İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Medal of Honor: Warfighter Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Medal of Honor: Warfighter Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 20 Nisan 2016

Danger Close yapımcılığında EA tarafından XBox 360, PC ve Playstation 3 için 25.10.2012’de çıkarılan Medal of Honor: Warfighter oyununu inceliyoruz arkadaşlar. Durun durun bir şey soracağım: Bu oyunlarda neden tüm renkler çamur renginde? “Savaş çok acımasız ve bunaltıcı ve herkes depresif bir havada ve inanılmaz derecede ciddi” oyunlarında renk paleti seçimleri gerçekten canımı sıkmaya başladı artık.

Yahu “doğadaki renkerin yüzde bilmem kaçını” gösterebilen monitörlerde kahverenginin ya da grinin tonlarından başka bir şey göremiyoruz arkadaş. Nasıl bir iş bu bilemedim açıkçası. Medal of Honor: Warfighter modern bir savaş oyunu. Evet, şu anda siz benim ne demek istediğimi anladınız, incelemeyi bitirdik, dağılabiliriz. Yok, cidden. Başka bir şey yazmama gerek yok, modern bir savaş oyunu işte.

Medal of Honor: Warfighter Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium Dual Core E2180 2.0 GHz. ya da Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2.1 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia 8800 GTS veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10.1

Karakterler:

İlk oyunda toplam dört ayrı karakteri yönetiyorduk, Medal of Honor: Warfighter oyununda ise ilk oyundan Preacher ve yeni bir karakter olan, Navy’den Recon askerine dönmüş olan Stump’ı yönetiyoruz. Oyun ısrarlı bir biçimde bir önceki oyunun hikayesini ve karakterlerini hatırlıyormuşsunuz gibi davranıyor. Ancak sanırım Danger Close bunun için önce akılda kalıcı, “Preacher”, “Stump”, “Mother” gibi kod adları değil gerçek isimleri olan karakterler ve ne kötülük yaptığı tam olarak anlaşılan kötü adamlar yaratması gerektiğinin farkında değil.

Ortada bir kötü adam var, bizden ondan nefret etmemiz isteniyor, herkes bir büyük bir öfke içerisinde, hatta buna yönelik bir ara sahne izletiyor oyun size ancak bir türlü siz oyundaki karakterler gibi hissedemiyorsunuz. Karakterlerle bir kaç “askerlerin çok şeyi feda etmesi gerekir, askerler gerçek erkektir” temalı ara sahne dışında çok büyük bir bağınız da yok. Dolayısıyla genelde kendinizi fazlasıyla “dışarıda” hissediyorsunuz. Oyunun “vur” dediğini vuran bir adamdan fazlası değilsiniz, oyun size bunu fazlasıyla hissettiriyor.

Medal of Honor Warfighter İnceleme

Oynanış:

Bunun dışında bir iki tane gerçekten beğendiğim, oyunlarda çok ihtiyacımız olan gerçekçi, ama gerçekçiden ziyade organik, canlı sahne var. Bunların arasında en çok beğendiğim kısım, şehrin içinde arabayla kötü adamlardan birisini kovaladığımız sahne.

Bu sahnede karakteriniz araba yavaşladığında vites değiştiriyor, insanlar sağa sola kaçışıyor, NPC grupları içerisinde aynı karakterler modelleri devamlı kullanılmamış ve şehir güzel tasarlanmış. Dolayısıyla gerçek bir şehrin içinde geziyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz, bir yerlere çarpınca arabanın camı kırılıyor, tümseklerde zıplıyorsunuz, zaman zaman arabanın etrafı toz duman oluyor…

Oyunun bu noktası gerçekten çok hoş ve organikti, video oyunlarında olabildiğince “mekanik” görünen şeylerden kaçmak gerektiğini anlamış bir yapımcı Danger Close… Demek isterdim, ancak özellikle oyunun başlarında her “breach” yaptığınızda (herhangi bir şekilde kapıyı açıp içeride düşmanların olduğu bir odaya dalıp ağır çekimde ateş etmek, evet şu hepinizin bildiği şey) bir sonraki “breach aletini” (anlamsızca farklı breach aletleri açılıyor ancak görsellik ve animasyon dışında birinin diğerinden hiç bir farkı yok) kullanmak için dört headshot atmanız gerekiyor. Dolayısıyla hep dört adam çıkıyor karşınıza. Bu kısımda da mekanikselliğin dibine vurmuş Danger Close. Garip, ne diyeyim.

Gelelim işin mekanik, shooter kısmına. Bu kısım çalışıyor, güzel, tatmin hissi de veriyor diyebiliriz. Medal of Honor: Warfighter nihayetinde Frostbite 2 (Battlefield 3′te kullanılan motor) kullanıyor zaten, kötü olsa şaşırırdım. Bunun yanında bizimle savaşan ana ve yan karakterlerin tümünde ve ikincil silahımızda daima sonsuz mermi var.

Ve sanırım ana silaha sürekli mermi bulabildiğiniz için yerden aldığınız bir silahı herhangi bir başka silaha geçtiğinizde yere atıyorsunuz. İyi de niye ki? Ben belki SMG kullanıp daha sonra AK47′ye geçmek istiyorum. Keyfimin kahyası mısın Danger Close?

Medal of Honor: Warfighter Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-670 3.46 GHz. ya da AMD Phenom II X4 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6950 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Medal of Honor Warfighter Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Grafikler:

Oyunun grafikleri için Battlefield 3′ün oyun motoru Frostbite 2′nin kullanıldığını söylemiştim, dolayısıyla aynı gözleri kör eden efekt çorbasının burada da bulunduğunu söylememe gerek yok sanırım. Hatta ilk bölümler için konuşursak, Battlefield 3′ü alın, ikiyle çarpın, Medal of Honor: Warfighter’ın genel görsel tasarımını elde edersiniz. Öyle bir görsel bilgi geliyor ki retinanıza, “noluyor ulan nerede kim nasıl o ses ne” derken kendinizi yerde buluyorsunuz.

Aynı zamanda FOV (görüş alanı) da olabildiğine düşük (hatta konsol standartları için bile biraz dar diyebiliriz), dolayısıyla tam anlamıyla bir görsel curcuna hakim oluyor oyunun büyük bir kısmına. Savaşın kaotik ortamını yansıtmaya bir lafım yok ama bunu efekt üzerine efektle yapmayalım lütfen. Sizi bilmiyorum ama ben kesinlikle daha temiz görünen bir oyunu tercih ederdim. Zira bu durum beyni gereksiz yere yoran bir deneyim haline getiriyor tüm oyunu.

Multiplayer:

Medal of Honor: Warfighter’ın multiplayer kısmı ilk oyuna kıyasla gözle görülür derecede güzel ama pek “özel” değil açıkçası. Çokluoyuncu için kullandığınız karakterinizi ve ekipmanınızı (özellikle silahınızı şarjör türünden kullanacağınız dürbün türüne kadar derinlemesine kişiselleştirebiliyorsunuz) özelleştirebiliyorsunuz. Ancak bu özellik oyunun diğer benzeri çokluoyuncu deneyimlerinin arasından sıyrılıp tahta oturmasına yetmiyor elbette.

Çokluoyunculu moda ilk girdiğinizde yalnızca tek bir sınıfla başlıyorsunuz ve diğer sınıfları açmak için bir kaç saat oynamanız gerekiyor. Değişik bir dizayn seçimi diyebiliriz, sanırım bir sınıfı seçmeden önce tüm sınıflara aşina olmamızı istemişler. Ortalama bir derinliğe sahip olsa da uzun saatler kendini oynatabilecek bir çokluoyuncu modu var oyunun. Eğer bu tür bir oyuna açlık duyuyorsanız Medal of Honor: Warfighter’ın çokluoyuncu modu sizi muhtemelen tatmin edecektir.

Kahverengi-gri ortamlarda bir şeyler mi vurmak istiyorsunuz? Avlanma içgüdülerinizi sanal bir ortamda tatmin etmek için kıvranıyor musunuz? Medal of Honor: Warfighter, 6 saatlik tek kişilik modu ve sizi uzun bir süre idare edecek çokluoyuncu kısmıyla size istediğinizi verecek.

Medal of Honor Warfighter İnceleme

Sonuç Olarak:

Ancak derin bir hikaye, düzgün yaratılmış akılda kalıcı karakterler ve beyninizi yormayan, temiz ve net bir görsel tasarım arıyorsanız Warfighter’ın yanından bile geçmeyin. Bu oyunda sizin için yalnızca hayal kırıklığı var. İlla ki bir şeyler vurmak istiyorsanız alabilirsiniz. Yoksa pas geçin derim, vaktinize değecek bir oyun değil.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Danger Close Games

Çıkış Tarihi

25 Aralık 2012

Platformlar

PC, XBox 360 ve Playstation 3

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Frostbite 2

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.8
Aldığı Puanlar

Kahverengi tonların ağırlıkta olduğu, savaşın çok acımasız olduğunu ve askerlerin çok fazla şeyi feda ettiğini anlatan bir savaş oyunu. Bundan başka herhangi bir eksisi veya artısı yok ve oyun herhangi bir yaratıcı amaç da taşımıyor: Sadece “olmak” için “olan” bir oyun, daha fazlası değil.

7.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...