Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
League of Legends Oyun Rehberi
0

Merhabalar. League of Legends oynarken hangi championu almalıyım, yeniyim nerde oynamalıyım gibi sorulara cevap olması maksadıyla oyuna yeni başlayanlar için bir rehber hazırlamanın faydalı olacağını düşündüm. Öncelikle bazı soruların cevabını verelim. Terimler İngilizce olacak kusura bakmayın. Fakat ben EU Nordicte oynadığım için Türkçe terimler bana biraz saçma geldiği için İngilizce terimleri kullanacağım umarım sorun olmaz.

League of Legends Nedir?

Temelinde Warcraft III için geliştirilmiş DotA-Allstars haritasının eski düzenleyicisi / yapımcısı Guinsoo’nun elinden çıkmış bir projedir. DotA-Allstars’ı güncellemeyi bıraktıktan sonra Guinsoo çevresinde bir kadro oluşturarak Riot Games firmasını kurmuş ve DotA’nın Starcraft üzerinden temel aldığı AoS (Aeon of Strife) konseptini temel alacak bir oyun olarak geliştirmeye başlamıştır.

Oyun endüstrisi firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Guinsoo birçok firmadan finansal destek görmüş ve oyunu tam hızıyla geliştirmeye başlamıştır. Önceleri kapalı betada çok az kullanıcıya hitap edip onları dinleyerek oyunun ilk beta testlerini başarı ile sonlandırdıktan sonra yakın zamanda açık betaya geçip League of Legends’ı oyunu oynamak isteyen beğenisine sunmuştur. Birçok siteden oyunculuğa ve oyun yapımcılığına getirdiği yeni bakış ile yüksek notlar edinmeyi başarmıştır.

Summoner Nedir?

League of Legends içerisinde DotA’dan farklı olarak kahramanınızı oyuna bir Summoner’ın (yani sizin) dahil ettiği konsepti üzerine kurulmuştur ve oyundaki kahramanlar dışında Summoner’ınız da seviye atlayabilir, oyun dışında güçlenebilir ve edindiği özelliklerle yeni Mastery’ler, Rune’lar ve Summoner Spell’ler kullanmaya başlayabilir. Şu an için maksimum Summoner seviyesi 30’dur.

Experience/Level Sistemi Nedir?

League of Legends’da kazandığınız ve kaybettiğiniz her oyun için belirli bir tecrübe puanı (Experience Point) ve hüküm puanı (Influence Point) kazanırsınız, tecrübe puanı kazandıkça Summoner’ınız seviye atlar ve daha güçlü hale gelir. Kahramanlarınıza kahramanınızın yetenekleri dışında ekstra destek verecek iki adet büyü ekleyebilir ve bunu oyun içerisinde kullanabilirsiniz. Hüküm puanı ise League of Legends mağazasından çeşitli ürünleri satın almanıza yarar.

Mastery Ağaçları Ne İşe Yarar?

League of Legends oyununda bulunan Mastery ağacı kahramanınıza belirli bonuslar sağlayacak ve Summoner’ınızın seviyesi kadar puan dağıtabileceğiniz bir ağaçtır. Offense (Hücum), Defense (Savunma) ve Utility (Yarar) adında üç ağaç bulunmaktadır ve her birinin kendine özgü bonusları vardır.

Adından da anlaşılabileceği gibi Offense daha fazla hasar vermenizi, düşmanınızı daha çabuk yıpratmanızı sağlayacak bonuslar sağlarken, Defense kahramanınızın daha dayanıklı olmasını, daha fazla hasara karşı gelebilmesine yardımcı olacak bonuslar sağlar ve Utility ağacı ise kahramanınızın yeteneklerinin daha kısa sürede dolması, oyun sırasında mananızın daha hızlı yenilenmesi ve bunun gibi bonusları barındırmaktadır. Kahramanınızın türüne göre üç ağacı da Mastery’lerinizi sürekli yeniden dağatarak istediğiniz tür kahraman ile oynarken daha güçlü olabilirsiniz.

Rune Book (Rune Kitabı) Ne İşe Yarar?

League of Legends’daki Rune Kitabı Mastery ağacı gibi size yine ekstra bonuslar sağlayacak içerisine Rune’larınızı doldurabileceğiniz bir kitaptır. Kazandığınız bonuslar oyun içerisindeki kahramanınıza yansıyacak ve gücüne etki edecektir.

Oyun içerisinde Kırmızı (Ofansif Mark’lar), Sarı (Defansif Seal’lar) ve Mavi (Büyü ile alakalı Glyph’ler) olmak üzere 3 farklı Rune ile diğerlerine göre bir hayli güçlü olan az sayıda noktaya yerleştirebileceğiniz Quintessence’lar bulunmaktadır. Rune kitabınızda 9 adet Mark, 9 Adet Seal ve 9 Adet Glyph slotu ile 3 Adet Quintessence slotu bulunmaktadır.

Summoner’ınız her seviye atladığında bu slotların yeni bir tanesi daha açılır, ilk seviyede Mark, ikinci seviyede Seal ve üçüncü seviyede mavi Glyph slotu aktifleşir bu üç defa tekrarlandıktan sonra Summoner’ınız seviye 10 ve katı olduğunda Quintessence slotu açılır ve buralara Quintessence yerleştirebilirsiniz.

Rune’ların Tier 1/2/3 adı verilen gittikçe güçlenen seviyeleri vardır. Tier 1 Rune’lar Summoner Seviye 9 ve öncesinde, Tier 2 Rune’lar Summoner Seviye 1o ve sonrasında, Tier 3 Rune’ları ise Summoner Seviye 20 ve sonrasında kullanabilirsiniz.

 • Mark Slotları: Summoner Seviye 1-4-7-11-14-17-21-24-27’de açılır.
 • Seal Slotları: Summoner Seviye 2-5-8-12-15-18-22-25-28 de açılır.
 • Glyph Slotları: Summoner Seviye 3-6-9-13-16-19-23-26-29 de açılır.
 • Quintessence Slotları: Summoner Seviye 10-20-30 da açılır.

League of Legends Oyun Rehberi

League of Legends Nasıl Oynanır?

Oyunda 4 farklı map var fakat ben sadece Summuners Rifti ele alacağım. Summoners Rift 3 ana koridordan oluşan mapımızdır. Burda 5 vs 5 savaşlar yapılmaktadır. Amaç karşı takımın Nexus’unu yok etmektir. Bunun için koridorlarda olan savaşlar ve 5 vs 5 teamfight’lar olacaktır.

League of Legends oyununda 4 lane vardır.

Solo Top:

Burda genellikle offtank karakterler görev yapar. Örnek vericek olursak Darius, Garen, Olaf. Bu lane’deki amaç karşı takımın offtank’ını kastırmamaktır. Çünkü karşı takımdaki adam kasarsa late gamede başınıza bela olucaktır. Bu lane diğer lane ler gibi sürekli birbirini counterlama çabası içinde geçmez (Karakterlere ve oyunculara bağlı birşey agresif oyuncularda olabilir).

Bu lanedeki oyuncular genellikle kill peşinde koşmaz amacı teamfight’ta kendi ad carrysini korumak veya focus u üstüne alıp kendi ölse bile takımının teamfight’ı kazanmasını sağlamaktır. Burdaki karakterler genelde late gamede kendini gösterir. İstisnalar çoktur tabiki wukong fiora gibi herolar early gamede de çok iyi işler çıkartabilirler. Bu lane Baron’a yakın olan koridordur.

Mid:

Burdaki karakterler Ap caryy adını verdiğimiz genellikle büyücü türü karakterlerdir (Akali katarina gibi assasin karakterlerde vardır tabiki). Bu lane solo top’a göre biraz daha agresif geçebilir. Çünkü bu lane’deki karakterlerin damageleri çok yüksektir. Birbirlerini counterlama çabası içindedirler. Bazen tek skill kombosu karşısındakini öldürmek için yeterli olacaktır. Bu lane orta koridorda geçer.

Bot Lane:

Bu lanede ad carry ve support karakterler olur. 2 kişiliktir bu lane. Ad carry ler early gamedede late gamede de çok iyi damageler vurabildikleri için onlara bir destek karakteri ihtiyacı doğar. Sonuçta bu karakterler oyunu taşıyabilecek kapasitededirler ve iyi kasmaları gerekir. Bunların yanındaki destek karakterlerine support denir. Supportlar genellikle tank olur ve stun, slow skilleri olan karakterlerdir (Soraka gibi tank olamayan karakterlerde çok iyi işler yapabilir). Bu lane genelde en agresif olan lanedir. Çünkü 2 şer kişi birbirine karşı oynar ve sürekli birbirlerine harras yapmaya çalışırlar. Burda ad carry nin nerde ne zaman saldıracağı çok önemlidir. Bu lane dragona yakın olan koridordur.

Jungle:

Bu lane oyundaki en zor lanedir. Çünkü koridorlara gidip minion kesip kendi koridoruna bakmak gibi bi mantığı yoktur. İsmindende anlaşılacağı gibi ormandaki crableri keserek kasılır. Burda mantık oyundaki zor durumda olan lanelere gidip yardım etmektir. Bu şekilde kaybedilen bir lane kazanılabilir (Tabi saçma hareketlerle bi lane zor duruma düşürülebilir). Ormancı bir karakter gittiği lanedeki kill’i asla çalmaya çalışmamalıdır.

Çünkü siz oraya zor durumda olan takım arkadaşınıza yardıma gidiyorsunuz. Onun kill’ini alırsanız o kasamayabilir. Peki ormancı bi karakter o koridora nasıl gidicek diyorsanız burada gank mantığı vardır. Yani şöyle açıklayayım, takım arkadaşınız adamı üstüne çekmeye çalışır veya üstüne gider ve tam onlar birbirine girecekken siz ormanın içinden çıkar kill’i arkadaşınıza verirsiniz.

Yukarıda bir çok terim kullandım. Bunları biz anlamadık diyenler için terimlerin açıklamaları şöyle;

 • Jungler: Ormancı karakterler.
 • Tank: İsminden de açıkca anlaşılacağı gibi oyundaki defansif karakterler.
 • Ap carry: Uzakçı ve kırılgan büyü hasarı veren karakterler. Ofansif oynarlar.
 • Ad carry: Uzakçı ve kırılgan direk damage (düz atak) veren karakterler. Ofansif oynarlar.
 • Support: Destek karakterleri.

Yeni başlayanlara her lane’de benim önerdiğim karakterler;

 • Mid: Morgana, Ahri, Ziggs, Katarina.
 • Solo Top: Darius, Dr.Mundo, Renekton, Yorick.
 • Bot Lane: Ad carry’ler için Vayne, Ezreal, Corki, Twitch. Supportlar için Alistar,Nunu,Soraka.
 • Jungle: Lee sin, Olaf, Diana, Sejuani, Amumu

Son Sözler:

Geldik rehberimizin sonuna. Birçok şeyi açıklamadım. Dediğim gibi yeni başlayanlar için bilgilendirici bir rehber olduğu için yeterli oldu sanırım. Hatalarımız ve eksiklerimiz varsa kusura bakmayınız. Dip not olarak şunları da belirteyim.

League of Legends birebir bir DotA-Allstars kopyası kesinlikle değildir. Aksine DotA-Allstars’ın ve AoS türünün temel özelliklerine sadık kalarak tamamen farklı bir konseptteki bir oyundur. Kahramanlarınız yine burada seviye atlarlar, yine amaç karşı takımın ana binasını yıkmaktır ve yine oyun 25~60 dakika kadar sürer ve biter. League of Legends’ı DotA-Allstars’dan farklı yapan şey kendi içerisinde barındırdığı gözünüzün diğer oyunlardan aşina geleceği Mastery, Rune ve Summoner sistemidir.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler, İyi oyunlar.

Yazıyı Oyla
Çok İyi
50%
İyi
50%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...