İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Legend of Grimrock 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Sistem gereksinimleri bilgilerini de içerisinde bulabileceğiniz sıradaki inceleme konumuz olan Legend of Grimrock 2; genç yaşta FRP’ye merak salan, oynamak için mekan arayıp da gidemeyen veya 30-35’li yaşlara sahip oyuncuların ilgisini çekecek, Eye of the Beholder’ın izinden giden ve modern zamana uyarlanmış bir Dungeon Crawler/RYO oyunudur.

Eskilerden Kurtulamazsınız!

Baştan söyleyeyim de, daha sonrasında uyarmadı demeyin. LoG yeni nesil AAA oyunlarına yorum yapmayı seven oyuncular için pek uygun değil, ama Almost Human’ın oyunları eskileri hala unutamayan oyuncular için ideal.

Legend of Grimrock 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.40 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5800+ 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce 8800 GTX veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Öncelikle Legend of Grimrock 2 oyununun hikayesinden başlayalım. İlk oyunda herkesin tüylerini ürperten Grimrock Dağı’nın derin mağarasına vatana ihanet suçuyla 4 mahkum olarak atılıyoruz.

Sanırsam A.H. ekibi geleneği bozmamış, aynı mantıkla 4 yoldaşımız gemide tutsak olarak yolculuk ederken garip bir şekilde pusula yön değiştiriyor ve gemi ada yakınlarındaki taşlara çarpıp yerle bir oluyor.

Karakterlerimizi birdenbire adanın eteklerinde hala hayatta görüyoruz ve mahkumlarımıza biz de ortak olurken, kendimizi burada canımızı kurtarmak için maceraya atılır halde buluyoruz.

Legend of Grimrock 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q9400 2.66 GHz. ya da AMD Phenom II X4 40 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce GTX 660 Ti veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 2 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Şimdi işin can alıcı noktasına gelelim, sizlerin seçim yapacağı kısım belki de oynayış tarzı. Legend of Grimrock 2 oyun içeriğinin biraz eski tarzda olduğunu önceden belirtmek gerekiyor. Haritadan da incelerseniz Legend of Grimrock 2 oyunu kare alanlardan oluşmakta.

Biz de gereğince karakterlerimizi kareler üzerinde götürmek mecburiyetinde kalıyoruz. Aslında mecburiyet değil de, oyunu oyun yapan nokta burası. Hareket sisteminin yanında bir de işin dövüş sistemi var. Legend of Grimrock 2 dövüş sistemine geçmeden karakter oluşturma bölümüne bir göz atalım.

Karakterler:

Legend of Grimrock 2’ye başlarken ilk seçmemiz gereken şey ise ırklar. İnsan, Minatour, Lizardman, Insectoid, ve Ratling olmak üzere 5 ırk bulunmakta. Her ırkın farklı bir özelliği var. Bunları seçtiğimiz sınıfa göre tercih ediyoruz.

Mesela benim Legend of Grimrock 2’deki karakter düzenime bir göz atalım basitçe; dayanıksız fakat çok güçlü olan Wizard ve Rogue gibi karakterleri koruyabilecek, saldırıları kuvvetli, insan ırkından Knight ve hasarı soğurabilecek güçlü mü güçlü Minatour ırkından Barbarian uygun gördüm.

Arka safhada ise olmazsa olmaz Lizardman ırkından bir Wizard var. Diğeri ise bir İnsan/Alchemist. Belki bir Ratling/Rogue tercihi yapabilirsiniz, fakat ben oyunumda Alchemist’in çok yararını gördüm. Türlü türlü iksirler yapıp bombalar fırlatmak maceramda beni oldukça rahatlattı.

Sınıflar:

Legend of Grimrock 2’deki sınıflar ise bilenlerin aklına geleceği şekilde; Alchemist, Barbarian, Battle Mage, Fighter, Knight, Rogue ve Wizard, işin komik tarafı bir de Çiftçi sınıfımız var. Kazandığı deneyim puanları diğer sınıfların aksine düşman öldürerek değil karnımızı doyurarak kazanıyoruz. Bunun yanı sıra Wizard gibi büyü gücüne veya Knight gibi kılıç ustalığına sahip değil.

Her şey sınıf ve ırklarla bitmiyor ne yazık ki. Kullanabileceğimiz bir çok puan var karakter özelliklerinde. Ayarlanacak tonla nitelik puanları, ırk özellikleri ve sınıf yetenekleri bulunmakta. Bu kısmı oynayan ve oynayacak olanlara bırakıyorum, çünkü çok fazla seçenek var.

Zaten oyunda açıklamalar bulunmakta. Bunun dışında karakter resimlerini değiştirebileceğiniz gibi, Legend of Grimrock 2 oyununun portrait dosyalarına fotoğraf eklerseniz oyun içerisinde de bunları kullanabilirsiniz.

Dövüş Sistemi:

Şimdi Legend of Grimrock 2 dövüş sistemine geçelim. Karakter paneli ekranın sağ köşesinde bulunmakta. Oradan buradan topladığımız eşyaları her karakterin kendi envanterine yerleştirebiliyoruz (Tabii uygun olana).

Mahkumların sağ ve sol eline birer eşya veriyoruz. Eşya üstüne tıkladığımız zaman karakterimiz o eşyayı kullanıyor; hasar vurabiliyor ya da ıskalıyor. Büyücüsü olan bir takım için iş biraz değişik. Verilen parşömenleri kullanarak karakter panelinde doğru simgeleri birleştirerek büyü kullanıyorsunuz.

Ezberlemeniz gerek, fakat emin olun zor değil, e nasılsa büyücü olmadan o takımda olmaz. Eşyaları veya yetenekleri kullandıktan sonra onlar bekleme süresine giriyor ve o süre zarfında da rakibin hasarlarından kaçınmak gerek. Dövüşlerinizde hareketli olmanızı önerebilirim. Rakibin arkasından vurarak tek vuruşta bile katledebilirsiniz.

Legend of Grimrock 2 oyununun başlarında kaplumbağa tarzı yaratıkları öldürmek size biraz sıkıcı gelebilir. Fakat balta girmemiş bir ormanda nelerle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Puzzle çöz, yaratık öldür, item bul, puzzle çöz, yaratık öldür, item bul, puzzle çözeme, ilerleyemeyip bolca küfür et, internetten çözüme bak, puzzle çöz, yaratık öldür, item bul…

Bulmacalar:

Legend of Grimrock 2 oyununun tamamının böyle olduğunu da düşünmemek gerek. LoG, bu tarz oyunların aksine ipucu verme konusunda gerçekten çok cimri olduğundan mantığı biraz ‘’Kurtulmak mı istiyorsun? Adayı karış karış ara’’ cümlesi ile anlatılabiliyor.

Keşke her şey o kadar kolay olsa, Legend of Grimrock 2 içerisinde barındırdığı yüzlerce bulmaca, bazen beyin yakabiliyor. Bu yüzden yeri, göğü hatta yer altını dahi iyice araştırmak gerek. Kurtuluşunuz taşa gömülü bir tuşta veya bir meşaleye bağlı olabilir. İşte bulmaca çeşitliliği bu kadar kaliteli!

Özellikler:

İlk oyunun aksine A.H. ekibi bir çok değişiklik yapmış. Tamamı zindanda geçen ve ışık dahi göremediğimiz LoG 1, yerini geniş haritaya sahip, çevre öğeleri bol ve kaliteli, içerisinde farklı farklı canavarlar ve atmosfer barındıran LoG 2‘ye bıraktı.

Başta kaplumbağalara kafa yorarken, daha sonra peşimizi, fareler, kurbağalar, sinekler, örümcekler orklar, basiliksler, medusalar ve ejderhalar (ve daha fazlası) bırakmayacak. Yepyeni bir özellik olan gece-gündüz sistemi de Legend of Grimrock 2 oyununda aktif olduğundan, ışık kaynaklarına bu yaratıklardan kaçmaya çalışırken ihtiyacınız olabilir. Yoksa dikkat etmeyip bir tuzağa yakalanabilirsiniz.

Hazır mekandan bahsetmişken Steam destekli olduğundan, oyuncuların yapmış olduğu diğer zindanlara göz atabilir veya ilk oyundaki gibi Dungeon Editor yardımıyla kendi adanızı oluşturup paylaşabilirsiniz!

Peki bu yaratıklar tarafından sakatlandık, zehirlendik, yaralandık hatta öldük, peki bizi ne kurtaracak derseniz; harita üzerinde parıldayan ve uçan mavi bir kristal görürseniz dağ bayır koşun.

Bu kristal üzerinizdeki her türlü sakatlanma/yaralanma/zehirlenme etkilerini kaldıracak ve sağlık/enerji miktarını yenileyecek. Legend of Grimrock 2 menüsünden oyun kaydedilebildiği gibi, bu kristali de kullanarak otomatik kaydedebilirsiniz.

Son Sözler:

Senaryonun çoğu bulacağınız ipuçlarında saklı, fakat benden söylemesi gerçekten çok kaliteli bir ekiple oluşturulmuş bir hikaye ve oynanış stiline sahip olmuş diyebilirim Legend of Grimrock 2 için.

RPG/FRP meraklısı, eskilerden kopamayan/merak salan, bulmaca çözüp beyin yakmaya meraklı bütün oyunculara önerebileceğim oyunlardan biri olmuş Legend of Grimrock 2.

Künyesi
Yayımcı

Almost Human Games

Yapımcı

Almost Human Games

Çıkış Tarihi

15 Ekim 2014

Platformlar

PC, Mac OS, iPad

Oyun Türü

Aksiyon, Bulmaca, Rol Yapma Oyunu (RPG), Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

Grimrock Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...