İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Middle-Earth: Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Sistem gereksinimleri bilgisine de değindiğimiz detaylı incelememizin konusu Middle-Earth: Shadow of Mordor oyunu ilk kez duyurulduğunda içimden hiç de hoş şeyler geçmediğini söylemem gerek. Tolkien’ın ortaya koyduğu işlere büyük saygı duyan ve oldukça seven biri olarak, kötü bir Orta Dünya oyunu görmek istememem normal karşılanabilir. Hele bir de oynanış videolarından Middle-Earth: Shadow of Mordor’un direkt olarak Assassin’s Creed: Middle Earth Edition gibi görünmesi de bu düşüncelerimde etkili olmuştur.

Fakat bu kötü düşünceler bir anlamda beni çok daha iyi bir durumla karşı karşıya bıraktı diyebilirim. Zira hiçbir beklentim olmadan oynadığım Middle-Earth: Shadow of Mordor, beni kendisine hayran bırakmayı başardı. Özellikle Assassin’s Creed: Unity’nin çıkışına sayılı günler kala piyasaya sürülerek iddiasını ortaya koyan yapım, açık dünya oynanışa sahip macera ve aksiyon oyunlarına yeni bir soluk getiriyor mu sorusu ise biraz karmaşık.

Oynanış açısından kendine benzeyen Assassin’s Creed ve Batman serilerine ne tür bir yenilik getirdiği tartışılabilir. Nemesis adı verilen düşmanlık sistemi başlı başına büyük bir yenilik ama oldukça kısıtlı şekilde hazırlanmış olması insanı biraz üzüyor. Sisteme değinmeden önce Middle-Earth: Shadow of Mordor’un konusunu anlatmak ve sonra da teknik konulara geçiş yapmak istiyorum.

Middle-Earth: Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 i5-750, 2.67 GHz. ya da AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 3 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 44 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Middle-Earth: Shadow of Mordor, Talion adındaki bir insanın Orta Dünya’da mutlu mesut bir hayat yaşadığını bizlere göstererek başlıyor. Kodlanmış şekilde ilerleyen hikayenin bu bölümü; Talion, eşi ve oğlu gibi karakterleri bizlere tanıtıyor. Fakat bu tanışma çok uzun sürmüyor çünkü Sauron’un orduları, Talion’un hayatını bir anda darmadağın ediyor.

Çıkan savaşta Kara Kapı’nın üzerinde yaşayan Talion’un eşi ve oğlu vahşice öldürülür. Talion da bu şiddetten nasibini alır ve Kara El, Talion’un boğazını kesiverir. Mantıken oyunun burada bitmesini bekledim ama tabii ki olaylar tam olarak boğaz kesme sahnesinin ardından başlayıverdi.

Talion, nasıl oluyorsa Kara Kapı’nın altında kendisiyle konuşan parlak bir hayalet ile birlikte uyanır. Ölüp ölmediğini anlamaya çalışır ve ölmemiş olduğunu farkettiğinde ise işler kendisi için daha da karışır. Çünkü ölümsüzlükle lanetlenmiştir. Bu laneti kırması için de direkt olarak laneti yaratan Sauron ile karşı karşıya gelmesi ve ordularını Mordor’dan temizlemesi gerekmektedir.

Middle-Earth: Shadow of Mordor, böyle bir başlangıçla oyuncunun ilgisini çekmeyi hemen başarıyor. Çünkü direkt olarak yanımızdaki parlak kişinin kim olduğu gibi detayları araştırmaya başlıyorsunuz. Talion’un üzerindeki lanet ve Gollum’un kendisine bulmasında yardımcı olduğu çeşitli objeler sayesinde görmeye başladığı rüyalar, oyunun hikayesini gözler önüne seren unsurlar olarak yapımda yer alıyor.

Aslında Talion’a musallat olan bu hayaletin kim olduğunu neden olduğunu anlamadığımız şekilde Warner Bros ve Monolith firmaları yayımladıkları tanıtım videosuyla ortaya çıkarmıştı. Ama eğer bilmiyorsanız, aşağıdaki bir paragrafı atlayarak yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ediyorum.

CELEBRİMBOR İLE KESİŞEN YOLUNUZU MORDOR’UN CADDELERİNDE KAYBETMEYE HAZIR OLUN…

Talion’un yanında uyandığı parlak hayalet, Güç Yüzükleri’nin dövücüsü Elf ırkından Celebrimbor olduğunu hikayeyi bilenler zaten hemen farketmiş olsa da hikaye ile ne bağı olduğunu anlamak için mutlaka oyunu oynamak zorunda olduğunuzu da hemen belirtmem gerek.

Sonuç olarak baktığımızda üçüncü filmi Aralık ayında vizyona girecek olan Hobbit serisi ile Yüzüklerin Efendisi serileri arasındaki bir tarihte geçtiğini anladığımız Middle-Earth: Shadow of Mordor, Talion’un öc almak için gerçek bir ölüm makinesine dönüşmesini (genellikle Orc ve Uruk ırkları için tabii.) bizlere en güzel şekilde anlatıyor diyebiliriz.

Middle-Earth: Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri

Middle-Earth: Shadow of Mordor Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.4 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7950 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 57 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oynanış:

Middle-Earth: Shadow of Mordor’da yer alan dövüş sistemi, Talion’un bu ölüm makinesine dönüşmesinin tasviri açısından bir hayli önemli. Açıkcası Assassin’s Creed dövüş sistemi konusunda bir hayli geride kalmışken, Middle-Earth: Shadow of Mordor’un kendine örnek olarak Batman serisini alması takdir edilecek bir davranış.

Dövüşler sırasında sizin hamle yapmanızı beklemeden saldırıya geçen rakipleri görmek benim açımdan sevindirici oldu. Aynı şekilde kombo ve killstreak sistemleri de dövüşlere entegre edilmiş durumda. Hatta bu sayede oyunun RPG öğeleri diyebileceğimiz karakter güçlendirme seçenekleri de bizlere tanıtılıyor. Talion’un dövüş yeteneklerini geliştirmek için aslında bir hayli fazla denilebilecek sayıda seçenek bulunuyor.

Sistem kendi içerisinde silah güçlendirmeleri (ki silahlara belirli rün taşları sayesinde bunları ekliyoruz) ve karakter özellikleri olarak ikiye ayrılıyor. Karakter özellikleri içerisinde sağlık yükseltme, Focus yükseltme ve sahip olduğumuz okların sayısını artırma gibi seçeneklerin yanı sıra direkt olarak dövüşleri etkileyen şeyler de var. Örneğin bir tanesi “Kill Streak” e girerek özel hareketlerinizi yapmanızı sağlayan “sekiz kez vurmuş olma” mantığını sekizden beşe indirirken, başka bir tanesi peşpeşe iki özel hareket yapabilmenize olanak tanıyor.

Bunların dışında karakterinizi geliştirmek için başka da bir seçeneğiniz bulunmuyor. Ayrıca bu güçlendirmeleri alabilmek için oyun içerisinde yer alan yan görevleri yapmalı, artifact’ları toplamalısınız. Genellikle bir yerlere gidip onlarca rakibi öldürmek üzerine kurulu olan bu sistem, oynanış süresini uzatan etkenlerden biri olarak Middle-Earth: Shadow of Mordor’un en büyük artılarından biri diyebilirim.

Nemesis Sistemi:

Son olarak Middle-Earth: Shadow of Mordor oyununda yer alan Nemesis sisteminden de bahsedeyim ve son sözlerime doğru geçeyim. Nemesis sistemi, oyunda yer alan iki farklı haritada yapay zeka tarafından yönetilen önemli savaşçıları barındırıyor. Oyuna başladıktan kısa bir süre sonra sizin de görebileceğiniz gibi bu savaşçılar yaptıkları işler sonucunda rütbe atlıyor, tecrübe kazanıp daha da güçleniyorlar.

Haritada çıkan yan görevler (kırmızı olanlar) işte bu savaşçıların gün içerisinde yaşayacağı olayları bizlere anlatıyor. Gidip bu olaylara müdahale etmeniz gerekiyor çünkü etmediğiniz takdirde ölürseniz ya da zamanı ileri sararsanız, savaşçılar başarılı olduklarından dolayı daha da güçleniyorlar.

Bu olaylar arasında iki savaşçı arasında yaşanan kavgalar, ziyafetler, kendini gösterme çabaları gibi şeyler yer alıyor. Genellikle gerekli bölgeye gidip sizden daha önce istenen koşulları sağladığınızda bu savaşçılarla kapışma şansınız oluyor. Bu sayede önce bu savaşçıları ister öldürüyor, isterseniz de damgalayarak kendi komutanız altına alıyorsunuz.

Burada önemli olan şey savaşçıları komutanıza aldığınızda daha da güçlendirmeniz gerekmesi. Çünkü başka bir savaşçının sizin komutanız altındaki kişiye gıcık olması ve kuyusunu kazmak için türlü türlü işler çevirmesi gayet mümkün.

Grafikler:

Gelelim Middle-Earth: Shadow of Mordor’un grafiklerine. Yeni nesil (artık yeni nesil demek istemiyorum ama bir süre daha kullanacağım sanırım.) konsollar ile PC platformları için piyasaya sürülen yapım, özellikle PC platformunda müthiş grafiklere sahip. Fakat bunu oyunu kurduğunuz an aktif etmeniz mümkün değil.

Zira zaten 35 GB gibi bir boyuta sahip olan Middle-Earth: Shadow of Mordor’un müthiş grafiklerine tanıklık etmek için ekstradan bir 10 GB’lık dosya daha indirmeniz gerekli. Eğer bunu yaparsanız ve iyi bir PC sahibiyseniz muhteşem görünen bir Mordor’un sizi beklediğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Tabii konsollarda böyle bir seçenek yok ama bu konsol platformunda oyunun kötü göründüğü anlamına gelmiyor. PlayStation 4 üzerinde deneme fırsatı bulduğumuz yapımın yine de harika bir görselliğe sahip olduğu kesin. Kısacası Monolith grafikler açısından bizden tam puan almayı başarıyor.

Ses ve Müzikler:

Aynı şekilde oyunun ses ve müzikleri de atmosferin tamamlayıcı unsurları haline gelmeyi başarıyor. Orc ve Uruk’ların kendi aralarında geçen konuşmalar, kölelerle olan diyalogları, seslendirmeler ve savaşlarda duymamız gereken sesler tam da olması gereken şekilde hazırlanmış. Ara videolarda ve savaş sahnelerinde devreye giren müzikler de birkaç tanesi haricinde iyi seçilmiş denebilir.

Son Sözler:

Middle-Earth: Shadow of Mordor, 2014 yılının son aylarında piyasaya sürülerek bizlere büyük bir sürpriz yaptı denebilir. Sürpriz tabii ki yıl sonunda piyasaya sürülmesi değil, bu denli başarılı bir oyunla karşılaşmış olmamızdı. Hikayenin sonunda devam oyunları için oldukça açık bir uç bırakıldığını da düşünecek olursak, Warner Bros.’un Batman serisinin sona ermesinin ardından neye destek vereceği de belli oldu gibi.

Künyesi
Yayımcı

Warner Bros.

Yapımcı

Monolith Productions

Çıkış Tarihi

30 Eylül 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox One, XBox 360, Mac OS, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Fantasy, Açık Dünya (Open-World)

Oyun Motoru

LithTech Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Açık dünya oynanış Warner Bros. ve Monolith'in elinde müthiş bir şekilde hayat bulmuş. Batman serisini de dağıtan Warner Bros. dövüş sisteminin neye benzemesi gerektiğini bir kez daha göstermeyi başarmış.

Orta Dünya'da geçen bir hikaye olması bile bazıları için başlı başına bir artı. Tanıdık karakterlere rastlamak, Orta Dünya mitinin çorba edilmeden, Tolkien'in kitap ve notlarına sadık kalınarak sunulması çok önemli. Sesler ve müzikler, grafiklerle birlikte harika bir oynanış deneyimi sunuyor.

Eksi Yönleri

Çoklu oyunculu modları yok ve uzun süreli bir oynanış vadetmiyor.

Dövüş sistemi Batman serisine göre kötü olarak nitelendirilebilir çünkü çok kolay.

Hikaye biraz daha uzun anlatılabilir ve ana görevlerin sayısı çoğaltılabilirmiş.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.5
8.8
Senaryo
8.5
8.7
Grafikler
9.5
9.8
Ses ve Müzikler
9.0
9.2
Aldığı Puanlar

Assassin’s Creed: Unity’i ve Batman: Arkham Knight’ı beklerken benzer bir oyun arıyorsanız, artık elinizde çok sağlam bir seçeneğiniz daha var. Aslına bakarsanız türü sevmemek dışında hiçbir sebep, bir oyuncuyu Middle-Earth: Shadow of Mordor’dan uzak durmaya itememeli diye düşünüyorum.

Mutlaka oynayın!

8.9
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...