İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Homefront Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

THQ ve Kaos Studios tarafından çıkarılan 2011 yapımı Homefront’un minimum ve önerilen sistem gereksinimleri ile detaylı incelemesini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Savaş oyunlarından alışık olduğumuz senaryo genel olarak Amerika’nın başka ülkeleri işgali ya da başka ülkelerdeki teröristleri etkisiz hale getirmek için yaptığı operasyonlardan ibaretti. Fakat Kaos Studios aldığı cesurca bir kararla, Amerika’nın işgalini konu alan bir senaryo ile karşımıza çıkıverdi.

Homefront bu senaryosuyla bile ilk planda bir çok oyuncunun dikkatini çekmeyi başarmıştı. Ne yalan söyleyeyim, artık devamlı kendini tekrar eden, Amerika ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki bitmek bilmeyen savaş benim bile canımı sıkmıştı. Hani oyun kaliteli bile olsa, kabak tadı vermiş bir hikaye sizi oyunu oynamadan soğutmaya yetecek bir sebeptir bence.

Ama gelin görün ki, bu zamana kadar hiç bir yapımcı bu tabuyu yıkma gereği görmedi. Belki de Call of Duty’nin Modern Warfare 1 ve 2 ile yakaladığı başarı, diğer yapımcılarında iştahını kabartmıştır. Eee ortada hazır tutmuş bir senaryo varken, kimse yeni bir maceraya gerek duymadı herhalde.

Homefront Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.40 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon 1900XT ya da NVidia GeForce 7900 GS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Homefront Sistem Gereksinimleri

Hikayesi:

Kuzey Kore, işgallere başladıktan bir süre sonra Büyük Kore Cumhuriyeti ismini alır. Kore Ordusu, ilk olarak Hawaii’yi işgal eder. Hawaii’nin ardından San Fransico’yu da tamamen ele geçiren Kuzey Kore, uydu üzerinden yaptığı stratejik bir hamle ile tüm Amerika’nın elektriğini keser. Bundan sonra ise işgal kuvvetleri tüm Amerika’yı ele geçirirler.

Amerika Bugünleri de mi Görecekti?

Kuzey Kore ordusuna fazla bir direnç gösteremeyen Amerikan kuvvetleri, kısa bir süre sonra teslim olmak zorunda kalırlar. Fakat, bazı Amerikan vatandaşları bu işgali kabullenmez ve çeşitli üsler kurarak, Kuzey Kore’ye karşı ilk isyan hareketini başlatırlar. Bundan sonra, canlı olarak buldukları her bir Amerikalı isyan ordusunun yeni bir askeri olacaktır.

Oynanış:

Homefront’ta Jacob isimli bir pilotu kontrol ediyoruz. Jacob, bir çok Amerikan vatandaşından farkı olmayan sıradan bir karakter. Oyunda kontrolü elimize aldığımız ilk saniyelerde, evimiz Kore Ordusu tarafından basılıyor ve bizi esir kampına götürmek üzere bir otobüse bindiriyorlar.

Oyundaki bu kısım size atmosferi çok iyi bir biçimde aktarıyor. Özellikle otobüsün içindeyken solunuzda bulunan camdan dışarı baktığınızda, gerçek bir işgal atmosferiyle iç içe olduğunuzu hissediyorsunuz. Camınıza sıçrayan Amerikalı sivillerin kanları, çocuklarının önünde kurşuna dizilen aileler sizi gerçekten iyice gaza getiriyor.

Hani Amerikalı olmasanız bile, kendinizi otobüsün dışına atıp, elinize silahı geçirip, Koreli askerleri haklamak istiyorsunuz. Neyse ki bu hevesiniz kırılmadan isyancılar otobüse düzenledikleri tesadüfi bir saldırıyla sizi oradan kurtarıyorlar. Böylece Homefront’taki isyankar maceranız da başlamış oluyor.

Homefront’a ilk girdiğimizde bizleri gerçek görüntüler ile hazırlanmış bir film karşılıyor. Bu filmde Kuzey Kore’nin 2011’den 2027’ye kadar nasıl güçlendiğini, nereleri işgal ettiğini falan görüyoruz. Bu kısa film, oyun için fevkalade bir giriş olmuş.

Homefront’un hemen başında karşılaştığınız bu etkileyici giriş jeneriği ve işgal atmosferi, sizi oyunun devamı içinde yüksek beklentiler içerisine sokuyor. Fakat oyunda biraz ilerledikten sonra, yapımın tek düze bir fps havasına büründüğünü görüyorsunuz.

Bir müddet sonra tek yaptığınız şey önünüze çıkan Kore askerlerini öldürmekten ibaret oluyor. Kaos Studios, Homefront’taki bu tek düzeliği giderebilmek adına, oyunda helikopter vb. araçları bazı görevlerde kontrolümüz altına vermiş. Eee ne de olsa ana karakterimiz Jacob bir pilot.

Homefront’ta oyun boyunca Koreli askerlerle savaşıyoruz. Genelde girdiğimiz çatışmalarda yanımızda bir kaç isyancı arkadaşımız da oluyor. Oyun 2027 yılında geçmesine rağmen öyle geleceğe dair bir hava sezinlemiyorsunuz.

Geleceğe ait diyebileceğimiz, sizi gördü mü otomatik olarak ateş etmeye başlayan, mavi ışıklı taramalı tüfek tarzındaki cihazlardan başka bir şey yok. Bu da oyun için geçerli bir eksi sayılır. Kuzey Kore’nin Amerika’yı işgalini düşünen yaratıcı yapımcılar, nasıl olmuşta 2027 yılındaki dünyayı bu kadar baştan savma tasarlamışlar, anlam veremedim doğrusu.

Yapay Zeka:

Sözü geçmişken, şu grup halinde girdiğimiz çatışmalardan ve yapay zeka olayından da biraz bahsedelim. Homefront’ta az önce de bahsettiğim gibi çatışmaların büyük bir kısmında arkadaşlarımızdan destek alıyoruz. Fakat bu destek, pekte kişi sayısıyla orantılı olamıyor. Çünkü kaç kişi olursanız olun, karşınıza çıkan Kore askerlerinin gözü sizden başkasını görmüyor.

Sanki bu isyanın başı bizmişiz, bizi öldürünce her şey sona erecekmiş gibi üzerimize saldırıyorlar. Onlar üzerimize saldırırken elbette ki yanımızdaki arkadaşlarımız da boş durmuyor. Ama 2 şarjör mermi harcayıp, bir ya da iki adam öldürebildiklerini göz önüne aldığımızda bize pek bir fayda sağlamadıkları gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

Karşımızdaki düşmanlarımız ise biraz önce de bahsettiğim gibi sadece bize ateş ediyorlar. Bu da oyundaki yapay zekanın pek iyi olmadığı kanısına varmamıza neden oluyor. Çünkü, ortada bir savaş varsa, bizim kadar arkadaşlarımızın da hedef olması lazım.

Öyle olmalı ki, biz de çeşitli stratejiler geliştirip, en basitinden düşmanlar arkadaşlarımızı taramayla uğraşırken, biz de arkalarından dolaşıp onları gafil avlayabilelim. Ama ne yazık ki oyundaki yapay zeka bu gibi aksiyon dozajını arttırabilecek hareketler yapmamıza imkan vermiyor.

Silahlar:

Yapay zeka olayını bir kenara bırakıp, biraz da Homefront oyunundaki silahlardan bahsedelim. Homefront silah çeşitliliği bakımından geniş bir yelpazeye sahip. Yanımızda en fazla iki silah taşıyabiliyor olmamıza rağmen mermi veya cephane sıkıntısı çekmiyoruz.

Silah yelpazesinin geniş olmasına rağmen tasarlanan silahların gelecekten pek izler taşımıyor olması ve daha ziyade günümüz silahlarına fazlasıyla benziyor olması biraz hayal kırıklığına yol açabilir. Şu anda bile bazı ülkelerin robot şeklinde silahlar tasarladığını düşündüğümüzde 2020’li yıllarda geçen bir oyunda bu kadar basit yapıya sahip silahların olması biraz saçma olmuş.

Homefront’taki oynanış ise son derece rahat. Yani klasik fps oyunlarından alıştığımız klasik kontrol sistemi Homefront’ta da karşımıza çıkıyor. Bu da oyuna kısa sürede alışmamızı kolaylaştıran bir etken olmuş. Eğer auto aim yani otomatik nişan seçeneği açık olarak oynarsanız, Homefront’ta girdiğiniz çatışmalar sizin için çok daha kolay bir hal alacaktır.

Multiplayer:

Homefront’u içerik bakımından Medal of Honor’a benzettim. Nedeni ise, vasat bir singleplayer modunun, iyi bir multiplayer moduyla gölgelenmiş olması. Oyunun multiplayer bölümünde alışılagelmiş modlarla karşılaşsak bile, oyunun bize iyi bir deneyim yaşattığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Homefront’un multiplayer modunda, Amerikan isyancılarından veya Kore Ordusu askerlerinden biri olabiliyoruz. Oyunu oynadıkça BP (Battle Points) olarak kazandığımız puanlarla yeni silahlar satın alabiliyor ve karakterimizi çeşitli yönlerden upgrade edebiliyoruz.

Oyunun multiplayer modunu oynadığım süre içerisinde herhangi bir donma, bug veya bir sunucu hatasıyla karşılaşmadım. Bu da oyunun multiplayer modu için büyük bir artı olmuş.

Homefront Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Vista Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9550 Quad-Core 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce GTX 260 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9

Grafik ve Sesler:

Homefront grafik olarak idare edebilir denecek bir yapıya sahip. Ama THQ’nun oyun çıkmadan önce ortaya attığı iddialı söylemleri şöyle bir hatırlarsak, Homefront’un grafiklerinin çıtanın biraz altında kaldığını söyleyebiliriz. Oyunun atmosferi her ne kadar iyi denebilecek düzeyde olsa da yer yer gölge hatalarıyla karşılaşmıyor da değiliz.

Mesela oyunun bir kısmında, merdivenin altına üst kattaki bir eşyanın gölgesinin yansımasına şahit oldum. Elbette ki, her oyunda bu tarz grafiksel hatalar vardır, ama yine de bu kadar iddialı söylemlerin arkasından, ben Homefront’un daha iyi bir düzeyde olmasını beklerdim.

Grafik konusunda rakiplerinin gerisinde kalan Homefront, ses yönünden ise başarılı denebilecek bir performans sergiliyor. Çatışma anlarında arka fondan yükselen müzik ya da oyunun hemen başında etrafınızdaki drama şahit olduğunuzda duyduğunuz acıklı melodi içinizi titretebiliyor. Kısacası oyunun müzikleri başarılı olmuş.

Son Sözler:

Genel anlamda Homefront’u ele aldığımızda ise, hikaye modunu “yetersiz”, multiplayer modunu ise “oynanabilir” olarak nitelendirebiliriz. Eğer bu aralar canınız değişik bir savaş deneyimi çekiyorsa, Homefront’u mutlaka denemenizi öneririm. İyi oyunlar…

Künyesi
Yayımcı

THQ

Yapımcı

Kaos Studios, Digital Extremes

Çıkış Tarihi

14 Nart 2011

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.4
Aldığı Puanlar

THQ ve Kaos Studios biraz cesaret, biraz da reklam desteğiyle Kuzey Kore'nin Amerika'yı işgalini konu alan Homefront'u başarılı bir çalışmayla oyuncularla buluşturdular.

8.5
Editörün Puanı
8.4
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...