İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Iron Man 2 Oyun İncelemesi

Nasıl gireceğimi bulmuş bile değilim Iron Man 2 incelemesine ve zaten bu oyun hakkında söylenecek pek bir şeyde yok keşkelerden başka. Klasik film oyunlarından ve bu da beni hasta etmek üzere, neden bu kadar güzel bir proje harcanır ki? Birileri neden hala inat edip bu tür güzel ve zevkli olabilecek projeleri bozuyor. Neden? Lütfen artık o birileri buna son versinde bizde izlediğimiz filmin arkasından oyununa dalıp içimizdeki Demir Adam’ı dışarıya çıkarabilelim.

Oyunun daha ilk starta basın yazısının olduğu ekranı beni hayal kırıklığına itiyor. Neden bilmiyorum ama içimde Demir Adam’ın oyunundan çok daha fazlasını beklediğim gerçeğinin su yüzüne çıkmasına ve bu yüzden üzülmeme engel olamıyorum. Oysa çok daha güzel bir giriş yapabilirlerdi, oyuncuları daha ilk andan oyuna çekmek için daha güzel şeyler bulunabilirdi. Neyse ki Iron Man 2 menüsü bu durumu biraz olsun kurtarıyor tabi ilk bakış için geçerli bu uzun bir süre –yaklaşık 10 saniye- baktıktan sonra menü o sempatikliğini kaybediyor.

Ayarlarda parlaklık ve tuş kontrolü dışında herhangi ‘olması gereken’ bir ayarlama göremedim ki bu bence bir eksidir. Oyunu ben oynuyorum bırakında nasıl grafiklerde oynayacağıma da ben karar veriyim. Ama bunu uzatmıyorum çünkü fikrimi savunmayanlarda olacaktır. Zaten böyle bir oyunda bir insan neyi ayarlamak ister ki? Buldum! Mesela çevreyle etkileşimi açıp… Her neyse bunu yazımın devamında göreceksiniz zaten. Ne kadar muhteşem bir oyun olduğunu.

Sinematikler:

Iron Man 2‘nin başlangıcı küçük bir sinematik ile oluyor, evet hoş bir sinematik ve oyunun kalanındakilerde aynen bu şekilde hoş sinematikler, tabi sinematiklerinde eksiklikleri var ne yazık ki donuk bakışlar, ağızdan çıkan kelimelerden ayrı oynayan dudaklar. Hiçbirine tam anlamıyla güzel denemez ancak hoş demekte o grafiklere yeterli olur sanırım. Iron Man 2’de garibime giden bir diğer şey ise bu sinematiklerin hiçbirinde –sanki adam sürekli yüz değiştiriyormuş gibi konuştum ama =)- Tony’nin yüzü filmdekine benzememiş. Ya arkadaş hadi grafiklere hoş dedik diye de bu yapılmaz ki. Gidip sen Tony dışındaki herkesin yüzünü neredeyse birebir kopyalarsın da Tony’nin yüzünden ne istersin?

Iron Man 2 Oyun İncelemesi

Diyeceksiniz ki grafikler bu kadar mı kötü? Doğruyu söylemek gerekirse oyunda ki grafikler orta düzeyde yani ne çok iyi-ya da ne iyi- ne de çok kötü. Orta halli bir oyun olmuş en azından grafikler açısından bu durum bu şekilde, üzgünüm ama bu oyun öyle ahım şahım bir oyun değil. Bu da o ilk sinematiği görüp de oyuna girmeden önce ki otuz saniyelik umudumun ölü olarak doğmasına neden oldu.

Iron Man 2 Grafikler:

Arkadaşım hadi tamam grafik orta seviye olur ona lafım yok ki çoğumuzun unutamadığı oyunlar hep eski grafiklerle yapılmış olanlardır. Ama oyunda iyi denebilecek bir şey yok ki, ya da var da benden mi saklıyorlar? Çevreyle etkileşim çok kötü, yani ciddiyim çok kötü. Adamlar çevreyle etkileşim olayının sadece açık renkli kutuları yakıp, kırmızı renkteki içerisinde benzin olduğunu tahmin ettiğim sıvı bulunan bidonları patlatmak olduğunu zannetmişler. İyidir, güzeldir, aynen devam edin.

Her şeye tamam desek bir kusur çıkıyor mutlaka ya işte yine o kusurlardan bir tanesi karşımıza çıktı. Demir Adam’ın asıl olayı nedir? Uçması ve ortalığı çok rahat bir şekilde yakıp yıkması değil midir? Aksiyonun tavan yapması gerekmez mi bir oyunda? İşte bunların hepsinin cevabını evet sanıyorsanız yanıldınız çünkü değil. En azından bu oyunda bu şekilde işlemiyor, aksiyon havasını tattıramıyorlar. Demir Adam uçarken hızlandığı zaman ise apayrı bir konu o hoş dediğimiz grafikler o kadar düşüyor ki anlatılamaz. Bu oyunun deneme sürümü olmadığına emin misiniz? Hani yanlışlıkla falan piyasaya sürmüşsünüzdür ve asıl sürüm mükemmeldir?

Kötü oyun diye bir şey yoktur bakımsız oyun vardır.

Yazının başından beri bu oyuna o kadar laf söyledim ki hiç mi iyi yanı yok bu oyunun diye merak ediyorsunuzdur haliyle. Tamam peki ama siz kaşındınız benden söylemesi ve bu başlık altında da beklentilerinizi düşük tutsanız iyi olur. Başlıyorum…

Iron Man 2 Oynanış:

Oyun neredeyse eğlenceli sayılabilir, yani grafikleri ve seslendirmeleri bir kenara bırakacak olursanız. Geliştirme sistemi güzel bir eklenti gibi olmuş, en azından kurguya bağlayabilmişler. Görev bitirdikçe para kazanıyor ve bu sayede de Tony Stark’ın araştırmaları için para kazanıyor ve üzerimizde ki baştan aşağıya neredeyse her şeyi eklentiler yapıp güçlendirebiliyoruz.

Demir Adam iken gücünüzü belli bir yere yoğunlaştırabiliyorsunuz, yani en basit tabirle zırhınızdan, uçuşunuzdan veya silahlarınızdan herhangi birini seçip onu güçlendirebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse mesela uçuyorsunuz ve enerjinizi de uçmaya yoğunlaştırdıysanız çok daha hızlı uçmaya başlıyor (ciddiyim, çok hızlı deneyin ve görün xD) ya da enerjinizi zırhınıza yoğunlaştırarak daha az hasar alıyorsunuz.

Oyunda uçtuğunuzu gerçektende hissedeceksiniz, uçuşun zor olduğundan bahsetmek istesem de bunu sadece bu oyunun gıcıklığına yapardım. Ama uçuş konusunda haklılar o kadar büyük bir hız için kullanış kolay bile denebilir. Iron Man 2 ara sahnelerindeki modellemeler hoşuma gitti. Çoğu kişinin yakındığı o dudakların ağızdan çıkan kelimelerle alakasız hareket etmesi ya da yüzdeki o donuk bakış beni pek etkilemedi. Yani kötü yönden etkilemedi, belki de bunun çok kısa bir süre önce Demir Adam’ın iki filmini de izlemem ve o havaya girmem ya da o anda oyunun üzerime yüklediği şaşkınlıkta olabilir.

Son Sözler:

Her güzel şeyin bir sonu vardır ve bittiğinde de sizde daima bir iz bırakır. Bu şey aşksa kalbinizde, oyunsa zihninizde olur bu iz. Keşke Demir Adam’da o zihnimize kazınan güzel oyunlardan olsaydı. Keşke üzerinde gerçekten çalışıp, sadece para kazanma amaçlı çok güzel bir çizgi karakteri batırmasalardı. Keşke yapay zeka en azından Hard oynarken zekice hareketler yapsaydı.

Bak şimdi aklıma geldi ben oyunun yapay zekasına değinmedim ama neden değinmedim diye bir sorun? Sırf sizi ve oyun yapımcılarını daha fazla üzmemek için. Siz yeter ki üzülmeyin ben bunun için bile yapay zekanın ne derece kötü olduğundan bahsetmem. Tamam, tamam yeter bu kadar eleştiri. Oyunun bir çok eksiğini göz ardı edebilecekseniz (önce bana söyleyin tebrik edeyim) oyunu sevebilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Sega

Yapımcı

Sega, Gameloft

Çıkış Tarihi

29 Nisan 2010

Platformlar

PS3, XBox 360, PSP, Wii, Nintendo DS ve iOS

Oyun Türü

Aksiyon-Macera

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.9
Aldığı Puanlar

Iron Man 2 hayranıysanız ve hala filmin etkisindeyseniz oyunu bir deneyin, belki de onca eksiği görmezden gelip sevebilirsiniz...

8.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments