İncelemeler
Hoşgeldiniz...
LittleBigPlanet 2 Oyun İncelemesi

Arkadaşlar ister elinizde PlayStation 3 konsolu olsun isterse olmasın LittleBigPlanet denilince az çok kafanızda bir şeyler belirir hemen. Sloganlarının, “Kendi karakterini oluştur”, “Kendi bölümünü tasarla” ve “Kendi oyununu yap” olmasından dolayı oyunseverlerin ilgisini çeken Little Big Planet çıktığı anda hakettiği ilgiyi de görmüştür.

Serinin ilk oyunu olan Little Big Planet o kadar sevilmiş olacak ki oyunda toplam 2 milyon bölüm tasarlanmıştı. Ve oyun severler gönüllerinden gele gele şu oyunun 2.si çıksa da oynasak demişti. En başta LittleBigPlanet 2′nin ilk oyundan farklı bir yönü yokmuş gibi görünse de oyunun dünyasına girdikçe farkların bir hayli fazla olduğunu gördük.

LittleBigPlanet 2 platform oyunu değil, bir oyun platformudur…

LittleBigPlanet 2 Oynanış:

Öncelikle Little Big Planet 2 tam bir platform oyunu olma özelliğini taşıyor. Oyuna başlıyoruz, hedefe doğru giderken hoplaya zıplaya ilerleyip düşmanlarımızı alt ediyoruz. Bazen bunu yaparken kancamızı kullanıyoruz, bazense yerdeki cisimleri kaldırabilmemize yarayan eldiveni. Eldiven ile yerdeki cisimleri düşmanlarımıza fırlatıyoruz. Kanca sayesinde ise asılıp sallanıp istediğimiz noktaya zıplıyoruz. Oyun oynarken farketmesek de yüzümüze koca bir tebessüm yerleşiyor.

Kontrol ettiğimiz karakter ne güçlü kaslı bir savaşçı ne de kafasında kasketiyle, elindeki silahıyla bir asker. Oyun boyunca kullanacağımız karakter bir bez bebek. Evet sadece bir bez bebek. Güzel olan bu bez bebeği bizim tasarlıyor olmamız.

LittleBigPlanet 2 İnceleme

Çok geniş karakter oluşturma seçeneklerine sahip olsa da oyunun başlarında elbette fazla seçenek açık değil. Bölüm içinde ne kadar envanter toplarsak bebeği şekillendirmede o kadar fazla seçeneğimiz oluyor. Bu da oyunu zevkli kılan etmenlerden bir tanesi.

Sticker ve Küreler:

Tabi amacınızın daha çok sticker ve küreleri toplamak olması oyunun zorlaşmasına neden oluyor. Eğer birşey toplamaya niyetiniz yoksa, zaten kısa sürede oyunu bitirecek ve kendi bölümlerinizi yapmaya başlayacaksınız.

Oyunda bölümler açıldıkça yeni yeni düşmanlarla karşılaşıyoruz. Fakat bunca düşmanla karşı karşıya gelecekken yanlız olduğumuzu düşünmeyin. Köpek, arı, deve gibi kahramanlar bizim yegane dostumuz oyunda.

Her biri şapşal ve komik görüntüye sahip olan bu hayvanları kullanarken, oynayış şeklimiz de değişiyor. Her hayvanın kendine has kontrolü var. Kimi, duvarlara tırmanmamızı sağlarken kimini kullanarak gökyüzü semalarında özgürce uçabiliyoruz.

Bunların dışında bonusları toplamamıza yarayan bazen bize çok faydası dokunan minik sackboy’lar var. LittleBigPlanet 2’nin bazı bölümlerinde kapıları açmada 2 tane minik sackboy’u kullanıyoruz. İkincisinin kontrolünü ya başka bir kumandayla yapıyoruz ya da internet üzerinden ikinci sackboy’u kullanacak bir oyuncu buluyoruz.

Bölümler:

Evet yapımcılar bölümleri tasarlarken adeta çocukluklarına geri dönmüşler. Bir çocuk odasında bulunan bir çok oyuncak, karton, yapıştırıcı vb objeler mevcut. Kamera açısının sürekli değişiyor olması oyunun kalitesinde önemli bir katkı yaratmış.

Oyunun genel yapısı aynı olsada mekanlar ve karakterler devamlı bir değişim içinde olduğundan sıkılmak pek mümkün olmuyor. Hele canavarlar ile uğraşmak insana ayrı bir zevk veriyor. Nitekim platform alanında canavarların rolü çok büyük, bunu göz ardı etmek imkansız.

Little Big Planet 2 Grafikler:

Oyunun grafik ve tasarımı ilk oyundan çok farklı demek elbette zor. Grafik açısından pek bir değişme olmamış, fakat buna gerek de yok. Etraftaki objeler gayet gerçekçi, tüylü yaratıklar bir hayli tatlı.

Fakat oyundaki patlama sahnelerindeki olumsuzluk oyunu oynayan herkesin dikkatini çekmiştir. Patlamalar sonucunda etrafa saçılan jöleler gerçeklikten uzak olmuş.

Senaryo modu bitince asıl oyun başlıyor. Kendi bölümünüzü tasarlayıp kendi oyununuzu yapıyorsunuz. İlk oyunda 2 milyon yeni bölüm tasarlanınca yapımcılar ağırlığı biraz da bu konuya vermiş olmalı. LittleBigPlanet 2′de ilk oyuna oranla daha fazla tasarı imkanı söz konusu.

Senaryo modu boyunca topladığınız objelerle kendi bölümünüzü yapıp oynayıp internet üzerinden diğer oyunseverlerle paylaşabiliyorsunuz. Yapımcılar bu konuda ”Little Big Planet 2 platform oyunu değil oyun platformudur” diyor.

Son olarak, LBP ilk oyunda olduğu gibi, hayal gücüne dayalı, her insanın içindeki çocuğa hitap eden, eğlenceli ve esprili sahnelerle süslü, bulmaca ve platform oyunu (her ne kadar yapımcıları oyun platformu dese de). Konsol sahiplerinin kesinlikle edinmesi gereken bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Media Molecule

Çıkış Tarihi

18 Ocak 2011

Platformlar

Playstation 3

Oyun Türü

Bulmaca Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Oyunun bence en güzel yönü, dünyada LBP2 oynayan herhangi bir oyuncu ile tasarımlarınızı paylaşabilmeniz.

7.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments