İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Just Cause 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Just Cause 3 İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
30
0
İnceleme

Just Cause 3 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 3 Ocak 2019

Kimi oyunlar senaryosu için, kimi oyunlar eğlence için oynanır. Eğlence için oynadığınız oyunları neden oynadığınızı pek kafaya takmazsınız, sadece oynarsınız. Just Cause serisi de eğlenceli oynanışı ile neden oynadığınızı bilmediğiniz oyunların muhteşem bir harmanı diyebiliriz.

2006’da ilk oyun Avalanche Studios tarafından çıkarıldığında oyuncular tarafından büyük bir yankı uyandırmıştı. Çünkü Just Cause, alışık olunmayan saf eğlence konsepti ile karşımıza çıkmıştı. Just Cause, gerek sıradışı oynanışı, gerek mekanikleri, gerekse dönemine göre iyi grafikleri ile oyunculara kendini sevdirmeyi başarmıştı.

Oyunun tek eksik yöne ise maalesef senaryoydu. Evet, oyun bir şeyleri anlatmaya çalışıyordu. Ama sadece çalışıyordu, ne düzgün bir hikaye, ne de düzgün bir anlatım vardı ortada. Oyun her bakımdan iyiyken, senaryo bakımından sınıfta kalıyordu

Aradan 4 yıl geçti ve 2010’da serinin 2. oyunu çıktı. Yapımcı koltuğunda yine Avalanche Studios varken, oyunun dağıtımcılığını Square Enix üstlenmişti. Oyuncular, ikinci oyunun, ilk oyunun üstüne bir şeyler konularak yapıldığına inanmıştı.

Hem mükemmel oynanışın üstüne konulan yenilikler, hem de güzel bir senaryo ile oyun mükemmel olacaktı. Fakat oyun senaryo bakımından bize yeni bir şey katmıyordu. Bir diktatör var ve onu devirmek isteyen ana karakterimiz var.

Hikayeyi böyle özetleyebiliriz sanırım. İkinci oyun birinci oyundan daha güzel bir oynanış mekaniği sunarken, açık dünya öğeleri ile ortalamanın üstüne çıkmayı başarmıştı

Şimdi 2015’e geldik. Aradan geçen 5 yıl, yapımcı koltuğunda yine Avalanche, dağıtımcı koltuğunda ise yine Square Enix. 1 Aralık 2015’te çıkan serinin 3. oyunu Just Cause 3’ü mercek altına alalım.

Just Cause 3 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500K 3.30 GHz. ya da AMD Phenom II X6 1075T 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 670 veya üzeri en az 3-4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 54 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Rico Rodriguez, dünyaca bilinen bir “diktatör silici”dir. Dünyanın bazı yerlerindeki diktatörlerin icabına bakmıştır ve sıra kendi anavatanı olan Medici’nin başındaki diktatöre gelmiştir. Tom Sheldon’ın yardımıyla Medici’ye bir uçak vasıtasıyla gelen Rico, halkın başının belada olduğunu görür ve kendi çapında yardım etmeye başlar.

Arkadaşı Mario Frigo’nun da yardımıyla Medici’deki geçici terörü engelleyen Rico, eski arkadaşı Dimah’a uğrar. Dimah, Medici’nin savunmacılarının beyni olarak görülen kadındır. Rico’dan yardım isteyen Dimah, ona gerekli teçhizatı sağlar. Böylece Rico, Medici’deki diktatör savaşına ortak olur ve oyun başlar.

Tam bu andan sonra Just Cause 3 oynarken hikayenin varlığını unutuyorsunuz zaten. Kendinizi hikayeden kopmuş, bir yerleri patlatıyor biçimde görürseniz şaşırmayın. Önceki oyunlardan da alışık olduğumuz üzere üçüncü oyun da bize hikaye bakımından hiçbir şey vermiyor. O yüzden Just Cause 3’ün muhteşem oynanışına geçelim.

Just Cause 3 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.40 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 290 ya da NVidia GeForce GTX 780 veya üzeri en az 3-4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 54 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Just Cause 3, bir açık dünya aksiyon shooter oyunu. Oyunun shooter özelliklerinden çok, açık dünyası ve yapabileceğiniz şeyler ön planda. Yapay zekanın berbat olmasından dolayı düşmanlar sizi kesinlikle zorlamıyor ve 2-3 mermide ölüyorlar.

Zaten Just Cause 3’ü oynayınca anlayacaksınız ki mermiler yüzünden hiç ölmüyorsunuz. Ölmenizin sebebi genelde sizin hatalarınız oluyor. Çünkü oyunun sizi zorlayan tarafı düşmanlar veya mermiler değil. Oyun tarafından zorlanan refleksleriniz, hangi zamanda ne yapmanız gerektiği ile ilgili düşünceleriniz.

Grappling Hook:

Just Cause serisinin oyun dünyasına getirdiği en büyük yenilik elbette “Grappling Hook” denen kancalı halat. Tek tuşla sizi istediğiniz yere götürmeyi sağlıyor kendisi. Bunun dışında önceki oyunlardan görmeye alışık olduğumuz paraşütümüz de mevcut.

Wingsuit:

Fakat bunların haricinde kullandığımız bir ekipman daha var ki, adı Wingsuit. Just Cause 3 oynanışını çok daha akıcı, hızlı ve eğlenceli yapan o güzelim Wingsuit. Wingsuit uzun bir süre için havada süzülmenizi sağlıyor. Wingsuit kullanırken, Grappling Hook ile kendinizi hızlandırabilir ve dakikalar boyunca ayağınızı yere değmeden uçabilirsiniz.

Dual Tethers:

Just Cause 3’ü oynamaya değer yapan özelliklerin başında da bu üçlü geliyor. Grappling Hook, paraşüt ve Wingsuit sayesinde koca haritayı ayağınız yere değmeden gezebiliyorsunuz. Ayrıca Grappling Hook’un ayrı bir özelliği var ki tadından yenmiyor.

Just Cause 3’teki “Dual Tethers” adı verilen, iki objeyi birbirine bağlayabildiğimiz ve bu objeleri birbirine doğru çekebildiğimiz bu özellik kimi zaman işinize çok yarıyor, kimi zamansa size çok eğlenceli zamanlar geçirtiyor.

Medici:

Hook, paraşüt ve wingsuitten bahsetmişken Just Cause 3 oyununun haritası olan Medici’den bahsetmemek olmaz. Medici, Akdeniz’de yer alan kurmaca bir bölge. Hem de bayağı büyük bir bölge. Şimdiye kadar oyunlarda gördüğümüz en büyük haritalardan biri diyebiliriz (Yürüyerek gezmesi 8 saat sürüyormuş. Toplam büyüklüğü ise 400 milkare).

Harita, büyük olmasına büyük ama içi boş. Haritanın her tarafına dağıtılmış “outpost”lar var. Yani düşman topluluklarının bulunduğu küçük yerler. Bu yerlerdeki objeleri patlattıktan sonra o bölge bizim oluyor.

Ayrıca Just Cause 3 oyununun haritası bölgelere ayrılmış durumda, onlarca ayrı bölge bulunmakta. Bu bölgelerin her birinde birkaç tane outpost bulunmakta. Bir bölgedeki bütün outpostları temizlediğimizle o bölge de bizim oluyor ve rengi kırmızıdan maviye dönüyor.

Outpost:

Peki bu outpostları ve bölgeleri ele geçirmek bize ne sağlıyor? Öncelikle Just Cause 3 oyununu bitirmek için bir adım atmış oluyorsunuz. Onun dışında her outpost ele geçirdiğinizde, yeni yan görevler açılıyor ki bunlar da kendinizi geliştirmeniz için büyük önem taşıyor.

Geliştirmeler:

Geliştirmeler demişken hemen ona da değinelim. Just Cause 3 oyununda kendinizi geliştirebileceğiniz 8 adet farklı alan bulunmakta ve her alanın kendine özel yan görevleri var. Bu yan görevlerdeki başarılarınıza göre 1 ve 5 arasında çark puanları kazanıyorsunuz ve bu puanlar ile yeni geliştirmeler alıyorsunuz.

Söylemem lazım ki bazı özellikler deneyiminizi gerçekten çok etkiliyor. O yüzden yan görevleri yapmanız tavsiye edilir.

Yan Görevler:

Just Cause 3’te başka bir yan görev türü var ki, bunlar da rastgele dolaşırken karşınıza çıkan tiplerden. Bir müddet sonra kendilerini tekrarlıyorlar. Yok arabanın benzini bitti, iki arabayı birbirine bağlayarak benzin istasyonuna götür, yok cinayet işle ama kaza süsü ver gibi, bir müddet sonra sıkıcılaşan görevler var. Size pek bir şey katmadıkları için yapmamaya başlıyorsunuz zaten.

Rebel Drop Sistemi:

Oynanışla ilgili son olarak da kullanabildiğiniz silahlardan, araçlardan ve rebel drop sisteminden bahsetmek istiyorum. Just Cause 3 oyununda 4 farklı silah kullanıyorsunuz. Bunlardan ilki ikili tabanca cinsi silahlarınız, diğeri makineli tüfeğiniz, diğeri roketatar veya sniper tüfeği cinsi şeyler, sonuncusu ise değiştiremediğiniz patlayıcı bombalarınız.

Bazı outpostlarda silahlarınızı değiştirebiliyorsunuz, fakat daha iyi silahlar almanın başka bir yolu daha var. Burada da devreye Rebel Drop sistemi giriyor. Just Cause 3’teki Rebel Drop önceki oyundan alışık olduğumuz bir sistem.

Ayağınıza gelmesini istediğiniz silahlarınızı seçiyorsunuz ve saniyeler içinde istediğiniz şeyler önünüze geliyor. Sadece silahlarınız değil, daha önce edindiğiniz araçları da getirtebiliyorsunuz. Bu araçlar arasında arabalar, motorlar, gemiler, uçaklar ve helikopterler bulunmakta.

Oynanış ile ilgili bahsedeceğim başka bir şey kalmadı. Şimdi ise oyunun hem çok başarılı, hem de çok başarısız olduğu kısma, teknik detaylara gelelim.

Grafikler:

Just Cause 3 oyunu her platformda mükemmel gözüküyor. Grafikler göz alıcı, detaylar ve ışıklandırmalar mükemmel ötesi. Özellikle su mükemmel gözüküyor. Özellikle de içeriden. Fakat oyunun yapamadığı bir şey var. O da optimizasyon. Just Cause 3 Playstation 4 ve Xbox One’da 30 FPS çalışıyor.

Ama bazı yerlerde bu 30 FPS sabit olmuyor ne yazık ki. Just Cause 3 oynarken ekrana bir çok patlama efekti girdiğinde FPS 20-25’lere kadar düşebiliyor. Bu da oyunun akıcılığını ve zevkini biraz da olsa bozuyor. Just Cause 3 PC kullanıcıları ise oyunun uzun yükleme sürelerinden şikayetçi. Kanser eden sürelere ulaşabiliyor bazen.

Ses ve Müzikler:

Biraz da Just Cause 3 oyununun seslendirmelerinden ve müziklerinden bahsedeceğim. Seslendirmeler güzel, özellikle o Meksika aksanı çok güzel yakalanmış. Gerek Rico’nun gerekse diğer karakterlerin seslendirmeleri ve aksanları güzel olmuş.

Oyunlarda müziklere pek değinmek istemem ama Just Cause 3’te değineceğim. Aksiyon anındaki müzikler, boş boş dolanırken ki müzikler hepsi güzel tasarlanmış. Atmosfere gayet uyuyorlar ve oyununuzu daha eğlenceli hale getirmeyi başarıyorlar.

Ve son olarak gelelim Just Cause 3 oyununum çoklu oyuncu moduna. Ne yazık ki oyunda öyle bir mod yok. En azından şimdilik. Çünkü Avalanche’in söylediklerine göre oyuna bir çoklu oyuncu modu getirmeyi planlıyorlar, ama sadece planlıyorlar. Şimdilik bir çalışma yok.

Son Sözler:

Just Cause 3, bana göre kesinlikle 2015 yılının en iyi oyunlarından biri. Bütün hikaye odaklı oyunların yanında çok tuhaf dursa da kesinlikle oyunun başında geçirdiğiniz her dakikaya değiyor. Just Cause’un türünü beğenmiyorsanız bile, bu oyuna bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Avalanche Studios

Çıkış Tarihi

01 Aralık 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Third Person Shooter, Açık Dünya

Oyun Motoru

Havok Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Eğlenceli oynanış,

Büyüleyici grafikler,

Wingsuit, paraşüt ve grappling hook mekanikleri mükemmel,

Büyük ve güzel tasarlanmış harita.

Eksi Yönleri

Berbat işlenen hikaye,

Karakterlerin ruhsuzluğu,

FPS problemleri,

Uzun yükleme süreleri.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Son zamanlarda oyunların gergin havasından sıkıldıysanız Just Cause 3 sizi uzun süre götürecek oyunlardan.

Gerek dibine kadar yaşadığınız aksiyon, gerekse mükemmel oynanış ve grafiklerle Just Cause 3 sizi içine çekmeyi başarıyor. Başarılı bir yapım olmuş, denemeniz tavsiye edilir.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...