İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Injustice: Gods Among Us XBox 360 İnceleme

Injustice: Gods Among Us hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığım, daha önce görmeme rağmen araştırma hissine bile kapılmadığım bir oyundu benim için. E3 2012 fuarında adından söz ettirmiş olsa da belki de dövüş oyunlarını pek sevmememden kaynaklı olarak ilgimi çekmemişti.

Geçtiğimiz hafta piyasaya çıktığında da XBox Live menüsü Injustice: Gods Among Us ile süslenmiş ve Joker’in pis sırıtışını sürekli görür olmuştum. Tabii bu yine de ilgimi çekmeye yetmedi, her ne kadar DC Comics’in özellikle de Batman ve karakterlerinin duygusal anlamda da hayranı olmama rağmen.

“Ummadık taş baş yararmış” atasözüyle yazıya başlamak istiyorum. Çünkü Injustice: God Among Us’ı oynadıktan sonra bana hissettirdiği duyguyu ancak bu atasözü çok net bir şekilde belirtiyor.

İlk sürprizi Tiglon tarafından Injustice: Gods Among Us oyununun gönderildiğini gördüğümde yaşadım. XBox Live menüsündeki reklamı o kadar gözüme çarptığı zamanda oyun elime kadar gelince bir şans vermeliyim diye düşündüm. Aslında ilk başta pek düşünmediğimi yine itiraf edebilirim. Bir süre masamda jelatiniyle duran oyuna, Joker’in pis sırıtışına ve Wonder Woman’ın yan bakışına dayanamadığım için bir şans vermeye karar verdim.

Kutuyu incelediğimde Mortal Kombat’ın yapımcısı olan Netherrealm firmasının oyunu geliştirdiğini gördüm. Zaten arkada “Mortal Kombat’ın yapımcılarından” ibaresi de bulunuyor. Düşünün artık ne kadar ilgisiz olduğumu, yapımcı firmayı bile daha yeni kutusundan öğrendim.

Mortal Kombat’ı da yine inceleme için geldiğinde bir süre oynamış, daha sonra sırf Achievement kazanmak için kule görevlerini tamamlamıştım. Daha doğrusu arkadaşa tamamlatmıştım. Mortal Kombat evreni ve karakterlerinin hayranıyımdır ama hazımsızlığım ve dövüş oyunlarından çabuk sıkılmamdan dolayı Mortal Kombat oyunundan da çabuk sıkılmıştım (tabii sıkılmam oyunun kötü olduğu ya da öyle düşündüğüm anlamına gelmesin, gerçekten son dönemdeki en iyi oyunlardan biriydi).

Saatler 23:00’ü gösterdiğinde Inustice: Gods Among Us DVD’si, XBox 360’ın kızağından içeriye doğru süzüldü. Kafamda 1 saat oynar, bakar sonra da yatarım diye düşünüyordum. Dolandırmadan sonuca geleyim; oyunu kapattığımda saat sabah 10:30’u gösteriyordu ve sadece başka bir iş ile sabah kahvaltısı için toplam 2 saat ara verdim.

Hani dedim ya ummadık taş baş yarar diye, Injustice: Gods Among Us beni daha en başından esir altına aldı, benim gibi dövüş oyunlarını sevmeyen ve çabuk sıkılan birini saatlerce başında tutmayı başardı. Bu süre içerisinde senaryo modunu bitirdim, S.T.A.R. Labs’da birkaç yıldız kazandım, birkaç karakter ile Battle mode’u bitirdim, toplamda 100’ün üzerinde karşılaşmaya çıktım ve 37 level’a geldim. Her mekanda maksimum gücü sergileme achievement’ını da açarak toplamda 320 Achievement kazandım.

Injustice: Gods Among Us İnceleme

İşin sonunu söyledikten sonra oyunu anlatmaya kısaca baştan başlayayım. Injustice: Gods Among Us, DC Comics’in karakterlerini barındıran bir dövüş oyunu. İçinde SinglePlayer modlarının yanı sıra doyurucu bir Multiplayer modu da bulunuyor. SinglePlayer, sadece senaryodan da ibaret değil. Zaten senaryosu ortalama 4-5 saatte bitirilebilecek durumda. İnternette bir kaç yoruma baktığımda hikayesinin sarmadığını söyleyenleri gördüm.

DC Comics hayranlığımdan mı bilmiyorum ama hikayesi beni epey sardı. Hatta oyunda daha ilk günümde senaryoyu bitirmemin sebebi de aslında senaryosu oldu. Biraz zayıf kaldığı ve olay örgüsünün çok güçlü olmadığı kesin. Ancak Arkham City oynamadığımızı, bir dövüş oyunundan bahsettiğimizi unutmamak lazım. Düz turnuva modeli yerine Mortal Kombat tadında hikayeyi oynamak gerçekten mantıklı olmuş.

Injustice: Gods Among Us Karakterler:

DC Comics’in karakterleri var dedim ya, eğer DC Comics hikayelerine pek hakim değilseniz birçok karakteri ilk defa görmeniz olası. Bu kadar fazla iyi karakter bir arada olunca hikayenin çok detaylı olmaması, konularda biraz atlamaların olması epey normal. Bu durum içerisinde olabilecek en güzel senaryolardan biri diyebilirim.

İlk başta kahramanlarımızla dünyayı kurtarmaya çalışırken kendimizi farklı bir boyutta buluyoruz. Zaten oyun, Lex Luthor’un farklı evrenlerden söz eden lafıyla başlıyor, ardından da kendimizi bu farklı boyutlardan birinde buluyoruz. Bu boyutta Metropolis yıkılmış, Louis Lane ölmüş ve Superman artık kötü biri olmuştur.

Joker, Batman ve birkaç karakter daha diğer boyuttan bu boyuta adım attıkları için kendileriyle de yüzleşiyorlar. Yani bazı karakterlerden 2’şer tane var. Ancak kötülerin başında Superman’in olması ve ikinci bir Superman’in olmaması başta işimizi epey zora sokuyor. Dövüş anlamında söylemiyorum, hikayenin gidişatından bahsediyorum. Zaten pek spoiler gibi olmasın sonunda yine bizi kurtaran da Superman oluyor.

Injustice: Gods Among Us oyununda; Batman, Superman, Green Lantern, Flash, Wonder Woman, Lex Luthor, Bane, Joker, Harley Quinn, Catwoman, Nightwing, Cyborg, Aquaman, Deathstroke, Green Arrow, Raven, Sinestro gibi birçok bilindik karakter bulunuyor. İyiler ve kötülerden oluşan toplamda 24 karakter oyunda mevcut. Belki az gelebilir ama oynadıkça aslında pek yeterli olduğunu siz de farkedeceksiniz.

Injustice: Gods Among Us’ın en güzel yanlarından biri, bir süredir etrafta dolanan ve sitemizde de sıkça yer verdiğimiz Justice League filminin zeminini bir anlamda yokluyor olması. Justice Leauge kadrosunun yer aldığı; Batman ile Superman’in birlikte olduğu senaryonun işlenmesi, farklı bir senaryoyla filmi yapıldığında en az The Avengers kadar ilgi göreceğini bizlere gösteriyor diyebilirim. Bu anlamda aslında oyunu ve senaryosunu oynatan da belki de bu düşünce oldu. Sürekli olarak yeni karakterlerin çıkması, karakterlerin uyumu ve çatışmalarını görmek, hayranları epey memnun edecektir.

S.T.A.R. Labs:

Oyunda senaryo dışında S.T.A.R. Labs isminde bir bölüm bulunuyor. Burada amaç belli karakterlerle verilen görevleri yapmak. Bunlar sadece tek rakibi döv ve kazandan ibaret değil. Bazısı iki Superman’in ışın kavgası, bazısı rakibi sadece bir yere fırlatmak gibi değişik görevler içeriyor.

İstenilen tüm durumları gerçekleştirmek 3 yıldız, sadece rakibi yenmek ise tek yıldızdan oluşuyor. Toplanılan yıldızlar ile yeni görevler açılıyor, toplamda 240 bölümü oynayıp hem değişik görevlerle zevk alınıyor hem de yeni achievement’lar kazanabiliyorsunuz. Gerçi bu bölümün Achievement’ını kazanmak epey zor. Özellikle tüm görevleri 3 yıldızla bitirmek çok zor.

Battle Mode:

Injustice: Gods Among Us Battle Mode ise tamamiyle belli sayıda ve belli grup düşmanları arasında tamamını yenmekten ibaret. Classic olan kısım bildiğimiz türde. Kolay gözükse de sonlara doğru zorlamaya başlıyor. Zaten sonda çıkan Superman işi bitiriyor. Ancak dövüşeceğiniz grupları seçmek mümkün.

Survival Mode:

İsterseniz sadece düşmanlarla isterseniz de sadece süperkahramanlarla dövüşebiliyorsunuz. Bir de Injustice: Gods Among Us Survival modu bulunuyor ki evlere şenlik zorlukta. Düşmanların yarısını yendikten sonra sizin sağlık barınız iyice azalırken rakipleriniz karşınıza tam güçle çıkıyor. İşte orada öğrendiğimiz tüm özel hareketleri ve mantıklı saldırıları işlemek gerekiyor.

Injustice: Gods Among Us Multiplayer:

Injustice: Gods Among Us multiplayer modunun üzerinde çok fazla durmayacağım. Henüz çok fazla oynamamış olsam da (iyi oynayanlardan dayak yemeye pek hazır hissetmiyorum) zaten anlatacak pek bir özelliği bulunmuyor. Dövüş oyunlarının olmazsa olmazlarındandır internetten rakiplerle dövüşmek.

Multiplayer modunun ayrıca level atlamak isteyenlere güzel bir kıyağı da bulunuyor. Günlük ya da haftalık değişen challenge’ları tamamlarsanız daha fazla XP kazanabiliyorsunuz. Örneğin Harley Quinn ile toplamda 5 maç kazanırsanız 5000 XP kazanırsınız gibi görevler mevcut.

Injustice: Gods Among Us Dövüş Sistemi:

Injustice: Gods Among Us’ın dövüş sisteminden de pek bahsetmeyi düşünmüyorum. Yine de üzerinden kısaca geçelim. Her dövüş oyununda olduğu gibi burada da özel hareketler mevcut. Her karakterin güç barını doldurduğunda sergilediği bir süper gücü bulunuyor. Hepsi de iyi can götürüyor.

Sağlık barları iki kademeden oluşuyor. Bu yüzden ilk kademenin sonuna geldiğinde özel güç sergilememenizi öneririm, yoksa boşa gitmiş olur. Her ne kadar yumruk + tekme komboları önem teşkil etse de birkaç tuş kombinasyonu ezberlemeden tüm dövüşlerden sağ çıkmanız epey zor.

Ancak korkmayın, Move List bölümünden kombinasyonlara bakabilir, istediklerini iğneleyerek dövüş sırasında ekranda gözükmesini sağlayabilirsiniz. Batman’in batarang’ını, Superman’in ışınını veya nefesini, Green Arrow’un okunu kullanmak gerçekten zevkli.

Injustice: Gods Among Us Ses ve Grafikler:

Injustice: Gods Among Us oyununun ses ve grafikleri muhteşem olmasa da yeterince iyi. Sırıtan bir yapısı yok. Aslında sesleri ayrı bir kenara koyabiliriz. Bence oldukça başarılı seslere sahip. Grafikler ise ara videolar dışında epey iyi. Oyun içi grafiklerinin ara videolardan daha iyi olması sevindirici mi yoksa üzücü mü karar veremedim. Oyun için grafikler muhteşem, ara videolar eh işte dersem belki ortalamış olurum. Karakter modellemeleri de epey başarılı.

Son Sözler:

Injustice: Gods Among Us’ın tavsiye kısmında hedef kitle biraz geniş aslında. Eğer dövüş oyunları seviyorsanız ve şu sıralar yeni bir şeyler arıyorsanız mutlaka almalısınız. Ama benim gibi dövüş oyunlarını pek sevmeseniz de DC Comics karakterlerini seviyorsanız Injustice’e bir şans vermelisiniz.

Ben şans verdim, kazancım büyük oldu. Karakterler zaten sizi oyuna bağlamayı başarıyor. Bir de favori karakterinizle uzmanlaşmaya başladığınızda tadından yenmiyor diyebilirim.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...