İncelemeler
Hoşgeldiniz...
League of Legends İnceleme
İnceleme

League of Legends İnceleme

Yazar: 2 Şubat 2016

Takım ruhunu hissettirebilecek oyunların pek bulunamadığı şu dönemde, oyun mekanikleri ile kendine hayran bırakan ve ayrıca oynaması ücretsiz olan League of Legends, masaya yumruğunu [Bknz : Riot Games’in Sembolü] vurarak bu açığın giderilmesini sağlıyor. League of Legends, taktiğe dayalı bir MMORPG’dir.

Oyunu özetle tanımlamak gerekirse, strateji, yetenek, dikkat, sabır isteyen bir oyun olduğunu ve takım ruhunun gerçekten önemli bir unsur olduğunu belirtebilirim. Aslında bu oyuna MMORPG değil de MOBA demek daha doğru olur. MOBA nedir diyorsanız, MOBA, DOTA tarzı oyunlara verilen genel bir isimdir. Aslında yukarıda yaptığım tanımlamaya uyan oyunlara denir diyebiliriz.

Oyun genellikle böyle görünmekle birlikte, “team battle” denilen beşe beş karşılaşmalarda çok daha farklı görünüşlere sahip olabiliyor. Birçok kişi ilk başta görünümü çocuksu bulsa dahi, biraz oynadıklarında grafikler çok hoşlarına gidebiliyor. Şahsen birçok arkadaşımda bu durumu yaşadım.

O yüzden oyunu düzgün şekilde oynamadan, sadece grafiklere bakarak bir yargıya varmayın zira bu oyun 2009 yılında IGN Strategy Game of the Year ve Gamespy PC Game of the Year ödüllerini elde etti. Ayrıca uzun zaman önce grafiklerin geliştirileceği açıklanmıştı ancak Diablo III meselesi gibi olma ihtimali de var. Gerçi sorumluların bu kadar “sorumsuz” olacağını düşünmüyorum da…

Oynanış:

Geçelim League of Legends oynanış şekline. Dota oynamış olanlar için söyleyeyim neredeyse tamamen aynısı. League of Legends oyunumuzda şu an için yaklaşık 100 tane karakter var ve bu karakterler sürekli dengelenip çoğalıyor. Üye olup oyunumuza ilk girdiğimizde, bizden bir Summoner Name ve avatar seçmemiz isteniliyor.

Ardından Tutorial seçeneği çıktıktan sonra bizi home ekranı karşılıyor. Burada oyun ile ilgili güncel haberler, şampiyon tanıtımları, indirimler ve IP, RP’mizi belirten bir kısım bulunuyor. Ayrıca arkadaşlarımızla iletişim sağlamamız oyun oynayabilmemiz için alt kısımda bir sohbet paneli var, arkadaşlarımı göster seçeneğine tıklayıp daha detaylı hale getirebiliyoruz.

Üst kısımda ise oynayabilmemiz için bir “Play” butonu. Oyunumuzu offline şekilde oynayamasak da yapay zekâya karşı oynayabiliyoruz. Yeni başlayan kişiler için tavsiyem botlara [Bot: Yapay Zeka ile oynayan şampiyon] karşı oynayın zira smurf denilen kişiler karşınıza çıkabilirler ve size sinir krizleri geçirtebilirler, duvarları ısıracak kadar deliren insanları ben bilirim ya, neyse. Play butonuna tıkladığımızda karşımızda 4 tane temel seçenek bulunuyor bunlar;

 • Pvp
 • Co-op vs. AI
 • Custom
 • Tutorials

Bunlardan PvP, klasik Player versus Player olan bizim gibi oyuncularla oynadığımız seçenek. Co-op vs. AI, bizim gibi oyuncuların bulunduğu bir takımla yapay zekâya karşı oynadığımız seçenek. Custom, genellikle oyuncular arası planlı karşılaşmaların yapıldığı yer. Tutorial ise ilk başta oyunu ana hatlarıyla öğreten eğitim kısmı.

Gelelim Home kısmındaki diğer seçeneklere, “Profile” kısmında kazandığımız maçların ve kestiğimiz karakterlerin sayısı gibi istatistikler bulunuyor. Match History kısmında da yaptığımız maçlarımızın durumunu görüyoruz. Champions kısmında şampiyonları, Runes kısmıda runeları (Bu hiç aklınıza gelmemişti değil mi?) falan görebiliyoruz.

Modlar:

Şimdi biraz oyuna girmekten bahsedelim, üstte seçeneklerimizden biraz bahsetmiştim. Şimdi biraz daha detaylandırayım. League of Legends PvP kısmı içerisinde 2 oyun modu var. Bunlardan biri, asıl bahsettiğim Classic, diğeri ise sonradan yapılan Dominion. Classic modu içerisinde 2 ayrı harita var. Summoner’s Rift’te 5v5, Twisted Treeline’da ise 3v3 oyunlar oynayabiliyoruz.

Bir de oyun türleri var. Normal ve Ranked. League of Legends ranked oyunlarda normal oyunlara ek olarak bir de puanlama sistemi var. “Rating” adı verilen puanlarımız yendikçe artıyor ve yenildikçe azalıyor. Biz de kendi puanlarımızdaki oyuncularla oynuyoruz, yendikçe daha güçlü kişilerle oynamaya başlıyoruz ve sıralamaya girip birinci olma ihtimalimiz bile oluyor (Yalan, birinci falan olamazsınız).

Bir de şampiyon seçme seçenekleri var. Bunlar da 2 tane, “Blind Pick” ve “Draft Pick”. Blind Pick’te herkes direkt istediği karakteri seçebiliyor, Draft Pick’te ise ilk başta bazı şampiyonlar kapatılabiliyor ve şampiyon seçimleri sırayla oluyor. Kısacası Draft Pick’te biraz daha taktiksel başlayabiliyoruz. Bir de son adım olarak Solo ve Party seçeneği var. Bu seçenekler de bize tek başımıza yahut bir arkadaşımızla girmemiz için lazım.

League of Legends İnceleme

Oyuna Giriş:

Şampiyon seçme ekranına geldiğimizde bizi şampiyonlar (Şaşırdınız değil mi?), Mastery ve Rune seçenekleri karşılıyor. Masteries, adı üzerinde uzmanlık alanlarımızı seçerek, oyunu istediğimiz şekilde oynamamızı sağlamamız için oluşturulmuş kısım. Ne kadar fazla seçebileceğimiz level’ımızla doğru orantıda yüksek oluyor ve maksimum 30 tane seçebiliyoruz (Hesap level’ı maksimum 30). Rune’lar ise oyunlardan kazandığımız IP’ler ile satın aldığımız taşlar.

Bunlar ile yine oyun içerisinde istediğimiz yönde avantajlar sağlayabiliyorsunuz. Tier 3 açılmadan Rune almanızı önermiyorum. League of Legends spells kısmında ise oyun içerisindeki 4 spell’imiz haricinde 2 tane daha spell seçebilmemizi sağlıyor. Bütün işlemlerimizi tamamladıktan sonra Lock In deyip daha kısa sürede oyuna girmeyi sağlayabiliyoruz.

Here we go!

Oyuna 475 altın ile başlıyoruz. Bu paraya istersek yukarıdaki “Recommended items” kısmındaki eşyayı, yahut bizim seçeceğimiz bir eşyayı alabiliriz. Size tavsiyem İngilizceniz pek iyi değilse rastgele eşya almaktansa yukarıdaki tavsiye edilen eşyalardan alın. Oyunumuzdaki asıl amaç, karşı tarafın ana kalesini yıkmak.

Tabiri caizse bunun için her şeyi yapıyoruz hehehe. Bir de skillpoint’ler var. Bunlar ile yeteneklerimizi geliştiriyoruz, her seviye atladığımızda bir adet skillpoint geliyor. Yetenek dizilimi gerçekden önemli bir şey zira karşıdaki karakterlere göre yapmaz isek büyük hüsranlara uğrayabiliriz. Şu şekilde bir haritamız var;

Alt, üst ve orta yoldan sürekli minion denilen asker dalgaları geliyor. Biz de bunları keserek seviye atlıyor ve para kazanıyoruz. Bir de orman (Jungle olarak geçer) içerisinde kesilebilen yaratıklar var. Bunların iki tanesi kesildiğinde size belirli bir süreliğine buff sağlayabiliyor ki bu buffların oyundaki etkisi yadsınamaz.

Normal şekilde lane (yol)’lerden gittiğinizde düşman şampiyonları kesmek de bize büyük avantaj kazandıracaktır. Gerek bizim kazandığımız exp ve para, gerek düşmanın kaybettiği zaman oyunun gidişatını büyük derecede değiştirebilir. Ancak adamı öldüreceğim diye Tatar Ramazanmış gibi oynamamak lazım. Evet, League of Legends incelememizin sonuna geldik, herkese iyi oyunlar.

Terimler Sözlüğü:

 • Smurf: 30 levele gelmiş, yeni hesap açıp düşük level kişilerle oynayan kişiler.
 • Experience: Tecrübe, genellikle kısaltılmış hali olan “exp” diye geçer.
 • Jungle: Orman içindeki yaratıklar için kullanılır
 • Nerf: Yeni bir patch ile şampiyonun zayıflatılması
 • Patch: Yama, eklenti
 • Buff: 1. Şampiyonu güçlendiren büyüler 2. Şampiyonun yeni bir patch ile güçlendirilmesi
 • Lane: Yol
 • Creep, Minion: Oyun içindeki yaratıklar, yollardan dalga şeklinde gelen askerler vb.
 • Skillpoint: Yetenek puanı
 • Item: Eşya
 • AI: Yapay Zekâ

League of Legends’da kullanılan terimler için daha detaylı bilgilere bağlantıdan erişebilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

Riot Games

Yapımcı

Riot Games

Çıkış Tarihi

27 Ekim 2009

Platformlar

PC, Mac

Oyun Türü

MOBA (Multiplayer online battle arena: Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası), MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Games: Devasa Çok Oyunculu Çevrim İçi Rol Yapma Oyunu)

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.5
10
Senaryo
9.0
9.2
Grafikler
9.5
9.3
Ses ve Müzikler
9.0
8.9
9.3
Editörün Puanı
9.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...