Sistem
Hoşgeldiniz...
Mass Effect 3 Sistem Gereksinim Bilgileri

Mass Effect 3 minimum ve önerilen sistem gereksinimleri yazımızda oyun hakkında detaylı bilgiler vermek amacıyla yaptığımız incelemeyi de sizlerle paylaşıyoruz. Yeni oyunlar arasında en çok merak ettiğim -Diablo III’ü saymazsak- Mass Effect 3‘tü. Oyunu nihayet oynama fırsatı buldum ve bir Mass Effect 3 incelemesi yazmanın tam zamanı dedim.

Mass Effect 3 tam da beklediğim gibi rekor satış rakamları ve yüksek puanlı incelemeler eşliğinde kendini gösterdi, fakat bu olumlu atmosfer oyuncuların tarafında pek etkili olmadı. Mass Effect 3’ü bitirenler öyle bir şok yaşadı ki oyunun yapımcısı BioWare sağanak spoiler yağmuru eşliğinde taşa tutuldu.

Bu çalkantılı süreçte Mass Effect 3 hakkında spoiler yememek için elimden geleni yaptım ve hala nasıl olduğuna şaşırıyorum ama en ufak bir spoiler bile yemeden oyunu bitirmeyi başardım. Mass Effect serisine ikinci oyunla başlamış, birinci oyunu sonradan oynamayı denemiş fakat katlanamamış biri olarak Mass Effect 3’ün bana neler hissettirdiğini sizlere aktarmaya çalışacağım.

İncelememize başlamadan önce biraz da Mass Effect 3 minimum sistem gereksinimlerine değinelim. Oyunu oynayabilmek için Intel E2160 seviyesinde çift çekirdekli bir işlemci ile en az 2 Gb. ram gerekiyor. Mass Effect 3’ü normal ayarlar civarında oynayabilmek için DX 9.0c destekli X1800 ekran kartı yeterli olurken yüksek ayarlarda oynayabilmek için HD 4850 (256-Bit) yeterliliğinde bir ekran kartı yeterli olacaktır. XP işletim sistemi için 2 Gb. ram miktarı yeterli olurken Win7 ve üzeri için 4 Gb. belleğe ihtiyaç duyan oyunun kurulumu için ise 15 Gb. boş harddisk alanı gerekli.

Mass Effect 3 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP SP3, Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E2160 1.80 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI X1800 ya da NVidia GeForce 7900 veya üzeri en az Pixel Shader 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Mass Effect 3 Minimum Sistem Gereksinimleri

Mass Effect 3 Hikaye:

Mass Effect 3’ün hikayesi, önceki oyunda da epey başımızı ağrıtan acımasız Reaper ırkının ortaya çıkması ve galaksideki tüm canlıları yok etmeyi arzulaması doğrultusunda oluşuyor. Ablak yüzlü, ruhsuz bakışlı, çapkın mı çapkın karakterimiz ‘Kumandan Shepard’, Reaper işgali altındaki Dünya’ya gönderiliyor ve maceramız bu noktada başlıyor.

Oyuna başlarken, önceki oyundan farklı olarak ‘Action, Role Playing ve Story‘ seçenekleri karşımıza çıkıyor. Bu sayede Mass Effect 3’ü hangi şekilde oynamak istediğinizi baştan belirleyip, oyun içerisindeki seçenekleri arzunuz doğrultusunda filtreleyebiliyorsunuz.

Mass Effect 3 Modlar:

  • Action Modu: Diyaloglara karışmayıp sadece Mass Effect 3’teki aksiyon hissi yaşamak isteyenler için hazırlanmış.
  • Story Modu: Action modunun tersi gibi. Bu modda çarpışmalar oldukça kolay, daha çok diyaloglar ve hikaye öğeleriyle ilgileniyorsunuz.
  • Role Playing Modu: Bu mod ise Mass Effect 3’ün hakkını vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken seçenek. Bu modda hem çarpışma zorluğunu ayarlayabiliyor, hem oyun içi öğelere müdahale edebiliyor hem de diyalogları şekillendiriyorsunuz.

Ben oyuna eski save dosyamla başladığım için bu seçeneklerle karşılaşmadım. Eğer save dosyanızı sakladıysanız ve eski oyununuzdaki karakterinizle devam edecekseniz, yukarıda verdiğim bilgiler sizi pek ilgilendirmiyor.

Oyuna başladığımda Mass Effect atmosferini ne kadar özlemiş olduğumu bir kez daha hatırladım. Son dönemde arkadaşlarımla yaptığım konuşmalar doğrultusunda Mass Effect serisini epey çekiştirmiş olsam da, bu ambiyansı yeniden yaşamak beni Mass Effect 2’yi hayranlıkla oynadığım günlere geri döndürdü.

Mass Effect 3 karakter tasarımları, ortam mimarisi, ışıklandırmalar, efektler ve gölgelendirmeler üst düzey görsellik sunuyor.

Mass Effect 3 genel bakış itibarıyla Mass Effect 2’nin biraz daha gelişmiş hali gibi görünüyor. Bir önceki oyuna oranla görsel ve işitsel açıdan mucizevi farklılıklar sunmayan Mass Effect 3, iyi olan şeye fazla dokunmamanın daha makul olduğunu kanıtlamış. Karakter mekaniklerindeki yetersizliğin dışında göze batan ayrıntı yok.

Ses ve Grafikler:

Sesler ve müzikler, grafikleri aynı kaliteyle tamamlamayı başarıyor. Özellikle Citadel ve Purgatory Bar gibi özel ortamların ambiyansı etkileyici hazırlanmış. Oyunun aksiyon sahnelerinde bolca duyulan dinamik müzikleri de son derece başarılı buldum.

Müzik geçişleri biraz ani olsa da sahnelerde tamamlayıcı rol oynuyor. Kaliteli bir ses donanımına sahipseniz Mass Effect 3’te kulaklarınızın bayram edeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Mass Effect 3 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Win XP SP3, Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce 9800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 15 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Mass Effect 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Oyunun genel gidişatı, yine gemimiz Normandy dahilindeki işlerimiz ve yaptığımız ana/ara görevler doğrultusunda ilerliyor. Normandy’nin atmosferini ikinci oyunda çok beğenmiştim. Bu oyunda da fikrim değişmedi. Geminin içerisinde kendinizi bir kumandan gibi hissediyorsunuz. Odanız, kişisel bilgisayarınız ve asistanınız egonuzu tatmin etmenizi fazlasıyla sağlıyor.

Journal’ımızda ‘Priority’ başlığına sahip olan görevler ana görevlerimiz. Oyunu kısa bir süre içerisinde bitirip hikayeyi görmek istiyorsanız, sadece bu başlığa sahip görevleri yaparak ilerlemeniz vakit kazandıracaktır.

‘Ben oynadığım oyunun her ayrıntısını görmek isterim’ diyenlerdenseniz oyunda bolca yan görev de mevcut. Yan görevler senaryonun ilerleyişi için mutlak gereklilik taşımıyor, ancak bu görevleri yaparsanız mücadeleniz adına daha fazla destek toplamış oluyorsunuz.

Eğer Action modunu seçmediyseniz, görevleriniz esnasındaki diyaloglarınız ve davranışlarınız doğrultusunda oyunu siz şekillendiriyorsunuz. Diyalog seçenekleri yine fazla zengin değil. Çoğu diyalogda iki seçenekten birini seçerek maceranızı sürdüyorsunuz.

Mass Effect 3 oyununun bir aksiyon-RPG olduğunu ve aksiyon kısmının ağır bastığını düşündüğüm için bu bende hayal kırıklığı yaratmıyor. Ancak iddialı bir RPG oyuncusuysanız Mass Effect 3’ün diyaloglarının sizi tatmin etmeyeceğini söylemeliyim.

Mass Effect 3 Oyun İncelemesi

Commander Shepard:

Mass Effect serisinin karakteristiği haline gelen ifade hissizliği ve duyguları iyi yansıtamama problemi maalesef Mass Effect 3’te de mevcut. Özellikle Shepard’ın garip davrandığı sahneler gerçekten çok komik görünüyor. Örneğin James Vega ile Shepard’ın dövüştüğü sahnede sesli gülmekten kendimi alamadım. Normal şartlar altında bu adamın Shepard’ı sopa manyağı yapması gerek.

Oyun içerisinde bu tip sahnelere rastlayabilirsiniz, hatta bu sahneleri derlemiş video çalışmaları bolca mevcut. Fakat oyuna ön yargılı yaklaşmanızı istemediğim için paylaşım yapmıyorum ve devam ediyorum.

Mass Effect 3’te aksiyon öğeleri önceki versiyona göre epey zenginleştirilmiş. Bu oyunda daha etkileyici mini boss savaşları, daha fazla silah modifikasyonu ve daha dişli çarpışma sahneleri bulacaksınız. Savaş esnasında klasik saklan-vur tekniği devam ediyor, fakat oyunu ‘Casual’ zorlukta oynamıyorsanız cephanenizi tasarruflu kullanmanız gerekecek.

Gördüğüm kadarıyla Mass Effect 3’te eskiye oranla daha zorlu düşmanlarımız var. Oyunu üst düzey zorlukta oynamak istiyorsanız; silahlarınızı modifiye etmeye, ekibinizi düzgün yönlendirmeye ve yeteneklerinizi maksimum verimlilikle kullanmaya çok dikkat etmeniz gerekecek.

Özellikle Reaper mini boss’ların ve kalabalık gelen düşman gruplarının epey canınızı yakacağına eminim. Bazı bölümlerde ‘yeter artık daha kaç kişi gelecek?’ diye illallah ettiğimi hatırlıyorum. Bu bahsettiğim olayın Normal zorlukta gerçekleşmiş olduğunu da unutmadan hatırlatayım.

Son Sözler:

Detaylarını genel olarak aktarmaya çalıştığım Mass Effect 3 beni etkilemeyi fazlasıyla başardı. İncelememde spoiler tehlikesine karşı oyunun senaryosu ve özellikle sansasyonel son bölümü hakkında ipucu vermemeye özen gösterdim.

Eğer aradığınız bazı bilgileri incelememde bulamadıysanız kusuruma bakmayın. Bir oyunun senaryosunun ağız dolusu spoiler eşliğinde tartışılmasına şiddetle karşıyım. Yaşanan olaylarda Mass Effect 3’e ve oyunculara haksızlık, BioWare’e saygızısızlık yapılmış olduğunu düşünüyorum.

Nefreti bir kenara bırakıp sadede geleyim; -oynayış şeklinize göre değişecek olsa da- ortalama 20 saat eğlence vaat eden Mass Effect 3, bir kez bitirdiğinizde kenara atıp unutacağınız oyunlardan değil.

Senaryonun tüm alternatif gidişatlarını görmek ya da oyun içerisindeki ikili ilişkileri -ilişki kelimesini cinsel ilişki olarak da algılayabilirsiniz- tek tek denemek isteyenler Mass Effect 3’te onlarca keyifli saat yaşayabilir. Oyunun DLC paketlerini ve multiplayer öğelerini bu saatlere eklemiyorum bile.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

BioWare

Çıkış Tarihi

06 Mart 2012

Platformlar

PC, XBox 360, PS3 ve Wii U

Oyun Türü

Aksiyon-RPG

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.9
Aldığı Puanlar

Eğer Aksiyon-RPG türünden hoşlanan, ya da bu türe adım atmak için fırsat kollayan bir oyuncuysanız Mass Effect 3’e saydığınız her kuruşun karşılığını alacaksınız. Commander Shepard’ın macerasına zaman ayırın. Pişman olmayacağınıza eminim.

8.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments