İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Guild Wars 2 Rehberi, İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de içeren Guild Wars 2 inceleme yazım umarım oyuna yeni başlayanlara da rehberlik eder. MMORPG oyunlarının geçmişi hakkında bir yazı yazacak olsam sanırım 20 sayfa bile az olur. O yüzden bu incelemeye tarih konusunda ders vererek başlamak yerine World of Warcraft ve Guild Wars’tan bahsederek başlamak istiyorum.

2005 yılında piyasaya sürüldüğünden beri oynanan ve zirveyi hiç bir oyuna kaptırmayan World of Warcraft’ın artık korkması gereken bir rakibi var. Gene onunla birlikte 2005 yılında piyasaya sürülen ve aylık ücret gereksinimi olmamasıyla dikkat çeken ArenaNet imzalı Guild Wars’ın devamı olan Guild Wars 2, 5 yıllık geliştirme sürecinin ardından nihayet karşımıza çıktı.

Oyunu çıktığından beri deli gibi oynayan ben biraz olsun oyundan ayrı kalıp oyunu incelemeye ve sizlere anlatmaya karar verdim. Eğer sizler de hazırsanız koltuklarınıza yaslanın ve 2012’nin en iyi oyunlarından birine “merhaba” deyin. Bakın en iyi MMORPG oyununa demiyorum dikkatinizi çekerim, en iyi oyununa diyorum ona göre.

Guild Wars 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista, Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E8190 2.66 GHz. ya da AMD Athlon II X2 235e 2.7 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5570 ya da NVidia GeForce GT 240 veya üzeri en az 256 Mb. bellekli, Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 35 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Guild Wars 2 Sistem Gereksinimleri

Hikayesi:

Genelde oyun incelemelerimde bu kısımda oyunların hikayelerini anlatırım ama MMORPG oyunlarında kayda değer hikaye akışı olmadığı için… diye devam edeceğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Guild Wars 2’de daha önceki MMORPG oyunlarında hiç görülmemiş derecede bir hikaye akışı bulunuyor ve neredeyse Guild Wars 2’de oyununun hikayesi tek kişilik RPG oyunlarında bulunan hikayelerle yarışacak derecede güzel.

Tyria’ya ikinci kez gelmek, aynı büyük bir seyahatten evinize geri dönmek gibi bir his…

Guild Wars 2, ilk oyundaki gibi Tyria adı verilen fantastik dünyada geçiyor ve oyun, Eye of the North genişleme paketinde öldürdüğünüz Great Destroyer’ın öldürülüşünün 250 yıl sonrasını konu alıyor. Hikayedeki amacınız ise bir çok ırktan oluşan, şu anda dağılmış ve görevleri ejderhalarla savaşmak olan Destiny’s Edge adlı loncanın (guild) üyelerini tekrardan bir araya getirmek, Tyria’yı tehdit eden Zhaitan adlı ejderhayı yok etmek ve dünyaya yine barışı getirmek.

Buradan hikayenin klişe olduğunu düşünebilirsiniz ama oyunu oynadığınızda aslında hiç bir şeyin böyle olmadığını rahatlıkla anlıyorsunuz. Aynı tek kişilik RPG oyunlarında olduğu gibi yaptığınız her seçim oyunun gidişatını etkiliyor. Açıkçasını söylemek isterim ki ben böyle bir hikaye işleyişine daha önce hiç bir MMORPG oyununda rastlamamıştım, evet Star Wars: The Old Republic bile böyle bir hikaye akışı sunmuyor.

Ayrıca oyunda bulunan her ırk için de hikayenin başlangıcı ve ilerleyişi farklı oluyor. Hatta ve hatta aynı ırklarda farklı özgeçmiş seçtiğinizde bile farklı farklı hikaye akışı da olabiliyor. Efsanevi Dragon Age de bile bu kadar farklı başlangıçlar yoktu. Guild Wars 2’nin karakter yaratma ekranı da oldukça gelişmiş, karakter yaratırken karakterinizin görünüş olarak her şeyiyle oynayabiliyorsunuz ve kendize göre özelleştirebiliyorsunuz.

Guild Wars 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9650 Quad-Core 2.3 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5670 ya da emsali NVidia GeForce veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 35 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Irklar:

Guild Wars 2’de oynanabilir 5 farklı ırk bulunuyor. Bunlar;

  • Charr,
  • İnsan (Human),
  • Norn,
  • Asura,
  • Sylvari

Dilerseniz bu ırkları azıcık da olsa anlatayım:
Guild Wars 2 Irkları - İnsan

Charr: Boğa ile aslan karışımı bir görünüşe sahip olan ırk savaş esnasında oldukça güçlü ve acımasız. Onlar için sadece bir şeyin önemi var o da kazanmak, nasıl olursa olsun ama kazansınlar yeter ki.

İnsan: Bildiğimiz insan ırkı. Evlerini ve onurlarını kaybetmelerine rağmen ruhları onları güçlü kılıyor ve cesaretleri ile savaşmaya devam ediyorlar.

Norn: Bu ırk görünüş olarak insanlara benzese de yapı olarak pek benzemiyor. Birer dev olan bu ırkın üyeleri avcılıkta oldukça ustalar ve şekil değiştirebiliyorlar.

Asura: Her oyunda birer akıllı ırk olmalı değil mi? İşte Guild Wars 2’nin akıllı ırkı Asura. Görünüş olarak cüce olan Asura ırkın felsefesi güçlü olan değil akıllı olan kazanır şeklinde.

Sylvari: Geldik oyunun son ırkı olan Sylvari’ye. Bitkiye olan benzerlikleri ile dikkat çeken Sylvari’nin büyü yetenekleri oldukça gelişmiş ve bilginlikleri ile göz dolduruyorlar.

Guild Wars 2 Charr Lord

Sınıflar:

Guild Wars 2’de her ırkın kendine göre üstün veya zayıf olduğu noktalar bulunuyor. Yine her ırktan kadın veya erkek karakterle oyunu oynayabiliyorsunuz. Irkınızı seçtikten sonra ise sizden sınıf seçmeniz isteniyor. Oyunda bulunan sınıflar ise şu şekilde:

Elementalist: Elementlerle yakın iletişimde olan bu sınıf toprak, hava, su ve ateş büyüleri yapabiliyor ve karşısındaki düşmanları yerle bir edebiliyor.

Warrior: Yakın dövüş ve uzak dövüş uzmanı, pek çok ağır yakın dövüş silahını kullanabiliyor. En çok tercih edilen ve oynaması en zevkli olan sınıflardan bir tanesi.

Guardian: En ağır zırhı giyebiliyorlar ve saldırı ve savunma büyülerine sahipler. Oyundaki en dengeli ırklardan bir tanesi.

Engineer: Bildiğiniz mühendis; savaş alanında el bombaları atabiliyor ve ortaya saldırı silahları dikebiliyor.

Ranger: Uzak dövüş uzmanı sınıf. Yanında taşıdığı hayvanı ile bir bütün olarak hareket ediyor ve hayvanı yakın dövüşte saldırırken o da uzaktan düşmanlarını avlıyor.

Necromancer: Kara büyü uzmanı. Ölüleri canlandırıp kendi tarafında savaşmasını sağlıyor ve yaptığı büyülerle arkadaşlarını güçlendirebiliyor ve onları iyileştirebiliyor.

Thief: Suikastçi sınıfı. Teke tek dövüşlerde oldukça güçlü ancak grupça saldırılarda oldukça zayıf. Eğer Thief olursanız gizlice hareket etmeli ve düşmanlarınızı sessizce avlamalısınız.

Mesmer: Büyücü sınıfı diyebiliriz kısaca, ruhsal olarak karşısındaki düşmanları yönetebiliyor ve onları zayıf bırakabiliyor.

Guild Wars 2 Charr Female Warrior

Oynanış:

Guild Wars 2’da sınıflarınızı da seçtikten sonra bir özgeçmiş belirliyorsunuz ve oyuna dalıyorsunuz. Oyunun oynanışı diğer pek çok MMORPG oyunlarına benziyor ama yine de oyunun başarılı eğitim sistemi size yapmanız gerekenleri teker teker öğretiyor. Ben de kısaca anlatayım; W, A, S ve D tuşları ile karakterinizi yönetiyorsunuz ve görevleri yapıp seviye atlıyorsunuz.

Guild Wars 2’nin dövüş sistemi ise oldukça dinamik. Düşmanlara savaş esnasında kilitleniyorsunuz ve numara tuşlarınıza atadığınız silah yeteneklerinizi tuşlara basarak kullanıyorsunuz. Aynı zamanda dövüş esnasında çevrede pek çok kullanabileceğiniz alet de bulunuyor, bu aletleri yerden alabiliyor ve onları dövüş esnasında kullanabiliyorsunuz.

Çevreyle etkilişim hiç bir MMORPG oyununda bu kadar detaylı değildi. Ayrıca dünyada bulunan diğer insanlarla güçlerinizi birleştirip dövüşler esnasında çok güzel kombolar yapabiliyorsunuz. 20 kişi ile büyük yaratıklara dalmak ve onları kesmeye çalışmak son derece eğlenceli. Kısacası oyunun dövüş sistemi çok ama çok zevkli.

Guild Wars 2 Logan

Yetenekler:

Guild Wars 2 silah yeteneklerini ise silahı kullandıkça kazanıyorsunuz. Örneğin; baltayı ne kadar çok kullanırsanız baltalar için olan yetenekler kazanıyorsunuz, aynı şekilde kılıç ve kalkan kullanıyorsanız o silahlar için olan yetenekleri kazanıyorsunuz. Yani silah yetenekleri silahtan silaha değişiyor.

Guild Wars 2’de seviye atladıkça karakteriniz otomatik olarak güçleniyor ve sağlığı otomatik olarak artıyor. Yani siz kendiniz bunları arttırmakla uğraşmıyorsunuz, seviye atladıkça bir de yetenek ve kişisel özellik puanı kazanıyorsunuz. Yetenek puanını yetenek ağacından istediğiniz yeteneklere verebiliyor ve o yetenekleri öğrenebiliyorsunuz ancak kişisel özellik puanını kullanarak karakterinizi geliştirmek için haritada bulunan öğretmenlere gitmeli ve eğitim kitapları almanız gerekiyor.

Görevler:

Guild Wars 2’deki görev sistemi ise daha önce çıkmış hiç bir oyuna benzemiyor. Ana görevleri diğer eski oyunlardaki gibi görev veren kişilerin yanına gidip alıyorsunuz ve yapılan konuşmaları izliyorsunuz evet ama yan görevler ise tamamiyle haritaya serpiştirilmiş durumda bulunuyor ve bir yan görevi almak için gidip görevi veren kişiyle konuşmanız gerekmiyor.

Kullanıcı arayüzünde burada bir görev olduğu ve örnek olarak 10 tane yabani domuzu öldürmeniz gerektiği söyleniyor. Siz 10 tane domuzu öldürüyorsunuz ve görevi tamamlamış oluyorsunuz. Ödülünüzü ise size oyuniçi gelen posta sistemi ile alıyorsunuz bu da oyunun hızını hiç kesmiyor ve soluksuz olarak oyunu oynamanıza izin veriyor. Aynı şekilde oyun haritasında rastgale yaratılan, her zaman değişen ve grup olarak yapacağınız etkinlikler bulunuyor.

Birdenbire çıkan bu etkinlikleri yapınca bir çok deneyim puanı ve ödül kazanabiliyorsunuz. Bu etkinliklere birden fazla da katılabiliyorsunuz. Kısacası MMORPG oyunlarının çoğunda bulunan görev sıkıntısı ve “şimdi ne yapacağım” sorusu bu oyunda bulunmuyor. Oyunda her an yapılacak ve seviye atlamanızı kolaylaştıracak görevler ve etkinlikler bulunuyor.

İçerik olarak oldukça geniş bir oyun Guild Wars 2. Görevlerden sıkıldınız mı, o zaman da karşınıza yüzlerce başarım (achievements) çıkıyor. Günlük ve aylık olarak yapmanız gereken bu başarımları tamamlayabilirseniz güzel eşyalar ve yüklüce deneyim puanları kazanabiliyorsunuz. Bunları da geçtim sırf gezerek ve haritalarda bulunan gözetleme yerlerini, önemli yerleri ve ışınlanma noktlarını bularak, ağaç keserek, maden çıkararak ve bitki toplayarak (crafting) bile deneyim puanları kazanabiliyorsunuz.

Kısacası oyunun son seviyesi olan 80’e hiç sıkılmadan ve şimdi ne yapacağım demeden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Oyunun geçtiği dünya da son derece büyük, gezilecek ve keşfedilecek çok yer var. Hatta ArenaNet üşenmemiş ve su altını da modellemiş, suyun altına girip su altına özel silahlarla su yaratıklarına karşı savaşabilir veya balık avlayabilirsiniz.

Guild Wars 2 Human Female Ranger

Mücevher (gem) Sistemi:

Gelelim oyun çıkmadan çok konuşulan ve haksız üstünlükler sağlayacağı yönünde tartışılan mücevher (gem) sistemine. Açıkçası aylık ücret gerektirmeyen Guild Wars 2’de bu sistemin olacağının duyurulmasından bu yana çok korkmuştum ama oyunu oynamaya başladıktan itibaren kafamdaki soru işaretleri silindi. Evet, oyunda aynı F2P oyunlarında olduğu gibi bir dükkan bulunuyor ve bu dükkanda sadece mücevherlerle alışveriş yapabiliyorsunuz.

Mücevherleri ise isterseniz gerçek para ile, isterseniz de oyunda kazandığınız parayla alabiliyorsunuz. ArenaNet’in oyundaki parayla bile mücevher satması olayı herkesin akıllarındaki soruyu silecektir ve herkesi mutlu edecektir. Yani zaten aylık ücret gerektirmeyen bir oyunda sadece oyunu oynayarak kazandığınız paralarla dükkan için mücevher alabilir ve oradan alışveriş yapabilirsiniz. Dükkanda şu anda pek fazla bir şey bulunmasa da ilerde pek çok güzel eşyanın ve karakterinizi güçlendiren özelliklerin satılacağı kesin.

Şu anda pek bir işe yaramayan genel olarak kozmetik ürünler satılıyor. Diğer insanlarla eşyalarınızı satabileceğiniz bir ticaret sistemi de her MMORPG oyununda olduğu gibi Guild Wars 2’de de bulunuyor ancak her nedense bunu oyunu incelerken ki süre zarfında görebilme şansına erişemedim, çünkü ne zaman baksam ticaret sistemi kapalıydı. Oyunun arayüzü ise son derece başarılı bir şekilde tasarlanmış, aradığınız her şey elinizin altında ve her şeyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Sunucu Sistemi:

Guild Wars 2’deki sunucu sistemi de çok başarılı. Sunucular dolu olduğu (overflow) zaman oyun sizi boş ve daha az oyuncular için olan sunuculara alıyor, siz oyuna ve görevlerinizi yapmaya oradan devam edebiliyorsunuz. Sunucu boşalıp sıra size geldiğinde ise ana sunucuya girebiliyorsunuz. Açıkçası oyunun ana menüsünde sıra gelmesini beklemekten daha iyi bir sistem bu.

Sunucu sisteminin tek kötü yanı diğer MMORPG oyunlarının aksine bir sunucu seçtiğinizde tüm yarattığınız karakterler de o sunucuda yer alıyor. Yani farklı farklı sunucularda farklı karakterler yaratamıyorsunuz. Buna çözüm olarak ise ArenaNet sunucu değiştirmenize izin veriyor.

Şu an için bedava olan bu işlem yakında paralı olacak. Yani farklı bir sunucuya geçmek istediğinizde bir miktar para ödemeniz gerekecek. Fakat arkadaşınız farklı sunucuda siz farklı sunucudaysanız siz arkadaşınızın sunucusuna misafir olarak gidebiliyor ve ona yardım edebiliyorsunuz karakterinizle sunucu değiştirmeden.

World vs. World:

Guild Wars 2, Guild Wars 1’in aksine genel olarak PvE odaklı gibi bir oyun olarak gözükse de sunduğu PvP modları da hayli ilginç ve eğlenceli. PvP’de karakterinizin farklı eşyaları bulunuyor. PvP modunda karşılıklı takımlar bir harita üzerinde çatışıyor ve haritalarda bulunan 3 noktayı ellerinde tutmayı çalışıyorlar. Noktaları ellerinde ne çok tutan maçı kazanıyor.

PvP’yi anladık da World vs. World de nedir?

Yine diğer insanları öldürerek de puanlar kazanabiliyorsunuz. World vs. World ise sunucular arası savaşlara izin veriyor yani 100’lerce insanla savaşıyorsunuz ve savaşlar çok büyük oluyor. Bu modda ise sizin takımınıza farklı farklı görevler veriliyor ve o görevleri yaparak diğer 2 takım üzerinde hakimiyet sağlamaya çalışıyorsunuz. Siz PvE modunda ne seviye olursanız olun World vs. World’de herkes seviye 80 oluyor ve herkes eşit şartlarda savaşıyor. Guild Wars 2’de bulunan PvP modları da çok eğlenceli.

Oyunun adından da anlaşılacağı üzere kendi loncanızı (guild) kurabiliyor, onu geliştirebiliyor veya diğer insanların kazandığı loncalara katılıp birlikte hareket edebiliyorsunuz. Tabii hiç bir loncaya katılmayıp tek olarak da istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz oyunda, size kalmış bir şey.

Ancak loncalara katılıp seviye 80’e geldikten sonra büyük grindlere katılmak veya raid yapmak çok eğlenceli oluyor. Şunu da belirtmeden geçmek istemem; oynadığınız arkadaşlarınızla aranızda seviye farkı varsa oyun otomatik olarak seviyeyi en düşük olan arkadaşınıza göre ayarlıyor ve kimse kimseye karşı üstünlük göstermiyor.

Guild Wars 2 Charr Canoneer

Grafikler:

Guild Wars 2’de eşsiz manzaralarla karşılaşacaksınız. Funcom’un The Secret World ile veya Bluehole Studio’nun Tera ile MMORPG oyunlarında grafik standartlarını belirlediğini mi düşünüyorsunuz? Eğer gerçekten de böyle düşünüyorsanız size yanıldığınızı söylemek isterim. Çünkü ArenaNet, Guild Wars 2 ile MMORPG oyunlarında grafik standartlarını ve MMORPG oyunlarında grafiklerin nasıl olması gerektiğini biz oyunculara ve diğer oyun yapımcılarına öğretiyor adeta.

Guild Wars 2’nin eşsiz güzellikteki dünyası Tyria’ya hoş geldiniz.

Gezdiğiniz her mekan insanı büyülüyor, zaman zaman sadece duruyorsunuz ve sadece doğayı izliyorsunuz. Karakter modellemeleri ve animasyonları çok güzel gözüküyor. Hatta karakterler mimiklerine kadar modellenmişler. Özellikle kadınların modellemelerini ArenaNet şahane yapmış. Oyunda bulunan her kadın çok güzel ve oyunu oynarken inanın gözleriniz açılıyor. Oyuncular da zaten gerçek hayatta erkek veya kadın olsunlar genellikle kadın karakterle oyunlarını oynuyorlar.

Aynı şekilde dövüş animasyonları, büyü efektleri ve özel efektler de yine göz dolduruyor. Oyunun fizik motoru olarak Havok’u kullandığını da belirtmeliyim, muhteşem fizik efektleri ile karşılaşabiliyorsunuz oyunu oynarken. Kısacası Guild Wars 2 teknik anlamda MMORPG oyunlarındaki çıtayı bir kat yükseye taşıyor diyebiliriz rahatlıkla. Oyunun kullanıcı arayüzü de son derece sade ve anlaşılır bir şekilde yapılmış, istediğiniz her şeye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

MMORPG oyunlarında kullanıcı arayüzünün kullanışlı olması son derece önemlidir ve Guild Wars 2’deki kullanıcı arayüzünün şu ana kadar çıkmış olan MMORPG oyunlarındaki kullanıcı arayüzlerinden pek çok MMORPG oyunu oynamış biri olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca bu grafiklere rağmen oyunun sistem gereksinimleri de hayli düşük, bir kaç ayarı kısarak oyunu rahatlıkla eski PC’lerinizde de oynayabiliyorsunuz. Tabii 15 veya daha fazla kişilik savaşlarda zaman zaman yavaşlamalarla karşılaşabiliyorsunuz ama o kadar da olsun artık. Genel olarak grafiklerde de ArenaNet çok başarılı bir iş çıkartmış.

Ses ve Müzikler:

Guild Wars 2, geride saydığım tüm özelliklerinde olduğu gibi müzik ve sesler konusunda da başarısıyla göz dolduruyor. Ses efektleri ve karakter seslendirmeleri oldukça özenilerek yapılmış. Karşılaştığınız yaratıkların çıkardığı sesler, silahların ve büyülerin sesleri, gezdiğiniz dünyadan kulağınıza gelen doğa sesleri, aynı şekilde gezdiğiniz şehirlerde insanların konuşmaları ve gülüşmeleri tamamen atmosfere katkı sağlıyor.

Müziklerde Jeremy Soule’un imzası hemen fark ediliyor…

Her ne kadar MMORPG oyunlarında seslendirmeler pek önemsenilmese de Guild Wars 2’deki seslendirmeler profesyonel ses sanatçıları tarafından yapılmış ve seslendirmeler her karakterin içinde bulunduğu durumu yansıtıyor. Müziklerde ise Jeremy Soule’un imzası bulunuyor. Şu ana kadar müziklerini yaptığı her oyunda mükemmel işler çıkaran Soule’un Guild Wars 2’de de çok iyi bir iş başardığını söylemek sanırım yalan olmaz.

Müzikler oyunun yapısına çok uygun ve her yeni mekana girdiğinizde, düşmanlarınızla savaştığınızda müzik değişiyor ve atmosfere katkı sağlıyor. Eğer Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi’nin müziklerini seviyorsanız Guild Wars 2’nin de müziklerine bayılacaksınız diyebilirim rahatlıkla. Hatta oyunu çok oynadığınızda müzikler rüyanıza bile girebilir, demedi demeyin.

Sonuç Olarak:

Guild Wars 2’yi bir bütün olarak ele aldığımızda rahatlıkla görüyoruz ki elimizde son yıllarda çıkan en iyi MMORPG oyun paketi bulunuyor. Açıkça söylemek isterim ki bir MMORPG oyununu bu kadar hatasız (ufak tefek hatalar var tabii ki ama onlar da kısa bir zamanda giderilecektir) bir şekilde piyasaya sürmek her firmanın harcı değildir. ArenaNet gerçekten bu sefer kendini aşmış, bizlere sadece onları tebrik etmek gerekiyor.

Karşımızda World of Warcraft katili bir oyun mu duruyor?

Tabii bu arada Age of Conan ve World of Warcraft’ın bile çıktıları zaman hatalardan geçilmediğini belirtmek isterim. Kısacası Funcom ve Blizzard Entertainment gibi tecrübeli firmaların bile MMORPG oyunları ilk çıktıkları zaman problemli olurken ArenaNet’in oyunun neredeyse problemsiz olması takdire şayan. Guild Wars 2, World of Warcraft katili olabilir mi onu zaman gösterecek ama World of Warcraft’a büyük bir darbe vuracağı kesin.

Aylık ücrete gereksinim duymayan yegane oyunlardan biri olan Guild Wars 2’yi MMORPG oyunlarını seven veya sevmeyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Oyunda herkesin seveceği bir kısım mutlaka olacaktır; ya gidin arkadaşlarınızla görevden göreve koşun veya daha iyi eşyaları bulmak için baskınlara (raid) katılın veya tek başınıza oyunun tek kişilik RPG’lere bile kafa tutabilecek olan muhteşem hikayesini oynayın ya da PvP arenalara girin ve büyük savaşlara katılın.

Dediğim gibi oyunda seveceğiniz bir kısım mutlaka olacaktır. Guild Wars 2’yi bu kadar anlattım ama yine de eksik olan kısımlar var tabii ki ve bunları da oyunu oynarak görmenizi tavsiye ediyorum zira bu oyunun her şeyini anlatmaya sayfalar yetmez. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

NCsoft

Yapımcı

ArenaNet

Çıkış Tarihi

28 Ağustos 2012

Platformlar

PC

Oyun Türü

MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game - Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu)

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.0
Aldığı Puanlar

2012 yılının belki de en iyi oyunu olan Guild Wars 2'yi mutlaka alın ve uykusuz gecelere "merhaba" deyin!

9.0
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments