İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Grand Theft Auto 5 PlayStation 4 İnceleme
0

Biliyorum biraz geç bir inceleme oldu ama zaten PlayStation 3 platformunda uzun süre oynayıp bitirdiğim, online modlarında günlerimi harcadığım bir yapımı yeni nesilde beş dakika oynayıp incelemek istemedim. Bu yüzdendir ki, piyasada inceleme yapan diğer mecralardan daha geç girilen bir inceleme oldu.

Geç olsun güç olmasın demişler diyerek işin içinden sıyrılabilirim ayrıca. Fakat neden bu kadar uzun süre oynamak istediğimi biraz sonra yazının geri kalanında da görecek ve anlayacaksınız. Zira Grand Theft Auto 5′in yeni nesildeki farklılıkları bariz şeyler dışında, ciddi anlamda detaylarda saklı. Zaten insan sahip olduğu konsolda çok sınırlı sayıda oyuna sahipken, Grand Theft Auto 5 gibi bir cevheri elde ettiğinde bırakmak istemiyor.

Gelelim konumuza. Öncelikle Grand Theft Auto 5 PlayStation 3 incelememde yazdıklarıma göz atmak istedim ve şöyle bir baktım ki, söylenebilecek her şeyi aslında orada söylemişim. Hatta bir cümle çok dikkatimi çekti: “Grafikler gerçekten göz alıcı.” Bunu PlayStation 4′ü görmeden önce söylemem iyi olmuş çünkü göz alıcının ne demek olduğunu şimdi çok daha iyi anladım.

Rockstar Games, yeni nesil konsollar piyasaya sürüldüğünde diğer “açgözlü” firmalar gibi davranmayarak işleri ağırdan aldığında hepimiz şaşırmıştık. Aslında bunu neden yaptıklarını Grand Theft Auto 5′te geçen saatlerimin sonunda çok iyi analiz etmiş oldum.

Grafikleri kısa bir sürede çok az makyajlayıp, çözünürlüğü yükselterek ve draw distance’ı artırarak kolaya kaçmak yerine, aylarca uğraşarak ortaya benim “saçmalık” olarak adlandırabileceğim düzeyde iyi bir iş çıkarmışlar.

Grafikler:

PlayStation 3 platformunda “Chilliad Dağı’na çıkarak şehre gece olduğunda bir göz atın.” demişim. Aynı şeyi yeni nesil konsollarda yapmanızı pek tavsiye etmiyorum. Çünkü sağlığınız açısından zararlı olabilir, dilinizi yutabilir, nefessiz kalıp ölebilirsiniz. İşin şakası bir yana, grafikler öyle bir hale gelmiş ki, The Last of Us’tan bu yana yeni nesilde böyle bir grafik görmemiştim. Bunu görmek için dağa çıkmanıza gerek yok. Akşam olmasını bekleyin ve Vinewood sokaklarında turlamaya başlayın.

Kapısında kuyruklar oluşan barları, yürüyemeyecek hale gelen sarhoşları, hayat kadınlarını gözlemleyin. Sokakta gezen başı boş hayvanlara bakın. Işıklarda ya da trafikte duran araçlara FPS modunda bir göz atın. Eminim ki siz de bunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz, muhtemelen Uncharted 4 gelene kadar yeni nesilde böylesine iyi grafikler görmek mümkün bile değil.

Grand Theft Auto 5 İnceleme

Ses ve Müzikler:

Grafikleri bir kenara bırakmak her ne kadar çok zor olsa da bırakalım ve geçelim seslere, müziklere ve atmosfere. Grand Theft Auto 5′in yeni eklenen şarkılar ve radyo kanalları sayesinde çok daha zenginleşmiş bir müzik yelpazesi sunduğunu hemen söyleyeyim.

Artık araç kullanırken tercih edebileceğiniz çok daha fazla müzik var ve bunlar çok iyi seçilmiş durumda. Favorim hala Blue Ark FM ama herkesin farklı bir tercihi olacağı kesin. Emin olun tercihinizi yaptığınızda kulaklarınızın pası silinecek.

Grand Theft Auto 5 ile sayısı artırılan araçlar ve bu araçların modellemelerinin dışında kaydedilen sesleri de harika. Lisans sorunları nedeniyle minicik değişikliklerle önümüze sunulan araçlar, motor ve araba tutkunları tarafından hem modelleri hem de sesleri sayesinde hemen tanınacak cinsten. Yani Rockstar burada da büyük oynamış ve zaten yok artık dedirten araç modellemelerinde de yeni bir çığır açmış.

“Karakter animasyonlarında beni rahatsız eden yakın dövüş animasyonlarının çok kısıtlı olması. İki ya da üç tip yumruk dışında bir de tekme bulunuyor ki bu darbeler hiçbir zaman tam istediğiniz şekilde işlemiyor.

Bir de yolda yürüyen birine bir yumruk atınca ölmesi çok ilginç geldi. Öyle bir noktasına vuruyoruz ki herhalde Shaolin Kung-Fu’su edasıyla rakibimizi yere seriveriyoruz.”

Yukarıdaki sözler PlayStation 3 platformundaki Grand Theft Auto 5 incelememde altı çizili yerlerden biri. Rockstar Games benim burada sızlanmamı duymuşcasına vuruş hissini öyle güzel bir hale getirmiş ki, canınız durup dururken telefonla konuşan birine gelip arkadan tokadı basmak istiyor.

Belki benim içimde bir psikopat yatıyordur ama gerçekten tokadı vurduğunuz anda oluşan görüntüler o kadar komik ve eğlenceli olabiliyor ki, oynanış süresi boyunca durduk yere polislerle başınız belaya girip duruyor. Yani kısacası animasyonlar da bir tık öteye götürülmüş.

Rockstar Games üşenmemiş, GTA 6′yı hazırlarcasına uğraşarak 10 üzerinden 10 alan yapımı, 10 üzerinden 11 alabilecek hale getirmiş. Bunu yapmak için de öyle güzel küçük detaylar eklemiş ki, FPS moduna geçtiğinizde görecekleriniz bunlardan yalnızca bazıları.

DualShock 4 Kullanımı:

Örneğin PlayStation 4′ün DualShock 4′ünde yer alan dokunmatik alan, ışık barı ve hoparlörün kullanımı. Artık Grand Theft Auto 5 oynarken polis tarafından takip edilip edilmediğinizi anlamanız çok basit. Lütfen içinizden “salak mısın kardeşim yukarıda eşek kadar yıldızlar var” demeyin.

Çünkü ilk anda polisin peşinize düşüp düşmediğini anlamak gerçekten zor oluyordu. Şimdi DualShock 4′ün ışık barı sayesinde polis ışıkları bir anda odanızı sarıveriyor. Kırmızı mavi kırmızı mavi şekilde (yok canım) yanan ışıklar polisin peşinizde olduğunu gösterirken, kontrolörün üzerinde bulunan hoparlörden özellikle polis arabasının içerisindeyseniz, polislerin telsizini dinleme fırsatı da buluyorsunuz.

Aynı şekilde hoparlör direkt olarak telefonunuz olarak kullanılıyor. Karşı tarafın konuşmaları televizyondan çok az gelirken, elinizde tuttuğunuz DualShock 4′ün kontrolöründen mono olarak iletiliyor ve bu da yaptığınızın bir telefon konuşması olduğu hissiyatını fazlasıyla artırıyor. Çünkü sesi direkt olarak televizyondan tertemiz şekilde almak biraz ses kaydı dinliyormuş hissi uyandırıyordu. Şimdi işler değişmiş durumda.

Dokunmatik Alan:

Gelelim dokunmatik alana. Burayı kullanarak yalnızca dokunuşlarla silah değiştirebilir, ya da üzerine basılı tutarak küçük bir menünün açılmasını sağlayabilirsiniz. Açılan menüde gözlük, şapka gibi ufak tefek aksesuarlarınızı değiştirebilirken, gitmek isteyeceğiniz potansiyel yerlere de bir işaret atabiliyorsunuz.

GPS her ne kadar bazen köprü altı – köprü üstü gibi noktalarda kafayı yiyor olsa da, gideceğiniz yere rahatlıkla ulaşabilmeniz için önemli bir detay. Bunu da kullanmak artık çok kolay bir hale gelmiş. Artık çok nadir durumlar dışında boşu boşuna oyunu durdurup haritaya girmek ve gideceğiniz yeri haritada bularak işaretlemek gibi zahmetlerden kurtulmuş oldunuz.

FPS Mod:

Grand Theft Auto 5 oyununa eklenen FPS modu ise bambaşka bir kafa. Açıkçası şahsım adına yaya durumdayken pek kullanmıyorum ama araç içerisindeyken harika bir his olduğunu söyleyebilirim.

Hem sürüş fiziklerinin etkileyiciliği hem de grafiklerin çığır açan noktaya ulaşmış olması sebebiyle de insan ister istemez her arabaya bindiğinde FPS moduna geçmek istiyor. Bu arada kamera modunu yine dokunmatik pad’e basarak yaptığınızı da belirteyim.

Araçların içerisindeyken artık aracın gösterge paneline de göz atabiliyorsunuz. Saatte kaç KM hızla gittiğiniz, hava sıcaklığı, hangi radyoyu dinlemekte olduğunuz gibi detayları buradan görebilmek çok güzel.

Aynı şekilde kaza yapan araçların bazen ısı ölçme yeteneklerini kaybetmesi, bazen de yanlış şeyler göstermeye başlaması da harika. Dediğim gibi küçük ama etkileyici detaylar burada konuşuyor.

Artı Yönleri:

Yeni nesildeki en iyi grafikli oyunlardan biri. Sesler, müzikler, yeni eklenen radyo kanalları müthiş. Hikayeyi daha önce oynamayanlar için gerçekten etkileyici bir senaryoya sahip. FPS modu daha önce oyunu oynayanlara bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

Yeni neslin gücünü arkasına alan yapımla birlikte Los Santos artık gerçekten yaşayan bir şehir haline gelmiş. Çok uzun süre oynanabilecek bir oyun. GTA Online insana fazlasıyla keyif veriyor. Barındırdığı göndermeler ve detaylar gerçekten saygıyı hak ediyor.

Daha ne diyeceğimi gerçekten bilemediğim anlara geldik. Övülecek o kadar çok şey var ki, inceleme resmen inceleme olmaktan çıkıp Rockstar Games tarafından gönderilen bir basın bültenine dönüştü.

Fakat söylediklerimin tamamen arkasındayım ve muhtemelen önümüzdeki birkaç ay boyunca da Grand Theft Auto 5′i oynamaya devam edeceğim. Bunun en büyük sebebi ise senaryo modundan sonra haritada gezerek yapabilecekleriniz ya da daha önemlisi GTA Online ama çevrimiçi modlara birazdan değineceğim.

Eksi Yönleri:

Şimdi gelelim Grand Theft Auto 5’in eksilerine. GTA Online’a hala Heist modu gelmedi. PlayStation 3’te ya da XBox 360’ta oyunu bitirenlere grafik ve görsellik dışında bir yenilik vadetmiyor. Dokuların birbirinin içerisine geçmesi gibi problemler yaşanabiliyor. Hayvanlara zarar verilebiliyor olması çok itici bir durum.

Çok fazla yoklar zaten onu hemen belirteyim. Grafiklerde bazen kaplamaların yüklenememesi gibi olaylar başınıza gelebiliyor. Bir kez yaşadım ve saatlerce oynanışta bir kez başıma gelen bu olay çok da önem arz etmiyor açıkçası. Ayrıca bazen karakterlerin uzuvları başka karakterlerin içerisinden geçebiliyor.

Aynı şekilde araçların duvarlardan geçebildiğini de gördüm ama gerçekten UMURUMDA DEĞİL diyebilirim. Çünkü çok nadir karşılaşıyorsunuz ve hayatınızda hiçbir şey eksilmiyor. (Kaplamaların yüklenememesi durumu bir oyuncunun oyunu kapatıp tekrar açmak zorunda kalmasına yol açmış.)

Bunun haricinde oyunun belki de en büyük eksiği, bitiyor olması. Senaryo modundaki hikaye o kadar iyi ki, bitmesi insanı gerçekten üzüyor. Tabii bu başlı başına başka bir eksiyi de doğuruyor. Çünkü Grand Theft Auto 5′i PlayStation 3 ya da Xbox 360 platformlarında oynayıp bitirdiyseniz, hikayeye ekstra hiçbir şeyin eklenmediği gerçeği sizi Grand Theft Auto 5′i satın almaktan alıkoyabilir. Bu hatayı yapmamanızı tavsiye ediyorum. Daha önce hiç oynamayıp da ilk kez yeni nesil konsollarda bu deneyimi yaşayan arkadaşları da fazlasıyla kıskanıyorum.

Gerçi aradan geçen yılın ardından hikaye ile ilgili çoğu detay akıllardan uçup gitmiş. Ana hatlarıyla neler olacağını biliyorum ama karşılaştığım detaylar yine beni şaşırtabiliyor. Bu yüzden çok da önemli değil. Zaten yeni nesil konsolunuzu öyle bir kenarda tutacağınıza bu kadar uzun ömürlü bir oyuna sahip olmak başlı başına bir artı olarak saydığım tüm eksileri yok ediyor.

Los Santos’u bir de yeni nesilde görün…

GTA5 Online:

Grand Theft Auto 5 online ise bambaşka bir deneyim sunuyor insana. Karakterinizi yaratıp oyuna girdiğinizde (ya da eski platformunuzdan transfer ettiğinizde) Los Santos artık sizden soruluyor. Birçok kişinin haritada gezindiği oyun seanslarından birine dahil oluyorsunuz ve istediğinizi yapmakta özgür durumdasınız.

İsterseniz diğer oyuncuların peşine düşün ve onları öldürmeye başlayın, hatta bir çete savaşı başlatın. İsterseniz de haritada yer alan yarış, deathmatch, team deathmatch ve benzeri türdeki görevleri yapmaya başlayın.

Para Kazanma:

Her görevi yaptığınızda hem deneyim puanı hem de para kazanacak, bu sayede haritada bir ev satın alarak kendinize güvenli bir bölge oluşturabileceksiniz. Ben sürekli olarak Rockstar’ın para dağıtım kampanyalarını kaçırdığım için ve yeni bir Rockstar Social Club üyeliği oluşturmak zorunda kaldığım için oldukça fakirim ama yavaş yavaş istenen düzeye geliyorum.

İşin güzel tarafı oyuncuların da yapay zeka olmaktan çıkıp, birer birey haline dönüşmesi. Örneğin kadın bir karakter yarattığınızda başka biri gelip sizin önünüzde arabayla şov yapabiliyor, kornaya basıp arabasına binmenizi istedikten sonra size şehirde tur attırabiliyor. Çok romantik gibi görünse de asıl derdinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz, birbirimizi kandırmayalım şimdi.

GTA online ile ilgili söylenecek aslında o kadar da fazla şey yok. Oyun modları zaten eski oyuncular tarafından biliniyor ama yeni oyuncular da zaten her yeni moda giriştiklerinde kısa bir tanıtıma şahit oluyorlar. Bu sayede ne yapmanız gerektiğini hemen anlayabiliyorsunuz.

Hoşuma en çok giden şeylerden biri de örneğin araba yarışlarında rakibinize dahi bahis oynayabiliyor olmanız. Bu durumda bütün paranızı bastığınız rakibi birinci getirmek için diğer yarışçılara saldırmaya başlıyorsunuz ve içinizden “Para, şike, işte GTA işte” tezahüratları yükselmeye başlıyor.

Şu anda bizi rahatsız eden tek şey ise Rockstar Games’in söz verdiği Online moddaki Heist yani soygun görevlerini hala getirememiş olması. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan yamayla gelmiş olması gerekiyordu ama yine ertelendi. Bu yüzden de oyunun Multiplayer puanını kırıverdim, hiç acımadım.

Grand Theft Auto 5 kesinlikle PlayStation 4′ün en iyi oyunlarından biri. Hatta The Last of Us ile birlikte hem grafik hem de oynanış açısından devrim niteliğinde yapımlar. İkisinin de aslında eski nesil oyun olması ise biraz üzücü tabii.

İncelemede Son Sözler:

Her ne olursa olsun, Rockstar Games’in ellerinden çıkan bu sanat eserini mutlaka ama mutlaka oynamız gerekiyor. İster daha önce bitirmiş olun, ister hiç başlamamış olun. Grand Theft Auto 5 ile yeni nesil konsolların neler yapabileceğine göz atma şansınız olacak.

Yapım 2015 yılında PC platformu için de piyasaya sürülecek ama bu grafik düzeyinde görsellere erişebilmek için sahip olmanız gereken PC’nin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, insana iyi ki konsol da almışım dedirtecek cinsten bir oyun. Mutlaka ama mutlaka oynayın.

Künyesi
Yayımcı

Rockstar Games

Yapımcı

Rockstar Games

Çıkış Tarihi

PlayStation4, PlayStation3, XBox One ve Xbox 360 İçin: 18 Kasım 2014’te yapılmıştı.

PC İçin: 14.04.2015

Platformlar

Bigisayar (PC), PlayStation4, PlayStation3, Xbox One ve Xbox 360

Oyun Türü

Aksiyon, Macera

Oyun Motoru

Rage

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Grafikler mükemmel,

Sesler, müzikler, radyo kanalları müthiş,

Etkileyici bir senaryoya sahip.

Eksi Yönleri

Heist modunun hala gelmemiş olması,

Dokuların birbirinin içerisine geçmesi gibi problemler yaşanabiliyor,

Hayvanlara da zarar verilebiliyor olması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
10
9.4
Senaryo
10
9.6
Grafikler
10
9.3
Ses ve Müzikler
10
9.5
Aldığı Puanlar

Rockstar Games 10 üzerinden 10 alan yapımı, 10 üzerinden 11 alabilecek hale getirmiş.

10
Editörün Puanı
9.5
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
75%
İyi
25%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...