Sistem
Hoşgeldiniz...
James Bond 007: Blood Stone Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum sistem gereksinim bilgilerini de bulabileceğiniz James Bond 007: Blood Stone incelemesine başlayalım arkadaşlar. Kan, savaş, macera, atraksyon, aksiyon, aşk, tutku, cesaret, ihtiras, yarış, James Bond 007. Bu vasıfların hepsini bir arada taşıyan bir kahraman varsa o da hiç kuşkusuz James Bond 007’dir.

Bir çoğumuzun bir kere bile olsa filmini izlemeden adını ezbere bildiğimiz, belki günlük hayatta defalarca ismini kullandığımız, internet sitelerine üye olurken profil ismi olarak seçtiğimiz James Bond 007, yeni oyunu Blood Stone ile hayranlarının karşısına çıktı. Şimdi yeni oyuna hep beraber bir göz atalım.

Hikayesi:

James Bond yine iş başında, iyi ama peki James Bond’un işi ne? Tabi ki suçluları yakalayıp çoğu zaman cezalarını kendi kesmek, nadiren de olsa bazen suçluları adalete teslim etmek. Ancak bizim oynadığımız bir video oyun olduğuna göre, hepsinin cezasını bizzat ellerimizle kesmemiz gerekecek. Oyunun konusu da zaten bunun üzerine kurulu.

Oyunda sıkça karşılaştığımız çatışma ve kovalamaca sahneleri, bize daha oyunun en başından itibaren oyunun nasıl geçeceğini gösteriyor. Oyunda iki tür seçeneğimiz var, istersek saklanarak Sam Fisher gibi nesnelerin arkasına gizlenmek yoluyla ilerlersiniz, isterseniz de Polat Alemdar vari, önünüze gelene sıkarak ilerler ne var ne yok siler süpürürsünüz. Hangisini yapalım diye aklınızda bir soru işareti oluştuysa ben size biraz yardımcı olayım ve ikinci yolu seçmenizi önereyim.

James Bond 007: Blood Stone Oyun İncelemesi

Çünkü ne kadar saklarsanız saklanın, kimse sizi görmese de düşmanlarınız gökten vahiy alarak (çünkü bence başka yolu yok) sizin nerede olduğunuzu anlıyorlar. İnanın bu çok sinir bozucu bir durum. Siz o kadar saklanıyorsunuz, uçan kuştan bile gizliyorsunuz kendinizi ama o da kapalı bir alana girdiğiniz zaman. Nereden haber alıyorlarsa hep nerede saklandığınızı biliyor düşmanlarınız. Bu durumda da saklanmanın pek bir manası kalmıyor açıkçası.

Oynanış:

Bana James Bond 007: Blood Stone’den aklınızda kalan bir şeyi tek kelimeyle anlatın deseniz, kesinlikle hiç düşünmeden bu cevabı veririm: Yarış. Serinin daha önceki oyunlarını oynayan ziyaretçilerimiz hatırlayacaklardır, etrafta bir sürü araba olmasına rağmen uluslararası kahramanımız 007 bir tanesini bile kullanamıyordu ve bu durum onun karizmasını fena halde çiziyordu.

Ama bu sefer, yapımcılar bu durumun acısını fena halde çıkartmışlar. Oyunda motordan tıra, sandaldan buldozere kadar her türlü aracı kullanabiliyoruz. Üstelik kovalamaca sahnelerinde 007 ile bir aracı takip etmek sizlere unutulmayacak anlar yaşatabilir. Gel gelelim her şeyin bir kusuru olduğu gibi, bu kısımların da bazı kusurları bulunuyor.

Son sürat giderken çarptığımız bir TIR’ın metrelerce havaya uçması ya da birden önümüze çıkan bir kamyonun içinden geçmemiz gibi bazı eksileri eğer görmezden gelebilirsek, yani mükemmeliyetçi değilsek, oyunun bu kısımları muhtemelen tüm genelde en çok zevk aldığımız anlar olacaktır.

James Bond 007: Blood Stone ve İstanbul:

İncelememizin başında Bond’un uluslararası bir kahraman olduğunu söylemiştik. İşte bunun sonucunda, bu kahraman bizim şehrimizi de ziyaret ederek hepimizi onurlandırıyor demek isterdim ama maalesef diyemiyorum. Çünkü oyunda İstanbul diye lanse edilen şehrin bizim güzel İstanbul’umuzla uzaktan yakından alakası bile yok.

Burası İstanbul mu?

Eyfel kulesine benzeyen bir Galata Kulesi ve denizin ortasında bir adacık şeklinde olan Kız Kulesini saymazsak, bize İstanbul’u anımsatacak tek bir şey bile yok. Peki ama daha çok Filistin’in yıkı dökük, virane şehirlerinden birisi gibi gösterilen İstanbul’da Bond’un işine.

Marmaray projesini paftalamak isteyen haydutların peşlerinden taa buralara kadar gelmiş Bond. Ama artık nereye geldiyse, projedeki insanlar, çöpçüler hatta çocuklar bile ana dili gibi İngilizce konuşuyorlar. Bu da bizleri hayal kırıklığına uğratan bir unsur doğrusu.

Oyunun Eksi Yönleri:

Oyunda en çok canımı sıkan şey, düşmanlarımızın amiyane tabirle “aptal” olmaları. Öyleki adamlar saklanmak nedir bilmiyorlar. Beyinleri uyuşmuş zombiler gibi hep bir hücum etme, saldırma telaşı içerisindeler. Bir dakka durun, saklanın, siper alın, yook. Bu da oyundaki gerçeklik hissiyatını oldukça köreltmiş.

Bunun yanında tek kurşun etkisi yok denece kadar az. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Hemen cevap vereyim, mesela bir düşmanınızla teke tek kaldınız ve acı çektirerek öldürmek istiyorsunuz. Bunun için önce bir bacağına ateş edip onu devirmek sonrada öldürmek istiyorsunuz. Sınırları zorlama derseniz, önce ateş edin yaralandığını gördükten sonra öldürün sizde o zaman.

Ama bu ikisi de Blood Stone’de mümkün değil. Çünkü bir kurşun yiyen düşman, bir sendeliyor sonra hiçbir şey olmamış gibi üzerinize gelmeye devam ediyor. Eğer kurşunları aralıklı atarsanız bu durum üç dört defa tekrarlanabiliyor. Bu da oyun namına bence büyük bir eksi.

Grafikler:

Oyunun grafikleri üzülerek söylüyorum ki vasatı aşamamış. Çevre ve karakter görüntülerinde ne canlılık ne de gerçeklik hissiyatı hakim. Silah ve savaş sahnelerinde de bu durum devam ediyor. Ancak detaylara gelince konu birazcıkta olsa değişiyor.

Çevre etkileşimi, patlama sahneleri ve patlamaya verilen tepkiler görüntü grafiklerine nazaran başarılı sayılır. Bunun yanında sesler serinin diğer oyunlarında da olduğu gibi Bond’a yakışıyor.

Sözün Bittiği Yer:

James Bond 007: Blood Stone, James Bond’un hatrına alınıp oynanabilecek bir oyun fakat, öyle inanılmaz şeyler beklemek büyük hayalkırıkları yaratır benden söylemesi.

Künyesi
Yayımcı

Activision

Yapımcı

Bizarre Creations

Çıkış Tarihi

05 Kasım 2010

Platformlar

PC, PS3, XBox 360 ve Nintendo DS

Oyun Türü

Third Person Shooter (TPS)

Oyun Motoru

Horizon Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Sistem Gereksinimleri

James Bond 007 Blood Stone Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win Xp 32-Bit veya üzeri,

İşlemci: Intel Core 2 Duo E4300 1.8GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ veya üzeri işlemci,

RAM: 1 Gb. bellek miktarı,

Ekran Kartı: ATI Radeon X1650 SE ya da NVidia GeForce 7600 GT veya üzeri ekran kartı,

DirectX: DX9

Harddisk: 12 Gb.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.5
7.5
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments