İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Medal of Honor [2010] Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz Medal of Honor incelememizden umarım hoşnut kalır ve yararlanırsınız. Evet bir oyunu daha nefeslerimizi tutarak bazen kendimizi sıkarak da olsa bitirdik ve şimdi izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Biliyoruz ki Medal of Honor oyununun ilki; o günlere döndüğümüzde anımsayacağız; oyun dünyasına çok farklı bir hava katarak piyasaya sürülmüş ve oyunseverleri bilgisayarlarının başına adeta çivilemişti.

Er Rayn’ı kurtarmak adlı filmi bize anımsatarak hatta o filmde yaşananları bize bir kez daha yaşatarak beğenimizi kazanmıştı. Fakat Electronic Arts diğer oyunlarda aynı başarıyı yakalayamamış ve sevenlerini hayata küstürmüştü. Zaten Medal of Honor sevenleri o dönemlerde CoD’un büyüsüne kapılmıştı bile. Daha sonra iki oyun arasında kaliteli bir rekabet yaşanmıştı.

Medal of Honor kalitesi ve senaryosu kötü oyunlar yapadursun CoD oyun dünyasında en çok tercih edilen savaş oyunu haline geldi ve çıtasını bir hayli yükseltti. Aralarındaki tatlı ve kaliteli rekabet yerini CoD’un zaferine bıraktı. Evet bunu Electronic Arts da fark etmiş olacak ki kendilerini ve bütün yeteneklerini sergileyip MoH üzerinde çalışmışlar. Ve bence emeğin ne altında ne de üstünde bir iş ortaya koymuşlar.

Medal of Honor Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Windows Vista (SP2), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium D 3.2 GHz. / Intel Core 2 Duo, 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1900 ya da NVidia GeForce 7800 GT veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 9 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Medal of Honor Senaryo:

Oyun dünyasında alışılmış bir tabloyla oyuna başlıyoruz. Ne zaman bir aracın içinde kahramanlarımızla ilerlesek hep bir patlama senaryosuyla karşı karşıyayız. Gene öyle oluyor ve kendimizi belki her dakika içine düşeceğimiz pusuların bir tanesinde buluyoruz. Oyunda Amerika’ya bağlı gizli bir takım üyesiyiz. Ortaklarımızla beraber binlerce Afgan teröristine dağları zindan ediyoruz.

Yaptığımız baskınlarda olsun düştüğümüz pusularda olsun çok sayıda teröriste Amerikan kurşununun tadını tattırıyoruz. Hatta o kadar çok adam vuruyoruz ki oyundaki kahramanlardan biri siz olmasanız bu kadar insanın içindeki gruptan olsanız biz bu 4 kişiyi niye haklayamıyoruz diye düşünürdünüz. İşte Medal of Honor’da kendinizi tatmin edecek kadar insanla karşılaşıyorsunuz.

Medal of Honor Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Gelelim pusulara…

Evet oyun çok sürükleyici ve güzel bir fps oyunu. Şu günlerde fps severlerin ilk tercihi olacaktır diye düşünüyorum. Fakat oyunda düştüğünüz pusular sizi isyan ettirebilir. Yeter artık bu ne pusudur diyeceksiniz oyun içerisinde. İçinde bulunduğumuz özel Amerikan timi baskın yaparken bile pusuya düşmesi oyunda devamlı kendimizi korumaya çalışmamızı gerektiriyor. Duvar arkaları, patlamış uçaksavarlar başlıca pusu yerlerimiz.

Atılan bombalar duvarları kırdığı için devamlı yer değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Evet bir de binlerce Taliban’ı vurmuş olmaktan ileriye gelen mermi sıkıntısı var. Oyun yapımcıları bunu düşünmüş ve bizi bir hayli rahatlaşmış. Merminiz bittiğinde takımınızdaki askerlerden isteyebiliyorsunuz.

Şimdi sakın çakallık yapıp her dakika mermi isteme hayalini kurmayın. Çünkü merminiz sıfırlanmadan arkadaşlarınız size zırnık koklatmıyor ve elindekilerle idare et dostum tarzı bir şey söylüyor.

Medal of Honor Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Quad Core 2.0Ghz ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 4870 ya da NVidia GeForce GTX 260 veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 9 Gb. boş alan.
DirectX DX9.0c

Medal of Honor Oynanış:

Evet başlıktan çıkaracağınız gibi siz ateş etmediğinizde bütün düşmanlar temizlenmiyor. Yanınızdaki takım siz adam vurduğunuz süreçte adam vurabiliyor. Yani ben bir köşede durayım takım halletsin diye düşünmeyin bu konuda biraz beceriksiz donatılmışlar.

Oyunda bir takıma bağlı kalıp ilerlememiz güzel olmuş fakat takım arkadaşlarımıza bazen sinirleniyoruz. Çünkü onların geçtiği yerlerden biz çoğunlukla geçemiyoruz. Bu da bize gösteriyor ki oyunda sadece istenilen yerlerden gitmeliyiz.

Yine söylüyorum öyle olsa bile yapımcılar bunu biraz abartmış, belimize gelen yerden atlayamamamız bizi bir hayli kızdırıyor. Öyle ki ”H” tuşuna bastığımızda bize yol gösteriliyor ve oyunun başından sonuna kadar takip etmeye çalıştığımız arkadaşlarımıza ulaşabiliyoruz.

Biraz da oyundaki etkileyici karelerden yani ara videolardan bahsedelim. Medal of Honor’da sizi etkileyecek olan bir şey de ara videolar. Ara videolarda beni heyecanlandıran olaylar yaşandı. Örneğin takım arkadaşlarımın ilk defa benim önden gitmeme izin verdikleri bir sahne vardı. Sahnede bir dönemeç ve biz önden ilerliyoruz.

Derken tam dönemeci döndüğümüzde bir terörist silahını kafamıza dayayıp bir şeyler söylüyor ve bizi vuracakken arkadaşımız teröristi kafasından mıhlıyor. Bunun gibi çok sayıda videoyla karşılaşıyoruz. En son videoyu ara video izleme bölümünden izlerseniz Roger’ın yani bizim öldüğümüzü göreceksiniz. Etkilenmemek elde değil.

Çoklu oyuncu modu da oynanmaya değer. Bir de çoklu oyuncu moduna göz attığımızda takımlar tabi ki Afgan ve Amerikan olmak üzere iki tip. Oynanılan sahalar da senaryo kadar zevk verecek alanlar. Çok oyunculu oyun motoru gerçekten çoklu oyuncu zekasına çevikliğine ve hızına göre tasarlanmış.

Oynayanlar bu oyundan gerçekten zevk alacaklardır…

Sonuç Olarak

Oyunda takıldığım ve beni rahatsız eden bir kaç şey vardı. Bunların ilk ikisi: söylediğim gibi pusular ve klişe senaryo olan araç içi patlamaydı. Üçüncüsü ise teröristlerin yapay zekasının yeteri kadar olmadığı diyebilirim.

Sonuçta adamların çoğu 4 yaşından beri silah kullanıyor. Nerede siper alınacağını nerede geri çekilip nerde hareket edileceğini de çok iyi biliyorlar. Oyunda bu pek zayıf gösterilmiş. He belki de zor seviyede oynanırsa teröristlerin yapay zekası daha çok artacaktır. İyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

EA Los Angeles ve Digital Illusions CE ortak yapımı

Çıkış Tarihi

12 Ekim 2010

Platformlar

PC, PlayStation 3 ve XBox 360

Oyun Türü

FPS

Oyun Motoru

Frostbite Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
5 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments