İncelemeler
Hoşgeldiniz...
H1Z1 Free to Play Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

Detaylı minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini yazımızın devamında bulabileceğiniz H1Z1 hayatta kalma oyunu açıklandığı ilk günden itibaren oyuncularda heyecan yaratmayı başardı. Early Access Alpha sürümüyle Steam üzerinden yayınlanan oyunun Free to Play olması beklenirken karşımıza 31 ve 59 TL’lik 2 paketle satışa sunuldu.

Ve geçen sürenin ardından H1Z1 geçtiğimiz aylarda oynaması ücretsiz (Free to Play) oldu. Oyunu ücretli alanlar için her ne kadar üzücü olsa da 😀 henüz almamış olanlar için gayet güzel bir haber bu. Eğer H1Z1’i ücretsiz oynamak isterseniz aşağıda bağlantısı bulunan Steam sayfasından indirip oynayabilirsiniz. PS4 oyuncuları ise H1Z1 Open Beta’sına 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren katılabilecekler.

H1Z1 Free to Play

Şimdi gelelim H1Z1 inceleme yazımıza… Oyuna girdiğinizde sizleri serverlardan oluşan bir sayfa karşılıyor. EU ve US serverlerından oluşan sayfada keyfinize göre PVE ve PVP olarak çeşitli serverlar içerisinden seçim yapabilirsiniz. Ancak uyarmalıyım ki EU serverlara girmeniz biraz zaman alabilir.

Az sayıda EU server olduğundan oyun sizi sıraya eklemekte ve yaklaşık 10 dakika ile 1 saat arası beklemeniz gerekebilir. Biz oyuna yeni başladığımız ve craftları çözmek için girdiğimizden PVE server seçtik.

H1Z1 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel i5 Quad Core ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4890 ya da NVidia GeForce GTX 280 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

H1Z1 Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Servera girdiğimizde balta girmemiş bir ormanın orta yerinde kendimizi bulduk. Çantamızda 1 adet flare, 1 adet Bundle (5 Gauze oluyor oda bandajın dandiği), kot t-shirt ve bel çantası ile oyuna başlıyorsunuz. Ortalıkta gezinirken gördüğümüz ormandaki Blackberryler yani yaban mersinleri oyunun neredeyse en önemli itemi halini almış. Çünkü yediğiniz her blackberry 2 puan Energy ve 2 puan Hydration yani susuzuluk veriyor.

Dolayısı ile çantanızda ve cebinizde fazla yer kaplamayan bu erişilebilir yemek çeşidinden olabildiğince toplamalısınız. Blackberry toplarken açık renk uzun bitkilerdende stickler topladığımız farkettik. Bu stiklerle çeşitli itemler ve en önemlisi hızlı bir şekilde ok ve yay yapabilirsiniz. Yemek stoğu tamam ok yayda tamam başlayalım lootlamaya…

Loot:

H1Z1 de loot arayabileceğiniz oldukça fazla mekan var. Evler, köyler, şehirler, fabrikalar, dükkanlar, ormanlık alan ve yollardaki terkedilmiş araçlar gibi seçeneklerimiz var. Ancak oyunda bol bol loot olmadığını söyleyebilirim. Serverlar reslendikten veya yeni açıldığında girerseniz bir anda lootların ortasında kalabilirsiniz. Ama normal zamanda loot bulmak cidden zor. Oyuncular hemen her yere girerek herseyi lootladıklarından crafta önem vermelisiniz.

Tabiki etrafta bişiler ararken zombilere, kurtlara, oyunculara ve en önemlisi ayılara dikkat etmelisiniz. Bir ayı size saldırığında kurtulma şansınız çok düşük. Elinizde silah yoksa işiniz daha da zor. Kimi zaman gece bir kaya gibi görünen ayılar yanına gittiğinizde sizlere ızdırap yaşatabiliyor. Topladığınız onca item bir ayı saldırısı sonucu uçup gitmesi içten bile değil.

Craft:

H1Z1 craftlara önem veren bir oyun görüntüsü çiziyor. Oyuna neredeyse itemsiz başladığınızdan ormandan çalı çırpı toplayarak craftlara girişmelisiniz. Oyunda ilk ihtiyacınız zombileri ve vahli hayvanları öldürdürebilmek ve saldırılardan korunmak için ok ve yay yapmalısınız. Birkaç wood stick ve scrap of cloth toplamanız yeterli olacaktır.

Oyundaki en önemli itemlerden biri de blackberry (yaban mersini). Hemen hemen her yerden bulup toplayabileceğiniz yaban mersini susuzluğunuzu ve enerjinizi birim başına 2 arttırmaktadır. Üzerinizde taşımak içinde az yer kaplayan yaban mersini toplayarak oyuna başlamalısınız.

İlk günü atlattıktan sonra craft işlerine girişmeniz gerekiyor. Bu craftları yapabilmeniz için kilit bir kaç item mevcut . Bunların en önemlisi scrap metal . Bu scrap metalleri terkedilmiş arabaların etrafında , büyük depolarda ve crowbar yani levye bularak terkedilmiş arabalara bu levyeyle vurarak scrap metal elde edebilirsiniz.

Zaten scrap metal bulduktan sonra kendinize el yapımı balta bile yapabilirsiniz. En önemli teknolojik adımını scrap metal bulmak diyebilirim. Aşağıdaki videoda detaylı bir şekilde craftları görebilir ve oyunda yapılabilen neredeyse tüm yapıları izleyebilirsiniz.

Araçlar:

H1Z1 güzelliklerinden biride oyunda araçların yer alması. Kamyonet, Offroad Jeep ve Polis arabası olarak 3 tip araç bulunmakta. Tabi ki bu araçları bulduğunuz anda binip gidemeyeceksiniz. Bunun sebebi ise araçların çalışması için minimum 1 akü ve 1 buji bulmalısınız.

Tabi far ve turboda bulabilirseniz tadından yenmez. Bir diğer sorununuz ise benzin. Benzininiz çabuk tükenecektir ve bunu çözmek yine size düşecek. Benzin bulmak için ya hayvan öldürüp animal fat bularak craft yapabilirsiniz ya da benzinlik ve tamircilerden etrafa bakınırsanız mutlaka çeyrek depo fuel yani benzin bulabilirsiniz.

Zombiler:

H1Z1 zombie görsellerine ve dinamiklerine önem vermiş. Kimi zombi peşinizden hızlıca koşarken bazılarıda sarhoş edasıyla peşinizden salına salına gelmekte. Tabi ansızın karşınıza çıkan zombiler özellikle gece heyecan duygunuzun tavana vurmasında etkili olmuş.

Toplu gezen zombilerde görmeniz mümkün. Yinede H1Z1 Zombi survivala göre biraz zayıf kalmış diyebiliriz. Neden derseniz zombiler biraz pasif kalmış. Şahsen kurt veya ayının yanından geçeceğime 10 tane zombinin arasından koşmayı tercih ederim.

H1Z1 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel i5 Quad Core ya da AMD Phenom II X6 veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6870 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 10

Grafikler:

H1Z1 oyununun grafikleri keyifli. Oynanış eğlenceli, crafting detaylı lag veya ping son derece düşük olmasıyla oyun bizim için benzerlerinin bir adım önünde diyebiliriz.

Son Sözler:

Popüler olan Dayz, Arma 3, Rust ve 7 Days to Die oyunlarının bir sentezi ortaya çıkmış diyebiliriz. Survival oyun severler için mutlaka tecrübe etmeniz gereken bir deneyim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sony H1Z1 oyununa ilgisini kaybetmediği sürece gelişerek ilerleyecek bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

Daybreak Game Company

Yapımcı

Daybreak Game Company

Çıkış Tarihi

PC: 28 Şubat 2018 (Tam sürüm çıkış tarihidir.)
PS4: 22.05.2018 (Open Beta)
XBox One (Açıklanmadı)

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One (Windows 10 ile bağlantılı olarak çalışmalar devam ediyor.)

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Hayatta Kalma, Battle Royale Game

Oyun Motoru

Forgelight Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

H1Z1, survival oyun severler için mutlaka arşivde bulunması gereken bir oyun, üstelik ücretsiz...

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...