İncelemeler
Hoşgeldiniz...
In Verbis Virtus İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Sistem gereksinimleri bilgilerini de devamında bulabileceğiniz inceleme yazımızda In Verbis Virtus oyununa ait detayları vermeye çalışacağım arkadaşlar. Oyun dünyasının çok çok fazla gereksinim duyduğu sanal gerçeklik ortamı; bağımsız yapımcıların hazırladığı, Steam Greenlight’dan fırlayan bu devasa karmaşık fantastik/puzzle oyunu ”In Verbis Virtus” ile hayat buluyor.

In Verbis Virtus’u oynayabilmek için ek olarak Oculus Rift’e veya ek ürünlerine sahip olmanız gerekmiyor. Gereken sadece sadece sesinizin duyulabileceği bir mikrofon…

Latince açıklamasından belli olacağı gibi ”Kelimelerdeki Sihir” In Verbis Virtus, aksiyon ve bulmaca temalı FPS oyunudur. Fakat öyle silahlı falan değil, tam tersi sihirli formüllere uyarak kendinizi bir Wizard olarak geliştiriyorsunuz.

In Verbis Virtus’da ıssız ve kurak bir çölde kendinizi yapayalnız buluyorsunuz ve taşların arasındaki bir zindana gücünüzü toplamak için giriyorsunuz. O andan itibaren zindan sizi pençelerinin arasına alıyor ve kendinizi bitmek bilmeyen bir bulmacanın içinde buluyorsunuz. Hikayenin tanıtımı için bu kadarı yeterli sanırım.

Aslında söylemek gerekirse oyun bir üniversite projesi için hayat bulmuştu. Gruplarının ismi Indomitus Games olan ve birkaç kişi ile tasarlanan bu oyun zamanla büyüdü ve kendilerine ses/müzik ve geliştirme konusunda destekçi buldular. Emin olun ki bu ve bunun gibi bir çok grup, diğer yapımcılara örnek olmalılar.

İşin dedikodu kısmını geçtikten sonra az kişiye sahip bu oyunun içeriğine bir göz atalım.

In Verbis Virtus Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.00 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ 2.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2400 Pro ya da NVidia GeForce 8400 GS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

İşin içerik kısmına gelince oldukça fazla zorlanıyorum diyebilirim. Başlarda ilgi çekici ve akla dahi gelmeyecek bilmecelere ortak olurken, ek olarak sizi (olmazsa olmaz tabii ki) öldürmeye çalışacak bir sürü yaratık peşinizi bırakmıyor ve olaylar birbirine karışıyor. Şahsen oyunu kısa süre içerisinde bitireceğim fakat, artık beynimin biraz dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar etrafta simgeler ve büyüler arasanız da, bu şekilde devam ederseniz asla bulamayacağınızı garanti etmekteyim (örneğin: Tial Udah/Follow My Will büyüsünü bulmaya çalışırken). Sahip olduğunuz notlara ve yazılara iyice göz atıp okumanızı tavsiye ederim. Sorun şu ki oyunda sürekli bilgi edinebileceğiniz bir harita yok ama etrafa serpilmiş tablolardan yararlanabilirsiniz.

Oturup saatlerce mouse ve klavye ile karakterinizi kontrol etmekten sıkıldığınızı hissedebiliyorum ve buraya doğru yaklaşmanızı emrediyorum. Evet, emrediyorum! Bu yazımızda sizi, alışık olduğunuz kontrol sistemlerinden uzaklaştırıp ‘mikrofon ile komut sistemi’ ile tanıştıracağız.

Kontrol Sistemi:

In Verbis Virtus kontrol sistemi oldukça basit. Karakterimizi ok tuşları veya W-A-S-D ile yönlendirirken büyülerimizi fare ile etkinleştiriyoruz. In Verbis Virtus komutlarımız ise oyunun olmazsa olmazı mikrofonla veriliyor. İki farklı dil seçeneği sunan oyun İngilizce ve oyunun fantastik Maha’ki diline sahip (Basit olarak etrafı aydınlatmamızı sağlayan ”Let There Be Light büyüsü” Maha’ki dilinde ”Lumeh Tial” olarak geçiyor).

Notebook veya laptop kullanıcısı iseniz ses kalitesi hakkında bir garanti veremediklerini de belirtmişler. Şahsen ben masaüstü kullandığımdan pek bir sıkıntı yaşamadım. Kısık sesle bile büyüleri doğrudan etkinleştirebiliyor. Komutlarda buglarda olmazsa olmazımız.

Bazen bir büyüyü söylediğiniz zaman başka bir büyüyü de tanımlayabiliyor, çok şükür ki sık rastladığımız olaylardan biri değil. Maha’ki dili her ne kadar ortama uyum sağlasa da telaffuzu ve ezberlemesi biraz zor gelebilir. Bazı büyüler birbirleriyle ve etraftaki nesnelerle etkinleştirilebildiğinden gözünüzün açık olmasında fayda var.

Yerde bulunan mor temalı şekillerin üzerinden bir kayıt dosyası açabilmeniz mümkün. Eğer uzun bir mesafeye eriştiyseniz, kayıt dosyası aramak için çok da erken değil, ragequit atarken sizi tekrar sinire sokacak hatalardan biri de bu.

In Verbis Virtus Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6600 2.40 GHz. ya da AMD APU A6-3600 Quad-Core 2.1 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6550D ya da NVidia GeForce GT 430 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 10

Atmosfer:

Atmosferi benim genelde oynadığım oyunlara benzese de, ben etrafı gerçekten iç açıcı buldum. Diğerlerine oranla düşük bütçeye sahip olduklarından kapı aralarından veya taşların arasından diğer haritadaki ışıklandırmalar görülebiliyor.

Karakter çeşitliliği ve ortam zenginliği fazla olsa da bazı eşyalar kopyala-yapıştır tarzı olduğundan puan kırabilmek mümkün. Etraf cehennemi ve uzayı temsil edecek şekilde tasarlanmış. Kendinizi manzaranın ve ışıkların büyüsüne kaptırmayın, emin olun ki -sizi tek vuruşta öldürecek- çok sayıda yaratık var.

Son Sözler:

Tekrar belirtmekte fayda var; teması bulmaca olan ve fantastik dünyalara kapı açan In Verbis Virtus oyunu için tek gereken tek şey bir mikrofon. Eğer beyninizi zorlayan ve değişik oyunlar arayan biriyseniz göz atmanızı önerebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Indomitus Games

Yapımcı

Indomitus Games

Çıkış Tarihi

03 Nisan 2015

Platformlar

PC

Oyun Türü

FPS, Macera, Bulmaca Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

TEEN 13+

Artı Yönleri

Alışık olmadığımız oyun tarzı,

Zengin dil ve mekan içeriği,

Fazlasıyla dikkat ve zeka gerektiren bir oyun.

Eksi Yönleri

Bulmacaları çözümünü izlerken (evet zorlandığınız zaman mecbur izleyeceksiniz) hayrete düşürüyor,

Ortamı bozan ışık hataları,

Hikayeye pek fazla önem vermemeleri.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Bana tekrar ve tekrar her ne kadar artık oynamaktan sıkılsamda Puzzle oyunu oynattığı için, bu tür oyunları seven herkese kesinlikle öneriyorum. In Verbis Virtus, büyüler ve iç açıcı havası ile sizi hayallere dalarken öldürebilecek sayılı oyunlardan.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...