Kung-Fu’su edasıyla rakibimizi yere seriveriyoruz.

Araçlar modifiye edilebilirken Grand Theft Auto 5’teki karakterimiz nasıl bir modifiye seçeneğine sahip peki? Bu sorunun yanıtı “idare eder” olarak verilebilir ama şehrin birçok noktasında bulunan berberler, kıyafet mağazaları ve dövmeciler sayesinde (bir de maske satan dükkan var rıhtım taraflarında) karakterimizi ekilden şekile sokabiliyoruz.

Saç ve sakal traşında seçeneklerimiz fazla, kıyafet konusunda da her karaktere ayrı seçenekler sunulması çok iyi olmuş. Yine de birebir aynı giyinmek istediğim anda bunu yapamamak beni biraz üzdü. Saç ve sakal için de aynı şey geçerli ve kıyafetten çok aynı tip saç ve sakal yapamamak beni daha çok rahatsız eden şey oldu.

Bunun dışında siz ne giyerseniz giyin bazı görevleri aldığınızda ya da karakterler arasında geçiş yaptığınızda seçtiğiniz kişi kafasına göre bir şeyler giyerek devam ediyor. Çoğu zaman tekrar eve giderek üzerimi değiştirdim. Benim şahsi takıntım tamamen.

Grand Theft Auto 5 Sesler:

Grand Theft Auto 5’teki seslerden de bahsederek bu bölümü noktalamak istiyorum. Araç ve silah sesleri gerçekten fazlasıyla iyi. Her araç, modellendiği orijinal modelin sesi kullanılarak tasarlanmış ve ortaya çok iyi bir iş çıkmış. Silahların seslerinin tokluğu da beni tatmin etmeyi başardı. Çevre sesleri, şehrin gürültüsü ve kırsal alana çıktığınızda duyacağınız ağustos böcekleri gibi detaylar oyunun atmosferini tamamlayan unsurlar olmuş.

GTA serisinde alışık olduğumuz üzere birbirinden esprili yayınların yapıldığı radyo kanalları da oyunda mevcut. Faorim GTA 4′te Tuff Gang Radio iken şimdi de Blue Ark Radio oldu. İkisi de Reggae çalıyor ve araç içerisinde olduğum her anda dinledim diyebilirim.

Grand Theft Auto 5 Oynanış ve Hikaye:

Teknik konuları geride bıraktığımıza göre gelelim oynanış ve hikaye işleyişine. Grand Theft Auto 5, yan görevlerle fazla uğraşmazsanız yaklaşık 30 saatlik bir oynanış süresi sunuyor. Bir tek kişilik oyun için fazlasıyla yeterli olan bu oynanış süresi yan görevlerle neredeyse 40 saate kadar çıkabiliyor. Tabii bu bahsettiğimiz süre sadece görevlere ayıracağınız zaman.

Bunun dışında haritada gezmek, dağın tepesine çıkıp motorla atladıktan sonra motordan da atlayarak paraşütle Los Santos üzerinde süzülmek gibi planlarınız varsa, üzerine bir de çoklu oyunculu modları oynamayı planlıyorsanız hayatınızın hatrı sayılır bir süresini bu oyuna ayıracağınızı bilmeniz gerekiyor.

Grand Theft Auto 4 için yaptığım incelemede oyuna oldukça yüksek bir puan vermeme rağmen uzayan görevlerin ve senaryo modunun bir süre sonra kendini tekrar etmeye başladığından da bahsetmiştim. GTA serisinin son dönemdeki belki de en büyük problemi olan bu ‘kendini tekrarlayan görevler’ sorunsalı için de sonunda Rockstar kanadından bir çözüm gelmiş durumda.

Çünkü oyunda aynı anda üç karakteri yönetiyoruz ve hepsinin kendine ait hikayelerine tanıklık ediyoruz. Bu üç karakteri bazı görevlerde aynı anda kullanmamız gerekirken, bazen tek tabanca takılıyoruz. Görevlerin dışındayken karakterler spesifik durumlar haricinde seçilebilir durumda ve istediğiniz anda istediğiniz karaktere geçiş yapabiliyorsunuz.

Bu sayede görevlerin işleyişi ve oynanış şekli de bir hayli farklılık göstermeye başlıyor. Bir de üzerine soygun görevlerinde soygunları iki farklı şekilde yapabilmeniz ve seçtiğiniz kişilere göre soygun senaryosunun çatallanması eklenince iki buçuk gün boyunca sıkılmadan devam etmemi sağlayan hikaye modu çıkmış ortaya.

Grand Theft Auto 5 Karakterler:

Karakterlerimiz ise eski bir soyguncu olan Michael ile Trevor ve siyah tenli gencimiz Franklin. Michael ile Trevor arasında yaşanan husumetlerden pek bahsetmek istemiyorum çünkü hikayenin gidişatı açısından bir hayli önem taşıyor. Franklin ise bu ikilinin yanına tamamen yanlışlıkla ‘yama’ oluyor ve hayatı bu noktadan itibaren 180 derecelik bir dönüş yaşıyor. Gerçi Franklin’in de işinde gücünde kendi halinde bir adam olduğu iddia edilemez ama Trevor gibi bir manyak ile hırs küpü Michael’ın yanına gelince işlerin rengi fazlasıyla değişiyor.

Franklin:

Grand Theft Auto 5 hikayesinin işleyişi boyunca ilginç detaylar da yer alıyor. Örneğin az önce bahsettiğimiz Franklin karakteri, San Andreas bölgesinde Grand Theft Auto: San Andreas’ın ana karakteri Carl Johnson yani CJ ile aynı bölgede yaşıyor. Hatta bir bölümde CJ karakterinin kardeşi Sweet Johnson’ı da görme şansımız oluyor ve sonrasında CJ’in tüm akrabaları ve adamlarıyla biraz problem yaşıyoruz.

Bunun haricinde GTA 4 göndermeleri de hikayede bolca yer alıyor. Oyunun başında bir görev için Niko Bellic’i çağırmamız tavsiye ediliyor ama sonra biraz ‘beklenmedik’ bir insan olduğu için vazgeçiliyor. Libert City’de isim yapmaya başlamış durumda ve bu da oyunun aynı zaman diliminde geçtiğini ortaya koyuyor.

Michael:

Fakat oyunda her ne kadar üç karakter yer alsa da asıl hikaye Michael karakteri ve onun problemli aile yaşantısı üzerinden anlatılıyor. Trevor ve Franklin’in hikayeleri Michael’in yanında bir hayli zayıf kalıyor ama Trevor konusunda Michael ile ortak geçmişleri olmasının bu boşluğu doldurduğunu söyleyebilirim. Franklin ise CJ gibi detaylarla renklendirilmeye çalışılmış ve ‘ot kafa’ arkadaşı Lamar ile arkadaşlığı üzerinde duruluyor. Karakterler arasında hikayesi ve arka planı en zayıf olanı kesinlikle Franklin olmuş.

Grand Theft Auto 5′in hikaye modunun dışında bizi oyalayacak bir hayli fazla detayı da bulunuyor. GTA 4′te bulunan kız arkadaş sahibi olma, yemek yeme ya da arcade oyunlar oynama gibi seçenekler oyundan kaldırılırken yerine golf, tenis, Jet-Ski yarışları, ATV yarışları, araba yarışları, bisiklet ve motor yarışları, triatlon, spor yapma imkanı, köpek sahibi olma ve köpeği eğitme, tüplü dalış ve paraşütle atlama gibi saymayı daha unuttuğum bir çok opsiyon getirilmiş.

Bu aktiviteleri arkadaşlarınızla ya da kendi kendinize gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat arkadaşlarınızla takılmanın GTA 4 ile kıyaslandığında hiçbir önemi kalmadığını da söylemem gerek. Yani oyun boyunca, en azından hikaye modu bitene kadar, bir kez bile arkadaşlarımı arayıp takılmak için müsait olup olmadıklarını sormamıştım.

Striptizci Kızlar:

Asıl geliştirilmesi gereken bağ ise striptizci kızlarla diyebilirim. Grand Theft Auto 5’te kucak dansı yapmalarını istediğinizde görevli arkadaş izlemezken dokunarak, görevli arkadaş izlerken ise iltifat ederek ‘Beğeni’ barını dolduruyorsunuz. Bu bar tam olarak dolduğunda ise iki yeni seçenek karşımıza çıkıyor.

Seçeneklerden ilki iki kıza aynı anda kucak dansı yaptırmak olurken, ikincisi ise dansçıyı eve götürmek oluyor. GTA5 oyununda cinsel ilişki için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan biri az önce anlattığım iken, diğeri ise yolun kenarında aracınıza alabileceğiniz hayat kadınları. Bir de Chop’un oyun başında bir çalışması oluyor ama onu ben anlatmayayım, oyunu oynadıkça görürsünüz.

Grand Theft Auto 5 Cep Telefonu:

Bütün bunların haricinde cep telefonunuz yine mevcut. Telefon aracılığıyla internete girilebildiği için Rockstar Games internet kafeleri oyundan kaldırmış durumda. Görev ya da alışveriş yapabildiğiniz ve kendi eviniz haricinde çoğu binanın kapısından içeri girilemiyor zaten.

Cep telefonu üzerinden interneti gezebilir, arkadaşlarınızı arayabilir, e-postanızı ve mesajlarınızı okuyup yanıtlayabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Bu fotoğraflar Rockstar Social Club üzerinde saklanıyor ve aynı zamanda konsolunuza da kaydediliyor. Galeriden çektiğiniz fotoğraflara göz atabiliyorsunuz. Ayrıca çektiğiniz fotoğraflar direkt olarak Social Club profilinize yükleniyor. Bu sayede diğer oyuncular fotoğraflarınızı ve oyunda yaptıklarınızı görme fırsatı elde ediyor.

Kısa bir inceleme yazacağım diye kendime söz vermişken yine 15.000 karakteri geçmişim. Hemen toparlamaya başlayayım ve yazımı noktalayayım o zaman. Grand Theft Auto 5 düşünülen tüm detayları, karakterler arasındaki diyalogların zekiliği, hikaye modunun asla can sıkmaması ve idare eden yapay zekası sayesinde tam puan almayı gerçekten hak eden belki de hayatımda oynadığım iki üç oyundan biri diyebilirim. Oyunda yer alan kusurlar dikkat çekici boyutta değiller ve gerçekten de oynanışa herhangi bir zarar veremiyorlar. Bu da GTA 5′i daha da iyi bir oyun yapan unsur oluyor.

Oyunun şu anda sunucuları kapalı olduğu için çevrimiçi modları deneme şansımız henüz olmadı onu da belirtelim. 20 Eylül tarihinde açılacağı iddiaları internette dolaşıyor olsa da şu anda resmi bi açıklama gelmedi. El mahkum bekleyeceğiz ama ben bu bekleyişten pek de şikayetçi değilim açıkcası. Çünkü tek kişilik modda hala yapabileceğim sınırsız şey var.

Oyun tarihinde su altında geçmesi için tasarlanan hangi oyun vardı şu anda hatırlayamıyorum ama onda bile bu kadar detaylı bir okyanus içi tasarımı yapıldığını hiç zannetmiyorum. Dalış takımınızı alıp suyun altında biraz vakit geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü hem bazı sürprizler sizi bekliyor hem de Rockstar Games’in nasıl bir dünya tasarladığını görmeniz gerek.

Son dönemlerin tartışmasız en iyi oyunu ile karşı karşıyayız ve bu da Rockstar Games ve Grand Theft Auto 5′ten beklenen şeydi zaten. İyi olması bekleniyordu ama çoğu dergi ve internet sitesinden tam puan almayı başaracağını bence kimse tahmin etmemişti.

Son Sözler:

Rockstar Games’in işini ne kadar iyi bildiğini ve yaptığını ortaya koyan harika bir oyun olmuş Grand Theft Auto 5. Zaten bugün açıklanan satış rakamlarına bakacak olursak Black Ops 2′nin rekorunu kırmayı başarmış durumda. İngiltere’de çıkışında 1.57 milyon adet satılan GTA 5 daha şimdiden ve yalnızca İngiltere üzerinde 65 milyon pound gelir elde etmeyi başardı.

Bu rakamın ilerleyen günlerde katlanarak artacağını da göz ardı etmemek gerek. Dünya çapında Japonya ve Brezilya verileri dahil olmadan 800 milyon $ hasılat elde eden GTA 5, dünyanın ilk günde en çok hasılat elde eden oyunu Black Ops 2′yi de geride bıraktı.

Eğer alıp almamak konusunda kararsızlık yaşıyorsanız hiç şüphe etmeden alın. Eğer GTA fanatiğiyseniz hiç düşünmeden alın. Eğer aksiyon ve TPS oyunlarını seviyorsanız düşünmeden alın. Uçak ile gökyüzüne çıkıp aşağı atlamak ve düşerken yanlışlıkla bir helikopterin pervanesine takılarak parçalanmak istiyorsanız bu oyunu düşünmeden alın. Kısacası Grand Theft Auto 5′i mutlaka oynayın. Ben de gidip şu uzaylı işini çözmeye çalışayım.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
10
9.0
Senaryo
9.0
9.6
Grafikler
9.5
9.8
Ses ve Müzikler
9.5
9.7
Aldığı Puanlar

İyi olması bekleniyordu ama çoğu dergi ve internet sitesinden tam puan almayı başaracağını kimse tahmin etmemişti.

9.5
Editörün Puanı
9.5
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments