İncelemeler
Hoşgeldiniz...
İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki Sır İnceleme
İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki Sır
İnceleme

İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki Sır İnceleme

Yazar: 19 Eylül 2016

İşte İstanbul Kıyamet Vakti oyununun yeni versiyonu “Derindeki Sır” aşağıya alıntıladığımız bu sözlerle tanıtılıyor. Aslına bakacak olursak bu iki paragraf bizlere oyunun konusunu da içeriğini de anlatmaya yetiyor.

İstanbul Kıyamet Vakti oyunu ilk olarak 13 Mart 2007 tarihinden ücretsiz dağıtılarak çıkmıştı piyasaya ve o günden bu güne oyunun yapımcısı Sobee Studios oyunu çok geliştirdi ve oyuna son halini vererek oynanmaya hazır hale getirdi.

Demek afeti ve getirdiklerini soruyorsun bana genç kişi. Dinle öyleyse sana en başından anlatayım ortak kaderimizi. 1956 Yılının 25 Aralık’ında dünyanın yörüngesi güneş sistemi dışından gelen bir astreoit kümesiyle kesişti.

Dünyanın her yanın da büyük bir yıkım gerçekleşti. Sadece gökyüzünde asılı kalan toz bulutları bile milyonlarca insanın ölümü için yeterliydi. Fakat meteorların ortaya çıkarttığı tek gerçek yıkım ve ölüm olmamıştı.

Asıl açığa çıkanın yüz binlerce yıldır yer kabuğunu bizlerle paylaşmış, kimilerinin canavar kimilerinin ise saklı türler olarak adlandırdığı arzın bilinmeyen derinliklerindeki komşularımız olduğunu öğrendik. Çok sıra dışı tesadüfler sonucu kimi insanlarla karşılaşmış ve masal diye adlandırdığımız hikayelere konu olmuş varlıklar!

Afetten birkaç yıl sonra, daha insanlık kozmik yıkımın yaralarını yeni sarmaya başlamışken, meteorların açtığı yarıklardan yollarını buldular yeryüzünün yabancı ortamına. İlk kim saldırdı bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki oda hiçbir şeyin bir daha eskisi gibi olamayacağıdır.

İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki Sır İnceleme

Sobee Studyosu yaptığı basın toplantısında İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki Sır oyununu tanıttı ve birçok konuda oyun severleri heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu. İşte o basın toplantısından sizler için not ettiğimiz birkaç başlık;

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki İstanbul Kıyamet Vakti oyunu Türk oyun sektörü açısından mihenk taşlarından birisidir. Çünkü atılmış bu cesur adımlarla birlikte Türkiye’deki oyun sektöründe bir ilk yaşanmış ve ilk Devasa Online Rol Yapma Oyunu olarak İstanbul Kıyamet Vakti oyuncularla buluşmuştur.

Sobee patronu Mevlüt Dinç; “ İstanbul Kıyamet Vakti: Derindeki sır oyunu bizim için bir başlangıçtır. Bu bir sonraki adımlarımız için sadece bir ilk olacaktır ve bunların devamı gelecektir” şeklinde konuştu.

İKV: Derindeki Sır oyununun Türkiye sınırları dısında satılıp satılamayacağına dair bir soruyaysa “Şu an için bu mümkün gözükmüyor. Elimizdeki mevcut kadro ile ancak Türkiye sınırları içerisinde olabiliriz ve bu yüzden oyunun İngilizce seçeneği olmayacak. Ancak şunun sözünü verebilirim ki bir daha ki MMO tarzı oyunumuzda yabancı dil seçeneği de mutlaka olacaktır”.

Türkiyenin İlk Devasa Online Rol Yapma Oyunu: İstanbul Kıyamet Vakti

11 Haziran 2010 çıkş tarihli İKV: Derindeki Sır oyunu yine bir ilke daha imza atarak özel kutusu içinde satılacak. Bu kutuda orijinal oyun dvd’si, oyun rehberi, oyunun bir posteri ve 3 aylık Plus Paketi bulunacak. Türkiye’de yabancı oyunlara ödediğimiz fiyatları göz önünde bulundurduğumuzda ise bu oyuna ödeyeceğimiz fiyatı oldukça makul.

Oyunun İstanbul’da geçiyor olması, oyunun içinde dolaştığımız her mekanın bizim gerçek hayatta bekli de hergün gördüğümüz yerler olması bakımından çok ilginç ve yıllardır hayalini kurduğumuz bir şey. Kimbilir belki de İKV: Derindeki Sırda verilen bir görev gereği kendi mahallemize gitmemiz bile gerekebilir.

Mevlüt Dinç, bu tarz oyunların özellikle gençler ve çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını bildiğini ve bunu minimuma indirmek için çalıştıklarını söyledi. İlk olarak önümüzdeki hafta Türkiye’deki oyun sektöründe profesyonelleşme adına Bilgisayar Oyun Federasyonu çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Dinç, asıl önemli noktayı daha sonra vurguladı.

Dinç oyununun belirli bir saat oynanmasının ardından ekranda bir uyarı yazısı belireceğini ve “…. kadar saattir oynuyorsun” şeklinde oyuncuyu uyaracağını belirtti. Henüz tasarım aşamasında olan bu konunun yakında pratiğe döküleceğini de sözlerine ekledi.

Kabus 22’nin devamının gelip gelmeyeceği de oyun severler arasında çok merak edilen bir soruydu. Basın toplantısında bu soruya da cevap verildi ve net bir dille Kabus 22’nin devamının gelmeyeceği ve oyuna çıkartılan son eklentiyle Kabus 22 oyununa son noktanın konulduğu vurgulandı.

Basın toplantısının sonuna doğru gelen soruda “ Facebook Farmwille tarzı bir şey düşünüyormusunuz” tarzı bir soruyu “Aslında bunu buradan açıklamak istemiyordum bu özel bir bilgiydi ama madem böyle bir soru soruldu cevaplamazsak olmaz, evet Facebook üzerinden oynanacak bir portal üzerinde çalışıyoruz ve bunu kısa süre sonra basına da tanıtacağız” şeklinde yanıtladı.

Künyesi
Yayımcı

Sobee

Yapımcı

Sobee

Çıkış Tarihi

13 Mart 2007

Platformlar

PC

Oyun Türü

MMORPG

Oyun Motoru

Actor

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments