İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Mafia 3 Oyun İncelemesi
Mafia 3 Oyun İncelemesi
0
İnceleme

Mafia 3 Oyun İncelemesi

Yazar: 11 Aralık 2018

Sıradaki yazımızda Mafia 3’ü inceleyeceğiz arkadaşlar. Seriyi devam ettiren Mafia 2’yi yıllar sonra oynadığımda, belki beklentimin çok yüksek olmasından dolayı, biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Oyun kısa ve detaysız gelmişti. Şimdi serinin 3. oyunu karşımızda ve bakalım adına yakışır bir oyun olmuş mu?

Hikayesi:

Mafia 3 oyununun hikâyesini bilmeyenler için biraz bahsetmek gerekirse; Lincoln Clay, yetimhanede büyümüş ve ardından Vietnam savaşına gitmiş bir karakter. Olayın sürprizini kaçırmadan, hikayeyi anlatmak istiyorum, çünkü şu ana kadar 22 saat oynadığım oyunun en güzel kısmı ilk 3 saatlik giriş kısmıydı.

Lincoln’ün savaştan döndükten sonra bir soygun işine karışması ve bu iş sonrasında yediği kazıkla beraber, ailesinin ve dostlarının intikamını almaya yemin ediyor. Bunun için ilk olarak orduda beraber görev yaptığı CIA ajanı kankasını arıyor.

Mafia 3’te hikayenin ilerleyişi sırasında, bazı karakterlerin anlattıkları hikayeler karşımıza çıkıyor. Bir belgesel havasında ilerleyen bu kısımlar çok hoş olmuş. Bazı karakterlerin normal televizyon kanalı röportajı gibi görüntülerini izlerken, bazı karakterlerin direk mahkemede verdiği ifadelere denk geliyoruz. Hala tam olarak ne oldukları belli olmasa da, olayların çok büyüyeceği aşikar.

Bugüne kadar buna benzer hikâyelere rastlamış olsak da, Mafia 3’ün senaryosu geçtiği dönem ve karakterin siyahi olması açısından kendince bir orijinallik taşıyor. Irkçılığın zirve yaptığı 1960’larda yaşayan siyahi bir karakter, oldukça sağlam bir hikaye alt yapısına imkan veriyor.

Sürekli dışlanan, hakaret yiyen, polisin gördüğü anda kıllandığı bir karakterimiz var anlayacağınız. Irkçılık konusunda zaten oyuna başladığımızda, Mafia 3 oyununun yapımcısı Hangar 13 güzel bir giriş paragrafıyla yapmak istediklerini çok güzel anlatıyor. Keşke bu güzelliği oyunun tamamına yayabilselermiş.

Silahlar:

Mafia 3 oyununun en büyük sıkıntısına geçmeden önce, öncelikle beğendiğim kısımlardan bahsetmek istiyorum. Silah kullanımı, çatışma mekanikleri ve vuruş hissi çok başarılı olmuş. Ateş ettiğimde gerçekten düşmanı vurduğumu hissettim.

Mafia 3 silahlarındaki çeşitlilik bana yeterli geldi. Özellikle, sadece birer tane yarı-otomatik silah, piyade tüfeği veya tabanca kullanabildiğimiz yapımların aksine, her türden 2-3 tane silah koymalarını takdir ettim. Her ne kadar oyun tek düze bir hale dönüşse de çatışmalarda şu ana kadar hiç sıkılmadım.

Araçlar:

Keza, Mafia 3 araçlarındaki sürüş mekanikleri de çok hoşuma gitti. Şu ana kadar internette okuduğum kadarıyla, oyuncular ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım sürüş mekaniklerini beğenirken, diğer kısım hiç beğenmemiş. Ayarlardan sürüş mekaniklerini normal ya da simülasyon olarak ayarlamak kullanıcının elinde.

Her iki tarzı da denemiş birisi olarak, Mafia 3 oyununun simülasyon modu daha çok hoşuma gitti diyebilirim. Özellikle meşhur Amerikan Muscle araçlarının sokakta cirit attığı bir dönem olmasından dolayı ve benim Muscle hastası olmamdan dolayı araç kullandığım zamanlardan oldukça keyif aldım.

Mafia 3 oyununda polisler oldukça zorlu olmuş. Siz arabayla kaçarken, direk tekerlere çalışıyorlar ve uzun süre başınıza musallat olabiliyorlar. Sürüş dinamikleri de zevkli olunca, kovalamaca sahnelerinde de hiç sıkılmadım ve bolca eğlendim. Yeni gelmiş, üzerinde çiziği olmayan cillop gibi arabamın da, direk tekerlerine tekerlerine sıkıp kullanılmaz hale getiren polislere de teessüf ederim…

Konusu açılmışken ufak bir not, etrafta polis arabası görürseniz araba sürmeye yeltenmeyin, çünkü polisler direksiyonunun başında bir siyahi gördükleri zaman, direk şüphelenip peşinize düşüyorlar. Bunu acı yoldan tecrübe etmem gerekti, ben yandım siz yanmayın diye söylüyorum.

Mafia 3 oyununda bulunan gizlilik ögeleri, hatrı sayılır bir yer kaplıyor. Ordudan yadigar bıçağımızla, gizlice ilerleyip düşmanları oldukça vahşi bir şekilde öldürme imkanımız var ama, bir noktadan sonra ıslık öttür geleni geçeni kes durumu da sıkıcı oluyor ve elim ister istemez tetiğe gidiyor.

Müzikler:

Peki Mafia 3 oyununun en can alıcı noktası nedir derseniz, cevabım tek kelime: müzikler. Bu kadar mı güzel seçilir müzikler. Oyunda onlarca lisanslı şarkı var ve hepsi o dönemin efsane şarkıcılarının efsane şarkıları.

Zaten oyunun ana menüsü sizi “Jimi Hendrix – All Along The Watchtower” ile karşılıyor. Devamında gelen Rolling Stones, The Who, Canned Heat, CCR ve daha niceleri kulaklarınızın pasını güzelce siliyor. Müzikler konusunda eminim siz de benim kadar memnun kalacaksınız.

Oynanış:

Mafia 3, giriş kısmından sonra maalesef ki çok tek düze bir hâl alıyor. Kısaca bahsetmem gerekirse; amaç, intikamı almak için adamın bütün işletmesini çökertmek. Bunu yapmaya da en alttan başlıyoruz. Temel olarak hikaye, bölge ele geçirmek üzerinden ilerliyor.

İlk Mafia oyunundaki gibi ana hikaye üzerinden ilerleyip bölge ele geçirme olayı arka planda kalsa bana göre daha iyi bir karar olurdu ya da en azından bölge ele geçirme bu kadar tek düze olmamalıydı. Neyse, konuyu fazla dağıtmayalım.

Bir bölgeyi ele geçirmek için o bölgenin patronunu indirmemiz lazım, ama o da ne patron kayıplara karışmış. Patronu getirmek için ne yapmalı? İşleri boz. Direk olarak o bölgedeki işletmelere gidiyoruz ve işletmelerin gelirlerini baltalıyoruz.

İşletmelere yeterince zarar verince, patronu ele geçirme şansımız ortaya çıkıyor. Bu durumda, ya oradaki işletme patronunu öldürüp anında cüzi bir miktar parayı cebe atıyoruz ya da işletme patronunu uzun süreli fazladan gelir elde etmek için bize çalışmaya ikna ediyoruz. Her bölgede ikişer tane işletme var.

Mafia 3’te bu işletmeleri ele geçirdikten sonra, bize çalışan 3 adet “underboss” yani kendi patronlarımızdan birisine veriyoruz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir nokta, işletmeleri kime verirsek verelim, tüm bölgeyi ele geçirdikten sonra bölgeyi hangi adamımıza verirsek tüm işletmeler de o kişiye geçiyor. Bir örnek vermek gerekirse, bir işletmeyi İrlandalılara diğerini İtalyanlara verdik, sonra bölgeyi ele geçirip Haitililere verirsek, tüm işletmeler de Haitililere geçiyor.

Mafya Liderleri:

Az önce bahsettiğim Mafia 3’teki adamlarımıza gelirsek; bunlar Haiti, İrlanda ve İtalyan mafyaları. İtalyan mafyası eski dostumuz Vito’dan başkası değil ve hayır şu ana kadar maalesef Joe’dan bir haber yok. Şu ana kadar ki en favori adamlarım da, İrlanda ve İtalyan mafyaları oldu. Onları biraz kayırdığım doğrudur. Ama yine de bölgeleri dağıtırken dengeli bir yol izlemek en doğrusu.

Çünkü her mafya liderinin kendi gelişim yolu var ve gelirleri artttıkça, Lincoln’e sağladıkları bonuslar da oldukça işe yarar bir hale geliyor. Her patronun ilk aşamada size sağladığı farklı hizmetler var. Haiti mafyası silah alışverişi yapabileceğiniz bir silah minibüsünü ayağınıza kadar yolluyor. O dönemde beyaz olmayan kişilerin silah sahibi olması yasak olduğu düşünüldüğünde güzel bir detay olmuş.

İrlanda mafyası size seçtiğiniz bir aracı gönderiyor. İtalya mafyası ise cebinizdeki parayı alıp kasanıza götürecek bir araç gönderiyor. “Bu ne işe yarayacak ki?” derseniz öldüğünüz zaman cebinizdeki paranın yarısı çöpe gidiyor. O yüzden paranızı sık sık kasaya göndermekte fayda var. Bunun dışında çeşitli silah ve araç geliştirmeleri de adamlarınıza yatırım yaptıkça açılıyor.

Yan Hikayeler:

Mafia 3’te her bir patronun bazı yan hikayeleri var; Vito eski bir arkadaşının intikamını almada bizden yardım isterken, Burke (İrlanda mafyası) I.R.A. ile ilgili konularda bizden yardım istiyor. Ama işin acı noktası, ilk görevde yardım ettin eyvallah ama ikinci görevde bana yardım etmek istiyorsan git bana bölge ver diyor. Yani hem rica ediyor, hem bölge istiyor. Mantık bunun neresinde çözemedim. Burada da oyunun tek düze işleyen yapısının karşımıza çıkması can sıkıcı.

Tekrar Mafia 3 oynanışına dönecek olursak, oyunun ilerleyişi bundan ibaret, bölge ele geçir ama patron yok. Patronu ortaya çıkartmak için işletmeleri ele geçir, bunun için adamların işlerini boz. Patron gelsin, öldür ya da kendine bağla. 22 saatin 18’inde sürekli bunları yapmak da takdir edersiniz ki biraz sıkıcı oluyor ve maalesef bu işleyişten kurtuluş yok. Ana görevler de bu yoldan ilerliyor, yan görevler de bu yoldan ilerliyor.

2002 yılında çıkmış olan Mafia’daki ufak detayların bile bu oyunda olmaması yapımcıların biraz tembellik yaptığını düşündürüyor bana. En basitinden, araçların camlarına ateş ettiğinizde camlarda en ufak bir iz, kırılma vesaire olmuyor. Ancak 3. 4. mermiden sonra bir kırılma sesi ve kırılmış cam görüntüsü oluyor. Keza araçlardaki hasar modellemeleri de bir o kadar yetersiz. Yıl olmuş 2016, hala 100’le giderken direğe çapınca akordeona dönen araç yok.

Bu arada kafama takılan bir nokta var. Madem Mafia 3 ekibinin başında biz varız, neden bütün ayak işlerine de biz koşuyoruz? Neden bütün işleri tek başımıza yapıyoruz? Madem patronum, yanıma 2-3 kişi alayım öyle basayım mekan. Diğer patronların neden bir rolü yok? Ben onlara emir vereyim, gidip işletmelere onlar musallat olsunlar.

Niye bütün işleri ben yapıyorum da onlar sadece oturdukları yerden para sayıyor. Durum şuna benziyor; sanki bir aile lokantamız var da ben ailenin küçük çocuğu olarak bütün garsonluk işleriyle ilgilenirken, onlar da kasada duran enişte. Bütün koşturma ayak işi bende, oturduğu yerden para sayma eniştede.

Yapay Zeka:

Mafia 3’teki yapay zeka konusuna hiç girmek istemiyorum, çünkü oyunda bir yapay zekâ yok. Yani varsa bile ben buna yapay zeka demek istemiyorum. Programlanmış bir zekâ nasıl bu kadar kötü olur anlam veremiyorum.

Karşımdaki adamın kafasına silahla ateş ediyorum, ancak 5 metre sağdaki adamlar bizi duymuyor, ya da görüş açısında birilerini keserken görmeyen bir yapay zekâ var. Yani direk söylüyorum yapay zeka çok kötü ve mümkünse bir beklentiye girmeyin.

Grafikler:

Genel olarak bakıldığında Mafia 3, tek düze oyun yapısı ve buglar itibariyle oldukça özensiz duruyor. GTX 980 ekran kartıyla bile yüksek ayarlarda sıkıntı çıkartması, CPU ve GPU sıcaklıklarında rekor denemesi yapması da cabası.

Dediğim gibi oyunda büyük bir özensizlik var ve bu her yerinden belli oluyor. Direk konsollar üzerine çalışılmış ve PC portuna yeterince önem verilmemiş. Mafia 3 grafikleri bence, fena değil denecek bir seviyede, etrafta pek bir doku kaplaması yok. 2016 yılında AAA bir oyun için direk yetersiz diyebilirim.

Son Sözler:

Son söz olarak, bu haline bakıldığı zaman, açayım bir hafta sonu tamamen Mafia oynayayım diyeceğim bir oyun olmamış. Mafia 3 daha çok, haftada bir iki kez oynayacağım bir oyun olmuş.

Son olarak da eklemek istiyorum ki bu beklediğimiz serinin devamını getirecek oyun olmamış. Oyunu oynamadan önce incelemek isterseniz Mafia 3 Sistem Gereksinimleri‘ni bağlantıda bulabilirsiniz.

Künyesi
Yayımcı

2K Games

Yapımcı

Hangar 13, 2K Czech, Aspyr

Çıkış Tarihi

07 Ekim 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, TPS, Macera Oyunu

Oyun Motoru

Illusion Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Çatışmalar zevkli,

Araç kullanımı,

Müzikler.

Eksi Yönleri

Tekrar eden oynanış,

Özensizlik,

Kötü optimizasyon.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Daha fazla özen gösterilmiş, oynanışta bu kadar tekrara bağlanmamış olsaydı, çok daha keyifli bir oyun olabilirdi.

Mafia 3 bu haliyle, ağızda biraz kötü bir tat bırakıyor. Ama illaki alıp oynamak istiyorsanız, iyi bir indirim beklemenizi öneririm.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
50%
Eh İşte
0%
Kötü
50%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...