İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Grand Theft Auto 5 [XBox] İnceleme

Çıktığı gün 800 milyon’dan fazla satış rakamına ulaşan Grand Theft Auto 5 incelememize hadi başlayalım. GTA5 oynanış açısından iyi ama grafiklerin onun kadar iyi olduğunu söyleyemeyiz. XBox oyuncusu olduğum için hiç korkmadan ultra ayarlarda oynayabiliyorum.

Ama buna rağmen grafikler aynı. Başlarken 9 yıl öncesine bizim Micheal’ın çalışma dönemine gidiyoruz. Micheal 9 yıl önce banka soyarak, hırsızlık yaparak zengin olan bir “iş adamı”. Şimdi ise emekli olmuş ve keyfine bakıyor.

Grand Theft Auto 5 Karakterler:

Bir kahramanımız daha var. Trevor. O ise tam bir çılgın, çöp bir tip. Polislerle çatışırken “Character Switch” özelliğiyle kendimize en yakın karaktere geçiş yapabiliyoruz. Örneğin arabayı sürerken değiştirip arkadaki araca ateş ediyoruz, diğer karakter ise arabayı sürmeye devam ediyor. Oyunda kanyonlar, dağlar ve çok gerçekçi göller var.

Diğer bir karakterimiz daha var. Franklin. Çok sıcak kanlı bir mahalle delikanlısı. Onunla sonradan, zengin karakterimizin arabasını çalmaya çalışırken tanışıyoruz. Micheal emekliliğe artık dayanamayıp 9 yıl önceki işine geri dönüyor ve macera başlıyor.

Oyun sırasında Micheal ve diğer karakterler aile sorunlarını da çözmeye çalışıyorlar. Micheal çocuklarını, Franklin ise karısını adam etmeye çalışıyor. Kızımızı kaçırmaya çalışan adamın evine bakın ne yapıyoruz.

Oyunda her karakterin ayrı bir özelliği var. Franklin araba sürerken yavaş çekimde ustaca sürebilir. Trevor uçakları bir pilot gibi sürebilir, ve Micheal ise borsada hızlıca kazanabilecek özelliğe sahip. Oyunda borsa ve ekonomi mevcut.

Grand Theft Auto 5 [XBox] İnceleme

Siz bir karakteri kullanırken, diğer bir karakter bowling oynayabilir yada kafasına göre gezebilir. Şehir oldukça büyük. Ayrıca San Andreas’taki Groove Street ve diğer önemli yerleri koymayı unutmamışlar. Ne de olsa aynı şehir. Ama çok yıllar geçtiği için pek fark etmeyebilirsiniz.

Oyunda mizah yüksek derecede. Paranoyak oyunculara inat olsun diye subliminal mesaj görünümlü yerleştirmeler yapılmış. Bunlar genelde atmosfer yaratmak ve eğlence için. Görevler çok çılgınca, daha ilk bölümlerden bunu anlayabilirsiniz. Örneğin paraşütle birini kovalama, giden kamyonlardan atlama gibi. (Böyle bir görev yok, sadece örnektir.)

Oyun bence 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor.

Son olarak özgürlük açısından neler yapabileceğimize gelelim. Televizyonda eş zamanlı haberleri izleyebilir, yeni çıkan çizgi filmlerle eğlenebilirsiniz. Tabi bu çizgi filmler çocuk çizgi filmi değil. İnternete artık telefondan giriyoruz.

İnternetten uçak satın alabilir, daha sonra havaalanından teslim alabilirsiniz. Eğer ben çalarım diyorsanız ayrı. Franklin’in bir köpeği var. Adı Chop. Köpeği gezdirebilir, oyun oynayıp eğitebilirsiniz. Ayrıca insanları hedef gösterdiğinizde sizin için onlara saldırıyor. Oyun bence 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor, iyi oyunlar.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
10
9.5
10
Editörün Puanı
9.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments