İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Lost Planet 2 Oyun İncelemesi

Lost Planet 2 incelemesini yapmadan önce sizlere serinin ilk oyunu olan Lost Planet oyunundan biraz bahsetmek isterim. Birinci oyunda E.D.N. III adı verilen bir gezegende iç savaşı çözmek üzere görevlendirilmiş timleri yönetiyorduk. Oyunda iki büyük düşmanımız vardı bunlardan birincisi soğuk iklim şartları ikincisi de çirkin, pis ve devasa akridlerdi. 2006 yılında çıkan bu ilk oyun piyasada kendisine yer etmiş olacak ki yapımcı Capcom 2008 yılında oyunun devam versiyonu niteliğinde Lost Planet: Extreme Condition’u çıkarttı. Oyunda en çok eleştirilen şeylerin başında az olayın ve karakterin olmasıydı ki Capcom bir sonraki oyunda bunların üstesinden geleceğinin sözünü vermişti. Bakalım Capcom verdiği sözün arkadasında ne kadar durabilmiş?

Lost Planet 2 oyunu ilk oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Son olayların üzerinden 10 yıl kadar bir zaman geçmiş, eriyen buzullar, açığa çıkan ormanlar haricinde E.D.N. III gezegeninde hiç bir şey değişmemiştir. Halen iç savaş devam etmekte gezegendeki uluslar bu seferde Thermal-Energy (T-ENG) adı verilen enerji kaynağını ele geçirmek için savaş halindedirler. Bu enerji gezegendeki diğer tüm ulusları kontrol altına almak için en iyi ve bekli de tek yoldur. O yüzden bu enerjiye hükmedecek olan ulus tüm gezegenin yönetimini elinde toplyacaktır. Durum böyle olunca adaleti sağlam görevi bir kez daha bize düşüyor. Peki bizi bu yolda bekleyen zorluklar neler?

Lost Planet 2 İnceleme

Çirkin Akridler, Yaratıklar ve Diğerleri…

Bir önceki oyunda bizi en çok zorlayan düşmanımız olan Akridler bu oyunda daha da güçlenmiş ve boyutları gelişmiş olarak karşımıza çıkıyorlar. Onların yanında bir çok farklı yaratık da bize karşı cephe almış durumda. Tabi ki bizimde onlara karşı mücadele etmemiz için çok güçlü silahlarımız ve güçlü bir takımımız var. Oyunda en çok beğendiğim silah şüphesiz shootgun oldu. Özellikle yakın mesafede son derece etkili olan bu silah ile kendimizi sıcak savaş esnasında koruyabilir karşımıza birden çıkacak asalak canavarların kafalarını uçurabiliriz. Asalak diyorum çünkü oyunda Akridler hariç diğer pek çok yaratığın yapay zekası çok kötü. Zaman zaman bize bakıp göremedikleri bile olduğunu söylersek ne kadar kötü olduğunu anlarsınız zannedersem.

Lost Planet 2 oyununda diğer oyunlardan farklı bir mod bulunuyor. Bu modu şöyle açıklayalım, oyuncular isterlerse ekranı 2’ye bölerek 2 veya 4 kişinin aynı anda oynamasını sağlayabilirler. Bu mod Campaign bölümünde geçerli olsada oyuna çok büyük bir farklılık ve bir o kadar da eğlence katıyor. Bu sayede oyunda ki yaratıklarla daha kolay baş edebiliyoruz. Kolaylıktan konu açılmışken oyunda kullanabildiğimiz devasa robotlarda bahsetmezsek olmaz. Bu robotlar sayesinde devasa yaratıklara karşı çok büyük bir üstünlük sağlıyoruz fakat konu küçük ve çevik akridler olduğu zaman avantajımız dezavantaja dönüşüyor, çünkü bu büyük robotlar çok hantal ve ağır. İşte o zamanlarda yardımımıza daha küçük minyatür diye tabir edebileceğimiz robotlar çıkıyor ki bunlar diğer bahsettiğimiz robotlara göre daha küçük ama daha çevik robotlar.

Lost Planet 2 Grafikler:

Öncelikle oyunun çok büyük bir kısmının ormanlarda geçtiğini belirtmek zorundayım. Bu yüzden grafikleri ele alırken asıl kriterimiz orman dolayısıyla çevre görüntüleri olacaktır. Bu bakımdan ele aldığımızda da Lost Planet 2 oyunun grafiklerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda bu detaylara çok önem verilmiş, ağaçlar nehirler hatta yapraklar bile oldukça kaliteli olmuş. Düşmanlarımız içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. Mesela akridlerin hemen hemen hepsi birbirinden farklı. Yönettiğimiz karakterlere değinecek olursak onların da detayları düşünülmüş.

Silahlarımız zırhlarımız elbiselerimiz hepsi gerçeğe uygun tasarlanmış ve uyarlanmış durumda. Ama Lost Planet 2’de bütün grafikler bir yana ”Sesler” bir yana diyebiliriz. Daha oyuna girişte bizi karşılayan müzikler bizleri oyuna hazırlıyor ve oyunu sıkılmadan oynamamıza yardımcı oluyor. Tüm bunları bir elde toplayacak olursak Lost Planet 2 oyunu oynamaktan zevk alınacak ve oynanması tavsiye edilebilecek bir oyun olarak oyun dünyasındaki yerini almış. Third Person tarzı oyunları seven oyunseverlere duyurulur.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments