İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Metal Gear Rising: Jetstream Sam [DLC] İnceleme
İnceleme

Metal Gear Rising: Jetstream Sam [DLC] İnceleme

Yazar: 17 Nisan 2016

Metal Gear Rising: Revengeance’ın ilk DLC’si Jetstream Sam’de anti-kahraman Jetstream Sam ile oynuyoruz. Oyunun başında bir hayli uzun cutscene var. Tabi burda Sam bir kaç havalı hünerini gösteriyor. Metal Gear Rising: Jetstream direk Raiden’ın gizli laboratuvarına sızmak için kullandığı kanalizasyon bölümünden başlıyor. Maalesef oyun Revengeance’da mevcut olan mekanları bu oyunda tekrar yeniden kullanmış.

Yani hiç bir yer yeni durmuyor. Aynı mekanları farklı yollardan ilerliyorsunuz. Bu kötü yanı düşmanlar içinde geçerli. Hiçbir düşman yeni değil. Oyunda 3 boss var ama onlarda aynısı. Bu durum DLC’yi gereksiz kılabiliyor ama sadece iki şey biraz değer katıyor; hikaye ve tamamen yeni oynanabilir karakter Sam.

Hikayesi:

Hikaye oyundaki boss karakterlerin arasında geçen sohbetler konuya biraz daha fazla bilgi veriyor. Bir kaç yerde Sam için önemli geçmişini gösteriyor. Sam daha Desperado üyesi değil, kendisi bir nevi adalet için savaşan kahramandır. Burda ise dünyada kullanılan cyborg askeriyesinin etik olmadığını inanarak World Marshall’a meydan okuyor. Bu durumdan haberdar olan örgüt, Sam için bir nevi deneme sınavı hazırlanmış. Başarılıysa onuda örgütün üyesi olmak için ikna etmek.

Oynanış:

Jetstream Sam ise Raiden’dan çok farklı oynanılıyor. Sam daha ağır ama bir o kadar taktik gerektiren oyuncu. Raiden gibi cyborg olmadığı için pek fazla atik değil. Hızlı ve kuvvetli vurabiliyor ama yinede Raiden gibi ordan oraya uçarak ve onlarca combo çekemiyor. Yeniliklerden birisi ise double jump yani havada iki kere zıplmak. Her ne kadarda platforming oyunlarına benzese bu olay bazı yerlerde çok işe yarıyor. Çünkü Raiden gibi Ninja Run yaparak otomatikman duvarları ve engelleri aşamıyor.

İkinci özellik ise Quick Draw yeteneği. Y/Üçgen tuşunu basıp tutarsanız Sam kılıcın gücünü arttırarak kılıcı hızlı bir şekilde çıkararak çok kuvvetli ve farklı bir atak sunuyor. Her Quick Draw yaptığında kılıcı daha kırmızı parlayıp havada bir kaç tane kırmızı yarık açıyor ve bu yarıklar düşmanınıza 10-20 adet vuruş sağlıyor. Combolar arasında bile kullanılıyor ve çok farklı hareketler çıkıyor. Çok işe yarıyor ama belirli yerlerde kullanmanız lazım çünkü kılıcınızı şarj ettiğiniz an herkes üstünüze doğru yürüyor.

Üçüncü değişiklik ise düşmanı tahrik etmek. Raiden gibi VR Vision özelliği yok ama tahrik etme var. Tahrik edince düşmanlar sinirleniyor. Bu durumda çok agresif oluyorlar ama zararlara bir o kadarda hassas oluyorlar. Yani sert bir düşman çıkarsa tahrik edin. Bir kaç kılıç darbesi bile hemen etkisiz hale getirebilir. Bu boss içinde geçerli. Ama unutmayın düşmanlar daha sert oluyor ve hepsi aynı anda saldırırsa hemen ölebilirsiniz.

Metal Gear Rising: Jetstream Sam İnceleme

Görevler:

Metal Gear Rising: Jetstream DLC malesef çok kısa. Oyun ilk deneyiş ile 1 saatte bitirilebiliyor. Buna VR Mission’da dahil. VR Mission’lar yine gizli bölümlerde mevcut. Tek farkı ise yanınızda ne kadar eşya varsa onlarda bu sanal görevde var. Raiden’da ki sanal görevler çok zor ve çok kolay şekilde ölüyorsunuz. Sam’da ise yanınızdaki HP dolduran enerji paketleri kullanabiliyorsunuz.

Tek sorun ise görevleri belirli sürede bitirmek ödül vermiyor, S Rank yapmanız gerek. Oyun ayrıca 5 adet Data Storage veriyor. Bunlar Raiden’da olduğu gibi Gallery kısmında gizli resimlere bakabiliyorsunuz. Ayrıca oyunda topladığınız BP ile kendinizi geliştiremiyorsunuz. Kazanılan BP’ler Raiden için aktarılıyor yani Sam’ı hiçbir türlü güçlendiremiyorsunuz. Sadece HP ve FC’sini artırabiliyorsunuz. DLC bundan başka birşey vermiyor.

Son Sözler:

Metal Gear Rising: Jetstream Sam DLC oldukça ilginç. Tek sorunu ise çok kısa olması ve Sam o kadar farklı karakter ki ne yazık onu sadece bu küçük DLC’de kullanıyorsunuz. Sam tamamen büyük risk büyük ödül ile çalışan karakter. Ayrıca bazı kısımlarda Raiden’dan bile daha havalı duruyor. Keşke Raiden’ın hikayesinde birde Sam ile oynama özelliği olsa imiş.

Devil May Cry 3 Vergil için bunu uygulamıştı ama o oyunda ise Vergil için hiçbir farklı görevi yoktu. Dante’nin oynadığı yerleri sadece Vergil ile oynuyorsunuz. Jetstream Sam’ı oynamak çok keyifli ve onun hakkında hikayeyi görmek büyük zevk. Ve oyun daha uzun olabilirdi, böyle bir karakter bu kadar küçük DLC’yi hak etmiyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.2
Aldığı Puanlar

Eğer Metal Gear Rising’a hasta kaldıysanız Jetstream Sam DLC'sini alın, ama oyuna fazla bir şey katmasını istiyorsanız o zaman vazgeçin.

8.0
Editörün Puanı
8.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...