İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Halo 5: Guardians XBox One Oyun İncelemesi
Halo 5: Guardians XBox One Oyun İncelemesi
İnceleme

Halo 5: Guardians XBox One Oyun İncelemesi

Yazar: 30 Eylül 2019

Bugün Halo 5: Guardians XBox One incelemesi ile karşınızdayım değerli okurlarımız. Halo 5: Guardians, duyurulduğu günden bu yana, özellikle Halo oyuncuları olmak üzere, birçok oyuncunun rüyalarına kadar girmeyi başarmıştı.

Açıkçası bu değişmeceli tarafı olsa da, Halo 5: Guardians, Halo hayranlarının dışında kalan oyuncu kitleyi de Microsoft ve 343 Industries’in başarılı pazarlama yeteneklerini kullanarak ilgisini ciddi anlamda çektiği bir oyun oldu.

Daha tanıtım videoları, ekran görüntüleri ve benzeri içeriklerin paylaşılması, Halo hayranlarının bir sonraki seri ile ilgili fikirlerini perçinledi. Halo’nun eski oyunlarını oynayan bir oyuncu, elbette ki, bir önceki oyunun sonunun sürekli açık bırakılması yeni fikirler üretilmesine sebebiyet veriyordu. Halo 5: Guardians ile birlikte de bu anlayış değişmedi. Açıkçası siz değerli okurları bu konuyla daha meşgul etmeden, incelemenin ana hatlarına doğru davet ediyorum.

Halo’nun yeni oyunu, Microsoft’un E3 basın toplantısında öncelikle konulardan bir tanesi olmuştu. Tabii ki bu E3 programı 10 Haziran 2013 yılında yapılmıştı ve ardından 16 Mayıs 2014’te resmi olarak Halo 5: Guardians olarak duyuruldu.

Her ne kadar oyunun çıkışına haftalar kala, PC platformuna da çıkış yapacağına dair söylentiler ortada dolaşsa da, Microsoft bunların doğru olmadığını açıklamıştı. Elbette ki, böyle bir şeyin olması mümkün değil. Zira Halo 5: Guardians’ın PC platformu için çıkış yapması demek, hem 343 Industries ve hem de Microsoft’un pazarlama anlayışında biraz sarsıntıya sebebiyet olabilirdi.

Master Chief Collection gibi bir paketi PC için de port etmeleri gerekirdi ki, bu Halo 5: Guardians’ın dağıtımının arifesinde biraz riskli bir hareket olurdu. Oyunun çıkışıyla ilgili tüm kararlar verildikten sonra kesin çıkış tarihi 27 Ekim 2015 olarak belirlendi ve herkes büyük bir merakla oyunun çıkışını beklemeye başladı.

Hikayesi:

Başlıkta da belirttiğim üzere, bir kitabı okurken ya da bir filmi, diziyi izlerken en çok merak edilen şey, o hikâyenin kilit noktalarıdır. Bazı meraklılar vardır ki, anlatılan hikâyenin en uç köşesindeki ayrıntıya bile dikkat ederek sonuca izlediği ya da okuduğu şeyden önce ulaşmayı hedefler.

Bu biraz paranoya gibi görünse de, bu tür insanların araştırma becerilerini kullanmaları herkes için en iyisi olacaktır diye düşünüyorum. Halo 5: Guardians’ın şu anda okuduğunuz incelemesi hikâyeden başlamak istedim. Çünkü Halo oyunlarının hikâyeleri diğer oyunlardan çok farklı.

Hikâyeler her zaman gösterildiği gibi olsaydı, heyecan olmazdı…

Hem bir karakterin içindeki hırsı konu alıyor ve hem de hep o klasik olan robotlar evreni ele geçirecek, hepimizi kontrol edecek gibi bir klişeyi bertaraf ediyor. Demem o ki, eski Halo oyunlarında olduğu gibi Halo 5: Guardians’ta da hikâyenin sonuna kadar aslında nelerin olup bittiğinden hiçbir haberiniz olmayacak.

Tabii ki, az önce belirttiğim o detaycı tavrınızı ortaya çıkarırsanız bu durum başka bir yola doğru çekilebilir. Yine de bunları fazla kurcalamadan, biraz oyunu heyecanında bırakıp oynamak en mantıklısı gibi geliyordu bana en başından beri.

Ben de öyle yaptım ve diğer Halo oyunlarında olduğu gibi Halo 5: Guardians’ta da aradığımı buldum. Sonunda bir rahatlama mı diyeyim, üzüntü mü diyeyim bilemedim. Karışık bir hissiyatla ekrana baktım. Bir süre böyle kaldıktan sonra, kendimi toparlamam biraz zor oldu tabii ki, ama beklediğimize değmiş yahu!

Oynanış:

Master Chief, ya da nam-ı diğer John-117 ile Jameson Locke arasındaki enteresan bağı çözerseniz, bu incelemenin altına yorum olarak fikrinizi yazabilirsiniz. Seve seve okur ve tartışmaya dâhil olabiliriz.

Halo 5: Guardians’ın hikâyesini oynarken, olayların bazen çok karıştığını fark edecek olsanız bile endişe etmeyin. Zaten her tarafta sizi göreve doğru yönlendirecek bir şeyler var. Bu görev ile ilişkili konulara bağlı kaldıkça, oyunun sizi asıl yönlendirmeye çalıştığı doğrultuda ilerleyebilirsiniz.

Tanıtımlardan da hatırlayacağınız üzere, Jameson Locke’un, Master Chief arasında sürekli bir çatışma var, ama hangi amaç uğrunda yaptığını zamanla anlayacaksınız. Bana soracak olursanız, hikâyenin herhangi bir yeriyle ilgili heyecan ya da farklı bir duygu belirten bir şey yazmak “spoiler” oluyor. Bu yüzden bu konuda fazla yazmadan bir diğer bölümle yolculuğumuza devam etmeyi öneriyorum.

Bu arada geçmeden önce belirteyim; sürprizler var mı? Evet. Her Halo oyununda olduğu gibi 343 Industries, oyuncuları şaşırtmaktan geri kalmıyor. Eski Halo oyunlarını oynadıysanız, oynanıştaki değişiklikleri de kolayca fark edebilirsiniz.

Yetenekler:

Halo 5: Guardians oyununda kontrol ettiğiniz Jameson Locke ve Master Chief’in sahip olduğu çeşitli yetenekler var. Bu yetenekler onların zırhlarına bütünleşmiş edilmiş olarak kullanılabilir. Örneğin, Master Chief, kuvvetli bir ileri sıçrayış yeteneğine sahip.

Bu yetenek, John-117’nin geçilebilecek kapalı alanları yıkmasına ve düşmanlarını bertaraf etmekte işe yarıyor. Jameson Locke’ın ise kalabalık alanlara doğru saldırı yapabileceği leap tarzı bir yeteneği var. Spartan yetenekleri, yeni oynanış tarzıyla birlikte geliştirilmiş ve oyuna en iyi biçimde eklenmiş.

Bu sefer, Spartan yetenekleri tarafında değişiklik gösteren taraflar da var. Koşu esnasında zırhın yeniden doldurma yeteneği devre dışı kalıyor. Bunun yanı sıra, atış sırasında dengelemeyi biraz da olsa etkileyene “smart scope” adlı bir yetenek de kendisini Halo 5: Guardians’ta gösteriyor.

Modlar:

Halo 5: Guardians Requisition System, çoklu oyunculu modda bir hayli işinize yarayabilir. Requisition System çoklu oyunculu modda, işinize yarayabilecek bir takım öğeler içeriyor. Eğer zamanınızın çoğunu çoklu oyunculu modda geçirecekseniz ki, neden böyle söylediğimi birazdan belirteceğim, bu sistemden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Burada açılabilir silahlar, zırhlar, araçlar ve yetenek geliştirmeler mevcut. Ayrıca, puan artırmak için gerekli güçlendirmeler vb. birçok içeriğe ulaşabiliyorsunuz. Karakterinizi çoklu oyunculu moda hazırlamak için çokça vakit geçirmek isteyeceğiniz bir bölüm olarak kendisini öne çıkarıyor.

Az önce belirttiğim ara konuya değinelim. Buradaki kastım, oyunda sadece çoklu oyunculu modun yer almadığı yönündeydi. Tabii ki, teknik olarak bazı unsurlarda çoklu oyunculu gibi görünse de, öyle olmayan Halo 5: Guardians co-op modu, Campaign kategorisinin altından erişilebilir. Burada, bu türün gerektirdiği üzere, Halo 5: Guardians ana hikâyesini arkadaşlarınızla birlikte oynayabiliyorsunuz. Burada Requisition System’ın etkisi olmuyor.

Halo 5’in önceden bilinen çoklu oyunculu modlarına 2 tane yeni mod daha eklendi. Warzone ve Arena Mode olarak adlandırılan bu modlar, Halo 5: Guardians oyuncularını daha mücadeleci bir ortama davet ediyor. Diğer Halo oyunlarında karşılaşmadığınız derecede şiddetli çarpışmalara, bu iki modda bizzat tanıklık edebilirsiniz.

Warzone:

Halo 5: Guardians Warzone, 24 oyuncuya kadar destek veren haritaya sahip. Burada oyuncular PvP ve PvE elementlerinden esinlenilerek hazırlanmış, şaşıracaksınız, MOBA türü de merkez alınarak geliştirilmiş bir oyun moduyla karşılaşıyor.

Büyük haritada 30 dakika boyunca, 12’ye 12 olarak iki takımın karşılıklı savaşabileceği bir içeriğe sahip. Buradaki amaç tıpkı 1000 puana ulaşmak ki bunu da rakiplerinizi öldürerek ya da yapay zekânın karşınıza çıkardığı düşmanları saf dışı bırakarak elde ediyorsunuz. Ayrıca düşman bölgelerini ele geçirerek de bu puanı kazanabilirsiniz.

Halo 5: Guardians Warzone Mod

Arena Mod:

Halo 5: Guardians Arena Mode, Warzone’dan farklı olarak 4’e 4 oynanabiliyor. Buradaki oyun türleri Slayer, Capture the Flag, Breakout, Strongholds olarak karışınıza çıkacak. Her oyunnun farklı şarkları ve stilleri var ve bunlara uyarak oynadığınız zaman, doğal olarak, kazanan taraf sizinki olabilir. Ancak, burada da ciddi çatışmalara sahne olabilirsiniz. Aman dikkat edin.

Belki de oyuncuların beğeneceği bir başka özellik Custom Map olacak. Oyunda rastgele sizin tarafınızdan, belli kuralları kullanarak, bu kurallar çerçevesinde sizin belirleyeceğiniz çoklu oyunculu mod kurabilirsiniz.

Halo 5: Guardians Arena Mod

Forge Mod:

Halo 5: Guardians’ta Forge olarak adlandırılan bu mod Halo 3’te de vardı. Burada oyuncular kendi haritalarını inşa edebiliyor ya da mevcut olanları düzenleyebiliyor ve oynayabiliyorlardı. Tıpkı Forge’un bulunduğu diğer Halo oyunlarında olduğu gibi, Halo 5: Guardians’ta da aynı özelliklerin biraz daha gelişmişlerini kullanabileceksiniz.

Splitscreen:

Aslında en çok üzücü olan ne biliyor musunuz? Halo 5: Guardians, splitscreen çoklu oyunculu ya da senaryo modunda oynama imkânı sunmayan tek Halo oyunu olacak. Ne yazık ki, Halo 5: Guardians LAN oyununu da desteklemeyecek. Oyuncular Xbox Live Gold üyelikleri dâhilinde diğer oyuncularla birlikte oynayabilecekler.

Müzikler:

Bu arada, hazırlık olarak ben size birkaç bağlantı önereyim. Aşağıya Halo 5: Guardians Ses Arşivi ve resmi oyun müziklerini dinleyebileceğiniz oynatıcılar ekledim. Bunları dinleyerek oyuna olan hazırlığınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bunları da dinlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Son Sözler:

Nereye derleyip, tamamlayayım bilemedim. En iyi şöyle bir üzerinden tekrar geçip tamamlayalım. Eğer Xbox One kullanıcısı değilseniz, bir arkadaşınızda varsa Halo 5: Guardians’ı birlikte mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Hem diğer Halo oyunlarını oynadıysanız, Halo 5’i elbette ki, büyük bir merakla bekliyor ve oynayabilme hayalleriyle uykularınız kaçıyordur. Oyunun müzikleri, oynanışı, özellikle hikâyesi ve barındırdığı enteresan sürprizler, daha da geliştirilmiş mücadeleci oynanış türü Halo 5: Guardians’ın kusursuz bir inci yapacak hâle dönüştürmüş.

Künyesi
Yayımcı

Microsoft Studios

Yapımcı

343 Industries

Çıkış Tarihi

27 Ekim 2015

Platformlar

XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, FPS Shooter

Oyun Motoru

Havok Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Halo 5: Guardians oyununun PC için çıkması halinde sistem gereksinimlerini buradan duyurmaya çalışacağız.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.5
Senaryo
9.0
9.0
Grafikler
9.0
10
Ses ve Müzikler
9.5
9.0
Aldığı Puanlar

Eğer kusursuz bir hikâyeye sahip bir FPS oyunu arıyorsanız, Halo 5: Guardians’ı mutlaka oynamalısınız.

Eski Halo oyunlarını oynamadıysanız bile, bu oyun fazlasıyla tamamlayıcı olacaktır. Ama eskileri de oynayın tabii ki.

9.1
Editörün Puanı
9.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...