İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Max Payne 3 Ön İnceleme

Max Payne 3 Ön İnceleme

Yazar: Veteran Soldier9 Nisan 2016

Çıktığı dönem fark yaratan, o zamanlar hemen hemen her internet kafenin bilgisayarlarında bulunan ve benim de bir intenet kafede tanıştığım Max Payne. Ne kadar güzel gelmişti, oyun hakkında tek birşey bile bilmiyordum, oturdum başına ve öylece oynadım saatlerce. Grafikmiş, yok yapay zekaymış, hiçbiri umurumda değildi beni tek etkileyen oyunun verdiği o yalnızlık duygusuydu.

Ne gördük?

İlk iki Max Payne oyununda Bullet-Time, yani oyunculaın dilinde zamanın yavaşlamış hali. Bu zamanı yavaşlatarak çok keyifli çatışmalara giriyoduk. Oyunun her anı aksiyon doluydu bizi adeta kilitliyordu bilgisayar başına ve oyunun sonuna kadar. Sizi bilmem ama beni bu duruma sokmuştu. Her bölüm bitişinde çizgi roman anlatımı oyunu neredeyse bir başka boyuta getiriyordu. Belki abartıyorum ama oyun gerçekten bu konuda en iyilerinden biridir.

Hikayesi:

Max Payne’nin ikinci oyunu çıktığında ilk oyunun etkisi görülmese de en az onun kadar iyiydi. Bu sefer Max daha büyük olaylar içinde kendini buluyordu. Zaten bir devam oyunu yapıyorsan en temel şeyleri değiştirmezsin. Komple yeni bir oyun ortaya çıkarsa, bu sefer Max Payne tadını almış oyuncuları oyundan baya uzaklaştırırsınız. Max Payne bizlere gerçekten karanlık, ne olacağı belli olmayan, neredeyse bitmiş bir karakteri en iyi şekilde hissettiren oyunlardan biridir.

Ne bekliyoruz?

Gözleri önünde karısı öldürülür, şehrin neredeyse bütün suçlularıyla savaşır ve o gece şehirde bir Max Payne adeta katliam yapar. Tüm bunları yanında adaletin ona birşey yapmadığını görünce sıradan bir polis olmaya karar verir. Herşey tekrar başa sarar. Max Payne bize film izletti, çizgi roman okuttu, oyunun kendisini yaşattı.

Özellikler:

O dönemlerde Max Payne çıktığında en dikkat çekici tarafı grafikleriydi. O zaman pek grafiğe takılmazdık ama yinede bazı şeyleri çok iyi şekile göstermiştir. Dönemin Max Payne tasarımı gerçekten çok iyiydi. Bize o yağmurlu havalarda ki duyguyu çok iyi şekilde yansıtıyordu.

Mesela en sevdiğim yanı kanasla ateş ettiğimiz zaman, mermiyi ağrı çekimde adresine giderken görüyoruz. Zamanı yavaşlatarak, geriye doğru atlayarak ortamı darmadağın etmek baya keyifli dakikalar yaşatıyordu. Kötü adamların arasına girdiğimizde ise asıl şov başlıyordu.

Her taraf kan gölüne dönüyordu. Silah konusunda zaten bol seçeneklerimiz var, önce el bombalarıyla temizle sonra makinalılarla kan gölüne çevir. Seslerin bahsedilecek tarafı yok fazla. O tema müziği bile müzik konusunda oyunun tam puan alması için yeterde artar bile.

Max Payne 3 Ön İnceleme

Şimdi 9 yıllık bekleyişin ardından Max Payne 3’ü Rockstar yapıyor. Rockstar firmasını bilmeyen yoktur herhalde. Max Payne 3 yapıldı neredeyse bitmek üzere, biz fazla birşey beklemiyoruz. Yukarıda ne gördüğümüzü yazdık, o gördüklerimizden sonra daha iyi bir şeyler beklemekte hakkımızdır diye düşünüyorum.

Bugünlerde eski oyunların yenileri yapılıyor ve hepsi kalitesiz, sırf grafik başka da bir şey yok. Rockstar’ın da bu modaya uymamasını bekliyoruz. Rockstar hep kaliteli oyunlar yapmıştır, bir çok yeniliği ve özgün yapımları oyun dünyasına kazandırmıştır. Ben kötü birşey yapacaklarını beklemiyorum.

Sonuç Olarak:

Aslında bu ön bakışa oyun hakkında sizlere bilgi vemek için yazmaya başlamıştım. Ancak zaten oyun hakkında haberlerde, izlediğiniz videolardan yeterince bilgi sahibi oluyoruz. Ancak şu sıralar birbiri ardına elde patlayan, genelde hayal kırıklığı olan oyunlardan sonra bizim bu oyundan ne beklediğimizi yazmak istedim. Umarım ters köşe olmayız. Herkese iyi oyunlar…

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments