Hoşgeldiniz...
Horizon Zero Dawn Oyun İncelemesi
Horizon Zero Dawn Oyun İncelemesi
İnceleme

Horizon Zero Dawn Oyun İncelemesi

Yazar: 26 Eylül 2019

Horizon Zero Dawn oyun incelemesi ile karşınızdayız. Horizon Zero Dawn biraz farklı bir oyun ve çağımızda çıkmış en iyi oyunlardan biri! Oyunun yapımcısı Guerrilla Games’i bir çok kişi yayınladıkları en ünlü oyun serisi olan Killzone’dan hatırlayacaktır.

İnanılmaz görsellikler sunmayı alışkanlık haline getirmiş olan bu firma, daha önce sadece fps oyunları yayınlamıştı. Şimdi ise kendileri, yine inanılmaz güzellikle bir açık dünya oyunu ile karşımıza çıktılar.

Horizon Zero Dawn’a başlamadan önce oyunun Tomb Raider, Assassin’s Creed, Monster Hunter ve Far Cry benzeri özellikler taşıyacağını düşünmüştüm. Fakat bu oyunlardan hiçbirini oynarken, Horizon Zero Dawn’dan aldığım keyfi alamadım.

Guerrilla’nın ana karakterimiz Aloy için yarattığı devasa dünya muhteşem. Oyunu 2-3 saat oynadıktan sonra incelemeyi planlıyordum fakat artık şu incelemeyi yazayım dediğim de tam 27 saat oynamıştım. Yine de, bu benim için yeterli olmadı.

Neden bilmiyorum ama uzun zaman sonra ilk kez bir oyunu son damlasına kadar oynamak istiyorum. Bütün hikaye, yan görevler, iddialar, aklınıza ne gelirse… Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi günümüzde açık dünya oyunları tamamlamak nadir rastlanan bir durum.

Hikayesi:

Yılı artık yaşayanların bile bilmediği bir dönemde, günümüzden çok çok uzun yıllar sonra kutsal olarak adlandırılmaya başlamış topraklarda korkunç olmasaydı güzel sayılabilecek bir gece. Tek başımızayız, Aloy ve ben.

Rost, dışlanmışlığı bırakıp bir kabile üyesi olmamızı sağlayacak Proving’e katılmadan önce bizlere son bir sınav yapıyor. Sınavı yaparken de belirtmeden edemiyor: “Ne olursa olsun, ben asla müdahale etmeyeceğim.”

Uzun çalıların arasına saklanıyoruz. Aloy, etrafta darmadağın olmuş, alevler içindeki barakalara bakarak bir şeyler mırıldanıyor. Çok geçmeden burada yaşananların sebebini anlıyoruz. Uzaklardaki bir barakanın arkasından bir gök gürültüsünü andıran sesler ile dev gibi bir yaratık beliriyor: Sawtooth.

Biraz heyecanlanıyoruz çünkü daha önce hiç bu kadar büyük bir makine ile karşılaşmadık. Henüz küçük bir kızken eski uygarlıktan kalma bir mağarada bulduğumuz focusumuzu çalıştırıyoruz. Sawtooth’u analiz ettikten sonra zayıf noktasının tam karnının alt kısmı olduğunu görüyoruz. Fakat bu büyüklükte bir yaratığın karnının alt kısmına nasıl saldıracağız?

Aynı günün erken saatlerinde, bir kabile üyesi olan fakat gizlice dışlanmış insanlarla da görüşüp alışveriş yapan Karst ile görüşüp aldığım Tripcaster’ı hatırlıyoruz. Onu almak için güzel bir merceği Karst’a vermek zorunda kaldık. Tripcaster ile yerde iki noktaya ateş edebiliyoruz ve bu da iki nokta arasında bir elektrik alanı oluşmasına sebep oluyor. Bu alanın içerisinden geçen makineler ise sersemliyorlar.

Sawtooth:

Hızlıca Tripcaster tuzağımızı kuruyoruz ve Sawtooth’u kendimize doğru çekiyoruz. Elektrik alanından geçen Sawtooth, bir anda sersemliyor ve olduğu yerde bozuk bir makine gibi sesler çıkartıyor. Beklediğimiz an bu! Alevli oklarımızdan birini çekip, Sawtooth’ın tam karnına bir vole gönderiyoruz.

Büyük bir patlama ile birlikte makine yanmaya başlıyor. Buradan sonra Aloy’a sadece bir kaç ok atışıyla makinenin işini bitirmek kalıyor. Artık bir kabile üyesi olmak, dışlanmışlığı bırakmak için Proving’e katılmaya hazırız.

Horizon Zero Dawn Sawtooth

Aloy:

Aloy, neredeyse hayatının tamamını kendisini yeniden Nora kabilesine katacak olan The Proving’e hazırlanarak geçiriyor. Horizon Zero Dawn oyununun başlarında kendisi daha henüz bebekken kabileden sürgün edilişine şahit oluyoruz. Aloy, deyim yerindeyse Rost’un elinde büyüyor.

Rost, oldukça iyi bir savaşçı ve Aloy’a da bildiklerinin hepsini öğretiyor. Böylece büyüdüğünde Aloy, şuanda dünya üzerinde hakimiyet sağlamış olan makineler ile baş etmeyi gayet iyi bir şekilde öğreniyor.

Dışlanmış karakterimiz Aloy…

Biraz önceki hikayede focus isimli bir cihazdan bahsetmiştik. Bu cihazı Aloy henüz küçük bir kız çocuğuyken düştüğü bir mağarada buluyor. İçeride eski insan uygarlığından kalma kalıntılar var.

Bulduğu focus kulağının üzerine takılıyor ve kendisine bazı dijital görüler sağlıyor. Aloy, yaratıkları analiz ederek onların zayıf noktalarını görürken, devriye yaptıkları yol şemasını bile çıkartabiliyor.

Ayrıca Aloy, ileri de bu makineleri hackleyerek onların kendisi için savaşmasını veya üzerlerine binerek kendisine bir binek hizmeti vermelerini sağlayabiliyor. Bu dev ve büyüleyici dünyada bu özellik olduğu için çok şanslıyız.

Horizon Zero Dawn Aloy

Dövüş Mekanikleri:

Horizon Zero Dawn’da giriştiğiniz bütün savaşlar benzer özellikler taşıyor; fakat aynı zamanda her biri oyuncuya eşsiz hissettiriyor. Stormbird makinesine karşı yaptığınız taktik, Thunderjaw’ın üzerinde işe yaramayabiliyor ve insanlar makinelere göre çok daha kolay düşüyorlar. Çalılıklarda saklanıp onları kendinize çekerek görünmez saldırılar yapabilir veya okunuzu çekerek çok uzaklardan hasar vermeye başlayabilirsiniz.

Oyunda bulunan silah tipleri de size büyük fark yaratan bir alan sağlıyor. Uzaktan saldırmak için ok ve yaylar, alan hasarları için bomba atarlar, mızrak gibi yakın dövüş silahları ve bol bol tuzak. Önemli olan ise bütün bu silahların aşırı eğlenceli ve hepsinin de yerine göre kullanışlı olması.

Bana bu görselde gördüklerinizin çirkin olduğunu söyleyebilir misiniz? Demek istediğim şey; görsel şölenler Horizon Zero Dawn’da sık sık yaşanıyor. Ayrıca Horizon Zero Dawn oyununun arayüzünü dinamik yaparak, duruma göre manzaraların tadını çıkartmak da mümkün.

Horizon Zero Dawn Strider

Müzikler:

Horizon Zero Dawn’ın sanırım devrim yapmayan tek yeri müzikler. Yanlış anlaşılmasın, onlar da harikalar. Yani burada bir devrimden söz edebilmek için Horizon’un 5 boyutlu ses ile falan çıkış yapması gerekirdi ki bu da pek mümkün gözükmüyor.

Makine ve hayvanlar kendi kişilik ve hareketleri ile uyumluk oldukça iyi ses efektlerine sahipler. Oyunun ana karakterini seslendiren Ashly Burch ise gerçekten mükemmel bir iş çıkartmış.

Son Sözler:

Horizon: Zero Dawn, PS4 Pro ve 4K TV’yi neden aldığımızı bana yeniden hatırlattı. Özellikle çıktığı günden bu yana yeni jenerasyon oyunların bu isimle adlandırılmalarını bir türlü anlamlandıramayan ben, Horizon’dan sonra yeni jenerasyonun evlerimizde olduğunu kabul ediyorum.

Künyesi
Yayımcı

Sony Interactive Entertainment

Yapımcı

Guerrilla Games

Çıkış Tarihi

28 Şubat 2017

Platformlar

PlayStation 4

Oyun Türü

Aksiyon, Rol Yapma Oyunu (RPG)

Oyun Motoru

Decima Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

Horizon Zero Dawn oyununun PC için çıkması halinde sistem gereksinim bilgilerini buradan duyuracağız.

Artı Yönleri

İnanılmaz grafikler,

Harika hikaye,

Mükemmel hissettiren oynanış motoru.

Eksi Yönleri

Bazı NPC karakterlerin aşırı flat olması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
10
9.5
Senaryo
10
10
Grafikler
10
9.8
Ses ve Müzikler
8.0
6.1
Aldığı Puanlar

Horizon Zero Dawn incelemesi sırasında çok eğlendiğim için Guerrilla Games’i herkesin huzurunda tebrik etmek istiyorum: Bu, harika bir macera!

9.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments