İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Medal of Honor: Warfighter Ön İnceleme
İnceleme

Medal of Honor: Warfighter Ön İnceleme

Yazar: 9 Nisan 2016

Bu dönüş ortalığı sallayacak gibi. Medal of Honor serisi, her ne kadar son çıkan oyunlarında bekleneni veremese de her oyuncu için ayrı bir yere sahip olduğu kesin. Medal of Honor serisinin son dönemlerde ki halini birçok oyunsever biliyordur. İsmine yakışmayan oyunlar çıktı. Medal of Honor Airborne mesela, benim özellikle beklediğim oyunlardan biriydi. Ancak anlatılanlarla, oynadığımız oyun arasında dağlar kadar fark vardı.

Oyunu bir ramazan günü iftarı beklerken 5 saate bitirmiştim sadece bitirmek için. En son çıkan Medal of Honor’a bakarsak o tamamen öylesine yapılmış bir oyun havası veriyordu. Böyle bir seri ancak bu şekilde yok edilir. Neyse ki EA, bu seriden vazgeçmeyecek gibi. Bizlerin de beklediği şey tam olarak budur. Şimdi EA Medal of Honor: Warfighter’ı duyurdu ve bizleri heyecan sarmaya başladı. Umarım bu sefer anlatılanlarla gördüğümüz şey farklı olmaz.

Hikayesi:

Medal of Honor: Warfighters’da ilk dikkatimizi çeken haberin, ülkelerin özel birliklerinin olacağı. Yani oyunun isminden de anlaşılacağı üzere, ülkelerin özel birliklerinin yaptıkları operasyonlar anlatılacak. Şu an için söylenen oyunda 12 farklı özel tim olacağı yönünde. Oyundaki asıl timimiz ise Tier 1 olacak. Tier 1, Dünya’daki terör olaylarını yakından izleyerek birçok ülkede farklı operasyonlar yapabileceğiz.

Somali ve Filipinler’deki teröristlerin yaptıkları eylemleri durdurmak, rehineleri kurtarmak ve bu örgütleri çökertmek oyunun ana hikayesini oluşturacak gibi gözüküyor. Oyunda bu teröristerle savaşmış askerlerin, kendileri ya da aileleri tarafından ne gibi olaylar yaşandığı anlatılıp, sonra o anlatılanları geçmişe dönerek oynayacağız. Temel olarak oyundaki hikaye böyle olacak.

EA, Medal of Honor: Warfighter oyun hikayesi ve diğer etmenleri daha gerçekçi hale getirmek için, yayımlanan videolardan gördüğümüz kadarıyla gerçek operasyonlara katılmış askerleri dinleyerek daha gerçekçi bir savaş deneyimi sunmayı düşünüyor. Oyuna bir dram havasıda katılacak gibi. Bakalım EA gerçekten Medal of Honor serisinde bu eşiği atlayacak mı? Modern Warfare’de Activision gerçekten bazı şeyleri başarmıştı ve bizlere etkileyici oyun sunmuştu. EA’ninde buna benzer bir etki gerçekleştirecek oyun yapmanın peşinde. Bizde böyle birşey bekliyoruz.

 

Medal of Honor: Warfighter Ön İnceleme

İlk gösterilen videoda gördüğümüz ilk şey, operasyonların genelde gece olacağı ve sessiz şekilde ilerleyecek bölümlerin daha fazla olacağı yönünde. Bu tarz oyuna yeni bir soluk getirir mi bilemem? Ama yeni birşeyler denemenin zamanı da gelmişti. Çıtayı Call of Duty (son oyun hariç) ve Battlefield 3 baya yukarı çıkardılar. Bu oyunlara yakın ya da çıtayı bir üst seviyeye taşıyacak oyunun yapılması gerekiyor. Yoksa piyasadaki kuru kalabalık yapan diğer oyunlardan bir farkı kalmaz. EA, Battlefield 3 oyunundan birçok yönde baya yararlanacaktır.

Multiplayer:

Medal of Honor: Warfighter çoklu oyuncu kısmına gelirsek, şu an için elimizde pek veri yok. Battlefield 3 ve Call of Duty oyunları bu konuda oldukça iyiler. Oyunseverleri aylarca oynamaya teşvik ediyorlar. Medal of Honor’da bu iki oyuna yakın ya da onlardan daha iyi çoklu oyuncu deneyimi sunması gerekiyor. En iyiler belli, yapması gereken en iyiler gibi olmak. Öncelikle oyunu tam anlamıyla yeni bir kimlik kazandırılması gerekiyor. Ondan sonra diğer şeyler de zamanla gelecektir.

Son Sözler:

Şimdi elimizdeki verilere bakarak söylersek, hikaye ve atmosfer konusunda sağlam bir oyun geliyor diyebiliriz. Ancak bu seriyi gerçekten 2-3 gömlek yukarı çıkartmak gerekiyor. Yaşanan onca hayal kırıklığından sonra, sırf oyunu çıkartıp isimden satarız mantığıyla hareket edilirse, bu sefer bir daha Medal of Honor göremeyebiliriz. Medal of Honor: Warfighter’a ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini ise bağlantıda bulabilirsiniz.

Grafik olayına pek takılmadım, bizim beklentimiz grafik değil, oyundaki atmosfer ve serinin yeniden kıpırdamasıdır. Yoksa iki tane daha fazla patlama görmek istiyorsak piyasada bol bol patlamalı oyunlar bulunuyor. Beklentimiz Activision’ın yaptığı ilk Modern Warfare oyunu gibi piyasayı sallayacak bir oyunun yapılması yönünde. Yoksa oyun çöplüğünde bol bol yer var. İyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Danger Close

Çıkış Tarihi

23 Ekim 2012

Platformlar

PC, XBox 360, Playstation 3

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Frostbite 2

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments