İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Memento Mori İnceleme
İnceleme

Memento Mori İnceleme

Yazar: 12 Nisan 2016

Memento Mori ilk başta klasik cinayet-gizem türünde bir macera oyunu olarak gözükebilir. Fakat 46 tane gidilebilen mekânı, beş ayrı ülkesi, oynanabilir biri erkek biri dişi iki adet karakteri ve en önemlisi oyunun gidişatına göre farklı sonlar içermesi ile sıradan olma vasfından sıyrılmayı başarıyor. Peki, sıradan olmamayı başaran oyun beklentilerimizi karşılayabiliyor mu? İşte incelememiz.

Hikayesi:

Ölüm Meleğinin İzi: Memento Mori‘de olaylar şöyle gelişiyor. Polis Şefi Sergej Vasilievic Ostankovic (Bunebeic:) hem sinirden köpürüyor hem de yapabilecekleri kısıtlıdır. St. Petersburg’ta bulunan dinsel inziva yerine (Hermitage) birileri girmiştir ama görünüşe bakılırsa bir şey çalınmamıştır. Üstünde durulan olasılıkla bir sanat eserinin sahtesi ile değiştirilmiş olmasıdır.

Ostankovic ise dışarıya bilgi sızmasın diye elinden geleni yapmaktadır, çünkü güvenlik sisteminden o sorumludur ve bu olay hele ki medya tarafından öğrenilirse kariyeri bir hayli zedelenecektir. Bu yüzden Ostankovic bu görevi aydınlatması için Larisa (Lara) Svetlova’ya verir.

Lakin Lara artık Ostankovic için değil Interpol Lyon şubesinde çalışmaktadır. Ama Ostankovic sanat hırsızlığında Lara’nın tecrübesi olduğunu bildiğinden ondan yardım (daha doğrusu emrivaki) istemektedir.

Ayrıca birde erkek karakterimiz Maxime (Max) Durand var. Kendisi profesyonel bir sanat hırsızıdır ve kopya ile gerçeğini ayırt etmek, sahte eserler üretmek konusunda bir numaradır. Zamanında yaptığı bir hata yüzünden Lara onu tutuklamayı başarmıştır ve Max’a hapse girmek yerine polis ile işbirliği yapmak ve yeteneklerini onlar için kullanması önerilmiştir. Doğal olarak Max da kabul etmiştir.

O günden beri Ostankovic deyim yerindeyse bir kukla gibi Max’ı kullanmaktadır. Max’ın en ufak bir karşı gelmesinde Ostankovic onu tehdit ediyordur ve dosyasının hala elinde olduğunu söylüyordur. Yine vaka sanat hakkında olduğu için Max’ı yanına çağırır ve ona eğer bu işte de ona yardım ederse tüm suç dosyasını yok edeceğini söyler, sen benim ben senin sırtını kaşırım misali. Max’ta soluğu Hermitage’de alır.

Çok geçmeden Max bir iz yakalar. Rahip elbisesi giymiş ve yüzünde garip dövmesi olan bir adam kolunun altındaki resimle tarihi binanın yeraltı mezarlığına girer. Şans mı denir veya şansızlık mı bilmem ama Max bu kovalamaca sonunda neredeyse hayatından oluyordu. Çok geçmeden de işin sadece bir hırsızlık değil, artık her üç macera oyunundan birinde bulunan çok tehlikeli dinsel bir grubun büyük işler çevirdiği anlaşılır ve olayı aydınlatmak yine bizlere düşer.

Karakterler:

Avrupa’da Kovalamaca: Yukarıda da bahsettiğim gibi Memento Mori ana karakterlerimiz Lara ile Max ve ikisini de değişmeli olarak kontrol ediyoruz. Bu arkadaşlarla Fransa, Rusya, Portekiz, İskoçya, Finlandiya gibi birbirinden değişik Avrupa ülkelerini ziyaret ediyoruz.

Her ülkeden birbirinden değişik mekânlar bulunmakta ve çeşitlilik çok olduğundan aynı mekânlarda fazla vakit geçirmiyorsunuz. Bu da oyuna bir nevi renk katıyor. Gerçi Memento Mori her ne kadar farklı sonlara sahip olsa da oldukça tek düze bir çizgide ilerliyor ve sadece bazı yerlerde vereceğiniz kararlar doğrultusunda değişiyor. Özetle mekân bol, alternatifler az diyebiliriz.

Secret Files:

Memento Mori?: Kanaatimce macera dünyasında kıtlık yaşanıyor. Fark ettiyseniz tıpkı Secret Files’te olduğu gibi bir bayan bir de bay karakterimiz var ve adları Nina ile Max yerine Lara ile Max ve tıpkı Secret Files’te olduğu gibi değişmeli olarak kullanıyoruz.

Genellikle bir mekânda aynı anda fazla bulunmuyorlar ve olaylar biri bir yerde öteki başka yerdeyken gelişiyor. Aradaki bağlantıyı genellikle telefon veya mail ile kuruyoruz. Dediğim gibi ya kıtlık yaşanıyor ya da iki karakterli (birinin adı Max olacak) macera oyunları moda.

Bulmacalar:

Memento Mori’de mizahi öğeler, espritüel bulmacalar veya eğlenceli bulmacalar (eğlenceli derken komik) arıyorsanız yanlış yerdesiniz. Bulmacalar oldukça ciddiler ve abartı, gerçeğe uygun olmayan yanları bulunmamakta. Ayrıca oyunda ölme tehlikesi de var ama fazla meraklanmayın.

Eğer ölürseniz aynı bulmacadan yeniden başlıyorsunuz. Tür yönünden genellikle mantık bulmacaları mevcut, yani anahtar bulma, kapı açma gibi bulmacalar Memento Mori’de çok az. Bu oyunda genellikle orijinal ile sahte resim arasındaki farkı bulma, cep telefonu için akü arama, bazı istekleri veya görevleri yerine getirme gibi bulmacalar mevcut.

Ayrıca az önce verdiğim cep telefonu örneğinde aküyü bulduysanız iş hemen bitmiyor. İmlecinizi getirdiğinizde ekranın üst tarafını oluşturan envanterde önce cep telefonuna yakından bakıyorsunuz ve arka kapağını açarak aküyü yerleştiriyorsunuz. İşin en iyi kısmı da bulmacaları kendilerini asla tekrarlatmıyor ve bir şeyi iki kere yapmıyorsunuz.

Kontroller:

Memento Mori tıpkı diğer macera oyunları gibi üçüncü şahıs bakış açısından oynanıyor ve kontroller oldukça rahat. Farenizin imleci ise yapabileceğiniz aksiyona göre değişiyor. Misal inceleyebilecek bir şey varsa göz, kullanabileceğiniz bir şey varsa çark oluyor.

Diyaloglar:

Diyaloglarda ise pozitif, negatif ve bilmiyor şıkları mevcut. Daha fazla açacak olursam, bir konuşmada pozitif şıkkını seçerseniz konuşma iyi şekilde ilerliyor, negatif seçerseniz anlayacağınız kötü yönde (duruma göre bağırmak, tehdit etmek) ilerliyor.

Bilmeme şıkkı da anlayacağınız üzere bir şeyi bilmez iseniz seçebilirsiniz. Bu ayrıntı oyuna renk katmasına katmış ama diyaloglar tekrarlanabildiğinden işin esprisi kalmıyor. Örneğin birisi ile konuşurken pozitif şıkkı seçerek konuşmayı bitirdikten sonra tekrar konuşarak negatif yönde bitirebiliyorsunuz.

Açıkçası madem böyle bir değişiklik yapıyorsun buna ne gerek var. Yalnız bu konuşmalardan birkaçı ve bazı bulmacalar Memento Mori oyununun sonunu etkiliyor ve seçeceğiniz şıkka göre farklı bir son izleyebiliyorsunuz.

Grafikler ve Sesler:

Grafikler bakımından Memento Mori oldukça kaliteli. Mekân ve karakter tasarımları 3D ve durum böyle olunca mekân ve karakter arasındaki etkileşim bir hayli fazla. Mesela aküyü prize taktığınızda çoğu oyunda olacağı gibi ana karakterimiz sadece eğilip elini uzatmıyor, cebinden çıkardığı aküyü en ince ayrıntısına kadar fişe takıyor.

Ayrıca böyle aksiyonları gerçekleştirirken ekranda zoom girilmiş küçük bir pencere beliriyor ve yapılan aksiyonu oradan kocaman şekilde izleyebiliyorsunuz, küçük ama güzel bir ayrıntı. Memento Mori karakter tasarımları ise oldukça kaliteli ve özellikle yüz hatları gayet başarılı olmuş.

Yalnız ana karakterler haricinde diğer karakterlere pek önem gösterilmemiş gibi. Yüzleri oldukça sade ve boş bakıyorlar. Bunun dışında karakter bakımından bir sorun yok. Memento Mori animasyonlarına gelecek olursak; arka planda hemen her ayrıntı düşünülmüş.

Örneğin, evdeyken balkon demirlerine konan kuşlardan sallanan ağaçlara veya Interpol binasının bahçesinde gezerken arka planda sürekli karakterlerin gidip gelmesi, hatta asansöre binerken içinden çıkan adamın sizlere selam vererek gitmesine kadar her ayrıntı düşünülmüş. Ara videolar ise şahaneler ve onlara diyecek bir sözüm yok.

Sıra geldi müzik ve seslere. Onlar da en az grafikler kadar başarılı. Özellikle elinize bir ipucu veya bilgi geçtiğinde yahut atmosfer gerildiğinde çalan gaza getirici müzikler bir harika. Memento Mori’de seslendirmeler de çok başarılı, özellikle Ostankovic’in sesi adama çok yakışmış. Kısacası teknik bakımdan Memento Mori bir hayli başarılı.

Son Sözler:

Bazı sahneleri Secret Files serisini andırsa da, oyun yavaş başlayıp daha sonra hızlansa da aslında Memento Mori oldukça başarılı bir yapım olmuş. Yukarıda oyun beklentilerimizi karşılayabilecek mi diye yazmıştım ve bunun cevabına hiç tereddüt etmeden evet diyebilirim.

Kısacası kendine has tarzı, gizemli ve cinayet kokan havası ile Memento Mori’ye her macera oyunu severe önerebilirim.

Künyesi
Yayımcı

Bohemia Interactive

Yapımcı

Bohemia Interactive, Centauri Production,

Çıkış Tarihi

Kasım 2008

Platformlar

PC

Oyun Türü

Macera

Oyun Motoru

Bohemia Interactive

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Bolca mekânlar, grafikler ve sesler, atmosfer.

Eksi Yönleri

Konuşmalardaki tekdüzelik, animasyonların geçilememesi, yan karakter çizimlerindeki zayıflık.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.0
8.5
Senaryo
8.5
9.0
Grafikler
8.0
8.5
Ses ve Müzikler
8.0
8.0
8.1
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...